karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Gość   
Gość

Tak 50 % i kosztów paliwa i napraw też 50

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Kasa fiskalna po przekroczeniu limitu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Limit ten wynosi 20.000 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafalr2    0

Tak 50 % i kosztów paliwa i napraw też 50

 

Słyszałem że 100 % też można  :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Takale musisz prowadzić ewidencję przebiegu i że tylko użytkujesz w gospodarstwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafalr2    0

Takale musisz prowadzić ewidencję przebiegu i że tylko użytkujesz w gospodarstwie

 

 

Czyli ewidencję każdego dnia z punku A do B w zeszycie pisać ?  A można też jechać do dużego miasta przykładowo 200 km w 1 stronę po zakup części do ciągnika itp  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Można, jak masz przynajmniej dwa samochody to spokojnie odliczaj 100%, raz na miesiąc wypisz kilka tras po 200+ km i nie ma problemu, to że jezdziles oglądać jakieś części/maszyny to nie znaczy że musiałeś je kupić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

a czy dieslowcy też prowadzą ewidencję przebiegu ...?;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Ja diesla w ogole do auta nie odliczam bo po co sobie klopot robic. Części odliczam 50% do konkretnefo auta. Oleje itp to juz 100 %.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafalr2    0

Ja diesla w ogole do auta nie odliczam bo po co sobie klopot robic. Części odliczam 50% do konkretnefo auta. Oleje itp to juz 100 %.....

 

 

Jaki masz kłopot jak diesel w ciągniku nie ma żadnego problemu a co do samochodu możesz 50 procent bez problemu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

obsługiwałem 3 kontrole podatkowe gdzie były auta na 100% odliczeniu,

 

wszystkie 3 kontrole zakończyły się niekorzystnie dla podatnika, jeszcze jedna czeka na wyrok NSA.

 

Żeby odliczać 100% VAT musisz zgłosić do urzędu dane auto na druku VAT-26, prowadzić szczegółową ewidencję dla celów VAT, określone w ustawie co ewidencja powinna zawierać w art. 86 ust. 7 oraz posiadać coś w formie regulaminu, który określa zasady korzystania z samochodu wyłącznie do celów związanych z czynnosciami opodatkowanymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przy odliczaniu 50% od paliwa(benzyny) nie ma żadnych problemów? Mogę jeździć gdzie chcę(90% wyjazdów związanych z gospodarstwem) i nic nie ewidencjonować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

Panowie, macie maszyny na diesla więc po co się babrać w faktury na 100% odliczenia.  Lejesz w auto , a faktura jak wystawiona jest każdy wie. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Juz nie chcialem tefo tak wymownie pisac ale jak widac czytanie ze zrozumieniem nie jest dzisiaj powszechnie znane.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

obsługiwałem 3 kontrole podatkowe gdzie były auta na 100% odliczeniu,

 

wszystkie 3 kontrole zakończyły się niekorzystnie dla podatnika, jeszcze jedna czeka na wyrok NSA.

 

Żeby odliczać 100% VAT musisz zgłosić do urzędu dane auto na druku VAT-26, prowadzić szczegółową ewidencję dla celów VAT, określone w ustawie co ewidencja powinna zawierać w art. 86 ust. 7 oraz posiadać coś w formie regulaminu, który określa zasady korzystania z samochodu wyłącznie do celów związanych z czynnosciami opodatkowanymi.

 

mówisz o samochodach osobowych?

A jeżeli mam citroena berlingo zarejestrowany jako ciężarowy i wbity w dowód VAT 1 to też trzeba zgłaszać go US ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Ja diesla w ogole do auta nie odliczam bo po co sobie klopot robic. Części odliczam 50% do konkretnefo auta. Oleje itp to juz 100 %.....

 

Bo  do diesla faktycznie nie ma sensu, natomiast w benzynie już jednak warto trochę się pomęczyć i odliczać 50% vatu więcej od paliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

mówisz o samochodach osobowych?

A jeżeli mam citroena berlingo zarejestrowany jako ciężarowy i wbity w dowód VAT 1 to też trzeba zgłaszać go US ?

 

Jeżeli to auto konstrukcyjnie wyklucza użycie do celów prywatnych to nic nie trzeba zgłaszać, tak mówi ustawa.

 

Auto musi posiadać jeden rząd siedzeń, dodatkowe badanie techniczne i wbity VAT-1, wtedy bez dodatkowych ewidencji można odliczać 100%

 

art. 86a ust. 4 pkt 2

 

Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

ma wbity vat 1 jeden rząd siedzeń

ale cele prywatne i związane z działalnością są ze sobą tak związane , że granica jest bardzo płynna.Praktycznie każdy wyjazd można podciągnąć pod związany  z prowadzeniem gospodarstwa bo  wyjazd po śor  ,pasze czy też części , a przy okazji załatwia się też inne sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Jeżeli ma jeden rząd siedzeń i wbity w dowód VAT-1 to odliczasz 100% bez żadnych ewidencji, regulaminów, zgłoszeń do US etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafalr2    0

Jeśli jestem teraz na ryczałcie i mam tam na koncie jakąś kasę z gospodarstwa i jak bym przeszedł na vat to ta kasa może być przeznaczona na zakup np ciągnika itd oraz odliczenie vatu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumcajsm10    4

Przymierzam się przejść na VAT i mam pytanie czy prawdą jest że jeśli będę miał na siebie fakturę z zakupu nawozów jeszcze będąc na ryczałcie a nawozy te przeznaczę na produkcję płodów które to sprzedam będąc już na VAT to czy tą fakturę będę mógł sobie odliczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj