karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

zibik1    0

Panowie jeśli kupię sprzęt za 100 tyś netto czyli za 122tyś brutto to US wróci mi cały vat czyli 22 tyś ? Czy to jest jakoś inaczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibik1    0

Witam .Jestem hodowcą trzody chlewnej co roku dokupuje zboże .Czy kupując np .10 ton zboża od rolnika ryczałtowego po 80zł. plus vat to US wróci mi ten vat?Jeśli tak to będę musiał wypisać fakturę RR i przez bank pieniądze muszą iść?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibik1    0

Od 1 lipca przechodzę na vat Panowie jak to jest z tymi licznikami na wode i światło?Czy np. na wode muszę mieć dwa liczniki i płacić dwa rachunki czy płacić jeden rachunek ale mieć dwa liczniki by udowodnić ile tej wody zużyłem na gospodarstwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

ja mam jeden licznik na całe gospodarstwo nie mam dwuch jesli chodzi o energie czy wode to odliczam 30% na dom a 70% na gospodarstwo,,,podobnie jest z telefonami tylko że większy procent idzie na cele towarzyskie........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12
tak zwróci Ci cały VAT

 

Przykro mi, ale wprowadzasz kolegę zibik1 w błąd. Jest jakoś inaczej. A mianowicie zwróci ci tylko różnicę pomiędzy tym vatem który zapłaciłeś za ciągnik, a tym vatem który już otrzymałeś za swoje produkty. Przy założeniu że wszystko co utargujesz wydajesz na maszyny , rożnica ta wyniesie 19%, ale przecież urząd skarbowy wie że musisz jeszcze za coś żyć.

Pozdr ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

kolega @zibik1 pytał się o zwrot vatu z inwestycji a ten jest zwracany w całości, w mojej odpowiedzi nie uwzględniłem vatu który musi wpłacić do US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90
Przykro mi, ale wprowadzasz kolegę zibik1 w błąd. Jest jakoś inaczej. A mianowicie zwróci ci tylko różnicę pomiędzy tym vatem który zapłaciłeś za ciągnik, a tym vatem który już otrzymałeś za swoje produkty. Przy założeniu że wszystko co utargujesz wydajesz na maszyny , rożnica ta wyniesie 19%, ale przecież urząd skarbowy wie że musisz jeszcze za coś żyć.

Pozdr :D

To Ty kolego jesteś w błędzie, zwrócą mu cały vat, gdyż vat od środków trwałych zwracany jest w całości, jak napisał kolega powyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28
ja mam jeden licznik na całe gospodarstwo nie mam dwuch jesli chodzi o energie czy wode to odliczam 30% na dom a 70% na gospodarstwo,,,podobnie jest z telefonami tylko że większy procent idzie na cele towarzyskie........

pytałem oto w US i miła pani mi powiedziała że faktycznie można jeśli im udowodnie że faktycznie 30 % idzie na dom

Jak to myslisz udowodnić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

można zainstalować podlicznik, lub zastosować ryczałt, ale jego wielkość nie jest mi znana :D Ale uwaga jeśli będziesz odliczał vat od energii elektrycznej bardzo możliwe że energetycy obdarują Cie prądem przemysłowym, znam kilka takich przypadków w mojej okolicy, ale pomimo to i tak się opłaci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

jeśli chcesz odliczać vat od prądu to i tak musisz przejść na taryfe przemysłową ja mam siłe na gospodarstwo a jednofazowy na dom :D :D na domowym 20 -25 kwh miesięcznie ale jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mav    1
jeśli chcesz odliczać vat od prądu to i tak musisz przejść na taryfe przemysłową ja mam siłe na gospodarstwo a jednofazowy na dom :D :D na domowym 20 -25 kwh miesięcznie ale jest

 

nic nie musisz.

 

Ja mam jeden licznik i nie mam przemysłowej taryfy... :D

 

jak US ma jakieś obiekcje, to niech udowodni że jest inaczej. Wiem jedno US całkiem inaczej rozmawia z firmą która sie profesjonalnie zajmuje rozliczeniami i wtedy nie próbuje wciskać kitu bo dobrze o tym wie że marne ma szanse. A zwykłemu pojedynczemu rolnikowi który tak na prawdę o przepisach wie tyle co nic, jest wstanie wcisnąć wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Ja też nie mam taryfy przemysłowej i odliczam 100% vat za prąd :D ...

Trzeba trochę pogłówkować i wszystko się da;).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12
To Ty kolego jesteś w błędzie, zwrócą mu cały vat, gdyż vat od środków trwałych zwracany jest w całości, jak napisał kolega powyżej

 

Będę wdzięczny jeśli przypomnisz mi ten artykuł, bo jakoś mi się zawieruszył.

Wiem natomiast, że w deklaracji trzeba zrobić w całości rozliczenie podatku naliczonego i należnego. W zależności ile sprzedajesz i ile kupujesz , będzie albo do zwrotu albo do zapłaty.

 

"Art. 87.

1. W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w

okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do

obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy

na rachunek bankowy."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

nie przypomnę Ci tego artykułu gdyz go nie znam, ale wiem że zwrot od środków trwałych przysługuje w całości, bo w ten sposób mój szwagier odzyskał 60 k PLN, wpłacając 12k PLN vatu od produkcji rocznie, artykuł który przytoczyłeś tyczy się środków obrotowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Lubię te określenia : sąsiad, wujek, szwagier coś wie, coś zrobił, itd.

Piszesz,że vat od średków trwałych podlega zwrotowi w całości, a z drugiej strony piszesz, że szwagier odzyskał 60k PLN wpłacając 12k PLN. Rozumiem, że w cenie maszyn było 60k PLN, a w swoich produktach odzyskał 12k PLN. Więc pytanie brzmi ile zwrócił mu US. Całe 60k PLN czy różnicę 48 k PLN. Aby w sprzedanych produktach mieć 12k PLN musiał sprzedać na kwotę 400k PLN. Jako ryczałtowiec dostałby teraz 24k PLN. Więc narazie Mu się to opłaca, ale gdy przestanie kupować ....???

 

Nie bardzo wiem o co ci wogóle chodzi.

Mogę domyślać się tylko że chodzi ci nie o globalne rozliczenia Vatu, ale o to że od maszyn rolniczych można rożliczyć a nie odliczyć całą kwotę vatu, a nie tak jak w przypadku samochodów osobowych (dostawczych) rejestrowanych na firmę tylko część.

Jeśli jestem w błędzie to przekonaj mnie że jest inaczej.

Pozdr

 

"Art. 87.

1. ...

2. Z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy

podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w

zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie

60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu

wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć

ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli

przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w

zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z

odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w

przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

3. Różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku

naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie

przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków

trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji,

oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone

do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika

opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z

tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8

pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

 

Rzeczą ludzką jest czegoś nie wiedzieć lub się mylić. A forum jest po to, by dowiedzieć się czegoś nowego, mieć różne zdania, a o różnicach rozmawiać i je wyjaśniać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

dlaczego okrężna droga zarzucasz mi że kłamie? Miałem napisać że ja odzyskałem tyle vatu, skoro to nie ja? odzyskał 60k PLN ( nie wiem po com był ten znak zapytania, czyżbyś nie wiedział że k to oznaczenia tysiąca? ) vatu z zakupionych maszyn, a zakupuje tyle środków obrotowych że pomimo wszystko nie traci na vacie. Ode mnie nie uzyskasz pełnej odpowiedzi , bo nie jestem księgowym, zawodowy ksiegowy na pewno udzieli Ci fachowej i wyczerpującej odpowiedzi, może nawet za darmo :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Panowie ale wy macie problemy. Powiedzmy może w ten sposób: po zakupie PRZYSŁUGUJE zwrot vatu zawartego w cenie w całości. A to czy rzeczywiście ta kwota zostanie zwrócona czy nie to odrębna sytuacja każdego rolnika. Jak kupie na przykład kilogram ziemniaków to jak go zjem to nie znaczy ,że przytyje kilogram. Wyjątkowo głupi przykład. Co chodzi o zwrot za prąd to uważajcie panowie. ZE chce na siłę wcisnąć taryfe przemysłową twierdząc, że inaczej US nie uzna. Nie prawda. Od jakiegoś czasu US nie wymaga na fakturze nipu wiec może być zwykła taryfa i zwykła faktura. Najlepiej mieć licznik 3 fazowy i z niego wszystko odliczac, ale jeżeli ma sie tylko 1 to trzeba szacować. Aby US sie nie uczepił trzeba skalkulować o jakiej mocy ma sie urządzenia elektryczne w gospodarestwie, ich wykorzystanie i na tej podstawie wyliczyć zużycie. Proponuje zrobić do tego jakąś rozpiske

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

To nie ZE chce wcisnąć taryfe przemysłową u nas US wymaga jej w polsce jest tak że w jednym urzędzie skarbowym akceptują to co w innym w rzadnym wypadku nie przejdzie poprostu mieszkamy w polsce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Właśnie z tego co mi mowili w urzedzie skarbowym i w biurze podatkowym to jakiś czas temu weszła ustawa która zezwala odliczac vat na podstawie faktury imiennej. To chyba sie dotyczy wszystkich. Oczywiście są sprawy w których US jest niezależny i sam wprowadza pewne zasady. Proponuje dokładnie dopytaś sie w US i w biurze podatkowym. Porade pewnie bedziecie mieli za darmo. Dla mnie pierwsze zeznanie miła dziewczyna z biura wypełniła gratis a dodatkowo miałem pozytywne doznania wizualne :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemmek    0

Witam. Mam pytanko o zwrot vatu od środka trwałego. Jak to ując w VAT7. Czy wpisuje to tylko w pozycje 44 i 45? W jakim terminie wpisujemy zwrot 60 dni czy przyspieszony 25. Czy muszę dołączyc wniosek o przyspieszenie zwrotu, jeśli tak to co w nim napisac.

Po wizycie w US już wszystko jasne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Podziel sie wiedzą bo też bede pierwszy raz wpisywał środek trwały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemmek    0

Więc tak: środek trwały - wpisujesz kwotę netto w pole 44, kwotę podatku w pole 45.

Kwotę podatku dodajesz do kwoty zwrotu w polu 57(jeśli jest jakiś inny zwrot np. z zakupów bieżących), bo za śr. trwały zawsze zwracją w terminie 60 dni.

Podpinasz do zeznania ksero faktury zakupu środka trwałego i gotwe, czekasz na kasę.

Można też napisac wniosek o przyspieszony zwrot 25 dni, musisz wtedy miec zapłacone wszystkie fakury z tego miesiąca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj