karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

miwigos    3438

Ja natomiast w necie sporo kupuję bo jest dużo taniej, tu gdzie mieszkam każdy sklep ma wyższe ceny niż allegro, ceneeo. Tylko trzeba czasem wrzucić NIP do wyszukiwarki MF. Jak ktoś sprzedaje taniej tam trza brać. No i towar przyjeżdża pod dom (oleje, filtry, jakiś czas temu siłownik, ostatnio inwerter).

U mnie w okolicy jest tyle handlowców i skupów że się biją o klienta, a chemi to bym nie kupiłm w internecie nawet jakby była za pół ceny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Zamierzam sprzedać ciągnik, który dostałem w darowiźnie od rodziców (razem z gospodarstwem) długo przed przejściem na Vat.

Czy sprzedając go muszę wystawić fv ze stawką 23%? Czy może coś się wkońcu zmieniło, bo jeżeli nie to normalnie rozbój w biały dzień.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

Nie prawda. Wystawiasz fakturę z 0% vatem bodajże 

Kumpel bynajmniej rok temu sprzedawał traktor, który kupił przez wejściem na vat i wystawił fakturę z 0% vatem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

A mial kontrole ze skarbowki?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Zamierzam sprzedać ciągnik, który dostałem w darowiźnie od rodziców (razem z gospodarstwem) długo przed przejściem na Vat.

Czy sprzedając go muszę wystawić fv ze stawką 23%? Czy może coś się wkońcu zmieniło, bo jeżeli nie to normalnie rozbój w biały dzień.

Chcąc legalnie sprzedać to musisz wystawić fakturę VAT na 23%, jest jeszcze opcja taka że przekazujesz w darowiznie komuś z rodziny a on po 6 miesiącach sprzedaje normalnie na umowę k-s, wtedy nic cię nie kosztuje prócz czasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slavo    54

patry masz rację ze sprzedażą ciągnik.
i trzeba pamiętać że każda sprzedaż z gospodarstwa na fakturę VAT powyżej 15000 musi być płatność przelewem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madziik    0
Napisano (edytowany)

Chcę kupić siewnik z agregatem od rolnika na ryczałcie, wystarczy normalna umowa k-s?

A teraz druga sprawa, miałam na polu ziemniaki (które, w sumie zebrał tato i on je sprzedaje), mogę jemu + sąsiadom (którzy kupili te ziemniaki) po prostu wystawić fv? i normalnie zapłacić za to podatek do US? :)

 

P.S w tym roku nie sprzedawałam jeszcze nic rr więc nie powinnam się zaliczyć na kasę fiskalną.

Edytowano przez Madziik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    18

ktoś z was używa kasy fiskalnej, bardzo to upierdliwe??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Nie ale trzeba sie pilnowac z raportami i serwisem


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    18

w sumie to mam dylemat z tą kasą. w zeszłym roku sprzedałem.

za 10 000 firmie płatne przelewem - faktura

za 25 000 firmie płatne gotówką -faktura

za 18 000 osobie fizycznej/rolnikowi rr płatne gotówką - bez faktur.

pytanie czy transakcja z firmą zapłacona gotówką uszczupla limit zwolnienia 20 000?

w rozporządzeniu z dnia 4 listopada 2014 r jest tylko mowa o osobach fizycznych i rolnikach ryczałtowych, więc nawet zapłata firmie gotówką nie zmniejszałaby limitu zwolnienia?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Tylko osoby fizyczne i rolnik ryczałtowy, sprzedaż dla firmy nie uszczupla tego limitu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Jednorazowo nie ale na kilka FV tak, jeżeli się mylę to proszę o poprawienie.

 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409
Napisano (edytowany)

Tak, transakcje powyżej 15 tysięcy złotych muszą być płatne przelewem i tylko tyle, w przypadku zboża itd. To mało upierdliwe bo rozpisujesz na kilka faktur i po problemie, ale już z kupnem używanych maszyn u handlarzy to jednak trochę uciążliwe, tak samo u gospodarzy, jakbym teraz sprzedawał np. Ciągnik i przyjeżdża ktoś kto nie jest na vacie i faktura mu nie potrzebna, teraz jakym mu kazał płacić przelewem to raczej by się wycofał...

@edit
Przeczytałem właśnie w internecie że skutki opłacenia faktury gotówką powyżej 15 tys. złotych są takie że nie można wpisać jej sobie w koszty, czyli dla zwykłego śmiertelnika i dla rolników można sobie olać ten przepis...

Edytowano przez PATr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

U mnie w okolicy jest tyle handlowców i skupów że się biją o klienta, a chemi to bym nie kupiłm w internecie nawet jakby była za pół ceny

U nas też jest ich kilku, może nie tak wielu ale gdzie nie pójdziesz to albo nie mają, albo ściągną przy następnej dostawie a to tak jakbym sobie sam ściągnął.

Szukałem pompy wody do ursusa/zetora, dobrej, przyjechała z sieradza bo lokalnie tanie gówno mieli bo takie im schodzą, regeneracja rozdzielacza z ciapka-tuchola, w zeszłym roku brałem środki ochrony roślin w rudniku i opryski.com (trochę mi zbrakło bo dawki podnieśliśmy, wszędzie oryginalne opakowania i taniej o te parę pln niż u mnie lokalnie), komp, drukarka, telefon itp wszystko przez neta, siłownik do przyczepy w zeszłym roku też, w tym roku spawareczka inwertorowa z neta bo dużo taniej niż lokalnie i siłownik do bron też będzie przez net (wysyłkowo). No i robiąc przegląd chemii do oprysków już widzę że będę brał część przez neta bo duetu starr 334 nikt u nas mieć nie będzie. Zresztą z Nupridem 2 lata temu było podobnie - 2 tygodnie czekać w lokalnym sklepie a internetowo przyszło ze Szczecina chyba w 3-4 dni.

 

Gdzie nie pójdę lokalnie to twierdzą że marudzę a przychodzę po konkretny produkt w konkretnej cenie i najlepiej w 24-48godzin (oczywiście kasa od ręki lub karta albo przelew bo mi bez znaczenia).

Ostatnio szukam drukarki do etykiet, od ręki nikt nie posiadał i w sumie na zamówienie w sklepie lokalnym 35% drożej.

U mnie jest podobnie, jak usłyszałem ceny za siłownik w zeszłym roku to zdębiałem.

Spawarka inwerterowa także droższa i wybór mniejszy lokalnie a przez neta gwara i tak jest, tańsze i kurier pod dom przywozi, faktura do skarbówki także.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbigniew3003    18

U mnie też dwie żmijki do zboża,dwa zestawy burt do przyczep,drukarka,sieczkarnia do bizona -szybciej i dużo taniej.Co ciekawe -żmijka u producenta 2300 zł + 200zł. dowóz a u pośrednika 2100+ 100 zł.dowóz.Podobnie z sieczkarnią-taniej ok.400 zł. niż u producenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszalu    2

Płatność przelewem powyżej 15 tyś nie dotyczy rolników na zasadach ogólnych (VAT-owców). Chodzi o to, że przy płatności gotówką powyżej 15 tyś netto nie można sobie tego wliczyć w koszty (przedsiębiorcy na podatku dochodowym). VAT nadal można odliczyć. Dla świętego spokoju transakcje powyżej tej sumy lepiej robić przelewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Robiłem zakup na początku roku zakup za 16500 zł/netto i pani na infolinii US powiedziała ze dla pewności lepiej robić przelewem bo wtedy jest pewność że transakcja doszła do skutku.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A kartą pewności nie ma? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

O to nie pytałem ale raczej jest to równoważne z przelewem tak bynajmniej mi się wydaje.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

To zadzwońcie na KIP i zapytajcie jak jest traktowana karta kredytowa. Sprzedawca ma kasę od ręki na swoim koncie, transakcja obciąża konto właściciela karty a jest rozliczana przeważnie po 50-55 dniach od zakończenia cyklu rozliczeniowego. Mi doradzili abym wystąpił o indywidualną interpretację. 


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

teraz indywidualna interpretacja kosztuje 20 tysięcy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

40 zł za jedno pytanie + ew. koszty jej przygotowania przez doradcę podatkowego. Czyli +/- 1000 zł

 

 

20 tys. kosztuje opinia zabezpieczająca przed klauzula antyabuzywną.

 

 

teraz indywidualna interpretacja kosztuje 20 tysięcy...

 

Nie czytałem wypowiedzi ale dla rolników nieprowadzących DG zapłata gotówka nie rodzi negatywnych konsekwencji oprócz ew. sankcji karno-skarbowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer19900    2

Napiszcie proszę tak dla uporządkowania dyskusji jakie dokumenty/ewidencje trzeba prowadzić będąc czynnym płatnikiem Vat.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj