karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    315

dokładnie, porządna kontrola wyleczy każdego.

Tym bardziej jak wydaje się więcej kasy na zakupy niż jest przychodu a nie ma się jak udokumentować skąd się kasę wzięło, dobra zabawa na przez 1 rok może dwa lata a potem płacz że VAT się nie opłaca (bo nie każdemu się opłaca).

Nie sztuką jest nabrać lewych faktur od sąsiadów i na nich opylić produkcje, sztuką jest aby w kwitach grało i się opłacało.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Kolego ja zanim przeszedłem na Vat przez prawie 2 lata sumiennie notowałem zakupy jak i sprzedaż (czas bez inwestycji w gospodarstwo) i po tym oceniłem czy jest sens się w to bawić. Są tu tacy co zyskują dużo, są na zero jak i tacy co dokładają do US więc kartka i ołówek wszystko Ci wyjaśni.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Z 4ha i nic poza tym to zapomnij o vacie, księgowa będzie więcej kosztować niż to wszystko warte. A ciągnik używany możesz kupić i odliczyć vat, ale bierz pod uwagę, że jak zarzadasz od sprzedawcy fv to cena automatycznie rośnie o tyle ile będzie musiał zapłacić podatku od ciągnika. Bez sensu skórka za wyprawkę jeśli nie planujesz większych inwestycji np budowa czy nowe maszyny to nie pchaj się, przy tak małych obrotach będzie dokladka do interesu


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę czy sprzedaż na rzecz podmiotu nie posiadającego siedziby w Polsce, ewidencjonuje się inaczej? stawka oczywiście krajowa bez eksportu 

 

Nie

 

no właśnie, kiedy można zrezygnować z vat? tak jak przedsiębiorcy tylko w styczniu?

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Koledzy nie drążyłem dalej tematu ale pani w US coś takiego wspominała że można VAT cofnąć nie będąc Vatowcem składa się raz w roku deklarację i wycofuje 1/5 Vatu co roku przez 5 lat.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MRC500    1

Witam wszystkich właśnie przeszedłem z RR na Vat i mam do kolegów pytanie. Jeśli chodzi i rozliczenie sprzedaży zbóż lub kupowania maszyn, części, paliwa nawozów itd to jest oczywiste ale chciałem was zapytać co jeszcze odliczacie np auta, telefony, prąd, prasę itd. pytam ponieważ wiadomo, że trudno rozdzielić gospodarstwo od życia prywatnego bo to nie jest firma i np. prąd płace za gospodarstwo i dom razem, woda, telefon i inne media też. autem nie jeżdżę tylko na pola. a może powiecie mi co jeszcze z nietypowych rzeczy na które nie wpadłbym od razu proponujecie odliczać? z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lszczepa1    4

w ostatnim tygodniku rolniczym jest o vat dla rolników, krótki ale ciekawy artykuł, piszą między innym o tym że nie trzeba mieć dwóch liczników na prąd, wode- że można odliczać na przykład 50% vatu z wody czy prądu

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Dokładnie nie trzeba, ja daję fv i dowód wpłaty i ileś tam % odlicza księgowa nie pamiętam już ile
Co do auta zależy na co, bmke w dieselu tankuje jako kanister na fv i nie ma problemu. Benzyna już raczej nie przejdzie, chociaż nie wiem ja nie biorę faktur.

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Kolego na FV masz numer NIP, czy może masz tzw prąd przemysłowy? Znajomy ma przemysłowy i odlicza 100% tylko przemysłowy jest ok. 20% droższy więc gdzie sens?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MRC500    1

ok dzięki czyli media 50%, paliwo disel cały Vat jako kanister a czy wliczacie też telefon, internet? I odliczacie jakieś ,, inne'' zakupy np. spożywcze, karma dla psów, materialy remontowo-budowlane, gazety, opał, artykuły biurowe?

Edytowano przez MRC500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Nip. Bez przesady zaraz jeszcze skarpetki byś chciał odliczać ;) za dużo tutaj nie mogę pisać, trzeba troszkę ruszyć głową z roznych rzeczy możesz odliczyć ważne co Ci sprzedawca na fv wpisze. Teoretycznie np nie wiem kabina prysznicowa...? sprzedawca wpisze Ci cement farbę styropian. Na razie pilnuj się nie kombinuj pogadaj z księgową, troszkę ogarniesz z czasem temat co jak wolno, ale przesadzać nie warto, us ma wysokie kary ;) jest też opcja odzyskania z remontu domu do 25 czy 30roku życia, z małżonką bez problemu, u mnie udało się i bez żony nie znam szczegółów, ale remont kosztował 35tyś i dostałem niezłą sumkę. Tyle, że remont wewnątrz. Elewacja i dach nie wchodziły w grę z resztą nie pamiętam już, wiem tyle ze takie coś było możesz popytać


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja jestem na taryfie firmowej(musiałem taką wybrać) i nie wiedziałem, że będzie drożej, ale mniejsza o to. Mam jeden licznik i księgowa odlicza ) 70%, tak samo jak od telefonu i internetu. Wody nie odliczam, bo nawet nke warto. Materiały budowlane jak najbardziej, stal. Jak samochód masz na ropę to bierzesz jak Pedro napisał. Przy benzyniaku masz 3 wyjścia. Wprowadzić samochód jako środek trwały i rejestrować przebieg. 2 wariant to odliczać 50% z paliwa. 3 wariant wszedł w tym roku podobno. Samochodu nie trzeba wprowadzać jako środek trwały i paliwo można odliczyć. Ksiegowa robi wtedy jakieś "kilometrówki" i można odliczyć tylko nie wiem ile. W tym przypadku jeśli korzystało się z odliczenia vatu z paliwa do tego samochodu to używało się go do prowadzenia gospodarstwa. Przy sprzedaży samochodu trzeba wtedy doliczyć vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Że pozwolę sobie się spytać, dlaczego musiałeś taką wybrać?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak jakoś wyszło. Była robiona cesja na mnie i powiedziano mi, że jeśli chcę odliczyć muszę wybrać c12a. Stawki za kWh widziałem, ale nikt nie powiedział, że dojdą jakieś dodatkow opłaty handlowe itp. Nie miałem nawet kogo zapytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Thomas u Ciebie jakoś dziwnie do wszystkiego podchodzą tak jak z tym kredytem w bs, że trzeba wszystkie wydatki im wypisać. Ja 2 lata temu prąd na siebie przepisywałem i żadnej innej taryfy nawet nie proponowali.
Co do tego benzyniaka to ciekawe. Ale zapewne musi być zarejestrowany na mnie? Dopiero 2 lata mam na siebie przyczepę i niewiele zniżki więc za auto wyszła by konkretną suma


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Ale kolego odliczasz VAT jest nr NIP na fakturze za prąd?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wasze strony są bardziej "ludzkie". U mnie panuje straszna biurokracja. Agencja, weterynaria nie lepsza. Zero poszanowania rolnika.
Jak teraz księgowa powiedziała, żeby dołączać miesięczny wyciąg z rachunku, bo Us i tak będzie go chciał przy kontroli. Ja w sumie pierwszy w okolicy przeszedłem na vat i nie było kogo zapytać. Może uda się kiedyś wrócić na g11.
Co do samochodu i 3 wariantu to pytaj księgowej. Jak pisałem to chyba w tym roku weszło, ale nie chcę siać zamieszaia. Miałem wprowadzić samochód jako ŚT, ale zrezygnowałem i księgowa powiedziała, że nawet i dobrze. Co do części to nie wiem czy nie wprowadzając jako ŚT można odliczać od nich vat. Miałem faktury z części za kilkaset złotych, ale wyrzuciłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Ja mam nr NIP na fakturze za prąd od PGE już od 5 lat, taryfa normalna, dwustrefowa(tzn. Są godziny w ciągu dnia w których jest drożej a w innych taniej), Odliczam 70% a no i podpisuję co trzy lata umowę na stałą stawkę prądu

Co do paliwa, jak diesel to kupuj jakbyś kupował do ciągnika

Jeśli benzyna to większy problem, jak wprowadzisz do środków trwałych to będziesz miał problem ze sprzedażą, więc jak nie robisz 100 tyś rocznie przebiegu i nie chcesz odliczyć VAT od zakupu to się nie opłaca

Co do części do samochodów, prosisz sprzedawcę by nie pisał np. Amortyzator do Audi, tylko po prostu amortyzator i nie masz problemu, tak samo z każdą inną częścią

Telefon ja odliczam 80%, internet tak samo bo mam na jednej fakturze ale na upartego to i 100% można by było

Faktury za telefon, naprawę itd. Bez problemu bierz

Art. Biurowe To też bez problemu bo czymś dokumentację musisz prowadzić, co do spożywczych to tylko i wyłącznie wodę możesz brać chociaż ja sobie ją odpuszczam, chyba że w lato wezmę kilka zgrzewek na raz

Co do prasy to na upartego dało by się odliczyć ale dla 5-10 zł(czyli 1-2zl vatu miesięcznie) to się chyba nie opłaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pat to Ty jesteś na firmowej taryfie jak ja. Trzeba pilnować godzin, żeby wyszło tanio. U mnie jest drożej od 8:00-11:00 i 17:00-21:00, ale to też się zmienia zależnie od pory roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Nie wiem czy to firmowa czy nie ale na pewno mam tańszą stawkę niż miałem kiedyś mimo iż prąd ogólnie poszedł w górę, mi osobiście te godziny pasują, robię w tańszym prądzie 80% wszystkich kWh i wychodzi to przyzwoicie cenowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

A nie lepiej osobny licznik?

Ja mam w części gospodarskiej jeden, a w domu drugi i od pierwszego odliczam 100%.

Benzynę odliczam 50% od nowego samochodu, przy zakupie dołączyłem fakturę do deklaracji vat i też odliczyłem dopuszczalną kwotę. Rejestru środków trwałych nie prowadzę bo rolnik nie musi. Ważne żeby podczas kontroli wiedzieć do czego się części kupiło (jak masz rejestr i tak musisz wiedzieć jak zapytają). Od internetu i komórki odliczam 100% bo mam w domu stacjonarny i internet , a w biurze drugi internet (osobne łącze) i komórkę. Od prenumerat gazet rolniczych odliczam 100% i od karmy dla psa (jest w kojcu w części gospodarczej) 100%. Poza tym od środków czystości (pasty proszki), wody butelkowanej (ale od coli czy red bulla nie - bez przegięcia), ubrań ochronnych, rękawiczek itp. 100%. I jeszcze od wody z wodociągu 100% bo mam osobne przyłącze do części gospodarczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Sadek tak a co w tym dziwnego, że na fv jest nip?
Mam identycznie jak Patr, też mam tą umowę zobowiazujesz się, że nie odejdziesz przez 3 lata masz stałą stawkę i jakieś tam grosze taniej.
Jeśli auto nowe i uda się odciągnąć to jak najbardziej warto, tylko czy nie ma za to jakiś dodatkowych opłat? Z tym amortyzatorem patr to nie wiem, ja ostatnio kupiłem myjke nową i musiałem zmieniać, dopisać na fv "do celów rolniczych" czy jakoś tak. Jesienią robiłem zawieszenie troche sie uzbierało facet wypisał na oleje, smar, płyn chłodniczy.
A laptop by przeszedł? Bo będę teraz kupował. Prenumeratę topagrar odliczałem, tusz do drukarki, oczywiście buty robocze, jakiś kombinezon, rękawice. I z drobnicy to w zasadzie nic więcej chyba, zawsze jest jakaś "dodatkowa" faktura więc nadrabia z nawiązką.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj