karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

PATr    409

Też mnie to interesuje, co dodajcie do ewidencji środków trwałych? wszystkie maszyny typu ciągnik, przyczepa,kosiarka itd.? czy tylko ciągniki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

jak najmniej :)

Reszta na użyczenie, no chyba ze przy sprzedaży chcesz płacić 23% do skarbówki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Witam ,mam pytanko odnośnie kupna nowego  samochodu osobowego na gospodarstwo rolne,bedzie prowadzona ewidencja przebiegu zeby cały vat odliczać  , rolnik vat zasady ogólne .zakup samochodu w leasingu operacyjnym na 3 lata ,wpłata własna 45%,i tak czy od kazdej faktury odliczam vat ,po 3 latach wykup za 1 %wartości na mnie jako osoba prywatna zeby nie wciągać  samochodu do ewidencji środkow trwałych .pytanko czy ktoś tak robił i co na to urzad skarbowy .myk jest taki ze po 3 latach całoś 99%vatu odzyskuje a płace jako osoba prywatna vat z 1%.dziekuje za przemyslane odpowiedzi

 

Znalazłeś jakieś odpowiedzi?

Szczególnie mnie interesuje jak to wychodzi kosztowo kredyt/leasing czyli gdzie wyjdzie mi autko taniej czy w kredycie i odliczyć te 50% a nie więcej niż 6000zł czy w leasingu i odliczać max co się da.

Ja bym raczej interesował się czymś na 5 lat przy wpłacie max 10-15%.

 

Przyznam że ciężko mi znaleźć szczegóły w necie a sposób jest fajny.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofil    6

witam czy rolnik na wacie moze odliczyć sobie zakup blach na budynek mieszkalny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Tacy ludzie później głoszą teorie że bycie na vat jest nieopłacalne jak on się pyta czy blachę na dom można odliczyć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

90% ludzi będących na vat by odliczyło, na fakturze będziesz miał wpisaną blachę, jak sobie zażyczysz aby wpisali ci dachówkowa to wiadome że nie przejdzie w kontroli bo nikt takiej na budynki gospodarcze nie kładzie, no jeszcze jest opcja że nie masz żadnego garażu,obory czy czegoś innego tylko dom i maszyny i chcesz odliczyć vat od blachy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osterley    18

Nie tylko PATr by odliczył - wszyscy odliczają. Blacha,cement,...generalnie większość materiałów budowlanych. Tak naprawdę to bardzo mało jest rzeczy od których nie da się odliczyć VAT w rolnictwie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

a co powiesz w razie kontroli jak na chacie nowa blacha a na oborze stara dachówka ewentualnie psa buda obita odpadem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

dlatego mówię że nie każdy ma taką możliwość, jak masz tylko dom i zawalające się garaże to logiczne że możesz mieć problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek24m    12

Kochani miliony wat to ucieka w mafiach a nie w rolnictwie.

Co może być nie związane z produkcją rolniczą

Kupiłem maszynę rolniczą     - związana z produkcją   odliczam wat

do niej częsci                        -  związane zprodukcją    odliczam wat

do niej dach                          - zwiazane z produkcją    odliczam wat

zamawiam  części internet 

komputer potrzebny              -zwiazane z produkcją     odliczam wat

żeby trzymać  komputer, dokumenty i ja osobiscie mógł funkcjonować muszę miec  jakiś dach nad głową

więc skoro leciał to normalne że wymieniam na nowy   -jest zwiazane z produkcją -  jest

żeby urzędnik chcąc skontrolować gospodarstwo nie ugrzązł w wjeżdzie  to utwardziłem drogę  -jest związane z produkcją    ---jest

I tak koło się zamyka .W.g mnie jest to zwiazanę by powstała produkcja rolna.

Rozumiem wyprawienie wesela synowi ,zakup gorzołki na święta,zakup żywności   no to inna sprawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Kolego to ty chyba nie miales kontroli albo masz poblazliwych inspektorow


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Może i ma sens dla Ciebie ale nie dla urzędnika. Ja nie mając pracownika nie mogę odliczyć vatu od ubrań roboczych czy to miałem osobną działalność czy w gospodarstwie a próbowałem kilka razy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

krzysiek
to jak kupisz nowe łużko to też odliczysz vat bo musisz na czym wypocząć, bo jak to nie wyspanym na ciągnik wejść żeby za kółkiem zasnąć i do rowu wjechać albo sąsiadowi miedzę przeorać Sory ale tego dachu nie kupuje chyba że zmieniasz jeszcze np na garażu albo masz zmieniony przed przejściem na vat Reszta ok typu części i utwardzenie drogi

Edytowano przez mikcom20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3480

Jak zmieni na budynku mieszkalnym i na garażu to nikt się nie doliczy,ale jak tylko na mieszkalnym ,a reszta stary eternit ,to się nie wytłumaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Może i ma sens dla Ciebie ale nie dla urzędnika. Ja nie mając pracownika nie mogę odliczyć vatu od ubrań roboczych czy to miałem osobną działalność czy w gospodarstwie a próbowałem kilka razy.

akurat odzież jest do odliczenia bo masz takie samo prawo jak osoba zatrudniona mieć pełną odzież BHP.

Nawet w tym temacie był podawany wyrok sądowy.

Mi księgowa tez mówiła kilka lat temu że się nie da, podpiąłem pod pierwsze kilka faktur wydruk tego wyroku i teraz 100% od odzieży ochronnej, proszku do jej uprania itp. Gdybym miał oddzielne pomieszczenie poza domem na pralkę to i 100% od pralki bym odliczył (a w domu druga stara by stała).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toperz    4

jak jest z watem na laptop czy tablet(słyszałem coś o odwrotnym obciążeniu)??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerss34    218

jak jest z watem na laptop czy tablet(słyszałem coś o odwrotnym obciążeniu)??

vat  na laptop możesz odliczyć jeżeli przeznaczony jast do pracy w gospodarstwie , a odwrotne obciążenie występuje  przy wewnatrzwspólnotowym nabyciu  usług  fv z stawką vat np

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Prosze o informacje czy będąc VATOWCEM płace podatek PCC od umowy kupna używanego kombajnu zbożowego?

Jest to zakup od osoby prywatnej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Nikita bennet rok temu miałem kontrole z US i kobita mi odrzuciła FV za odzież  i rekawice robocze i buty  bo nie mam pracownika itp. Musze tego wyroku poszukac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A sam w czym masz robić? W gospodarstwie sam dla siebie jesteś pracownikiem. Trzeba była się kłócić niech ci poda podstawę prawną zabraniającą kupowania ubrań roboczych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj