karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

areknn    6

Proszę mi podpowiedzieć w sprawie sprzedaży niefakturowanej i limitu 20 tys zł. Jestem na vacie od 2012r i teraz pytanie w styczniu mam do wykorzystania 20 tys zł a czy w grudniu mam również do wykorzytstania 20 tys zł jeżeli nic nie wykorzystałem w ciągu roku czy muszę zastosować proporcję w zależności do miesięcy które już upłyneły i to nie będzie już 20 tys tylko 1/12 z tej kwoty Proszę o odpowiedz bo już 2 wersje słyszałem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Dzisiaj załatwiłem ten vat w us. Regon w gus od ręki wydali mi. W us tylko nip-7 i vat-r no i potrzebowali jeszcze akt notarialny nabycia gosp i z banku o koncie. Aha nigdzie zadny oplat nie chcieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Dobrze nie pamiętam (byćmoże mylę się) ale chyba w US na koniec jakaś opłata będzie ale to groszowe sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

aktualnie rejestracja na VAT jest darmowa :) ew. gdyby załatwiał to pełnomocnik wtedy opłata za pełnomocnictwo wynosiłaby 17 zł. Kiedyś należało zapłacić 170 zł jednak od 2015 r. obowiązek uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego został zniesiony, który to właśnie kosztował 170 zł. Dziś już free :)

 

Co do pytania to nie bardzo rozumiem o jaki limit chodzi, jeżeli jest to limit do kasy fiskalnej, który aktualnie rzeczywiście wynosi 20 tyś. to jest on proporcjonalny, podobnie jak limit zwolnienia z VAT czyli aktualnie 150.000.

 

Jeżeli jesteś podatnikiem VAT nie ma czegoś takiego jak sprzedaż niefakturowana, dla innych podatników wystawiasz faktury, dla osób fizycznych paragony, jeżeli nie chcą faktury, chyba, że nie masz kasy fiskalnej i korzystasz ze zwolnienia właśnie do 20tyś.

 

Limit  liczony jest nie w odniesieniu do całego roku, a proporcjonalnie do okresu prowadzonej w danym roku działalności. Jeżeli jesteś jednak czały rok Vatowcem limit masz na cały 2016.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Dziękuję za odpowiedz właśnie o to mi chodziło limit do kasy fiskalnej której nie mam i żeby nie przekroczyć tych 20 tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek91    1

Mam takie pytanko. Chciałem wykonywać prasą rolującą usługi i czy jako rolnik vatowiec wystawiam fakturę vat i do skarbówki odprowadzam tylko podatek vat czy opłacam jeszcze jakiś podatek dochodowy? Jak to jest z takim czymś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Świadczenie usług rolniczych przez rolników nie wchodzi w zakres działalności rolniczej w myśl ustawy o PIT, co w efekcie determinuje konieczność zarejestrowania pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowania tej działalności podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

 

Nie do końca wiem skąd wniosek, że jeżeli usługę świadczymy dla rolnika to nie podlega to opodatkowaniu podatkiem PIT?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

No właśnie nieistotne komu świadczy się usługę. VAT tyczy się rozliczania kosztów i przychodów z działalności własnego gospodarstwa, niektórzy mają pomysły :) w przypadku świadczenia usług to raczej tylko jakaś umowa (zlecenie?) i to nie do rozliczenia przez rolnika vatowca tylko jako oddzielny podmiot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Należy zastanowić się czy taka usługa/usługi stanowi przesłanki do uznzania tych czynności za działalność gospodraczą, w mojej ocenie umowa zlecenie raczej odpada, chyba że czynność ta jest jednorazowa, nie nosi znamion działalności gospodarczej,

 

roznca miedzy działalnością a umową zlecenie to przede wszystkim kwestia odpowiedzialnosci za wynik wykonywanego zlecenie/usługi, jezeli za wynik takiej usługi odpowiedzialny jest wykonawca podpada bardziej pod ddziałalnośc, jezeli jednak nie ponosi on odpowiedzalności np. na rzecz osób trzecich za wykonane czynności a odpowedzialność ta Spada n zleceniodawcę mozna zastanowić się nad zleceniem,

 

Co do VAT jeżeli rolnik jest podatnikiem VAT i zakłada działalność,  wszystkie czynności wtedy czy to z działalności czy z gospodarstwa podlegają odpodatkowaniu VAT i w drugą strone, jezeli posaida działalność, w której jest podatnikiem VAT w mojej ocenie również i jako rolnik jest podatnkiem VAT

Edytowano przez Cosmosky

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Tylko PIT wtedy rozlicza się tylko z działalności. Trochę to głupie bo vat jest wspólny a pit osobno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

tak to wygląda ponieważ jak pewnie doskonale wiecie działalnośc rolnicza nie podlega pod PIT /CIt z małymi wyjatkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Małe pytanie, mam gospodarstwo na siebie od 4 miesięcy i jestem na "vacie" i ostatnio musiałem mieć jakąś sprzedaż na siebie (wcześniej nic nie sprzedawałem) aby móc odzyskać podatek vat od zakupionych maszyn paliwa itp. i teraz moje pytanie czy teraz co miesiąc muszę mieć jakąś sprzedaż na siebie aby móc odzyskać podatek vat? ( rozliczanie faktur mam co miesiąc).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19707

jeżeli chcesz mieć zwrot w danym okresie-miesiąc ,kwartał(zależy jak się rozliczasz)to musisz mieć sprzedaż ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Na pisemny wniosek podatnika, w przypadku braku sprzedaży opodatkowanej, urząd skarbowy dokonuje zwrotu podatku naliczonego w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w wysokości odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku.


Należy jednak zwrócić uwagę na brzmienie art. 87 ust. 5a. Na mocy tego przepisu, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia.

 

To co napisał sołty 48 nie jest prawdą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

czy od faktury za utylizacje padłych zwierząt też odliczacie vat? Co prawda nie ma tego dużo i część opłacona jest przez ARiMR ale chodzi mi o sam fakt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Myślę, że odliczenia VAT z takiej faktury jest jak najbardziej możliwe. Faktura dotyczy czynności opodatkowanych, przecież zwierzęta albo sprzedajesz, albo czerpiesz od nich np. mleko. Co do odliczenia VAT od części zapłaconej przez ARIMR musiałbym uzyskać więcej szczegółów w tym temacie. Dlaczego ARIMR dopłaca itp. wtedy mógłbym odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie.

 

Jeżeli interesuje Cię szczegółowa analiza Twojego problemu i nie chcesz zdradzać szczegółów na forum, zapraszam na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Ja bez wahania odliczał bym. Fakt dopłaty agencyjnej jest raczej nieistotny bo faktura za całość jak by nie patrzeć będzie na ciebie. Analogiczna sytuacja jest w przypadku maszyn z dofinansowaniem a każdy vat odlicza bez zastanowienia w pełnym zakresie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3516

Ja nie odliczam bo nic się nie płaci ,a fakture wystawiają to dziwne,dofinansowanie jest do ceny netto ,więc nie myl pojęć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Wiem że od ceny netto, jednak od ceny netto jest naliczany vat a jeśli 50% finansuje unia to analogicznie 50% vatu nie powinno się odliczać idąc twoim tokiem rozumowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Jakiekolwiek ograniczenie prawa do odliczeń naliczonego VAT od zakupów towarów lub usług sfinansowanych za pomocą otrzymywanych subwencji, dotacji lub innego typu dopłat i dofinansowań, dokonywanych przez podatników wykonujących wyłącznie czynności opodatkowane, jest sprzeczne z zasadą neutralności VAT.

Nie ma zatem żadnych podstaw do tego, by uzależnić prawo do odliczenia VAT od tego, z jakich środków dany zakup jest sfinansowany. I czy nabycie towarów lub usług jest finansowane za pomocą innych środków niż środki własne podatnika, który dokonuje wyłącznie transakcji opodatkowanych (zobacz wyroki ETS z 6 października 2005 r., sygn. akt C-204/03 i C-243/03).

 

Jak możecie zauważyć drodzy rolnicy to kto finansuje dany zakup nie ma wpływu na odliczenie podatku VAT. W praktyce posiadasz możliwość odliczenia pełnego VAT z faktury dokumentującej nabycie usługi polegającej na utylizacji martwych zwierząt (o ile zakup bezpośrednio lub pośrednio związany jest z działalnością opodatkowaną) nawet jeżeli finansowana jest ze środków ARIMR.

 

Potwierdza to wyżej przywołany wyrok ETS (Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości) czyli najwyższej możliwej instancji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek1614    13

Witam posiadam dwa gospodarstwa jedne jest na mnie a drugie na rodziców i jeżeli 1 będzie na vacie to czy skarbówka nie będzie się czepiać jak moje rozchody będą kilka razy mniejsze jak przychody? Czy mogę wtedy sobie normalnie odliczyć VAT?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

przeczytaj dokładnie co napisałeś (bo mam wrażenie że pomyliłeś się)...
Jak najbardziej wydatki ("rozchody") mogą być mniejsze niż dochody- to raczej normalny stan rzeczy, na odwrót to już gorsza sprawa chociaż przed przejściem na vat oczywiście mogłeś mieć oszczędności (lub przykładowo udokumentowane darowizny) lecz wszystko z rozsądkiem...

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/rozliczenia-vat/746851,Likwidacja-kwartalnych-rozliczen-VAT-od-2017-roku.html

 

Od 2017roku nie będzie rozliczeń kwartalnych?

 

Sprzedaż mam głównie III kwartał - min 50tys pln max 100tys pln w tym kwartale.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj