karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

mikcom20    190

Ponawiam pytanie - ktoś wie jaki numer powinienem wpisać?

 

Teraz myślę, że prawidłowy numer tej faktury to 1/01/2017/RR - pierwsza faktura wystawiona przeze mnie w styczniu.

ja pisałem tak

1/R/2017

2/R/2017 itd...

i nie ważne czy były dwie w styczniu czy wcale albo w maju pięć faktur

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Czyli przyjąłeś numerację roczną, ja jednak wolę numerować w każdym miesiącu od początku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

jak jest z tym vatem ?

ojciec kupiwał maszyny wszystkie na vat jak będzie chciał mi przekazać gospodarstwo to jak zrobić z tym vatem ??

garaż też był z vatem ale to przechodzi chyba po 10 latach 

 

Jeżeli przekaże gospodarstwo dla Ciebie (całe lub zorganizowaną część) łącznie z tymi maszynami i garażem, obowiązki vat przejmuje nabywca! W tym przypadku Ty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarC    0

Witam 

Mam zamiar przejść na Vat i moje pytanie brzmi czy podatek rolny który płaciłem jak do tej pory będę musiał płacić czy jakoś inaczej to będzie rozliczane ? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy, proszę o jak najszybszą poradę. Mam ciągnik zakupiony przed wejściem VATu do Polski. Od 3 lat jestem vatowcem i chcę teraz sprzedać ten ciągnik. Co, oprócz umowy kupna sprzedaży, mam sporządzić, jaki dokument? I czy z tego tytułu muszę ponosić dodatkowe koszty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Żadnej umowy kupna sprzedaży. Wystawiasz fakturę Vat ze stawką 23%. Wypisujesz na niej markę, model i jakiś numer nadwozia, ramy, itp, rocznik. Zwrto vat do skarbowego to jedyny Twój wydatek. Jak Ci się nie spieszy to spisz darowiznę i odda na brata np. Po pół roku brat może sprzedać na umowę k-s i nic nie zapłacisz. Jedynie, gdy darowizna przekracza wartość 10 czy 15 tyś jest obciążona opłatą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rolnik może wystawić taką fakturę? Nic wtedy do us nie zwróci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soko74    39

Rolnik może wystawić VAT marże? Przecież nie płaci podatku dochodowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żadnej umowy kupna sprzedaży. Wystawiasz fakturę Vat ze stawką 23%. Wypisujesz na niej markę, model i jakiś numer nadwozia, ramy, itp, rocznik. Zwrto vat do skarbowego to jedyny Twój wydatek. Jak Ci się nie spieszy to spisz darowiznę i odda na brata np. Po pół roku brat może sprzedać na umowę k-s i nic nie zapłacisz. Jedynie, gdy darowizna przekracza wartość 10 czy 15 tyś jest obciążona opłatą.

Ale ja nie chcę płacić vatu. Skoro kupiłem go nie dostając zwrotu vatu, to nie widzę teraz potrzeby oddawania pieniędzy do US

Dodam, że chodzi o kwotę rzędu 50 tysi

Edytowano przez mercurial2000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nikt nie chce oddawać, ale innego wyjścia jak podałem wyżej nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Ty nie widzisz potrzeby a urząd skarbowy widzi, jeszcze w przypadku maszyn ma to jakiś sens, wyobraź sobie że samochód też musisz sprzedać na fakturę...
Są 3 obejścia tej sytuacji:
1) jeśli jest to maszyna nierejestrowalna to sprzedajesz na dziko bez żadnej umowy
2)wystawiasz fakturę VAT marża ale jest jeden warunek, gdy będziesz miał kontrolę to musisz udowodnić że w trakcie zakupu tego pojazdu/maszyny byłeś pewien że robisz to tylko po to żeby go sprzedać w przyszłości(co nie jest mocno trudne)
3) przepisujesz poprzez darowiznę na kogoś z pierwszej grupy podatkowej, i ta osoba po 6 miesiąch sprzedaje to normalnie jak każda prywatna osoba na umowę k-s(firmy stosują tą metodę by nie płacić podatku dochodowego przy sprzedaży, u ciebie nie ma dochodowego ale masz do zapłacenia VAT którego nie odliczyłeś bo nie mogłeś w trakcie zakupu)
Ewn. 4 ale tu już trochę cię kosztuje, opuszczasz komuś 2-3% a cenę na fakturze zmniejszasz o 40%, z dopiskiem że coś jest uszkodzone

Edytowano przez PATr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyli vat marża wytłumaczysz tym, że ciągnik kupiony na handlel?
4 opcji nie pisałem, bo trochę ryzykowna. Nigdy nie wiesz kto to kupi a zapłacić i tak trzeba.
A ciekawe jakby wyglądała sytuacja, że ciągnik oddajesz handlarzowi w rozliczeniu i bierzesz drugi i coś dopłacasz? Obyłoby się bez faktury?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Ale dobrze jest dopisać godzinę sprzedaży bo jak ktoś spowoduje wypadek to będziesz miał dowód że już nie byłeś właścicielem. Albo można sporządzić protokół zdawczo odbiorczy. A czy będzie źle jak do faktury VAT dołączę umowę kupna sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Czyli vat marża wytłumaczysz tym, że ciągnik kupiony na handlel?

4 opcji nie pisałem, bo trochę ryzykowna. Nigdy nie wiesz kto to kupi a zapłacić i tak trzeba.

A ciekawe jakby wyglądała sytuacja, że ciągnik oddajesz handlarzowi w rozliczeniu i bierzesz drugi i coś dopłacasz? Obyłoby się bez faktury?

W przypadku VAT marzy tak trzeba argumentować, były przypadki że koleś argumentował że 10 lat miał samochód i kupił go z zamiarem sprzedaży w przyszłości i też urząd skarbowy nie miał racji każąc mu wystawić fakturę VAT, od tamtego przypadku już chyba US nie idzie do sądu jak widzi fakturę VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

A jak w darowiżnie dam przyczepe siostrze to musi ja przerejestrować na siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Musi, na rejestrację masz 30 dni, tak samo jak przy zakupie
Przyczepa musi mieć ważny przegląd, piszesz umowę darowizny i ona ma 30 dni na przerejestrowanie oraz zgłoszenie darowizny w US, jak jest zameldowana w tym samym powiecie to wymieniasz tylko dowód i koszt ogólny to około 70 zł(taniej niż normalnie bo bez tablic), ogólnie to zasada identyczna jak przy kupnie od obcego gościa, tyle że jak zaniesie umowę do US to nic nie płaci a w przypadku umowy k-s musi zapłacić 2% pcc

Edytowano przez PATr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Thomas2135, ty tu ostatnio w tym temacie siejesz zamęt, jak już czytasz takie artykuły to uważnie, cytuję z twojego linka,
"Zwolnienia dla najbliższej rodziny

Przy nabyciu rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków,prawnuków), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, obdarowany może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Warunek, jaki trzeba spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku:
- wciągu 6 miesięcy od dnia nabycia darowizny należy zgłosić nabyte rzeczy lub prawa majątkowe (na formularzu SD -Z2) właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego,"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie do końca zamęt. Ze wcześniejszego szybko się wytłumaczyłem. Wczoraj wystawiłem faktury zaliczkowe. ;)

Dzisiaj przepraszam, ale dodałem w pośpiechu i przeczytałem wybiórczo. Trochę mnie zmyliła darowizna z przed kilku lat. Od tego jest to forum, żeby wszystko wyjaśnić. Teraz wiadomo co trzeba zrobić przy darowiźnie. Dzięki za czujność. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

W jednej z ostatnich gazet rolniczych, w których jest kącik z vatem był właśnie temat z darowizną maszyn, od których nie odliczaliśmy vatu. Z tego co kojarzę to i tak trzeba naliczać vat od takiej maszyny. Czytał może ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj