karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

poosa21    839

Dziś dzwoniłem do informacji podatkowej w sprawie sprzedaży busa jeżeli to kupiłem przed przejściem na VAT. To muszę go sprzedać że stawką 23%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Jeśli kupiłeś na fakturę VAT marża lub umowę ks to nie prawda, widać ktoś mocno poinformowany tam siedzi

Edytowano przez PATr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

A może zwyczajnie zbyt skromne wyjaśnienie sytuacji było. Jedna osoba gdy usłyszy "kupiłem busa" stwierdzi że nowy z salonu na f vat a inny nawet nie pomyśli że może chodzić o nowego i tylko od prywatnej osoby bo komis za drogi. Nie osądzajmy pohopnie. Może niech kolega powie jakie szczegóły podał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Jeżeli mogłem odliczyć VAT od chociażby paliwa to muszę wystawić fakturę na 23%. Poza tym kupiłem to na fakturę VAT 22% od firmy. Oczywiście używany nie nowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Postawić ją w pomieszczeniu socjalnym.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Przeginacie z odliczeniami, a potem się dziwicie że US się czepiają.

Potem opinia o rolnikach kombinatorach spada na wszystkich. Pazerność niektórych nie zna granic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Zastanawia mnie jedno co myślałeś jak ją odliczałeś?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Przeginacie z odliczeniami, a potem się dziwicie że US się czepiają.

Potem opinia o rolnikach kombinatorach spada na wszystkich. Pazerność niektórych nie zna granic.

Gdybyś się dowiedział co odliczaja przedsiębiorcy to zmienilbys zdanie o rolnikach

 

Na czas kontroli bierzesz zmywarkę do pomieszczenia socjalnego, nie musisz nawet jej podłączać, i nic ci nie zrobią, zmywarka to akurat żaden wynalazek, często u mechaników można spotkać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Owszem, stan faktyczny i argumentacja są najważniejsze. W odliczeniu VAT chodzi przede wszystkim, żeby spełniać pozytywne przesłanki z art. 86 ust. 1 oraz ominąć negatywne z art. 88.

 

Zmywarka przejdzie, jeżeli ma to związek z czynnościami opodatkowanymi, czyli inaczej mówiąc Twoją sprzedażą, np. myjesz w zmywarce jakieś przyrządy mleczarskie, później mleko sprzedajesz z VAT 5%, więc zmywarka ma związek z czynnościami opodatkowanymi.

 

Ale jeżeli zmywarka jest w kuchni, a do tego zabudowana w meble itp., to nie przejdzie, nawet jeśli od czasu do czasu zmyjesz cos wykorzystywanego w gospodarstwie, czynnik osobisty jest przeważający

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Ja mam inną zagadkę czy pola bron zewidencjonować jako środek trwały czy jako część maszyny, bo jeżeli były by to pola bron + sztelwaga bron to jako środek trwały a tu jest część więc uważam że to środek trwały nie jest.

 

Jak to ewidencjonujecie?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Owszem, stan faktyczny i argumentacja są najważniejsze. W odliczeniu VAT chodzi przede wszystkim, żeby spełniać pozytywne przesłanki z art. 86 ust. 1 oraz ominąć negatywne z art. 88.

 

Zmywarka przejdzie, jeżeli ma to związek z czynnościami opodatkowanymi, czyli inaczej mówiąc Twoją sprzedażą, np. myjesz w zmywarce jakieś przyrządy mleczarskie, później mleko sprzedajesz z VAT 5%, więc zmywarka ma związek z czynnościami opodatkowanymi.

 

Ale jeżeli zmywarka jest w kuchni, a do tego zabudowana w meble itp., to nie przejdzie, nawet jeśli od czasu do czasu zmyjesz cos wykorzystywanego w gospodarstwie, czynnik osobisty jest przeważający

Dlatego mówię że kwestia uzasadnienia, zmywarka to to samo co pralka, w trakcie kontroli nie może być w domu bo wtedy ewidentnie używasz jej do czynności niezwiązanych z produkcją opodatkowaną(wyjątkiem by było gdybyś miał dwie i stały by obok siebie w domu, wtedy da się uzasadnić że jedną używasz do garów a drugą do mycia kluczy, urządzeń mleczarskich czy innych cudów)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ewidencja faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia wynika z tego, że to nabywca odpowiedzialny jest za rozliczenie VAT należnego i z tego tytułu staje się podatnikiem, a zarazem naliczony pod pewnymi warunkami staje się należnym.

 

Jeżeli posiadasz fakturę, która nie została wystawiona po 15 dniu m-c następującego po dostawie rozliczasz to w m-cu, w którym została wystawiona faktura, nie ma żadnych odstępstw, musi być to ten miesiąc, jeżeli faktura jest w walucie obcej to przeliczasz to na PLN wg kursu średniego NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego, w tym wypadku dzień poprzedzający wystawienie FV.

 

W deklaracji takie nabycie wykazujesz w pozycji 23 netto 24 kwota podatku oraz w pozycji 43/44 lub 44/45 zależy, która posiadasz wersję deklaracji, do końca 2016 roku spokojnie można składać jeszcze wersję 16, od 2017 już tylko wersja 17, chyba, że dotyczy Cie pakiet paliwowy, ale w to wątpię.

 

Musisz jeszcze za ten m-c/kwartał złożyć informacje podsumowującą VAT-UE.

mam jeszcze jedno pytanie, czy wykazywać podatek należny i naliczony w wysokości 0% jak na fakturze, czy naliczyć odpowiednią stawkę (5% za materiał siewny) i tak wyznaczoną wartość wykazać w pozycjach 24 i 45 deklaracji vat-7?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

super, dziękuję raz jeszcze, 

 

i proszę o kolejną wskazówkę: jak zaewidencjonować okna do magazynu (200zł netto sztuka) jako ŚT czy pozostałych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

To zależy. Okna podnoszą wartość budynku, jest to nowo budowany magazyn, czy taki, który już stoi?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

A to jest różnica?
Okno to nie powinien być środek trwały a jest to właściwie element budynku, samodzielnie natomiast okno nie służy niczemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141

Panowie a co z drzwiami do wiaty (drzwi wejściowe we wrotach suwanych) ? Chodzi mi o to czy mogę je zaksięgować jako koszt zamiast inwestycja jeśli wymieniam je z powodu uszkodzenia mechanicznego ? Pytam bo nie wiem czy inaczej amortyzują się w obu przypadkach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

nie.

 


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj