karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jankris    12

Też jestem na kwartalnym, ale rozlicza mnie biuro. Myślę że normalny termin to 180, skrócony 60dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

a nie lepiej jest być na miesięcznym? mniej czasu gotówka jest zamrożona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12
a nie lepiej jest być na miesięcznym? mniej czasu gotówka jest zamrożona

 

Pod tym względem może i lepiej, ale ta gotówka przy bieżących wydatkach zamraża się tylko za pierwszym razem. Oczywiście przy dużym zakupie to może mieć znaczenie. Zaletą kwartalnego jest przede wszystkim niższy koszt obsługi przez biuro, nie trzeba co miesiąc pamiętać o terminie, rachunki rzadziej się przegląda i komletuje, mniej czasu poświęca się na to wszystka.

Pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

może i tak. u nas jest co miesiąc i jest ok bo co 3 miechy to strasznie dużo tych faktur by było

a jeżeli można wiedzieć to ile płacisz za biuro bo my 80zł na miesiąc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

no to może ktoś wrzuci skan rozliczenia a ja zainstalowałem sobie małą księgowość rzeczpospolitej która jest bezpłatna i tylko wpisuje faktury program ten też wypełnia zeznanie podatkowe tylko wpisuje mi kwote nadpłaty podatku na nastepny okres rozliczeniowy i nie bardzo wiem w które rubryki przenieść chyba trzeba będzie ołowkiem i do US Sokółka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiu    532

No więc tak ratę leasingu oblicza sie tak od kwoty maszyny netto odejmuje się procent pierwszej wpłaty potem dodaje się procent leasingu i od tego odejmuje się procent wykupu i tą kwote dzielimy na ilość miesięcy leasingowania i mamy ratę netto.

 

Z tego co zrozumiałem z waszych wypowiedzi żeby odliczyć vat naliczony do raty to trzeba być na vacie. Można odliczyć 19% naliczonego vatu a nie 22%? Potwierdzcie lub wytłumaczcie bo się trochę zamotałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

a jaka jest stawka VAT w ratach leasingowych?? bo nie wiem dokładnie jak jest w przypadku leasingu ale w innych przypadkach odliczasz pełną stawkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

znalazłem coś takiego

 

"Stawka na środki produkcji.

 

30 kwietnia 2008r. kończy się okres stosowania preferencyjnej, 3% stawki VAT podatku od towarów i usług za nieprzetworzone produkty rolne i środki do ich produkcji. Z początkiem maja 2008r. stawka na nie wzrośnie więc do 7%. Polska uzyskała zgodę na stosowanie do 31 grudnia 2010r. 3% stawki w odniesieniu do dostaw środków spożywczych.

 

Niestety z początkiem maja 2008r. wzrośnie z 3% do 7 % stawka VAT na środki produkcji takie jak np. nawozy, sznurek do maszyn rolniczych. "

 

Źródło: http://www.pruszcz.infocentrum.com.pl/?KatID=53

 

oraz jeszcze to http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,49621,5019709.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek111    1

VAT od leasingu nie można odliczać bo nie jest się właścicielem danej rzeczy tak było do tej pory zobaczymy co będzie jak wprowadza nowe zasady w maju

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek111    1

A co do terminów 60 dni to jest termin powiedzmy normalny do 22 % sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym, cała pozostałą kwotę możemy dostać po 180 dniach

 

Na przykładzie jeżeli w danym okresie mięliśmy sprzedaż na 10 000 zł a zakupów na 15 000 zł z VAT 2 500 zł to w terminie 60 dni możemy dostać 2 200 zł a 300 zł w termie 180 dni

 

Jest wyjątek środki trwałe można w całości mieć zwrot niezależnie od sprzedaży w terminie 25 dni i oczywiście na nasz wniosek ale mamy dużą prawdopodobieństwo kontroli a zwłaszcza po zwrotach na kwotę ponad 10 000 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

u to nie dobrze nie wiedziałem, i dlatego uważam ze leasing nie jest najlepszym rozwiązaniem w rolnictwie (chociaż i tu mogę się mylić)

 

 

Ps. nie pisz posta pod postem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek111    1

Leasingu jest dobry dla ludzi którzy nie maja zdolności kredytowych jest prostszy do załatwienia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

to znaczy ze od 1 maja lepiej być vatowcem bedziemy mieli większe zwroty nadal bedziemy sprzedawać zboze trzode mleko i inne ze stawka 3% a środki do produkcji wzrosną z 3% na 7% a ta zmiana u ryczałtowcuw z 5% na 6% to żadna strata vatowcy więcej zkożystają na tym ,,,bo jak się jest vatowcem i przy stawkach teraz obowiązujacych to jak sie nic nie inwestuje czyli zakupy ze stawką 22% to jest dziubek w dziubek a teraz 4% bedzie w kieszeni ,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

na to wygląda

chyba teraz będzie więcej rolników chętnych do przejścia na zasady ogólne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Czyli krótko mówiąc, ryczałtowcy będą co najmniej -1%(czyli w plecy) a vatowcy co najmniej +4%(do przodu) w stosunku do tego co obecnie. Natomist ogólnie ryczałtowcy po odliczeniu swoich 6% będą jako ostateczni konsumenci płacili od 1% do 16% vatu w zależności od towaru, a dla vatowca bilans wynosi 0%. Teoretycznie będzie coraz lepiej dla tych co mają szansę i chcą rozwijać gospodarstwa. Jest tylko małe ALE. Przecież rząd zmierza do tego, aby jak najwięcej rolników przechodziło na Vat i w rezultacie przyzwyczajało się do podatków. Przyjdzie czas kiedy w rolnictwie trzeba będzie płacić podatek jak od każdej działalności gospodarczej. I wszyscy będą jak na patelni. Może to i dobrze bo wtedy i rolnik skorzysta z dobrodziejstwa odliczeń (np. na dzieci, internet, itp.), tylko niech te podatki będą niskie. :D

Pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

ja będzie podatek dochodowy to pewnie CIT czyli 19%

a jaki dochód rolnik osiągnie do opodatkowania to już inna sprawa, bo nie zapominajmy o kosztach w rolnictwie i świętym koszcie zwanym amortyzacją hehehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

Dla mnie dealer JD oferował leasing to mówił, że od każdej raty bym sobie VAT odpisywał, więc chyba się da :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemmek    0

Jestem na zasadach ogólnych od marca b.r. Piszę pierwsze rozliczenie do US. Czy oprócz rejestru zakupów i sprzedaży muszę prowadzic jakieś inne rejestry? Np. ewidencję środków trwałych lub coś innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek111    1

Witam

Trzeba prowadzić ewidencje środków trwałych. Są takie gotowe książeczki w sklepach.

Fakturę (ksero) zakupionego środka trwałego razem z VAT -7 zanosisz do urzędu skarbowego.

 

Ja ewidencje prowadzę sam mam program z Internetu za darmo był na stronie www.vatowiec.pl super programik częste aktualizacje i bardzo dobra pomoc w razie problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

witam. po lekturze ostatniego numeru top agrar można przeczytać, że ryczałt opłaca się w gospodarstwach mlecznych, a przejście na zasady ogólne opłaca się przy prod. roślinnej. (oba przypadki przy braku większych inwestycji).

moja sytuacja wygląda następująco: składałem w tym roku wniosek o premię dla młodego rolnika, a wcześniej wniosek na maszyny z PROW. z związku z tym gospodarstwo moich rodziców zostało podzielone i stałem się właścicielem części jego gruntów, tj. 21 ha.(prowadzę tylko prod roślinną). reszta gospodarstwa, czyli pozostałe grunty, budynki, wraz z hodowlą bydła mlecznego nadal jest własnością rodziców.

w ramach PROW kupiłbym sprzęt, w wartości którego byłoby prawie 50 tys. VAT-u i to są jedyne inwestycje, jakie planuję. W związku z tym zastanawiam się nad przejściem na VAT, a po ok 6 latach, kiedy przejąłbym gospodarstwo rodziców powrót do ryczałtu. czy taka operacja by mi się opłacała?

Jak zrozumiałem z wcześniejszej lektury forum np. kupując teraz ciągnik jako vatowiec, a po pięciu latach wracając do ryczałtu nie musiałbym zwracać VATu od ciągnika do US. a jak byłoby np. z nawozami, które przecież kupuje się corocznie? załóżmy że w roku 2013 kupuję np. nawozy i tego samego roku wracam do ryczałtu. czy VAT za nawozy musiałbym zwrócić do US i za ile lat wstecz???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj