karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

socha    0

Po to wprowadzają jednolity plik kontrolny. Jeszcze chwilę i nas też to będzie dotyczyć. Tam będą mieli wszystko czarno na białym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zgodnie z rozporzadzeniem z czerwca działalność rolnicza czyli bycie czynnym podatnikiem vat podlega po JPK. Czy skończy sie wyłudzanie w naszej branży tego nikt nie wie. Zobaczymy 1 stycznia 2018r.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A niby z jakiego powodu odpuszczać?  Ja w ciągu ostatnich 2 lat odliczyłem crossa dla dzieciaka za 3,5tyś i duże enduro dla siebie za ponad 30 tyś - żadnych problemów ze zwrotem.

 

Mam nadzieję że w najbliższym czasie oddasz z nawiązką czas by się zabrali za takich cwaniaków jak Ty

tak czytalem te klotnie i tak 500 zl na smary na hektar przy 42 daje ponad 20 tys zl to csym ty samrujesz maszyny zlotem? niektorzy to pisza bajki rodzice nie wchodzili na vat 80ha bo nie chcieli miec klopotow i nie kupowali nowego sprzetu ja siedze na vacie narazie same zwroty zobaczymy za rok bo na mnie bedzie juz sprzedawane

 

Masz zwroty bo nic nie sprzedawałeś jak zacznie się sprzedaż to się kombinacje skończą budzet potrzebuje kasy i będzie musiał ją mieć kary bęą wysokie bo jak przekroczy jakaś tam kwotę ma być konfiskowany cały majątek łącznie z tym przepisanym na inne osoby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

A niby daczego mam oddać i to z nawiązką ;) ? staszku drogi takie są przepisy to tak się robi.

 

Wcześniej pytałeś o odliczenie VAT od auta osobowego - idąc twoim tokiem rozumowania śmiem twierdzić że chcesz wyłudzić VAT bo nie widzę "zastosowania samochodu osobowego w produkcji ronlej".... uważaj bo cię skontrolują i oddasz z nawiązką.

 

 

Uważajcie na odlicznie ubrań i obuwia - ja kilka tygodni temu musiałem się tłumaczyć. Ale nie martw się staszek - wszystko ok.

 

 

@MaciejTamiski - jak rodzice są cały czas na ryczałcie to nie masz się co martwić bo to się pięknie łączy ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Mam nadzieję że w najbliższym czasie oddasz z nawiązką czas by się zabrali za takich cwaniaków jak Ty

 

Masz zwroty bo nic nie sprzedawałeś jak zacznie się sprzedaż to się kombinacje skończą budzet potrzebuje kasy i będzie musiał ją mieć kary bęą wysokie bo jak przekroczy jakaś tam kwotę ma być konfiskowany cały majątek łącznie z tym przepisanym na inne osoby

I po co mu życzysz źle mały zawistny ludziku, co boli doopa że ktoś ma więcej i potrafi dalej powiększać majątek a Ty tylko pod sklepem siedzisz, dobrze że 500+ dali bo nie byłoby za co napoi spożywać. Jeżeli chodzi o zwrot vat to nie pisz już nic bo najzwyczajniej nie ogarniasz tego.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

B3Agro@ jak uzasadniłeś odliczenie vatu od tego crossa dla dziecka bo z tego co piszesz to miałeś kontrolę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

Oczywiście nigdzie nie opisałem tego jako "cross dla dziecka" tylko dołączyłem fakturę zakupu i odliczyłem to jako środek transportu. Tłumaczyłem to jako zakup niezbędny do monitorowania pól. Zresztą podobnie odliczyłem drugie moto i kilka rowerów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaroslaw    428

Na deklaracji przy zwrocie nie piszesz na co występujesz o zwrot równie dobrze może być to maszyna rolnicza więc w urzędzie nie wiedzą co doliczasz. Ale ciekawe jak  uzasadnisz przy kontroli szczegółowej  zakup crossa dla dziecka do prowadzonej działalności rolniczej że niby co ten twój dzieciak tym crossem robi. Powodzenia przy kontroli

 

Sarny  ganiał   po polu  dziki w kukurydzy  płoszył    posiłek mi na pole przywoził  Qład  czy cross  to podstawowy sprzęt do takiej roboty

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaroslaw    428

Płoszyć sarny ,to zabronione przez prawo

 

Dlatego napisałem - ganiał  sarny  a dziki płoszył :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

Dziwne mają niektórzy z Was Panowie rozumowanie. Przecież po to jest VAT żeby z tego maksymalnie, w granicach prawa oczywiście, korzystać.

 

Czy Wy naprawdę nie macie księgowego który powie Wam co można a co nie? Przecież to są małę koszty , a mądry księgowy potrafi "zarobić" dla klienta naprawdę dobre pieniądze. Przy moim areale , sprzedaży i zakupach to jak nic kilka średnich krajowych w ciągu roku ponad to co sam bym odliczył czy też zauważył moliwość "optymalizacji";). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Panowie mam fakturę zaliczkowa i końcową. Jak to wpisać do ewidencji vat? Czy obie wpisywać czy tylko końcową? Nie miałem z tym wcześniej  do czynienia i nie bardzo się orientuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

Mam ciągnik zarejestrowany na ojca, który używam w gospodarstwie. Czy mogę odliczać od niego vat za paliwo, części, przeglądy itd.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbigniew3003    18

Witam,kupiłem blachę trapezową na dach garażu na ciągnik ,dostałem normalną fakturę tzn.kwota netto,vat,kwota brutto.Czy normalnie ją rozliczyć czy zmienić na fakturę netto i samemu to rozliczyć(trochę więcej zamieszania) pytam oczywiście w związku z odwróconym vatem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam ciągnik zarejestrowany na ojca, który używam w gospodarstwie. Czy mogę odliczać od niego vat za paliwo, części, przeglądy itd.?

 

tak .robisz umowę użyczenia z ojcem i  odliczasz paliwo ,części ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

Witam,kupiłem blachę trapezową na dach garażu na ciągnik ,dostałem normalną fakturę tzn.kwota netto,vat,kwota brutto.Czy normalnie ją rozliczyć czy zmienić na fakturę netto i samemu to rozliczyć(trochę więcej zamieszania) pytam oczywiście w związku z odwróconym vatem

Jak masz normalną fakturę to po  co chcesz sobie komplikować rozliczanie. Poza tym odwrócony Vat  jest powyżej jakiejś sumy dopiero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53

@up. Gdzie ta kwota jest zapisana (w ustawie)? Z mojej wiedzy nie na wszystką stal jest odwrotne obciążenie, np. na profile zamknięte dostaje się zwykłą fakturę a pręty budowlane żebrowane już odwrotne obciążenie i nie ważne jaka kwota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dokładnie tak. Na ceowniki, kątowniki, drut, płaską blachę jest odwrotne obciążenie, ale na rury, profile, siatkę dostajesz normalną fakturę. Przy trapezie będzie pewnie normalna faktura, bo to raczej materiał budowlany.

Wracam do sprawy samochodu. Wiem, że o tym było, ale nie wiem czy znajdę. Mam zamiar kupić jakąś używkę i mało kto wystawi mi fakturę, ale mniejsza o to. Załóżmy, że będzie to benzyniak to mogę odliczać część paliwa i jakieś koszty części? Pytam o legalne sposoby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbigniew3003    18

blacha jest zaliczana na odwrócony VAT a do tego, co ciekawe, profile-stelaże pod regipsy też-informacja uzyskana w składzie budowlanym.Chodzi tylko czy to obowiązek czy przywilej tzn. przy odwróconym cena netto a przy normalnej trzeba czekać na zwrot z US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja kupują różną stal, na normalnej fakturze i z odwrotnym obciążeniem. Nie ma to żadnego wpływu na termin zwrotu vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Dokładnie tak. Na ceowniki, kątowniki, drut, płaską blachę jest odwrotne obciążenie, ale na rury, profile, siatkę dostajesz normalną fakturę. Przy trapezie będzie pewnie normalna faktura, bo to raczej materiał budowlany.

 

Wracam do sprawy samochodu. Wiem, że o tym było, ale nie wiem czy znajdę. Mam zamiar kupić jakąś używkę i mało kto wystawi mi fakturę, ale mniejsza o to. Załóżmy, że będzie to benzyniak to mogę odliczać część paliwa i jakieś koszty części? Pytam o legalne sposoby.

 

faktury nie dostaniesz tylko od prywatnej osoby, od większości dostaniesz vat marżę(czyli jakbyś prawie jej nie dostał), fakturę vat dostaniesz od małej rzeszy osób. Legalnie masz dwa sposoby:

1. Decydujesz się na "cykl mieszany" czyli używasz samochodu i prywatnie i służbowo, odliczasz 50% vatu za wszystko(części, paliwo, zakup samochodu itd.), nie musisz pisać żadnej kilometrówki itd.

2. Decydujesz się na to że będziesz używał samochodu tylko służbowo, odliczasz 100% vatu za wszystko łącznie z zakupem samochodu,paliwem,częściami itd.)

 

Przy sprzedaży takiego samochodu, jeśli zakupiłeś samochód na umowę k-s, lub fakturę vat marża wystawiasz fakturę vat marża, zapewne samochód przy sprzedaży będzie tańszy więc nic nie płacisz ponieważ będziesz miał ujemną marżę

 

Problem pojawia się tylko wtedy gdy zakupiłeś samochód na fakturę vat, i gdy chcesz go sprzedać musisz wystawić fakturę vat z normalną kwotą(legalnie, w praktyce jest zawsze zaniżona), niby wszystko okey gdy odliczałeś przy zakupie 100% vatu, ale gdy odliczyłeś przy zakupie tylko 50% vatu, US to nie obchodzi i przy sprzedaży musisz wystawić fakturę z 100% vatem mimo iż odliczyłeś tylko 50% więc tutaj pojawia się strata, więc reasumując musisz się sam zastanowić co ci się opłaca, jak chcesz trzymać samochód rok czy dwa to kupno go na fakturę vat i odliczanie 50% mija się z celem ponieważ będziesz dużo stratny z racji musu opłacenia pełnego vat przy sprzedaży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dzięki wielkie PATr za rzeczowe wyjaśnienia. Raczej wybiorę I opcję. O resztę dopytam już księgowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian1993    1

Mam nadzieję, że pomożecie.

Mam do odliczenia fv za montaż i konstrukcję dachu na stodole i nie jestem pewna jak mam ją rozliczyć, czy mogę prosić o zwrot na rachunek bankowy za 60 dni?

W czerwcu dostałam fv za tą konstrukcję kwota vatu 14 tyś, sprzedałam produktów na kwotę vat 1650 zł, a podatku przeniesionego z poprzedniej deklaracji mam 3800zł.

Mogę normalnie rozliczyć fv za montaż i konstrukcję dachu?

 

Ktoś mi poiedział, że nie mogę rozliczyć całości tylko do kwoty podatku naliczonego..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian1993    1

No bo księgowa napisała mi tak..

W związku z tym, że zakupy nie dotyczyły środków trwałych i wartości niematerialnych występuje ograniczenie kwoty nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu bezpośredniego na rachunek bankowy.
Ograniczenie to wynosi 22% wartości sprzedaży netto czyli 6 938,00 zł. I taką kwotę proszę wykazać w deklaracji VAT-7 do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni.
Sprzedaż w czerwcu miałam na kwotę 31536 netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj