karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

danielhaker    6900

Nigdy nie sprzedawałem sianokiszonki ale nie ma w tym raczej nic trudnego, bo PKWiU nie musisz znać. 

nazwa towaru   jedn. miary   ilość    cena jedn. netto     wartość towaru netto      stawka podatku (%)   kwota podatku  wartość towaru brutto

sianokiszonka         szt              2                100                            200                               8                                  16                    216

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbigniew3003    18

Czy w związku z nową ustawą VAT zmieniły się zasady rozliczeń faktur bez NIP tzn. energia,internet itp.?Do tej pory rozliczam procentowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Z nipem ale z danymi z błędem to bez problemu ale z danymi bez nipu to nie wiedziałem że można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Może ktoś opisze wyjście po 5 latach z vatu przy zakupie środków trwałych Jak to w końcu jest? Oddawać vat czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Nikt przy zdrowych zmysłach nie odchodził z vatu bo to się nie opłaca, więc ktoś ci może conajwyżej teorię napisać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Nikt przy zdrowych zmysłach nie odchodził z vatu bo to się nie opłaca, więc ktoś ci może conajwyżej teorię napisać

Może i tak ale dobrze by było być świadomym tego co może nastąpić w przypadku wyjścia z vatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus907    6

też mi się wydaję że jak się wchodzi na vat to się z niego nie wychodzi sam przechodziłem to nigdy nie pomyślałem żeby po 5 latach odejść bo to się nie opłaca zawsze coś się przecież do rolnictwa kupuje inwestuje bo kto stoi w miejscu ten się cofa chyba że z jakiś przyczyn losowych ktoś chce odejść bo innych rozsądnych powodów nie widzę żeby się z tego wycofywać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

Może ktoś opisze wyjście po 5 latach z vatu przy zakupie środków trwałych Jak to w końcu jest? Oddawać vat czy nie.

 

Spokojnie da się "wyjść" z vat-u po 5-ciu latach od zakupu ostatniego środka trwałego (ruchomego - jeżeli była budowa itp. to po 10-ciu latach). Nie trzeba wtedy nic oddawać. Wbrew pozorom sporo osób o zdrowych zmysłach rezygnuje z vat-u gdy nie ma zamiaru więcej mocno inwestować w gospodarstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

U nas w US mówiła ze prad % określić w granicach rozsądku zużycie na gosp. I można odliczać. Kiedyś na fakturach nip pisali , ale teraz jak na siebie przepisywałem energie to nawet rubryki nie ma na nip inaczej by mi wpisała. Jeszcze nie dostałem pierwszego rachunku za prad na mnie, ale chyba da rade bez nipu rozliczyć. A telefony i internet mam na gospodarstwo i całość odliczam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Spokojnie da się "wyjść" z vat-u po 5-ciu latach od zakupu ostatniego środka trwałego (ruchomego - jeżeli była budowa itp. to po 10-ciu latach). Nie trzeba wtedy nic oddawać. Wbrew pozorom sporo osób o zdrowych zmysłach rezygnuje z vat-u gdy nie ma zamiaru więcej mocno inwestować w gospodarstwo.

Mam taka nadzieję bo jeszcze 1 spora inwestycja i bycie VATowcem przestanie mi się opłacać, obecnie sporo kupuję od gospodarstwa bo mam kasę z pracy poza gospodarstwem ale jak dojdzie mi kredyt budowlany to ekstra kasy nie będzie bo pójdzie na raty kredytu niezwiązanego z rolnictwem a wtedy zakupów do gospodarstwa mniej więc nie będzie sensu bawić się w papierki.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piwo111    4

Mam do was pytanie. Jestem totalnie zielony i niedługo jestem umówiony do doradcy aby przejść na Vat ale chciałbym uzyskać troche info od was. Planuje zakupić Ciągnik NH za 160 tyś brutto i moje pytanie brzmi.. Czy zwrócą mi ten vat tj: 29 tyś zł czy zwrócą mi różnicę pomiędzy przychodem a sprzedażą i z kalkulatora internetowego wyszło mi dokładnie 20978,00 zł . Czyli tak : Płacę brutto tj : pasze , paliwo , itd a oni później zwracają mi te 20978 zł ? Czy inaczej ? Jeżeli ktoś dobry mógłby mi wytłumaczyć bedę wdzięczny :) Pozdrawiam 

 

LINK z przychodów i Sprzedaży 

uyRpVJ.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Nikt przy zdrowych zmysłach nie odchodził z vatu bo to się nie opłaca, więc ktoś ci może conajwyżej teorię napisać

... a jednak są tacy, którzy wyjść z VATu chcą i to świadomie. Ale ja nie o tym. Gdzieś tu kiedyś widziałem super porównanie VAT i ryczałtu, niestety nie mogę znaleźć, mógłbyś mi to w miarę przejrzyście przedstawić ?? Może nawet bardziej zalety RR jeśli można...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbigniew3003    18

 

Braki formalne otrzymanego od sprzedawcy dokumentu nie pozbawiają prawa do odliczenia VAT od zakupów.

Aby odliczyć podatek naliczony, zakupy muszą być związane z opodatkowaną działalnością. A faktura powinna odzwierciedlać rzeczywiste zdarzenia gospodarcze. Braki formalne nie wykluczają odliczenia. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Chodziło w niej o rozliczenie wydatków na zużytą na potrzeby działalności rolniczej energię elektryczną. Przedsiębiorca kupuje ją od zakładu energetycznego. Dostawca wystawia faktury, na których nie podaje NIP rolnika. Pozostałe dane są prawidłowe i pozwalają na określenie, kto jest nabywcą.

 

Czy taka faktura daje prawo do odliczenia wykazanego w niej VAT? Rolnik twierdzi, że tak. Najważniejsze jest bowiem to, że zakup energii jest związany z opodatkowaną działalnością (produkcja roślinna i zwierzęca). Faktura bez NIP, jeżeli odzwierciedla faktyczne zdarzenia gospodarcze, nie pozbawia natomiast prawa do odliczenia VAT.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że o tym, co powinna zawierać faktura, mówi art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Wymienia między innymi dane dotyczące stron transakcji. Są to imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, a także numery identyfikacji podatkowej.

Skarbówka podkreśliła, że faktura jest dokumentem sformalizowanym i musi być wystawiona zgodnie z przepisami. Przede wszystkim powinna odzwierciedlać prawdziwe zdarzenie gospodarcze. Nieprawidłowy przykładowo jest dokument wykazujący zdarzenie, które w ogóle nie zaistniało bądź miało inne rozmiary.

 

Natomiast elementy formalne wymagane przez art. 106e ust. 1 ustawy mają wyłącznie znaczenie dowodowe. Jedynie braki merytoryczne faktury mogą wywołać skutek materialny w postaci zmian w przedmiocie lub podstawie opodatkowania, a także doprowadzić do niewłaściwego określenia wysokości zobowiązania.

Zdaniem fiskusa brak NIP przy jednoczesnym prawidłowym zachowaniu danych osobowych i prawidłowym adresie jest jedynie wadą techniczną. Nie wyłącza możliwości prawidłowego określenia nabywcy towaru i nie ma znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego.

W interpretacji przypomniano też, że art. 88 ust. 3a ustawy określa, kiedy faktury nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego. Nie ma tam jednak nic o fakturach, które nie zawierają NIP nabywcy.

Reasumując, o prawidłowości faktur decyduje przede wszystkim to, czy potwierdzają rzeczywiste transakcje gospodarcze. A także, czy zakupy zostały wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ze stanu faktycznego wynika, że oba te warunki są spełnione – faktury otrzymane od dostawcy energii potwierdzają faktycznie dokonane czynności oraz energia jest zużywana do opodatkowanej VAT działalności.

Jeśli więc na podstawie informacji zawartych w fakturze (adres oraz dane osobowe) jest możliwa identyfikacja nabywcy, ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nawet gdy w dokumencie brakuje jego NIP.

 

Numer interpretacji: ITPP1/4512-495/16/BK

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

Mam do was pytanie. Jestem totalnie zielony i niedługo jestem umówiony do doradcy aby przejść na Vat ale chciałbym uzyskać troche info od was. Planuje zakupić Ciągnik NH za 160 tyś brutto i moje pytanie brzmi.. Czy zwrócą mi ten vat tj: 29 tyś zł czy zwrócą mi różnicę pomiędzy przychodem a sprzedażą i z kalkulatora internetowego wyszło mi dokładnie 20978,00 zł . Czyli tak : Płacę brutto tj : pasze , paliwo , itd a oni później zwracają mi te 20978 zł ? Czy inaczej ? Jeżeli ktoś dobry mógłby mi wytłumaczyć bedę wdzięczny :) Pozdrawiam 

Dobrze policzyłeś zwrot 20979 zł,gdyby nie zakup traktora to w twoim wypadku tracisz przechodządz na vat

Chyba nie do końca ,musi zrobić inwentaryzacje i oddać vat ,za produkty które ma na magazynie

COSMOSKY mam racje

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

Ja byłem na vat od 7 lat  ostatni większy zakup ruchomy w 2012r,  w raz z początkiem roku przeszedłem na ryczałt bez żadnych opłat, przestało mi się opłacać bycie vatowcem, powrócić na vat najwcześniej mogę za minimum rok  :) i kolego @shaun jestem jak najbardziej przy zdrowych zmysłach, są plusy i minusy bycia vatowcem u mnie minusów było więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

witam.

czy ktoś z was korzysta z internetowego biura rachunkowego?

w ciągu miesiąca mam 6-12 faktur z zakupami, a sprzedaję 2-4 razy w roku. współpracuje z lokalnym biurem rachunkowym, gdzie płacę 150zł brutto miesięcznie. oczywiście moja rola to tylko dostarczenie faktur raz w miesiącu.

 

w internetowym biurze rachunkowym płaciłbym 50-55zł netto miesięcznie. faktury wysyłałbym na e-mail raz w miesiącu.

dzwoniłem pytać co w razie kontroli z US- oni przygotowują wszelką dokumentacje, którą muszę osobiście (przeważnie) dostarczyć do US.

 

trochę mnie to kusi, bo oczywiście byłoby znacznie taniej no i nie musiałbym się fatygować osobiście z fakturami...

macie jakieś doświadczenia?

 

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    833

odnośnie prądu, to w pge do danych można dorzucić nip w opisie czy coś, tak mi pani z pge poradziła jak podpisywałem umowę bo mówiła, że ludzie tak robią i przechodzi, nie jest to na firme, jest normalnie imię i nazwisko, adres, a pod spodem nip, ja tak mam i odliczam 50% vatu z tych faktur..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jeżeli liczycie czy sie opłaca "vat" czy ryczałt to zrobiłem bilans od przejścia na vat i jestem do przodu 29tys w porównaniu z ryczłtem do tego jeszcze vat za środek trwały 32tys, a w tym roku szykuje mi się jeszcze modernizacja  w której bedzie około 60 tys vatu, więc w ciągu 7 lat bede miał "zysk" około 120tys zł. jak dla mnie to same kożyści. Pozatym z tego wcześnijszego wylicznia to troche mało jest kasy zainwestowanej bo przy 337tys dochodu jest zainwestowane tylko 200tys. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Ja byłem na vat od 7 lat ostatni większy zakup ruchomy w 2012r, w raz z początkiem roku przeszedłem na ryczałt bez żadnych opłat, przestało mi się opłacać bycie vatowcem, powrócić na vat najwcześniej mogę za minimum rok :) i kolego @shaun jestem jak najbardziej przy zdrowych zmysłach, są plusy i minusy bycia vatowcem u mnie minusów było więcej

Plusy nie przeslonily Ci minusów. No i za***iście. A ja nie bardzo znam co jest plusem w VAT a co nie, dlatego pytam. Kolego wyżej, a co jeżeli ktoś nie ma możliwości lub po prostu modernizacja nie wchodzi w grę to będziesz namawiał tego kogoś na założenie działalności ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Nie ma


Jak dla mnie dopóki VAT na mleko/zboże jest na tym poziomie jakim jest a cała reszta jest na 8% lub 23% to VAT się opłaca nawet jak nie kupuje się nowych maszyn, kwestia nauczenia brania się faktur na byle g*ówno, tu 30 tu 80 i suma sumarum wychodzi mi miesięcznie 2-3 tysiące na plusie względem ryczałtu przy dochodach rzędu 50-70 tysięcy miesięcznie, oczywiście bez zakupu maszyn, bo wtedy robi się to już całkiem oczywiste że jest opłacalne, największą robotę w zwrocie vatu robi zakup paliwa w legalnych źródłach, i wykonywanie samemu wszystkich prac polowych i w gospodarstwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj