karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Gość   
Gość

Ryczałtowiec do ceny netto dolicza 7% vat a vatowiec 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Aha czyli ja jeżeli jestem ryczałtowcem i sprzedaję zboże to dostanę 2% więcej aniżeli byłbym na vacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Nie 2% tylko 7% mniej ponieważ dostaniesz od kupującego cena netto+5% i te 5% musisz oddać do skarbowego a na ryczałcie dostajesz netto+7% i te 7% jest twoje, czyli o 7% jesteś bogatszy(teoretycznie, ponieważ na vacie masz możliwość zwrotu vatu i w większości przypadków zawsze będziesz na plusie, mimo musu oddania tych kilka %)

Edytowano przez PATr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

No to tą kwestię rozumiem :) Jakie są dodatkowe warunki itd które trzeba spełniać kiedy się jest na Vacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przeczytaj ze 30 stron tematu to sporo się dowiesz. Zbierasz faktury z zakupu, wystawiasz przy sprzedaży, składasz deklaracje i tyle. Najlepiej oddać papiery księgowej i z głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

W teorii możliwe, w praktyce nie ponieważ będziesz musiał zwrócić taką różnicę że tego nie zrobisz, jedyna możliwość to pójście na emeryturę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Najprostszą i najtańszą metodą jest albo przekazanie gosoodarstwa/firmy komuś i dalej bycie przez przejmującego na vacie lub przestanie prowadzenia produkcji czyli brak jakichkolwiek dokumentów sprzedaży i zakupu przez 5 lat, wtedy po 5 latach możesz rozwiązać firme/powrócić na ryczałt bez jakichkolwiek wyrównań

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

Brak sprzedaży przez 6mies. ( nie jestem pewien) skutkuje zmianą statusu na rolnika ryczałtowego, a nie 5lat, nie pisz bzdur. Żeby wyjść z vatu "bezkosztowo" na 5 lat przed końcem gospodarowania nie kupować środków trwałych(budowa 10lat).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k00789    8

Środków trwałych powyżej 15 tyś. netto, poniżej 15 tyś. wystarczy, że upłynie 12 m-cy od zakupu. Tutaj jest na przykładzie wyjaśnione, trochę stare ale chyba akutalne http://www.podatki.egospodarka.pl/62829,Rolnik-na-VAT-powrot-do-zwolnienia,2,65,1.html

 

W brak sprzedaży przez 6 m-cy nie chce mi się wierzyć, przy samych zbożach można mieć przecież sprzedaż raz w roku i co wtedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Brak sprzedaży przez 6mies. ( nie jestem pewien) skutkuje zmianą statusu na rolnika ryczałtowego, a nie 5lat, nie pisz bzdur. Żeby wyjść z vatu "bezkosztowo" na 5 lat przed końcem gospodarowania nie kupować środków trwałych(budowa 10lat).

Piszesz że nie jesteś pewien a za chwilę wyjeżdżasz o bzdurach więc sam się zastanów kto pisze tutaj bzdury...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiuzuzia    13

jestem vatowcem i chce skorzystac z ulgi inwestycyjnej jak to sie ma jedno do drugiego. odlicze ulge z kwoty brutto czy netto? czy wogole mi nie przysluguje taka ulga?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Brak sprzedaży przez 6mies. ( nie jestem pewien) skutkuje zmianą statusu na rolnika ryczałtowego, a nie 5lat, nie pisz bzdur. Żeby wyjść z vatu "bezkosztowo" na 5 lat przed końcem gospodarowania nie kupować środków trwałych(budowa 10lat).

 

Życzę powodzenia:) ludzie prawda jest taka, że jak ktoś w to wchodzi to już nie wychodzi. A jak już chce wyjść to albo oddaje część vatu albo czeka ileś lat by móc wyjść bez kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

jestem vatowcem i chce skorzystac z ulgi inwestycyjnej jak to sie ma jedno do drugiego. odlicze ulge z kwoty brutto czy netto? czy wogole mi nie przysluguje taka ulga?

 

25% kwoty brutto, ustawa nie przewiduje rozróżnienia netto-brutto tylko koszt.

Jeżeli inwestycja nie jest z kredytu dofinansowanego lub z udziałem z PROWu to ulga przysługuje (na inwestycje zgodne z ustawą).

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Choć nie będzie inwestował 5 lat to tak odda vat za zboże przechowywane w magazynie

 

ogólnie to marna jest ta dyskusja bo jak ktoś jest ogarnięty to z vatu wyjść już nie chce, ja osobiście na mleku(70 krów,100 ha) wyciągam z US rocznie około 40-60 tysięcy(trochę było by od tego trzeba odjąć ponieważ na rr miałbym 2% więcej przy sprzedaży, ale to i tak niewiele), oczywiście mowa bez kupna maszyn bo wtedy zwroty są już całkiem pokaźne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

sprzedaż gospodarstwa będzie poza VAT najprawdopodobniej, mówi o tym art. 6 ustawy VAT.

 

Co do korekty, ta obowiązuje jedynie do środków trwałych powyżej 15 tyś zł.

 

Jeżeli chodzi o nieruchomości okres korekty wynosi 10 lat, w pozostałych przypadkach 5 lat.

 

Przykład

 

Zakup traktora za 100.000 netto 23.000 VAT odliczony

 

po 2 latach od zakupu ciągnika  wyjście z VAT czyli de facto do US należy oddać 3/5 z odliczonego VAT czyli 13.800.

 

Nie wiem, ja ma się to rolników, bo wy nie prowadzicie DG i nie macie środków trwałych więc możliwe, że dla Was ten przepis jest martwy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Arimr wymaga do dotacji wypisu z środków trwałych dlatego większość ma maszyny/ciągniki tam wpisane, chociaż nie wszyscy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Przepis mówi tak:

 

"W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiuzuzia    13

25% kwoty brutto, ustawa nie przewiduje rozróżnienia netto-brutto tylko koszt.

Jeżeli inwestycja nie jest z kredytu dofinansowanego lub z udziałem z PROWu to ulga przysługuje (na inwestycje zgodne z ustawą).

 

 

dobrze .dziekuje za odpowiedz. nigdzie nie znalazlem wzmianki na ten temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj