karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    315

Planuje odliczyć VAT od używanego laptopa na którego wystawiono mi fakturę VAT. W US pani powiedziała że można pozostaje tylko pytanie w ilu procentach ma ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie? Myślę że 50 % będzie ok.

Rozliczacie VAT sami czy korzystacie z usług księgowego?

Odliczasz 100%, ja do prywatnych celów używam telefonu komórkowego a komputer służy tylko do pracy w gospodarstwie rolnym (wersja dla US).

Mnie rozlicza księgowa ja natomiast opisuję faktury czyli co poszło i do czego oraz dlaczego odliczyłem całość lub tylko 50%.

Oczywiście - trzeba opisywać tak dobrze jak to możliwe a uwierzcie mi że niewiele jest rzeczy których nie da się podciągnąć pod rolnictwo. 

 

Benzyna, oleje, części- wszystko potrzebne.

 

Piszesz kolego o dawaniu gazety zamiast papieru ;) - dobre. U mnie z dwa lata temu w zimie byli kontrolerzy - a że jakoś za urzędnikami nie przepadam to miejsce oczywiście im udostępniłem tyle że wyłączyłem pompkę przy piecu i w tej części domu gdzie mam "biuro" nie grzało. Powiem tak - siedzieli w kurtkach i jakoś tak się spieszyli z zakończeniem kontroli. 

 

 

Trzeba mieć porządek w papierach , opisywać faktury , nie za bardzo kombinować i zawsze jest ok. No i nie płaszczyć się przed urzędnikiem. 

Dokładnie tak.

Dodam, że niestety trzeba uważać na zawistnych np sąsiadów bo US sam z siebie też chce żyć i mieć spokój.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krycha094    7

Pytanko jak wyglada odliczenie podatku vat od czesci oraz paliwa od maszyn ktore sa uzyczone i czy musi byc wykonana umowa pisemna czy ustna wystarczy a i z tytulu uzyczenia nie beda pobierane zadne pieniadze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

z tego co czepiali się mnie podczas kontroli, to jeżeli ów maszyna jest również wykorzystywana przez użyczającego do działalności rolniczej, to wtedy nie należy Ci się odliczanie vat od rzeczy które wymieniłeś. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

jak wygląda zwrot Vatu za fakturę z odroczonym terminem płatności, zwrot jest za miesiąc wystawienia faktury, czy może miesiąc kiedy upływa termin zapłaty, czy może jeszcze jakoś inaczej

Edytowano przez majkel207

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Liczy sie data wystawienia fakury a nie termin platnosci


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel328    639

no tak wszystko ladnie pieknie ale faktura moim zdaniem musi byc oplacona Eby odliczyc VAT bo inaczej posadza cie o wyludzenie vatu. Takie jest moje zdanie.


Zetor 5320 + tur
Zetor 6911
Ursus C-330
Warfama Z-543

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k00789    8

z tego co czepiali się mnie podczas kontroli, to jeżeli ów maszyna jest również wykorzystywana przez użyczającego do działalności rolniczej, to wtedy nie należy Ci się odliczanie vat od rzeczy które wymieniłeś. 

 

Od części rozumiem ale od paliwa też nie? Przecież to tak jakbym nie mógł odliczyć VAT od nawozu, bo był wysiany użyczonym rozsiewaczem..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

ja rozliczam faktury z terminem płatności nawet na pól roku, w kwartale w którym są wystawione i podczas kontroli nikt o nic nie pytał w tym temacie (biorę cały czas 60 dni).

 

@k00789, nie pamiętam już dokładnie jak to było czy o paliwo też się czepiali, na pewno sprawy eksploatacyjne.. najlepiej będzie jak pójdziesz do swojego urzędu i po prostu zapytasz, bo wbrew pozorom tam też pracują ludzie i powinni Ci to wyjasnić, bo tak jak nie jednokrotnie było wspominane w tym temacie - co urząd to może być inna interpretacja jednej rzeczy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

z tego co czepiali się mnie podczas kontroli, to jeżeli ów maszyna jest również wykorzystywana przez użyczającego do działalności rolniczej, to wtedy nie należy Ci się odliczanie vat od rzeczy które wymieniłeś. 

no w razie kontroli to chyba logiczne że użyczoną maszyną robi tylko ten który odlicza VAT od części, paliwa a nie na pół z właścicielem.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek24m    12

Posiadam samochód os. zakupiony na umowe kupna sprzedaży. Po przejściu na Wat będę się przymierzał go sprzedać.Nie będę czynił żadnych odpisów od niego .

Czy bedę mógł go sprzedać na umowę kupna sprzedaży czy muszę na f-rę

Natomiast dalej   będąc już watowcem  mogę zakupić przechodzony od kolegi ryczałtowca albo z komisu na F-rę

Jak najkorzystniej mogę go zakupić

Co byście mi poradzili

 

Edytowano przez krzysiek24m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

produkcja roślinna, użyczony ciągnik oraz garaż.

Zastanawiam się co mogę odliczać od vatu? Odliczam paliwo nawozy, części do ciągnika, oleje a ostatnio także robocze ubrania.

 

Ale czy mogę odliczać także takie rzeczy jak:

1. Blacha, cement wapno wykorzystane do elewacji i zmiany pokrycia na dachu budynku dzierżawionego?

2. Środki czyszczące: płyny do podłóg do sprzątania, proszki do prania itp?

3. Woda+ napoje, gdyż często kupuje po kilka zgrzewek w hurtowni

4. Komputer + drukarka?

5. Jeśli sprzedaję kukurydzę na kiszonkę, to mogę odliczyć zakiszacz folie i siatkę do przykrycia, pomimo tego że pryzma będzie znajdowała się u kupującego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Z zakiszaczem i siątka to bez problemu, abyś wystawił fakturę na tą kukurydzę bo to tak jakbyś sprzedawał suche ziarno kukurydzy i nie mógł odliczyć vatu od usługi suszenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Ale czy mogę odliczać także takie rzeczy jak:

1. Blacha, cement wapno wykorzystane do elewacji i zmiany pokrycia na dachu budynku dzierżawionego?

2. Środki czyszczące: płyny do podłóg do sprzątania, proszki do prania itp?

3. Woda+ napoje, gdyż często kupuje po kilka zgrzewek w hurtowni

4. Komputer + drukarka?

 

 

Wszystkie tego typu rzeczy odliczam bez zastanowienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

no i niby jak udowodnisz skarbowce ze uzywasz drukarki i komputera tylko do celow rolniczych ?

Pytanie powinno być postawione inaczej... Jak skarbówka udowodni że używasz do celów prywatnych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek24m    12

Posiadam samochód osobowy zakupiony wcześniej na umowę kupna-sprzedaży.

Po przejściu  na Wat będę najprawdopodobniej  przymierzał się go sprzedać,

Czy mogę go sprzedać na umowe kupna sprzedaży czy na F-rę Wat Nie było żadnego odpisu  Wat na niego.

Natomiast dalej   będę chciał zakupić też samochód os.przechodzony od kolegi ryczałtowca  bądż z komisu

co wystawia F-rę wat.   Jak prawidłowo i najkorzystniej mogę dokonać tych transakcji 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

ja tak mówię i uzasadniam, jeśli nie jest w stanie tego podważyć to nic więcej nie trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

odnośnie samochodu, kupiłeś go prywatnie to i sprzedajesz go normalnie, a jak chcesz kupić drugi na fakturę to problemu nie widze, ale chyba jest jakiś limit do odpisania vatu od auta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toperz    4

1-co zaliczamy do środków trwałych , czy jest tu jakiś dolny limit ceny?? 

2-jak opisujecie faktury ,czy prowadzicie osobny "zeszyt" do tego ,czy jak to powinno wyglądać

3- ile kosztuje obsługa księgowa (kwartał) czy samemu da rade to wszystko ogarnąc

4 - jak wygląda zwrot VAT   od auta typu pick-up   i od paliwa do niego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Zwrot vatu od auta do Max 6 tyś zl. Jeżeli auto typu pickup lub bus ma podwójną kabinę to odliczysz tylko połowę vatu od zakupu i połowę VAT z paliwa no chyba ze będziesz miał rozpisanie kilometry to w tedy 100% odliczysz od paliwa. Jeżeli kabina pojedyncza to odliczysz cały VAT bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj