karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

qazi    61

nawozy nie są środkiem trwałym więc nie musiałbyś nic zwracać. a co do powrotu na ryczałt to nie wiem czy nie dojdziesz do wniosku że jednak lepiej na nim pozostać, a z resztą kto wie czy za te 6 lat nie będzie obowiązku bycia na zasadach ogólnych po przekroczeniu jakiejś kwoty obrotów np te 20tys, ale tak czy inaczej opłaca ci się przejść na VAT bo nawet nie zdajesz sobie sprawy ile jest VATu w tym co kupujemy do produkcji wiem to z własnego doświadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemmek    0

Witam.

Czy do tej ewidencji środków trwałych trzeba wpisac maszyny, które już są w moim gospodarstwie, czy tylko te, które teraz nabędę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

raczej chyba te które nabędziesz bo te co teraz posiadasz nie są ci do niczego potrzebne bo nie odliczasz amortyzacji bo nie masz od czego jej odliczać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

my przy przejściu na zasady ogólne nie prowadziliśmy żadnej ewidencji, tylko teraz przy budowie jest środki trwałe w budowie ale tym księgowa się zajmuje i ona wszystko robi

 

ty masz obowiązek prowadzenia tylko ewidencji VAT czyli zbierania faktur i wpisywania ich w książkę przychodów i rozchodów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek111    1

Witam

Jeżeli chodzi o ewidencje środków trwałych to lepiej mieć zapisane tez maszyny które miałeś prze wejściem na VAT. Z kilki powodów i nie chodzi wcale o amortyzacje

- urzędy w czasie kontroli mogą zapytać do których maszyn kupujesz części skoro nie masz w ewidencji (i to zależy tylko jak bardzo upierdliwy jest urzędnik) mi ksiegowa doradziła żeby pisać i kilka razy sie przydało

- w momęcie sprzedaży starej maszyny musisz wystawić fakturę VAT ze stawką zw. A nie jak do tej port umowe kupna sprzedaży

 

Co do opłacalności rozliczania się z VAT moje zdanie jest takie, jak nie zamierza się inwestować w maszyny czy budynki to nie warto wchodzić na VAT bo roboty trochę z tym jest a każdy ryczałtowiec przy sprzedaży dostaje 5 % VAT ma święty spokój a jest to podobnie.

Ja zanim podjąłem decyzje o przejściu na VAT to prowadziłem ewidencje zakupów i sprzedaży przez 2 lata i jak bym nie planował zakup maszyn to by nie wszedł wychodziło cos na korzyść VAT ale prowadzić rachunki, kilka razy odwiedzał urząd narażać się na kontrole (jestem 3 lata a miałem 4 kontrole jak do tej pory przy każdej zakupionej maszynie) zapłacić księgowej i zarobić 2-3 tyś. rocznie moim zdaniem nie warto. Zobaczymy co będzie jak wprowadzą nowe zasady do dziś nie wiadomo jak one będą wyglądać, przynajmniej w naszym urzędzie bo jak zanosiłem pita ok. 20 to nikt nie umiał mi nic powiedzieć.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

My jesteśmy na VAT już od roku i jeszcze żadnej kontroli nie było chociaż zwrotu dostaliśmy już kilkadziesiąt tysięcy(głównie w związku z budową), a według mnie nawet ja da się zarobić w ciągu roku więcej o te 2-3 tysiące to warto przechodzić a jak nic nie kombinujesz to i kontroli nie masz co się bać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek111    1

Witam

gazi musiałeś mieć jednorazowo małe zwroty i pisać w terminie 60 lub 180 dni Ja jak tyko miałem więcej niż 10 tys. zwrotu i przyspieszony termin przy zakupie maszyn (środkach trwałych) 25 dni to zawsze miałem kontrolę

 

 

To wszystko można policzy czy się opłaca czy nie.

Czy wart za te 2-3 tys. Ja bym polemizował czy nie lepiej dać sobie spokój, pamiętaj(-pamiętajcie) o wielu bzdurnych przepisach i haczykach o których możemy nie wiedzieć ale nas będą obowiązywać.

Tą decyzje musi każdy osobiście podjąć i po kilku latach sam stwierdzi czy było warto.

Teraz jest troszkę łatwiej jak ja wszedłem na VAT to urzędnicy uczyli się na mnie byłem 7 rolnikiem w urzędzie na VAT i pierwszym małym bo pozostałe 6 to wieko obszarowyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3
Witam

Trzeba prowadzić ewidencje środków trwałych. Są takie gotowe książeczki w sklepach.

Fakturę (ksero) zakupionego środka trwałego razem z VAT -7 zanosisz do urzędu skarbowego.

 

Ja ewidencje prowadzę sam mam program z Internetu za darmo był na stronie www.vatowiec.pl super programik częste aktualizacje i bardzo dobra pomoc w razie problemów.

Ustawa o VAT nie nakłada obowiązku na rolników prowadzenia rejestru śretków trwałych, ale niektóre US tego wymagają, więc dla świętego spokoju mozna to robić, ja na kontroli nie miałem wymagane tego rejestru, ale w ewidencji zakupów wyszczególniam środki trwałe, żebym mógł wpaść w zwrot szybszy.

  • Like 1

a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
Witam

gazi musiałeś mieć jednorazowo małe zwroty i pisać w terminie 60 lub 180 dni Ja jak tyko miałem więcej niż 10 tys. zwrotu i przyspieszony termin przy zakupie maszyn (środkach trwałych) 25 dni to zawsze miałem kontrolę

od początku mam przyspieszone zwroty i miałem już chyba 2 czy 3 zwroty ponad 10tys i kontroli nie ma może dlatego że wszystko jest robione przez biuro rachunkowe i nie maja żadnych zastrzeżeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemmek    0

U mnie sprzęty są tak stare, że inwestycje są nieuniknione. Właśnie przeglądam książkę Ewidencja środków trwałych i stwierdziłem, że zapytam w moim US czy muszę wpisac tam stare maszyny, bo chyba nie jest tak prosto ją prowadzic.

Czy sprzedając maszyny które były przed przejściem na zasady ogólne i nie kupuje do nich części - czy muszę odprowadzic vat do urzędu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nie maszyny te nie były objęte podatkiem VAT przy zakupie i nie musisz odprowadzać od nich podatku VAT, podobnie ma się chyba przy sprzedaży starych maszyn które były kupione przed 2004 roku ale tego nie jestem pewien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek111    1

Rok w którym wszedł VAT na maszyny czyli 2004 nie ma żadnego znaczenia.

Tu jest istotne kiedy Ty wejdziesz na VAT te maszyn które kupiłeś przed przejściem na VAT sprzedając sprzedajesz wypisujesz fakturę VAT ale ze stawka zwolniony czyli 0 VAT

Wszystkie maszyn od których odliczyłeś sobie VAT musisz sprzedać z VAT i ten VAT odprowadzić do urzędu skarbowego.

 

 

Prowadzenie ewidencja środków trwałych jest bardzo proste kupując gotowe książki wpisuje się tylko nazwę maszyny numer rok produkcji i numer rejestracyjny kiedy została zakupiona i za ile kupiłeś. Tak samo po sprzedaży wpisujesz datę zbycia maszyny. Ja maszyny zakupione przed przejściem na VAT wpisałem tylko nazwę maszyny i rok produkcji i numer rejestracyjny

Rolnik nie musi amortyzować wartości maszyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

Ale od lipca wchodzi zmiana i zdaje się że sprzedając maszyny stare nawet te od których nie odliczyło się VAT, to teraz trzeba będzie sprzedawać je z VAT 22%. Co do soli potasowej to jak kupujesz w sklepie z nawozami to dostaniesz 3%VAt i fakturę z oświadczeniem do podpisania, że wysypiesz je na pole a nie na drogę np. Ale od pierwszego to sól skoczy na niewiadomo ile czy 7%-czy 22%.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Wiem wiem, ale mi chodzi właśnie o to czy ktoś z was próbował kupić bez tego oświadczenia czyli ze stawką 22%, a jeżeli tak to co na to US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

a co US ma na to być jak zużyłeś to do produkcji to masz 22% do odliczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

witam może jest ktoś zorientowany ze stawkami vat od 1maja miało sie wszytsko po zmieniać a pasze zostały na 3% bo tak mi nalicxzaja na fakture środki ochrony i nawozy poszły na 7% a ryczałt się wkońcu zmienił bo ktoś mi gadał że zostało jak było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matidi    0

A jak się bieze telefon komórkowy na firme to się wrzuca całosc w koszty???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jak masz na firmę rejestrowany i używasz go tylko do celów służbowych to tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtii    9

mam zapytanie, nie wiem czy dobrze rozumuje :),przy założeniu że sprzedam za 10.000 netto to zapłace 3 % vatu, a jeżeli w tym czasie kupie np ON za 10.000 netto to US odda mi 2200-300 czyli 1900,

czy prawdą jest że moge odliczyć do 22% sprzedaży netto?mam tylko produkcje roślinną ,zboża i warzywa, za około 100.000 rocznie.

dopiero wnikam w szczegóły Vatu i po przeczytaniu całego wątku nie wiem zbyt dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

tak dobrze rozumujesz

jak wysokość zwrotu przekroczy 22% sprzedaży to zwrot tej nadwyżki nie będzie możliwy w przyspieszonym tempie i będziesz musiał poczekać na niego chyba 90 dni ( ale z tymi dniami to nie jestem pewien do końca, ale kasę US prędzej czy później ci zwróci )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtii    9

i nie ma znaczenia że sprzedaje z 3% Vatem,odliczyć mogę więcej niż wynika ze sprzedaży, bo z moich obliczeń wynika że same paliwo to już jest więcej niż ja miałbym zapłacić , a jeszcze ŚOR, nawozy i cała reszta, reasumując: przy mojej sprzedaży US morze mi oddać do 22.000 zł rocznie,to już jest gra warta świeczki :)) i to przy założeniu że nie kupie żadnej maszyny...a inwestycje nadciągają...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

oj warta

nam US w ostatnich miesiącach oddał połowę rocznego przychodu a to już trochę jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

Ja w zeszłym roku to miałem same kontrole ale wogóle się nie dziwie jak samego vatu wróciło do mnie w ciągu roku ponad 200tys. Mnie trzepali osadkowskiego trzepali ale dobrze się skończyło. Ważne jest żeby nic nie naciągać.. Mój kolega ma już teraz 9 miesiąc z rzędu kontrole ze.skarbowego. a zaczeło się od tego że nie mógł wytłumaczyć pani co to jest gnojowica (kupił pompe do gnojowicy i czy to jet potrzebne i dlaczego ) i zaniósł w słoiku.

  • Haha 1

 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj