karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

tompil    3968

Chcę kupić w tym miesiącu używany ciągnik na fakturę VAT 23%, a na VAT przeszedłbym za kilka miesięcy.
Czy będę mógł odliczyć całe 100 % VATU bo to jest w tym samym roku, czy już tylko 80%?

Też od miesiąca głowię się czy warto przejść na VAT czy nie. Z kalkulatora VAT DLA ROLNIKÓW wychodzi mi że warto. Poza tym składałem na oba PROWY, ale co z tego wyjdzie to kto wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Jak to jest z rolnikiem ryczałtowym, kiedy się nim stajemy? Tzn. kiedy możemy sprzedawać plony na siebie jako rolnik ryczałtowy, czy w chwili kiedy mamy na siebie zapisaną jakąś ziemie, czy jak się ubezpieczymy w krus?

Przy sprzedaży podpisuję się tylko oświadczenie, że jest się zwolnionym z podatku jako rolnik ryczałtowy, ktoś to sprawdza? A co jeżeli nie mam na siebie żadnego pola bo wszystko co uprawiam to dzierżawy.

Chodzi mi głównie o to kiedy mogę sprzedawać plony jako RR :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Rolnikiem na ryczałcie jesteś domyślnie, na VAT wchodzisz dopiero jak sobie sam tego zażyczysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

nie wystawi faktury VAT za opłaty skarbowe, urząd może wystawić co najwyżej rachunek z którym nic nie zrobisz, chyba ze masz firmę to wrzucisz sobie do kosztów uzyskania przychodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19685

Byłem niedawno światkiem w starostwie jak MIŁA I SYMPATYCZNA ;)  pani pytała jakiegoś budowlańca czy chce rachunek więc masz na pewno rację/dla mnie rachunek był równoważny z fakturą :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Ogólnie rzecz biorąc to urzędy nie posiadają nip i regon, nie świadczą usług i nie sprzedają towarów więc nie mają możliwości wystawienia faktury vat, w sumie było by to głupie aby urząd państwowy był płatnikiem vat, wtedy by dopiero przekręty szły ha ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

sprzedając coś rolnikowi ryczałtowemu wystawiam mu fakturą Vat RR? moja księgowa twierdzi, że do 20 tys nie można wystawić faktury, tylko idzie na zeszyt, chodzi o fakturę do nowej modernizacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1681

Zmień księgową. Sprzedając ryczałtowcowi możesz wystawić fakturę vat, a nie RR. RR to przy zakupach od ryczałtowca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cycu12    1

Witam! Nie wiem czy padło już takie pytanie ale odszukanie zajęłoby pewnie kilka godzin... mianowicie czy jest możliwość kupna samochodu typu SUV z napędem 4x4 na gospodarstwo z pretekstem kontroli pól, poboru próbek, przewożenia drobnych materiałów itp. Tak żeby odliczyć sobie vat? Próbował tak ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Ale nie musisz nic uzasadniać teraz są zasady bardzo proste, kupujesz jaki sobie chcesz samochód, nie musi mieć żadnych kratek, być suvem itd.

 

masz do wyboru dwie opcje:

1. odliczasz połowę vatu od zakupu i następnie połowę vatu od paliwa, połowę od części itd. i nic cię nie interesuje(to tak zwane wykorzystanie mieszane i prywatnie i dla przedsiębiorstwa)

2. odliczasz 100%  vatu za wszystko ale prowadzisz ewidencję gdzie jeździsz itd. i wtedy samochód ma służyć tylko gospodarstwu, żadne prywatne wyjazdy nie mogą być(oczywiście na papierze)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A jak wygląda sprawa późniejszej sprzedaży takiego samochodu? Wystawiamy normalną fakturę 23% i tyle oddajemy US ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Z tym jest problem z tym użytkowaniem mieszanym gdzie możesz odliczyć tylko 50% od zakupu a wystawiasz fakturę na sprzedaż na pełny vat 23% więc jeśli chcesz sprzedać samochód po 2-3 latach to dużo stracisz, ale jak odliczysz 100% vatu od zakupu i wystawisz fakturę sprzedażową na 100% vatu to nic nie stracisz a jeszcze zyskasz bo cena samochodu przy sprzedaży będzie już niższa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cycu12    1

I jest to dla rolnika normalnie na legalu? US się nie przypierdziela? Komu trzeba przedstawiać tą ewidrncję? I jak z kilometrami? Jeśli napiszę np. Że jadę tu po nawozy tu po środki tu na pole na papierze to pewnie muszę wpisać też ilość pokonanych km, a w rzeczywistości zrobię więcej, to co wtedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

To są w miarę nowe przepisy więc co ci zrobią to ciężko się dowiedzieć, takie przepisy zrobili dla wszystkich przedsiębiorców z rolnikami włącznie, ewidencję musisz prowadzić, i ewidencja musi się zgadzać z kilometrami na liczniku i za pewne jakbyś miał kontrolę z US to byłoby to sprawdzane, ale akurat w rolnictwie nie jest to ciężkie do zrobienia bo wpisujesz dwie-trzy trasy w miesiącu przypuszczalnie np. po jakieś części w drugi koniec polski i z głowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

A czy jak pojedziesz w delegację do chin w celu negocjacji umowy to znaczy że musisz przywieźć podpisaną umowę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Jeśli planujesz kupić samochód na kilkanaście lat i jest to diesel to osobiście wybrałbym opcję 50% vatu bo od paliwa i tak odliczysz jako dla maszyn, ale jeśli benzyna to już poważnie bym się zastanawiał czy nie lepiej trochę pokombinować i mieć 100% vatu od wszystkiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cycu12    1

Tak właśnie ma to być diesel, konkretnie BMW X1. Jednak jest to samochód dla ojca, a on woli z US nie kombinować więc wybiorę pewnie zwrot vatu 50%. Ja osobiście bym się pobawił w 100% :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

No właśnie odliczysz połowe za części ,przeglądy ,a paliwo nie ,bo wiadomo jak i jak się wytłumaczysz że nie kupujesz paliwa,ja wole tylko za zakup odliczyć połowe i święty spokój mieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Ale nie ma obowiązku dokumentowania faktur zakupowych, jedynie faktury sprzedażowe musisz zgłosić w US, a jakby się pytali gdzie faktury na zakup paliwa do samochodu to mówisz że tankujesz samochód na stacji i nie bierzesz faktury za 50 zł i tyle...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53

Koledzy odliczali VAT od lekkiej przyczepki samochodowej do 750 kg DMC? 50 czy 100%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj