karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Sadek    1123

Siatka tak, sznurek już nie (8%)

 

Zgadza się,

I de facto nie opłaca się brać lewych faktury na to co jest ze stawką inną niż 23% bo rośnie suma kwoty brutto którą wydaliśmy np w danym roku.

Owszem dostajemy dopłaty ale też mamy obciążenia które nie są opodatkowane (podatki, opłaty za rzeczy których nie odliczamy, ubezpieczenia i wydatki na życie).

 

Każde gospodarstwo trzeba by indywidualnie traktować każdy widzi tylko inwestycje w gospodarstwo a spłaty, szkoła, stancje, wesele, wycieczki itp nie są obciążone VAT (na własnym przykładzie przez kilka lat ok. 600 tyś. zł poszło z gospodarstwa i vat-u z tego nie odliczy).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Każde gospodarstwo trzeba by indywidualnie traktować każdy widzi tylko inwestycje w gospodarstwo a spłaty, szkoła, stancje, wesele, wycieczki itp nie są obciążone VAT (na własnym przykładzie przez kilka lat ok. 600 tyś. zł poszło z gospodarstwa i vat-u z tego nie odliczy).

dlatego VAT trzeba przemyśleć, jest wiele kosztów w życiu, spora część to koszty gospodarowania a w nich nie każdy koszt jest obłożony VATem.

Ja żeby nie PROW/MGR bym nie przechodził ale na razie jestem na sporym plusie. No i teraz zamarzyłem sobie garaż 2-3 stanowiskowy (2+pomieszczenie gospodarcze) i 10lat bycia na VAT mnie czeka ale się opłaci.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Tak VAT trzeba przemyśleć, ale jest część ludzi że przechodzą bo sąsiadowi się opłaci to i mi będzie się opłacić, a później lament że do US trzeba wpłacić.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

co do e deklaracji, to ten podpis elektroniczny to nie tak, że musisz mieć urządzenie na którym się podpisujesz itd, do tej pory było tak, że wypełniałeś deklarację na końcu wpisywałeś imię i nazwisko datę i wysyłałeś i dostawałeś w elektronicznej formie odpowiednie potwierdzenie. 

co do vatu, każdy chyba co tu jest wie jak to jest w większości przypadków co tak się super opłaca, sam tak jakiś czas temu miałem podobnie, ale teraz niestety gospodarstwo prowadzę tylko ja.. dzięki temu przejściu sporo zyskałem, wyszedłem może nawet na prostą, wcześniej było więcej remontów maszyn (bizon czy mtz :) ) teraz kombajn wynajmuję, sprzęt kupiłem to miałem 70tys zwrotu, w najbliższym czasie jakieś inwestycje też się szykują, czy porządek z budynkami czy jakiś ciągnik.. ale przy gospodarstwie ok 50ha to uważam, tak jak kolega wcześniej wspomniał, żeby być spokojnie do przodu to rocznie oprócz wszystkich zakupów jakie robimy do gospodarstwa to pasuje 30-50tys wydać na 23%.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Skoro VAT jest taki prosty, to powiedz kolego kiedy masz prawo do odliczenia VAT z faktury? Bo jestem pewnien, ze 90% z WAS, którzy prowadza rejestry samemu robi to źle!!!

 

 

 

A matematykę w szkole miałeś?

Te kilka faktur na miesiąc to jest 10 min roboty, na zwykłej kartce można napisać ewidencje, zsumować i wpisać w deklaracje.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madziik    0

Skoro VAT jest taki prosty, to powiedz kolego kiedy masz prawo do odliczenia VAT z faktury? Bo jestem pewnien, ze 90% z WAS, którzy prowadza rejestry samemu robi to źle!!!

 

Aż tak to nie przesadzaj :)

Ja od 5 lat rozliczam się sama, rozliczenie miesięcznę, czasem jest sporo faktur a czasem nic bo prowadzę tylko produkcję roślinną.

Rozliczani się nie jest trudne :) chociaż trzeba być choć trochę na bieżąco z przepisami - ale..jak będzie kontrola (jedną małą na odległość, mailowo miałam) to ja mam ją na głowie, będzie coś nie tak, moja wina..

Więc czasami sama się zastanawiam czy dla świetego spokoju nie oddać to do biura rachunkowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Rolnicy to ciemniaki i nie potrafią nic samemu zrobić a wszechwiedzące biura robią to bezbłędnie.

W trym temacie nie raz były już przykłady jak biuro robiło błędy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madziik    0

Rolnicy to ciemniaki i nie potrafią nic samemu zrobić a wszechwiedzące biura robią to bezbłędnie.

W trym temacie nie raz były już przykłady jak biuro robiło błędy.

A to też prawda, biuro coś powie - rolnik w ciemno to robi a potem przy kontroli jakiś problem :)

Ja przynajmniej sama rozliczam więc sama wiem co, gdzie i jak i dlaczego tak a nie inaczej zrobiłam :)

 

P.S przykład z mojej firmy, którą rozlicza biuro i co miesiąc gdy otrzymujemy od nich np. listę płac dla pracowników musi ją prawdzać i w 90% prosić  poprawienie bo widać że to czy tamto jest źle :)

 

Co do opłacalności, mam 27 ha gruntów, prowadzę gosp. tylko z produkcją roślinną, teraz połowa maszyn w użyczeniu od rodziców i widzę, że gdyby nie inwestycję to VAT by się nie "opłacał", ale że, młody rolnik i 16tys zwrotu, kupno ciągnika, którego bez mojego Vatu byśmy nie kupili bo byłby za drogi (sprzedający na Vacie) i 20tyś zwrotu, remont magazynu i jak na razi jakies 16tys zwrotu, teraz będzie modernizacja i 70 tyś zwrotu (jak się nie czepią :)) to się opłaca ale aby tak inwestować to trzeba mieć dużo kasy :) jak sam ktoś ogarnia gospodarstwo to jest ciężko... U mnie część mam ja, część tato a teraz też brat i "rozwijam" się tylko ja :) moich pieniędzy z gosp. nie starczyłoby i na takie inwestycję.

Gdyby nie inwestycję wychodziłabym na zero a gdyby dokładnie policzyć może i na minusie bo ucieka 2% w stosunku do rolnika RR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Nie dostałem odpowiedzi na pytanie :) czy wiecie, że to w większości data wpływu/odbioru faktury generuje prawo do odliczenia, a nie data wystawienia faktury, która aktualnie ma "niewielkie" znaczenie?

 

Biuro biurowi nierówne - należy poszukiwać specjalistów, a księgowe często znają się na podatkach na niedźwiedź na gwiazdach (nie generalizując) - należy szukać specjalistów.

 

Druga strona w US często pracują (bardzo często) takie ciemniaki, że az zal - zaręczam, że sporo osób z tego formu ma większą wiedze o VAT niż pracownicy US - wiem, obsługiwałem wiele wiele kontroli... także nawet jak robicie coś zle, a kontrolujący to ciemniak to i tak nie zauważy... dopiero w większych miastach czy na etapie urzędów wojewódzkich pracują kompetentni ludzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Dlatego jak ktoś ma odrobinę chęci i umiejętności to sam sobie poradzi z rozliczaniem vatu.

Po to jest forum żeby sobie pomagać jak czegoś nie wiemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

a jak wyglada rozliczenie vatu na materialy użyte przy budowie nowego domu?

Edytowano przez qba333

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Nie dostałem odpowiedzi na pytanie :) czy wiecie, że to w większości data wpływu/odbioru faktury generuje prawo do odliczenia, a nie data wystawienia faktury, która aktualnie ma "niewielkie" znaczenie?

 

 

Aż zacząłem szukać informacji w sieci takich podstawowych a tu o datę chodzi, o tym to uważam że każdy rozliczający wie, FV odwrotne obciążenie ma być rozliczona w miesiącu wystawienia.

 

Ja mam o tyle dobrze że mam znajomą księgową która w razie wątpliwości służy mi radą, oczywiście trzeba słuchać nawet tylko radia żeby usłyszeć podstawowe hasła a doczytać w sieci.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Chce położyć kostkę brukową na podwórko przy domu i garażu ale gospodarstwo rolne mam po drugiej stronie ulicy (tam są chlewnie) tu gdzie dom i garaż aby trzymam maszyny. Można od tej kostki odliczyć vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Od kostki rozliczaj vat bez problemu i bez wględu na położenie jej, jedynie w modernizacji gospodarstw rolnych mieli z tym problem, a dla urzędu skarbowego to możesz nawet w ogródku zrobić, aby dało się tam nawet taczką przejechać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Byłem dzis w US po vat R i babka pyta się mnie czymś jestem rolnikiem (by przejść na VAT) a ja jej tak, ale polem czytam definicje ze będąc rolnikiem oprócz ziemi trzeba posiadać kwalifikacje (szkołę) ja ma technikum mechaniczne naprawa i eksploatacja pojazdow samochodowych czyli? Mam grunt swój 1,33ha, 22 ha użyczone zaczynam hodowle i nie wiem czym według prawa moge przejść na VAT czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

ktoś zapytał coś z budową domu a rozliczeniem vat z tej inwestycji, a jak to jest w przypadku budowy/wykończenia domu w innym miejscu niż jest gospodarstwo? Na mój rozum to w obrębie gospodarstwa może i coś tam można, ale jak np w zupełnie innej miejscowości to chyba nie? Panie @cosmosky co TY na to, bo widzę, że jesteś chyba jedną z tych konkretniejszych osób? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Definicja „Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona  jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo" – ta zasadnicza definicja rolnika z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 2003 roku nie zmienia się. To ja nie jestem rolnikiem skoro nie posiadam kwalifikacji rolniczej? Chodzi mi według US. Starzu też nie mam bo pracuję od 12 lat na umowę w dziedzinie nie związanej z rolnictwem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3497

Na budowe domu nie odliczysz vatu ,a co do kostki to na kilkanaście metrów wkoło domu bym wziął drugą fakture i święty spokój w razie kontroli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Jeszcze jedno, zwierzęta zakupione przed przejściem na VAT muszę sprzedać będąc już vatowcem na fakturę i oddać vat do US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Tak VAT musisz rozliczyć.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

Czy US może sprawdzić stan zwierząt w ARiMR? Chodzi o to że kupiłem 2 cielaki od handlarza z fakturą i 2 od rolnika ryczałtowego bez faktury. Problem w tym że handlarz wystawił fakturę na 4 sztuki i teraz nie wiem czy to korygować czy zostawić bo defacto liczba sztuk się zgadza. Wszystko placów gotówką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Czy US może sprawdzić stan zwierząt w ARiMR? Chodzi o to że kupiłem 2 cielaki od handlarza z fakturą i 2 od rolnika ryczałtowego bez faktury. Problem w tym że handlarz wystawił fakturę na 4 sztuki i teraz nie wiem czy to korygować czy zostawić bo defacto liczba sztuk się zgadza. Wszystko placów gotówką.

Jeśli ten handlarz to nie jakaś duża firma która robi przerzuty typu 70 czy więcej sztuk miesięcznie, to na 99% nie ma szans, ale jeśli to jest jakiś moloch bez znajomości w US to mogą go skontrolować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj