karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Cosmosky    21

Tak, wchodzą o 1 stycznia 2017 r.

 

 

 

Wiesz jakie to zmiany i kiedy wejdą?

 

opisze co i jak jak będę na drugim komputzerze bo aktualnie nie działa mi na formu crt+c ctrl+V
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k00789    8

Z tego co gdzieś czytałem to dla nowych VATowców, przez pierwsze 12 miesięcy, ma nie być możliwości 25-dniowego zwrotu i rozliczania kwartalnego, ktoś potwierdzi albo zaprzeczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Z tego co gdzieś czytałem to dla nowych VATowców, przez pierwsze 12 miesięcy, ma nie być możliwości 25-dniowego zwrotu i rozliczania kwartalnego, ktoś potwierdzi albo zaprzeczy?

 

Tak, to prawda. Właśnie ukazało się, dokładnie 15 grudnia w Dzienniku Ustaw nowelizacja ustawy VAT.

 

Przeanalizuje czy nic się nie zmieniło co do projektu, który był z września i dam znać. Na pewno zmienią się zasady zwrotu w terminie 25 dni, rozliczenia kwartalne, rozszerzy się mechanizm odwrotnego obciążenia.

 

Pamiętajcie też ze każdy zakup czegoś co podlega mechanizmowi odwrotnego obciążenia powoduje konieczność wysyłania deklaracji drogą elektroniczną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Nieraz sprzedający oferują taką możliwość (pewnie Fv wystawi na kogoś innego), ale w przypadku bycia na Vacie jest to bez sensu gdyż sprzedający wtedy zapewne nie wystawi żadnego dokumentu sprzedaży a co za tym idzie nie jesteśmy właścicielem maszyny jak i nie mamy prawa do reklamacji.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Cześć krajowych producentów sprzedaje maszyny bez vat, tabliczki nie założą i kto im udowodni, ze taka maszyna opuściła fabrykę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

To, że ktoś sprzedaje jakiś produkt bez VAT to jawne oszustwo, uszczupla sobie też podatek dochodowy.

 

W świetle prawa jeżeli ktoś jest podatnikiem VAT nie ma takiej opcji, żeby sprzedał swój towar/produkt (w świetle VAT towar) bez podatku VAT, jezlei chodzi o obrót krajowy, pomijając wszelkie zwolnienia, wyłączenia itp

 

Obiecane informacje na temat zwrotu z terminie 25 dni od 2017


Przyspieszony zwrot VAT został ograniczony m.in. obowiązkiem dokonywania płatności poprzez rachunek bankowy, ograniczeniem do 3.000 zł kwoty przyspieszonego zwrotu wynikającego z poprzednich okresów rozliczeniowych, czy też ograniczeniem do 15.000 zł kwoty, która wynika z transakcji nieopłaconych za pomocą rachunku bankowego, a także uzyskaniem statusu podmiotu zaufanego (m.in. dwuletni okres działalności jako podatnik VAT czynny).

Do tej pory na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

  1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone (istnieje warunek płatności gotówkowych do 15.000 euro, jeżeli płatność byłaby wyższa i nie zostałaby zrealizowana za pośrednictwem rachunku bankowego, możliwość przyspieszonego zwrotu VAT nie jest możliwa),
  2. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji celnych, które zostały przez podatnika zapłacone,
  3. importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji

Zgodnie z nowymi zasadami powyższe metody domagania się przyspieszonego zwrotu VAT zostają ograniczone. Na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy:

  1. kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, z wyłączeniem kwoty podatku naliczonego lub różnicy podatku (między podatkiem naliczonym a należnym), nierozliczonej w poprzednich okresach rozliczeniowych, wynikają z:
    1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika albo rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej
    2. pozostałych faktur dokumentujących należności, jeżeli łączna kwota tych należności nie przekracza 15.000 zł.
    3. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji celnych i zostały przez podatnika zapłacone,
    4. importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji,
  2. kwota podatku naliczonego lub różnicy podatku, nierozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazana w deklaracji, nie przekracza 3.000 zł,
  3. podatnik złoży w urzędzie skarbowym dokumenty potwierdzające dokonanie wskazanych powyżej przelewów,
  4. podatnik przez 2 kolejne lata poprzedzające bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który występuje z wnioskiem o zwrot w terminie 25 dni:
    1. był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
    2. składał za każdy okres rozliczeniowy deklaracje VAT
    3. nie posiadał zaległości w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa w kwocie przekraczającej 20.000 zł.
Edytowano przez Cosmosky

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Sporo firm sprzedaje maszyny bez vat, wiadomo że w świetle prawa to nielegalne, ale jak najbardziej funkcjonuje, sam kupowałem dwie takie maszyny bez naliczonego podatku. Jeśli ktoś ma trochę lewych faktur lub wykonuje usługi bez rejestracji działalności a wydatki przewyższają dochody to jak najbardziej polecam takie rozwiązanie bo pomoże to "ukryć" fakt nieudokumentowanych dochodów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majcin    7

Jak jest w takiej sytuacji:
Jestem na Vat'cie (bez podatku dochodowego), sprzedaje takiemu samemu rolnikowi jak ja który jest na Vat'cie. Ogranicza mnie jakaś kwota? Jak ta 20tyś żeby nie wejść w kasę fiskalną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

 

.....

Zgodnie z nowymi zasadami powyższe metody domagania się przyspieszonego zwrotu VAT zostają ograniczone. Na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy:

  1. kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, z wyłączeniem kwoty podatku naliczonego lub różnicy podatku (między podatkiem naliczonym a należnym), nierozliczonej w poprzednich okresach rozliczeniowych, wynikają z:
    1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika albo rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej
    2. pozostałych faktur dokumentujących należności, jeżeli łączna kwota tych należności nie przekracza 15.000 zł.
    3. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji celnych i zostały przez podatnika zapłacone,
    4. importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji,
  2. kwota podatku naliczonego lub różnicy podatku, nierozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazana w deklaracji, nie przekracza 3.000 zł,
  3. podatnik złoży w urzędzie skarbowym dokumenty potwierdzające dokonanie wskazanych powyżej przelewów,
  4. podatnik przez 2 kolejne lata poprzedzające bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który występuje z wnioskiem o zwrot w terminie 25 dni:
    1. był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
    2. składał za każdy okres rozliczeniowy deklaracje VAT
    3. nie posiadał zaległości w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa w kwocie przekraczającej 20.000 zł.

 

 

Zapytam wprost. Zwroty w 25 dni.

Zwrot za 4 kwartał 2016, faktury płacone k.kredytową, gotówką, coś tam przelewem też było, łącznie siakieś 3100-3300zł do zwrotu, wydane około 24000zł.

Przejdzie w 25 dni?

 

Jeżeli od nowego roku ma być wszystko przelewem opłacane to trza będzie zrezygnować z k.kredytowej.

No i przelewy mają iść z jednego konta tj konta gospodarczego? Bo wiele drobnych przelewów robię z konta prywatnego osobistego.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prusak    1

Witam a proszę mi powiedzieć co zmieni się w vat jeśli dopiero chce przejść na niego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Ja zawsze z gospodarczefo robie. Karta to nie jest gotowka...

tylko że dla max 15 przelewów przychodzących i 5 które robię nie opłaca mi się płacić za dostęp przez neta (10-15zł za miesiąc).

Większość przelewów robiłem zawsze z rachunku osobistego bo na razie konto bez opłat za przelewy i utrzymanie, no i k.kredytowa dużo lepsza niż w gospodarczym.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

a u mnie wszystko idzie z konta gospodarczego/osobistego bo posiadam jedno i jakoś problemów niema

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439

A co za różnica z jakiego konta moge zerwać lokate w dowlnym banku gdzie nie ma konta i przelać za zakupiony towar i będzie OK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9810

Ja mam pytanie trochę z innej beczki, mianowicie chodzi o to ze planuje przejść na vat ze wstępnych obliczeń rocznie bede okolo 2-3 tyś do przodu nie licząc vatu od zakupu maszyn. Trochę poczytalem w necie o zwrocie za zakupy z przed rejestracji a moja ksiegowa ktora prowadzi mi działalnośc wyjechala na urlop i dlatego pytam tutaj, czy jeśli przykladowo przejdę na vat od pierwszego stycznia 2017 to czy bede mial prawo do odliczenia vatu za cielęta kupione od czerwca do października 2016? Kwota nie mala bo lacznie zakup za okolo 100 tyś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Z yego co pamietam jak ja przechodzilem to jest mozliwosc odliczenia vat do 6 m-cy wstecz ale oczywiscie nie w pelnej stawce tylko procentowo pomniejszone ale o ile to juz dokladnie nie pamietam i nie chce wprowadzac w błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelus    4

Będąc płatnikiem podatku VAT to  czy handlarze kupujący byczki  u mnie zarabiają coś więcej na tym ? Na  fakturze  VAT maja 8 procent a nie 7 tak jak w przypadku faktury RR??

 

Jak sprzedajecie bydło ? Ustalacie cene netto  a do tego dopiero  liczycie Vat ?

 

Czy on mówią swoją cenę np 8 zł za kg Vat nie ważne czy ktoś jest płatnikim Vat czy nie ?:)

 

Pozdrawiam ,,

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Ja czy bylem na rr czy jak teraz na vacie tylko cenna netto mnie obchodziła i do tej pory obchodzi przy sprzedazy bydla czy trzody zboza itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Macie rodzielnosc majątkowa? Jak nie to żony dzierżawa równa się twojej dzierżawie, jeśli macie tylko 1,3 ha na siebie a 20 na "gębę" to szybko was fiskus dopadnie jak będziecie robić duże zakupy bez dochodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj