karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

PATr    409

To zależy od twojej wiedzy, jak ktoś nie ma pojęcia i nie wie że dla handlarza wystawienie faktury na 5 tysięcy a na 50 to zysk około 10 tysięcy to te pieniądze zostaną u sprzedawcy...
To zależy od twojej wiedzy, jak ktoś nie ma pojęcia i nie wie że dla handlarza wystawienie faktury na 5 tysięcy a na 50 to zysk około 10 tysięcy to te pieniądze zostaną u sprzedawcy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafikkisiel    3

No tylko nie kazdy handlarz wystawi ci fakture.jak powiem mu ze chce fakure na 10 tys bo jest np ''uszkodzona skrzynia'' i zeby cos obnizył z ceny  wowczas moze tez uprzec sie ze sporzadzi umowe kupna-sprzedarzy i na tym nic nie skorzystam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

ale jeśli kupił na fakturę vat to nie może wystawić przy sprzedaży umowy k-s i tyle w temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafalr2    0

Jeśli działka jest na ojca(ryczałt) a ja na niej ( syn na vacie ) chce utworzyć plantacje i do tego potrzebne są mase rzeczy do kupienia to mogę odbić vat czy nie bardzo ? Kontrola jeśli takowa jest mogła by się doczepić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Czy przy odliczaniu podatku w przypadku motocykla, a wlasciwie crossa rowniez stosujemy zasade jak i przy samochodach, ze 50% tylkk odliczamy, czy smialo moge calosc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Raczej crossem po chleb i do kościoła nie jeździsz więc jak dla mnie to całość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sokol2    141

ja jestem na vacie po ojcu mam gospodarstwo i on posiasda cały czas nr stada ale ogólnie wszystko jest moje...czy moze on czasem sprzedawac bydło ( tak faktycznie moje bydło) na ryczałt??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    833

słuchaj jeżeli ma jeszcze jakieś ha na siebie to w jakimś stopniu można, ale widzisz to jest tak samo jak ze zbożem rzepakiem czy innymi sprawami, nie możesz mieć dużo więcej kosztów bez udokumentowanych przychodów, chybaże bierzesz kredyty, ludzie kombinują z darowiznami, ale prędzej czy pózniej skarbówka cos znajdzie jesli się przesadza

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Raczej crossem po chleb i do kościoła nie jeździsz więc jak dla mnie to całość

 

A co niby orzesz tym crosem? :P  Nie cwaniaczyć tylko uczciwie się rozliczać bo lpotem jest płacz i lament

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

Oczywiście. Odliczasz 100% tak jak od roweru. Nie ma rzeczy której nie da się podciągnąć pod odliczenie w rolnictwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

czy coś się zmieniło w ustawie o VAT jeśli chodzi o środki trwałe? kupiłem ladowacz czołowy i księgowa twierdzi że VAT od niego odzyskam razem z tym od środków do produkcji . wrzucając go do jednej puli vatu naliczonego. nie jak to bywało wcześniej "poza konkursem " że tak powiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

A ja mam pytanie odnośnie kosztów adwokackich, czy mogę odliczyć vat (czy wogóle warto)? Sprawa toczy się o drogę dojazdową właśnie do sporej działki rolnej której jestem właścicielem i oczywiście użytkuję.
Ktoś odliczał coś takiego? Z jednej strony droga sama w sobie nie służy produkcji rolnej lecz na pewno wpływa na faktyczne koszty ponoszone na produkcję na danej działce (o dojazdy chodzi rzecz jasna). Z której strony to "ugryźć"? Czy to da się podciągnąć czy też lepiej sobie darować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Słuchajcie chce od 1 października przejść na vat. Podpowiecie mi gdzie na początek powinienem się udać itd? Ulatwilo by to załatwianie spraw i przyspieszylo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Było kolego. Sam chyba nawet pisałem co i jak.
Idź do skarbowego i weź wnioski Nip7 i Vat R. Wypełnisz sobie w domu. Rozumiem, że NIP masz. Potem z aktem notarialnym jedziesz do GUS. Wypełniasz wniosek o nadanie nr REGON wg wzoru. W tym momencie wybierasz nazwę gospodarstwa firmy. Składasz wniosek i od ręki masz nadany Regon.
Potem z decyzją z GUS wracasz do skarbowego i składasz wypełnione wnioski. Musisz tylko zapłacić wcześniej 17 zł za wydanie decyzji czy coś tam.
Teraz ważne. Nie wiem czy będziesz sam wypełniał deklaracje comiesięczne czy z pomocą biura. Jeśli z biurem to jednen z wniosków(nie pamiętem który) wypełnia biura. Jest we wniosku miejsce na wpisanie nazwy biura, nr KRS czy coś jeszcze. Jak będziesz składał deklaracje elektronicznie to dochodzi jeszcze jakiś wniosek.
Jak pojdziesz pierwszy raz do skarbowego to poproś o zaznaczenie miejsc do wypełnienia, bo jest ich sporo.
Składasz wnioski a za 2-4 dni dostajesz decyzję z urzędu skarbowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Dziękuję kolego za odpowiedz. Czasami w temacie ciężko jest cos znaleźć co akurat potrzebne. Przydałby się temat ze zbiorem takich rzeczy coby nam łatwiej było bo później i tak się przewija to setki razy i zawsze cos zabraknie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztof1987    211

A ja mam pytanie odnośnie kosztów adwokackich, czy mogę odliczyć vat (czy wogóle warto)? Sprawa toczy się o drogę dojazdową właśnie do sporej działki rolnej której jestem właścicielem i oczywiście użytkuję.

Ktoś odliczał coś takiego? Z jednej strony droga sama w sobie nie służy produkcji rolnej lecz na pewno wpływa na faktyczne koszty ponoszone na produkcję na danej działce (o dojazdy chodzi rzecz jasna). Z której strony to "ugryźć"? Czy to da się podciągnąć czy też lepiej sobie darować?

kolego możesz odliczyć mi adwokat pisał na fv (porada prawna )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

jezeli Panowie będą posaidali jakikolwiek problem natury podatkowej bądź księgowej zachęcam do kontaktu po mailem aj.consulting@op.pl lub pod numerem 726-359-237.

 

Jestem doradcą podatkowym, związanym równiez z rolnictwem, chętnie pomogę w rozwiązaniu różnych problemów tej natury


Witam,

 

zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy VAT ma Pan prawo odliczyć VAT zawarty w fakturze zaliczkowej w dacie odbioru tej faktury oraz VAT zawarty na fakturze końcowej w dacie odbioru,

 

Czyli jeżeli zakup był na kwote 200 netto 46 vat:

 

zaliczka na 100, 23 vat

koncowa na 100, 23 vat

 

vat z faktury koncowej jedynie w tej czesci w ktorej jest Faktura koncowa, nie w całości

 

 

podstawa prawna art. 86 ust. 10 i dalsze w związku z art. 19 ust.1 i 8

 

 

Panowie mam fakturę zaliczkowa i końcową. Jak to wpisać do ewidencji vat? Czy obie wpisywać czy tylko końcową? Nie miałem z tym wcześniej  do czynienia i nie bardzo się orientuję

 

Edytowano przez Cosmosky

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

możesz odliczyć VAT o ile zostaną spełnione następujące przesłanik:

 

  • posiadasz fakture dokumentująca zakup przyczepki z prawidłowym numern NIP (Twoim nr NIP)
  • spełnona zostaje przesłanka z art.86 ust. 1 - czyli związaek zakupionej przyczepki z czynnosciami opodatkowanymi :)

W razie wątpliwosci chętnie odpowiem na wszelkie pytania

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

Z tym drugi punktem chodzi o to w jaki sposób przyczepka będzie wykorzystywana w moim gospodarstwie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Taki belkot urządniczy, ale tak. Musisz wykorzystywać przyczepkę w gospodarstwie. Posłużyć Ci może do przywiezienia paliwa, paszy, materiałow budowlanych, nawozów, czy też zawiezienia np koła, silnika, itp do naprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

nie tyle co bełkot urzędniczy, a zapisy ustawy o VAT, która to obowiązuje każdego podatnika na takich samych zasadach, rolnika, sklepikarza czy wielką korporację

 

co do pkt nr 2 to bardzo obrazowo zostało to ujęte w poście Thomasa2135, generalnie to podstawowa zasada w podatku VAT przez pryzmat, której należy analizować każdy odliczany podatek naliczony :)

Edytowano przez Cosmosky

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj