karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jaro86    31

Podstawa to ewdencja sprzedazy i zakupow do tego wiekszosc prowadzi pewnie ewidencje srodkow trwalych. Co miesiac lub co kwartal deklaracja do Us

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Powiedzcie mi jak to jest ze składaniem e-deklaracji. Bo jeszcze z tego nie korzystałem. To jest jedna baza ogólnokrajowa, czy też się wysyła na powiat?

Dostaje się jakieś potwierdzenie wysłania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie księgowa się tym zajmuje. Trzeba najpierw złożyć wniosek by wysyłać elektronicznie.

Dzisiaj byłem się rozliczyć i sporo się zmieniło w vat na niekorzyść. Z tego co zapamiętałem to
Jak ktoś wpłaca mi na konto przez internet zaliczkę np za bydło 10 lutego to muszę wystawić fakturę zaliczkową na kwotę zaliczki z datą wpływu pieniędzy. Potem jak płaci resztę gotówką czy przelewem to trzeba wystawić fakturę vat zaliczkową końcową i wyszczególnić w niej zaliczkę i resztę zapłaty. Jak robi gotówkowo zaliczkę i odbiera tego samego enia wystarczy kwit KP.
Druga zmiana to korekty faktur i deklaracji. Jak znajdziecie zaległą fakturę i będziecie chcieli ją rozliczyć to US nałoży sankcje 30%. Nie wiadomo tylko czy to do całej faktury czy to vatu z tej faktury.
Inna sprawa to limit 15 tyś. Bierzecie od jednego sprzedawcy w ciągu roku artykuły to odliczycie vat tylko do 15 tyś. Faktury powyżej tej kwoty i vat od nich nie będzie mógł być odliczony. Nie wiem tylko czy 15 tyś to kwota netto czy brutto.
Inna sprawa to taka, że teraz co miesiąc trzeba składać wyciąg z konta 1-31 dnia miesiąca. Na żądanie w czasie kontroli US zarząda nawet dokumentów z arimr a inwentaryzacja, dopłaty, dzierżawy. Jeden rolnik co miesiąc odzyskiwał vat w 25 dni i co miesiąc miał kontrolę. Na koniec roku jak chciał kolejny zwrot to znów kontrola i dostarczenie wszystkich dokumentów które wymieniłem i co tam jeszcze wymyślą. Wyciąg z konta też chcą mieć.
Nie wiem tylko czy to od tego roku jest czy w przyszłym ruszy, otóż każdy kto się sam rozlicza czy biuro rachunkowe musi co miesiąc wysyłać do ministerstwa finansów dokument JPK. Jest to jednolity plik kontrolnu, w którym są wszystkie faktur. Itp dokumenty jakie zbieracie co miesiąc. Wtedy mają możliwość porównać czy ja wystawiłem komuś fakturę a on ją otrzymał.
Przepisy w sprawie sprzedaży bezpośredniej też się zmieniły i po przekroczeniu limitu trzeba zarejestrować działalność gospodarczą.
To chyba tyle co zapamiętałem i mnie dotyczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6897

Inna sprawa to limit 15 tyś. Bierzecie od jednego sprzedawcy w ciągu roku artykuły to odliczycie vat tylko do 15 tyś. Faktury powyżej tej kwoty i vat od nich nie będzie mógł być odliczony. Nie wiem tylko czy 15 tyś to kwota netto czy brutto.

Max 15tys netto/brutto od jednego sprzedawcy czy chodzi o 15tys VATu z jego faktur? Jeśli to pierwsze, to chyba większość więcej na same nawozy wydaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Właśnie nie wiem, albo nie zrozumiałem. Z jedenej strony to dobry przepis, bo dorabiamy każdego przedsiębiorcę po trochu a nie stale jednego. Zadzownię zaraz i dopytam jak to jest.

Już wiem. Ten limit to 15 tyś brutto i dotyczy tych osób które płacą podatek dochodowy. Rolników to nie będzie dotyczyć jeśli tego podatku nie płacą.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3511

Coś nie tak kupuje kombajn za 800 tys to vatu jest 184 tyś ,a Ty o 15 tyś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

 .... sporo się zmieniło w vat na niekorzyść.

.....

Inna sprawa to limit 15 tyś. Bierzecie od jednego sprzedawcy w ciągu roku artykuły to odliczycie vat tylko do 15 tyś. Faktury powyżej tej kwoty i vat od nich nie będzie mógł być odliczony. Nie wiem tylko czy 15 tyś to kwota netto czy brutto.....

 

hmm, to że na niekorzyść to wiem.

Co do tych 15 tys to chyba raczej tak że w danym okresie rozliczeniowym gotówką możesz opłacić faktury na maksymalnie 15tys PLN, wszystko powyżej tylko przelewami. Także zweryfikuj swoje informacje i przekaż nam co i jak.

Wyobraź sobie - biorę paliwo, ileś litrów co miesiąc, 2 faktury zbiorcze z miesiąca, paliwka biorę na ponad 20 tysięcy rocznie, wszystko z jednej stacji (stacje shell bo ich karty paliwowe akurat mam). Czy wyobrażasz sobie że mogę odliczyć tylko do 15 tys za cały rok od tego sprzedawcy?

Drugi przykład - przywieźli mi saletrę - powiedzmy faktura 10 tys, i dalej zostaje mi 5 tys na wykorzystanie u tego sprzedawcy?

No bez jaj - biorę wszystko u jednego dostawcy aby mieć super ceny i je dostaję a teraz mam brać gdzie indziej?

Reasumując, mam ~34ha i łatwo przekraczam 15 tys zł w rozliczeniu (jestem na kwartalnym) jeżeli idzie o zakupy. Teraz panie pomyśl co mają zrobić Ci co mają po 200-300ha ;)

Weryfikuj te informacje i daj nam znac ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przeczytajcie dobrze drugi post. Limit 15 tyś dotyczy tych, którzy płacą podatek dochodowy. Już napisałem, że rolnika to nie dotyczy. Dzwoniłem do księgowej i przyznała, że niepotrzebnie mi o tym powiedziała. Zmian jest tyle, że ledwie po szkoleniu nie sposób naraz ogarnąć.
Płatności powyżej 15 tyś trzeba robić przelewem wiadomo już od dawna. To o czym pisałem dotyczy czegoś innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Powiedzcie mi jak to jest ze składaniem e-deklaracji. Bo jeszcze z tego nie korzystałem. To jest jedna baza ogólnokrajowa, czy też się wysyła na powiat?

Dostaje się jakieś potwierdzenie wysłania?

Wysylam to programem w ktorym rozliczam faktury. Na ten program przychodzi takze potwierdzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zapomniałem dodać najważniejsze co do tego limitu 15 tyś w podatku dochodowym. Działa to tylko w przypadku, gdy podatnik ma podpisaną umowę z jakąś firmą na wykonywanie danej usługi. Jeśli firma wykona usługi na więcej niż 15 tyś brutto to od tego nie można odliczyć vatu. Większości z nas to niedotyczy i potraktujcie to jako ciekawostkę, chyba że ktoś jest płatnikiem podatku dochodowego to mu się ta wiedza przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Płatności powyżej 15 tyś trzeba robić przelewem wiadomo już od dawna. To o czym pisałem dotyczy czegoś innego.

 

Rozmawiałem na ten temat z panią z US i powiedziała tak że dla pewności że transakcja została zawarta przelew.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Sposób jak zacząć składać e-deklarację.

 

Wchodzimy na stronę http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje po lewej stronie wybieramy do "Do pobrania" następnie pobieramy

- "Wtyczka (plug-in) niezbędna przy składaniu dokumentów bezpośrednio  z formularzy interaktywnych" oraz

- "Aplikacja e-Deklaracje Desktop  umożliwiająca osobom fizycznym złożenie formularzy elektronicznych bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego" jak ktoś nie ma Adobe Reader to jeszcze musi pobrać

- "Program Adobe Reader niezbędny przy korzystaniu z formularzy interaktywnych oraz aplikacji e-Deklaracje Desktop".

Następnie instalujemy to wszystko (instalacja standardowa). Po odpaleniu programu e-Deklarcje zakładamy profil użytkownika. Jak już się program uruchomi to wybieramy:

- "katalog formularzy" wybieramy po lewej stronie VAT-7 a po prawej na dole "otwórz" Po wypełnieniu całej deklaracji klikamy "dalej"(w prawym dolnym rogu). W następnym oknie musimy wpisać przychód za 2015 rok, jeżeli nie rozliczaliśmy się  z PIT to wpisujemy 0 (zero). Następnie "wyślij" i "koniec"

Po 2-3 minutach sprawdzamy w programie e-deklaracje w zakładce "moje rozliczenia" czy deklaracja znajduje się w zakładce "wysłane-przyjęte" jeżeli tam jest to możemy wtedy wejść sobie w opcje otwórz i wydrukować (do własnych potrzeb) deklaracje z numerem referencyjnym. I to tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3511

W 2017 można rozliczać się kwartalnie i składać deklaracje papierowo do urzedu skarbowego-jeśli nie mam faktur na odwrotne obciążenie,jeśli się myle to proszę o ptwierdzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Rozmawiałem na ten temat z panią z US i powiedziała tak że dla pewności że transakcja została zawarta przelew.

 

Dla pewności przelew ale nie ma zakazu wystawiana faktur gotówkowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie, tu nic się nie zmieniło. Tylko jak pisałem, jeśli była zaliczka to trzeba to rozbić na 2 faktury. Faktura zaliczkowa i faktura zaliczkowa końcowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

W 2017 można rozliczać się kwartalnie i składać deklaracje papierowo do urzedu skarbowego-jeśli nie mam faktur na odwrotne obciążenie,jeśli się myle to proszę o ptwierdzenie

 

Mam kilka faktur z odwrotnym odciążeniem (stal na remont maszyn) opłacane gotówkowo bo małe ilości ale większa będzie przelewem.

Deklaracje księgowa wysyła elektronicznie to wiem.

No i na kwartalnym byłem i zostaję.

Czy w tej kwestii coś się zmieniło? Chodzi o te faktury z OO


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Tak OO składasz e-deklaracje.

 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Jestem Vatowcem i zamierzam kupić zboże od rolnika ryczałtowego - fakturę RR więc wystawiam JA, ale z jakim numerem?

Szukałem chyba wszędzie i nie mogę znaleźć.

 

Czy nr 1/2017 będzie bobry - bo to pierwsza faktura RR wystawiona PRZEZ MNIE w 2017?

Czy muszę skonsultować się z rolnikiem RR (od którego kupuję) i dopytać jego ile faktur wystawili mu inni Vatowcy w tym roku (powie, że np. 6) i wtedy wpisać nr 7/2017?

No i ostatni wariant (najmniej prawdopodobny) - wpisuję nr 5/01/2017 bo w styczniu wystawiłem już 4 fv SPRZEDAŻY.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Troszeczkę się zaplątałeś bo to co piszesz niewiele ma wspólnego z rzeczywistością :)

 

1. Faktury zaliczkowe (obowiązek podatkowy w dacie zaliczki) były od zawsze, a na pewno od 2014 roku - także żadna nowość

 

2. Sankcje 30% za uszczuplenie należnego, czyli np. niewykazanie sprzedaży lub zawyżenie naliczonego - jak podatnik sam skoryguje przed kontrolą to sankcji nie ma

 

3. Do VAT żadnego limitu 15 tyś nie ma!!!!! Tyczy się to podatku dochodowego - faktur gotówkowych i zaliczenia ich do KUP

 

4. JPK od 1 stycznia 2018 - dla Was rolników tylko rejestry VAT.

 

 

 

U mnie księgowa się tym zajmuje. Trzeba najpierw złożyć wniosek by wysyłać elektronicznie.

Dzisiaj byłem się rozliczyć i sporo się zmieniło w vat na niekorzyść. Z tego co zapamiętałem to
Jak ktoś wpłaca mi na konto przez internet zaliczkę np za bydło 10 lutego to muszę wystawić fakturę zaliczkową na kwotę zaliczki z datą wpływu pieniędzy. Potem jak płaci resztę gotówką czy przelewem to trzeba wystawić fakturę vat zaliczkową końcową i wyszczególnić w niej zaliczkę i resztę zapłaty. Jak robi gotówkowo zaliczkę i odbiera tego samego enia wystarczy kwit KP.
Druga zmiana to korekty faktur i deklaracji. Jak znajdziecie zaległą fakturę i będziecie chcieli ją rozliczyć to US nałoży sankcje 30%. Nie wiadomo tylko czy to do całej faktury czy to vatu z tej faktury.
Inna sprawa to limit 15 tyś. Bierzecie od jednego sprzedawcy w ciągu roku artykuły to odliczycie vat tylko do 15 tyś. Faktury powyżej tej kwoty i vat od nich nie będzie mógł być odliczony. Nie wiem tylko czy 15 tyś to kwota netto czy brutto.
Inna sprawa to taka, że teraz co miesiąc trzeba składać wyciąg z konta 1-31 dnia miesiąca. Na żądanie w czasie kontroli US zarząda nawet dokumentów z arimr a inwentaryzacja, dopłaty, dzierżawy. Jeden rolnik co miesiąc odzyskiwał vat w 25 dni i co miesiąc miał kontrolę. Na koniec roku jak chciał kolejny zwrot to znów kontrola i dostarczenie wszystkich dokumentów które wymieniłem i co tam jeszcze wymyślą. Wyciąg z konta też chcą mieć.
Nie wiem tylko czy to od tego roku jest czy w przyszłym ruszy, otóż każdy kto się sam rozlicza czy biuro rachunkowe musi co miesiąc wysyłać do ministerstwa finansów dokument JPK. Jest to jednolity plik kontrolnu, w którym są wszystkie faktur. Itp dokumenty jakie zbieracie co miesiąc. Wtedy mają możliwość porównać czy ja wystawiłem komuś fakturę a on ją otrzymał.
Przepisy w sprawie sprzedaży bezpośredniej też się zmieniły i po przekroczeniu limitu trzeba zarejestrować działalność gospodarczą.
To chyba tyle co zapamiętałem i mnie dotyczy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Faktury pewnie i były jak piszesz, ale teraz księgowa chce, żeby dołączać wyciąg z konta. Na wyciągu jest wpłata zaliczki, ale wystawiłem normalną na całą kwotę. Muszę wystawić zaliczkowe, bo się przyczepią. Wcześniej mimo zaliczki wystawiałem na całą kwotę i było dobrze.

Co do limitu to już to wyjaśniłem a w przypadku sankcji księgowa wprowadziła mnie w błąd czy jednak coś się zmieniło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Nie było dobrze, chyba Twoja Księgowa się douczyła z podstaw podstaw :) albo wcześnie nie zauważyła, że masz zaliczki

 

 

 

Faktury pewnie i były jak piszesz, ale teraz księgowa chce, żeby dołączać wyciąg z konta. Na wyciągu jest wpłata zaliczki, ale wystawiłem normalną na całą kwotę. Muszę wystawić zaliczkowe, bo się przyczepią. Wcześniej mimo zaliczki wystawiałem na całą kwotę i było dobrze.

Co do limitu to już to wyjaśniłem a w przypadku sankcji księgowa wprowadziła mnie w błąd czy jednak coś się zmieniło?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie mogła wiedzieć, bo wyciągu nie widziała. Była zaliczka przez internet a reszta gotówką. Fakturę wystawiałem na całą kwotę w dniu zakupu lub wysyłałem listem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Jestem Vatowcem i zamierzam kupić zboże od rolnika ryczałtowego - fakturę RR więc wystawiam JA, ale z jakim numerem?

Szukałem chyba wszędzie i nie mogę znaleźć.

 

Czy nr 1/2017 będzie bobry - bo to pierwsza faktura RR wystawiona PRZEZ MNIE w 2017?

Czy muszę skonsultować się z rolnikiem RR (od którego kupuję) i dopytać jego ile faktur wystawili mu inni Vatowcy w tym roku (powie, że np. 6) i wtedy wpisać nr 7/2017?

No i ostatni wariant (najmniej prawdopodobny) - wpisuję nr 5/01/2017 bo w styczniu wystawiłem już 4 fv SPRZEDAŻY.

 

Ponawiam pytanie - ktoś  wie jaki numer powinienem wpisać?

 

Teraz myślę, że prawidłowy numer tej faktury to 1/01/2017/RR - pierwsza faktura wystawiona przeze mnie w styczniu.

Edytowano przez wildagro12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mens    4

jak jest z tym vatem ?

ojciec kupiwał maszyny wszystkie na vat jak będzie chciał mi przekazać gospodarstwo to jak zrobić z tym vatem ??

garaż też był z vatem ale to przechodzi chyba po 10 latach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj