karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jaro86    31

Mają być  wyłączeniu z tego mali podatnicy. Sprzedaż chyba do 1,2mln euro o ile się nie mylę. Więc jeśli to przekraczasz masz problem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

w linku czytam:

-----------

Tego rodzaju podatnicy będą mogli składać deklaracje za okresy kwartalne w przypadku, gdy łączna wartość dostawy ww. towar w bez kwoty podatku w żadnym miesiącu w danym kwartale lub poprzedzających go 4 kwartałach, nie przekroczyła kwoty 50 tys. zł.

-----------

 

a to przekraczam w III kwartale.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53

jak to rozumieć 50 tys na kwartał czy na miesiąc w danym kwartale, z zdania wnioskuję że sumarycznie 150tys w danym kwartale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Ale odnosi się to do podatników dokonujących sprzedaży towarów objętych instytucją odpowiedzialności solidarnej. A z tego co sobie wyguglowałem to ni w ząb nie ma to styczności z rolnictwem. Ale dla swojej pewności sprawdź sobie co te pojęcia oznaczają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

na razie to jakoś czytam tylko nagłówki tego co ma się zmienić, przyjdzie zima to będzie się czytać dokładniej ale jak nie patrzył idą jakieś zmiany.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek1614    13

przeczytaj dokładnie co napisałeś (bo mam wrażenie że pomyliłeś się)...

Jak najbardziej wydatki ("rozchody") mogą być mniejsze niż dochody- to raczej normalny stan rzeczy, na odwrót to już gorsza sprawa chociaż przed przejściem na vat oczywiście mogłeś mieć oszczędności (lub przykładowo udokumentowane darowizny) lecz wszystko z rozsądkiem...

tak dokładnie oto mi chodziło pomyliłem się,dzieki za pozytywną odp  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Generalnie rozliczenia kwartalne mają zostać w niezmienionej formie dla mały podatników, czyli tych, dla których wartość zrealizowanych dostaw i wyświadczonych usług nie przekracza, wraz z kwotą samego podatku 1,2 mln eur.

 

Co do wyżej wspomnianych 50 tyś. to przepis funkcjonuje już od października 2013 i dotyczyć załącznika nr 13 do ustawy VAT i tyczy się rzeczywiście solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania z tytułu VAT dostawcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

uff, to dobrze ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Od nowego roku zmieniają się przepisy dotyczące zapłaty za towar. Ma to dotyczyć firm, ale nie wiadomo czy i rolnikow też to obejmie. Do tej pory faktury można było płacić gotówką do 15 tyś €. Po zmianie przepisów każda faktura powyżej 15 tyś zł będzie musiała być płacona przelewem. Zobaczymy czy i nas to obejmie, ale mi to bez różnicy, bo większość płaci się przelewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

dla mnie też bez różnicy, takie kwoty to już zawsze przelew a nie gotówka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

dla rolników nie ma to znaczenia. Przepis o tych 15 tyś. zł nie będzie rodził negatywnych konsekwencji w podatku VAT, oczywiście jesteśmy narażeni wtedy na inne obciążenia, jednak głównie tyczy się to podatku dochodowego (którego rolnicy nie rozliczają) ponieważ płatność gotówką powyżej 15 tyś, będzie eliminowała wydatek do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.

 

Co do aktualnie obowiązującego limitu nie słyszałem jeszcze, żeby kogoś za to ukarano.

 

Jednak szykuje się dużo więcej zmian w samym VAT, które dotkną również rolników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

Z rolnictwem jest ten problem że ciężko jest uciec z działalnością do miejsca gdzie opłaca się pracować. Jak normalną firmę zaczynają za bardzo skubać to tydzień góra 2 i firma jest już w Czechach /na Słowacji /UK a hektary trochę ciężko "teleportować".

 

 

Ale jak to mówią "potrzeba matką wynalazków" - więc dobry księgowy,trochę ostrożności i wszystko będzie ok ;).

 

 

 

To my a nie nas ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Dawno nie sprzedawałem rolnikom ryczałtowym towaru na faktury, a teraz szykuje mi się taka cykliczna sprzedaż. Może wiecie czy coś się w tym zakresie zmieniło, co z limitem i jak z płatnością gotówką?

Edytowano przez szopen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Limit jest 20 tyś oczywiście gotówką może być B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Roczny limit sprzedaży to 20 tyś netto na rzecz rolników ryczałtowych. Jak przekroczysz to musisz kupić kasę fiskalną. Podobno można to obejść jeśli będą płacić Ci przelewem. Jest taki paragraf w ustawie podatkowej. Napisane jest, że dotyczy sprzedaży wysyłkowej, ale księgowe twierzą, że to działa i w normalnej sprzedaży. Póki co staram się nie przekroczyć tej kwoty. Sprzedawaj vatowcom to limitu nie wykorzystasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To limit ogólny - na cały rok, czy miesięczny? A jak przekroczę to co?

 

Roczny ale jak przekroczysz załóżmy 5 tyś w ostatnim kwartale roku to i tak się liczy roczny 20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Potwierdzone w US. Czyli zakup kasy mnie czeka bo plan to prawie 20 tys miesięcznie.

Mam wybór albo sprzedawać tak świnie innemu "rolnikowi", który dobrze płaci za super towar i on potrzyma je miesiąc i ubije jako swoje w ubojni albo zarejestrować działalność "obrót mięsem itp i samemu wozić do ubojni i sprzedawać półtusze. Z dwojga złego na razie wole kupić kasę. Może w przyszłości pomyśle o handlu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

pamiętaj, że jest coś takiego jak ulga na kasę fiskalną, 90% ceny zakupu, nie więcej niż 700 zł, gdybyś miał z tym pytania, problemy, wątpliwości to daj znać.

 

Co do braku konieczności instalowania kasy fiskalnej, to rzeczywiście jest w rozporządzeniu taki zapis, że zwolnienie z tej ewidencji (za pomocą kasy) przysługuje jeżeli wszelkie rozliczenia będą dokonywane za pomocą rachunku bankowego.

 

Limit od 2017 na płatności gotówkowe to 15 tyś PLN


Zgodnie z § 2 ust. 1  rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544)., zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r., czynności wymienione w załączniku do tego rozporządzenia. Zwolnienie to jest zwolnieniem przedmiotowym, tj. dotyczącym niektórych czynności wykonywanych przez podatnika.

Pod poz. 38 załącznika wymieniono świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli:

  • świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),
     
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Niespełnienie jednego z tych warunków oznacza brak możliwości zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej wskazanego w poz. 38 załącznika do powołanego rozporządzenia.

 

Zatem gdy rolnik będzie świadczyć usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalność gospodarczej lub rolników ryczałtowych i:

  • otrzyma zapłatę za nie w całości przelewem na rachunek bankowy,
     
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła,

będzie miał prawo do zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, na mocy § 2 ust. 1 rozporządzenia w związku z poz. 38 załącznika do tego rozporządzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

A czy ulga na kasę należy się tylko na pierwszą czy na każdą następną też?

Pytam bo ok. 8 lat temu już miałem kasę kupiona z ulgą, która używałem 3 lata i potem stała nieużywana. Prawdopodobnie nie spełnia już wymagań (okaże się na przeglądzie) i będę musiał kupić drugą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Witam. Jestem rolnikiem ryczałtowcem. Posiadam ok 40ha pola. Wszystkie zboża sprzedaję... Mam w planach budowę hali i zakup kilku maszyn. Zamierzam przejść na VAT. Byłby ktoś na tyle miły żeby rozjaśnić mi na czym to mniej więcej polega? Jaką różnicę ma człowiek kupujący ode mnie zboże jeżeli jestem VATowcem a ryczałtowcem? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj