karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Piwo111    4

A mam pytanie do osób , które są vatowcami. Rozliczacie się co 3 miesiące tak ? Czyli wychodzi tak , że zbieracie faktury okazujecie co 3 miesiące ale jeśli chodzi o minus np , który musicie oddac to oddaje sie podliczając rocznie ? Czyli podliczam cały rok i wychodzi mi -3 k do oddania to oddaje pod koniec roku ? Bo wiadomo jesli musze zakupic maszynę aby wyjść na 0 w vacie to nie bede kupywał jej przez cały rok po 5 tys miesiecznie :P tylko np w Grudniu za 80 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

witam.

czy ktoś z was korzysta z internetowego biura rachunkowego?

w ciągu miesiąca mam 6-12 faktur z zakupami, a sprzedaję 2-4 razy w roku. współpracuje z lokalnym biurem rachunkowym, gdzie płacę 150zł brutto miesięcznie. oczywiście moja rola to tylko dostarczenie faktur raz w miesiącu.

 

w internetowym biurze rachunkowym płaciłbym 50-55zł netto miesięcznie. faktury wysyłałbym na e-mail raz w miesiącu.

dzwoniłem pytać co w razie kontroli z US- oni przygotowują wszelką dokumentacje, którą muszę osobiście (przeważnie) dostarczyć do US.

 

trochę mnie to kusi, bo oczywiście byłoby znacznie taniej no i nie musiałbym się fatygować osobiście z fakturami...

macie jakieś doświadczenia?

 

pzdr

 

A matematykę w szkole miałeś?

Te kilka faktur na miesiąc to jest 10 min roboty, na zwykłej kartce można napisać ewidencje, zsumować i wpisać w deklaracje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

A mam pytanie do osób , które są vatowcami. Rozliczacie się co 3 miesiące tak ? Czyli wychodzi tak , że zbieracie faktury okazujecie co 3 miesiące ale jeśli chodzi o minus np , który musicie oddac to oddaje sie podliczając rocznie ? Czyli podliczam cały rok i wychodzi mi -3 k do oddania to oddaje pod koniec roku ? Bo wiadomo jesli musze zakupic maszynę aby wyjść na 0 w vacie to nie bede kupywał jej przez cały rok po 5 tys miesiecznie :P tylko np w Grudniu za 80 tys

Ja się rozliczam co miesiąc, można co kwartał, i chyba co pół roku lub co rok ale tych dwóch ostatnich nie jestem pewien

 

Jak składasz deklaracje to wtedy ci wychodzi czy ty musisz dopłacić czy US ma tobie dopłacić, ja będąc prawie 6 lat na vacie tylko raz dopłaciłem 160 zł, tak to zawsze na plusie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

matematykę miałem i nawet nie byłem w tym najgorszy.

wiem, że to nic skomplikowanego w rozliczaniu VAT, ale jak jest biuro rachunkowe to człowiek jakoś spokojniejszy...

na pewno dałbym radę i sam, tylko nie wiem jak się do tego zabrać.

domyślam się, że najpierw trzeba założyć konto podatnika na stronie US

które deklaracje trzeba składać co miesiąc?

możecie w paru krokach opisać co i jak trzeba robić?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Ja byłem na vat od 7 lat  ostatni większy zakup ruchomy w 2012r,  w raz z początkiem roku przeszedłem na ryczałt bez żadnych opłat, przestało mi się opłacać bycie vatowcem, powrócić na vat najwcześniej mogę za minimum rok  :) i kolego @shaun jestem jak najbardziej przy zdrowych zmysłach, są plusy i minusy bycia vatowcem u mnie minusów było więcej 

To powiedz kolego jak się odbyło to wyjście z vatu czy musiałeś odprowadzać jakiś vat od środków trwałych zakupionych wcześniej lub płodów rolnych które miałeś w magazynie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Chce kupić ciągnik od teścia (darowizna odpada bo nie jestem najbliższą rodziną) czy ja będąc na VAT mogę wystawić fakturę i odzyskać vat czy tak się nie da? A jeśli się da to tego vatu ile procent?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3498

Nie ma

 

 

Jak dla mnie dopóki VAT na mleko/zboże jest na tym poziomie jakim jest a cała reszta jest na 8% lub 23% to VAT się opłaca nawet jak nie kupuje się nowych maszyn, kwestia nauczenia brania się faktur na byle g*ówno, tu 30 tu 80 i suma sumarum wychodzi mi miesięcznie 2-3 tysiące na plusie względem ryczałtu przy dochodach rzędu 50-70 tysięcy miesięcznie, oczywiście bez zakupu maszyn, bo wtedy robi się to już całkiem oczywiste że jest opłacalne, największą robotę w zwrocie vatu robi zakup paliwa w legalnych źródłach, i wykonywanie samemu wszystkich prac polowych i w gospodarstwie

Jak byś wszystko sprzedawał na siebie to ciężko wyjść na zero,tylko zostaje z zakupu środków trwałych ,jak komuś zostaje to kombinuje,niema innej możliwości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Plusy nie przeslonily Ci minusów. No i za***iście. A ja nie bardzo znam co jest plusem w VAT a co nie, dlatego pytam. Kolego wyżej, a co jeżeli ktoś nie ma możliwości lub po prostu modernizacja nie wchodzi w grę to będziesz namawiał tego kogoś na założenie działalności ??

Myślisz pojęcia bo rolnik na vacie ogólnym to nie to samo co założenie działalności. Podałem tylko przykład że to się opłaca nawet bez kombinacji. Biorę na wszystko faktury odpisuje co się da. Sam się rozliczam to około 1 godzina w miesiącu. Teraz będę musiał przejść na e-deklaracje i będzie jeszcze mniej roboty. Może opiszę ktoś jak to zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Jak byś wszystko sprzedawał na siebie to ciężko wyjść na zero,tylko zostaje z zakupu środków trwałych ,jak komuś zostaje to kombinuje,niema innej możliwości

 

 

Sprzedaję tylko mleko więc nie mam bardzo jak skombinować przy tym, w zbożu to można kombinować ale tego nie sprzedaję, tak jak mówiłem, kwestia nauczenia się brania faktur i odliczania od wszystkiego, robienia wszystkiego samemu itd. bo jak ktoś do wszystkiego wynajmuje firmy a faktury na to nie dostaje to później mu się vat nie opłaca, dla przykładu jak remontujesz sam maszyny to odliczasz od wszystkiego vat, oddasz do mechanika to dostaniesz guzik a nie fakturę, a jak dostaniesz to zaniżoną i na 8% vatu a nie 23... Można wymieniać po kolei, znam mnóstwo osób którym "vat się nie opłaca" ale jak rozmawiamy szczegółowiej to oni się dziwią że vat od telefonu się odlicza...  a później każdy opowiada że vat jest nieopłacalny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

Chce kupić ciągnik od teścia (darowizna odpada bo nie jestem najbliższą rodziną) czy ja będąc na VAT mogę wystawić fakturę i odzyskać vat czy tak się nie da? A jeśli się da to tego vatu ile procent?

A nie prościej jak zapisze teść na córkę ten ciągnik. Wtedy masz darowiznę. Jak teść na ryczałcie to nici z odliczenia vatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Abonament, z komórki odliczam 75%, tak samo 75% z internetu światłowodowego oraz telefonu stacjonarnego, ale już jak kupuję nowy telefon to odliczam 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3498

I tu kolega wyżej ma racje,jak sprzedał za 60 tyś w danym miesiącu to na ryczałcie mial by 4200,więc musi sobie odliczyć w danym miesiącu 4200 zł vatu za zakupiony towar do gospodarstwa to wyjdzie na zero ,jesli odliczy więcej to to jest zyskiem,kiedyś za RR było 5% vatu ,więc bardziej się opłacało być na vacie

PATr ,mam ponad 100 ha wszystko co mozna odliczam ,a remontów to nie ma prawie bo  ,cały sprzet nowy  zachodni do 11 lat ,najstarsze maszyny więc tylko na części zużywające się,sam się rozliczam,wszystkie usługi swoim sprzętm,

I pytanie jak przejść na e-deklaracje ,podpis elektroniczny wymagany i chyba w 2017 ,może być jeszcze papierowo ,jesli nie ma faktur na odwrotne obciążenie

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Powiem tak na Vacie jestem kilka miesięcy i jeżeli w grę miała by  wchodzić gospodarka bez jakiś tam inwestycji to balansuję się na granicy.

 

Swego czasu jak nie byłem na Vacie prowadziłem własne zapiski i jeżeli miałbym tak dalej gospodarzyć bez inwestycji to nie pchałbym się w VAT.

 

Każdy myślący o przejściu na Vat powinien sobie właśnie zrobić taki bilans przez rok i wtedy zobaczy czy ten Vat mu się opłaci czy nie, bo jak słyszę nieraz opowieści  Vatowców co mają 10 ha i miesięczny zwrot to średnio ok. 1800 zł to nie wiem co o tym myśleć.

 

Osobiście rozliczenie prowadzi żona, interesuję się też e-deklarają bo od 2018 wszyscy a w 2017 tylko z odwrotnym obciążeniem (w zeszłym roku miałem taką jedną ale była).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

W przypadku mojego gospodarstwa to VAT za zakupy średnioroczny wynosi 12% minus 2% różnicy między ryczałtem a vatem. Żeby wyjść na zero przy sprzedaży za 100 tyś wystarczy zakupy zrobić za 50tys. Za każdą wydaną złotówkę powyżej tej kwoty "zarabiam". Ale każdy musi sam to przeliczyć czy mu się opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Tak tylko te 50 tyś to zakup na 23% pewnie, ale pasze, nawozy,  środki itp nie są na 23 %, zakup ziemi też nie jest z VAT.

 

23% to stal, części, paliwo, maszyny, chemia do mycia, folie, siatki, sznurki itp.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Tak tylko te 50 tyś to zakup na 23% pewnie, ale pasze, nawozy,  środki itp nie są na 23 %, zakup ziemi też nie jest z VAT.

 

23% to stal, części, paliwo, maszyny, chemia do mycia, folie, siatki, sznurki itp.

 

dolicz dopłaty których nie ma opodatkowanych, u mnie przy 75 ha w dopłatach,to około 100 tys.(zależy kto co ma, ptaszki itd.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

A nie prościej jak zapisze teść na córkę ten ciągnik. Wtedy masz darowiznę. Jak teść na ryczałcie to nici z odliczenia vatu

to już lepiej darowiznę na córkę, ona złoży w skarbówce druk SD-Z2 że dostałała darowiznę.

Córka użyczy go Tobie do celów prowadzenia gospodarstwa? Użyczenie jest bezpłatne, nieobciążone żadnymi podatkami itp, jedynie w umowie będzie zapis że teść nie będzie z niego korzystał przez okres użyczenia (a korzystać i tak będzie w rzeczywistości).

Ostatecznie - teść użycza Tobie, pojazd na niego, Ty bierzesz na siebie wszystkie faktury związane z użytkowaniem tego ciągnika.

Tak tylko te 50 tyś to zakup na 23% pewnie, ale pasze, nawozy,  środki itp nie są na 23 %, zakup ziemi też nie jest z VAT.

 

23% to stal, części, paliwo, maszyny, chemia do mycia, folie, siatki, sznurki itp.

 

I de facto nie opłaca się brać lewych faktury na to co jest ze stawką inną niż 23% bo rośnie suma kwoty brutto którą wydaliśmy np w danym roku.

Owszem dostajemy dopłaty ale też mamy obciążenia które nie są opodatkowane (podatki, opłaty za rzeczy których nie odliczamy, ubezpieczenia i wydatki na życie).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

no tak, dlatego zależy też u każdego od konkretnej sytuacji, jak ktoś ma 30% własnego pola a resztę w dzierżawę gdzie nie widzi dopłat a jeszcze musi dopłacać z tego to też z ma duże znaczenie w przeliczeniu rocznym, ja mam 10% dzierżaw i większość z tego to takie gdzie płacę tylko podatek a reszta moja...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Abonament, z komórki odliczam 75%, tak samo 75% z internetu światłowodowego oraz telefonu stacjonarnego, ale już jak kupuję nowy telefon to odliczam 100%

ja podszedłem do tego inaczej.

Telefonu stacjonarnego nie używam praktycznie wcale, jest tylko po to aby mieć internet stacjonarny bo nie mam dobrego zasięgu internetu komórkowego. W tym przypadku 100% bo całość służy celom VAT (tak, ;) głupia wymiana poglądów na forum służy pogłębieniu mojej wiedzy na temat rolnictwa w tym przepisów z nim związanych, wszelkie przelewy i zakupy z neta służą celom opodatkowanym).

Zakup komórki - jakąś fakturę co roku znajdę na telefon (który powiedzmy niszczy się w żniwa ;) ), jednakże użytkuję telefon z Chin, następny też będzie z Chin.

Usługi telefonii komórkowej, nie odliczam wcale, płacę 39 zł za dwie karty sim z nolimitem na połączenia głosowe i SMS/MMS i maleńkim pakietem internetu który mi całkowicie wystarcza do spraw prywatnych (nieopodatkowanych). Po prostu nie opłaci mi się z 39zł odliczać VATu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

A jak to jest z Vat do paliwa ile litrów max mogę odliczyć do Ha mając też bydło. Jak to wygląda? A jak jest z paliwem do gruntów dzierżawionych na umowę ustną, można odliczyć czy nie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj