karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Cezary4514    65

panowie jak to jest z numerami faktur? nowy rok i nowy numer faktury np 35/2015 a po nowym roku 1/2016 czy 36/2016?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

1/2016


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek24m    12

Planuję przejść na wat. I mam pytanie.Są dwa ciągniki i dwie przyczepy oraz mnóstwo maszyn współpracujących np kosiarka rotacyjna

Teraz po przejściu na wat  czy muszę założyć  coś w rodzaju książki  środków trwałych , czy  ewentualnie spisywać  je gdzieś.

Teraz zabazuję sie na tej kosiarce rotacyjnej

  Nie sprzedałem ją przed przejściem  na WAT  i np. za rok chciałbym ją sprzedać mimo że nie remontowałem jej ani żadnych odpisów watu nie robiłem z tego tytułu to zgodnie z przepisami też muszę ją sprzedać na fakurę wat czy nich leży i gniję , czy niech ktoś da na flaszkę i niech ją zabiera

Bo ciągnik który planuje sprzedać to korzystniej pewnie będzie sprzedać przed przejściem na WAT

Proszę o pomoc

Pozdrawiam

Edytowano przez krzysiek24m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Jesteś na vat to przedajesz na fakturę, przynajmniej w teorii...
Jesteś na vat to przedajesz na fakturę, przynajmniej w teorii...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Planuję przejść na wat. I mam pytanie.Są dwa ciągniki i dwie przyczepy oraz mnóstwo maszyn współpracujących np kosiarka rotacyjna

Teraz po przejściu na wat  czy muszę założyć  coś w rodzaju książki  środków trwałych , czy  ewentualnie spisywać  je gdzieś.

Teraz zabazuję sie na tej kosiarce rotacyjnej

  Nie sprzedałem ją przed przejściem  na WAT  i np. za rok chciałbym ją sprzedać mimo że nie remontowałem jej ani żadnych odpisów watu nie robiłem z tego tytułu to zgodnie z przepisami też muszę ją sprzedać na fakurę wat czy nich leży i gniję , czy niech ktoś da na flaszkę i niech ją zabiera

Bo ciągnik który planuje sprzedać to korzystniej pewnie będzie sprzedać przed przejściem na WAT

Proszę o pomoc

Pozdrawiam

Jak nie kupiłeś na fakturę VAT to to teoretycznie nie istnieje dla US. Czyli sprzedajesz na zasadzie - kasa w łapę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek24m    12

Jest do bardzo ważna sprawa i są odmienne interpretacje.

Może jeszcze ktoś podpowie

Prosiłbym  o odpowiedż  bardziej zdecydowaną jak to czynić

Pozdrawiam

Edytowano przez krzysiek24m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz sprzedać na fakturę vat coś na co nie masz faktury vat zakupu.

 

Zastanów się!!! Pomyśl jeszcze raz i jeszcze raz.... Po prostu to sprzedajesz. Nie masz tego w ewidencjiśrodków trwałych. Jeżeli masz obawy to zwróć się do US z takim pytaniem - napewno ciodpowiedzą inaczej a później cały US będzie się z ciebie tydzień śmiał że takiego *@*$#@$(@# jeszcze nie widzieli.


Jak możesz sprzedać na fakturę vat coś na co nie masz faktury vat zakupu.

 

Zastanów się!!! Pomyśl jeszcze raz i jeszcze raz.... Po prostu to sprzedajesz. Nie masz tego w ewidencjiśrodków trwałych. Jeżeli masz obawy to zwróć się do US z takim pytaniem - napewno ciodpowiedzą inaczej a później cały US będzie się z ciebie tydzień śmiał że takiego *@*$#@$(@# jeszcze nie widzieli.


Jak możesz sprzedać na fakturę vat coś na co nie masz faktury vat zakupu.

 

Zastanów się!!! Pomyśl jeszcze raz i jeszcze raz.... Po prostu to sprzedajesz. Nie masz tego w ewidencjiśrodków trwałych. Jeżeli masz obawy to zwróć się do US z takim pytaniem - napewno ciodpowiedzą inaczej a później cały US będzie się z ciebie tydzień śmiał że takiego *@*$#@$(@# jeszcze nie widzieli.


Jak możesz sprzedać na fakturę vat coś na co nie masz faktury vat zakupu.

 

Zastanów się!!! Pomyśl jeszcze raz i jeszcze raz.... Po prostu to sprzedajesz. Nie masz tego w ewidencjiśrodków trwałych. Jeżeli masz obawy to zwróć się do US z takim pytaniem - napewno ciodpowiedzą inaczej a później cały US będzie się z ciebie tydzień śmiał że takiego *@*$#@$(@# jeszcze nie widzieli.


Jak możesz sprzedać na fakturę vat coś na co nie masz faktury vat zakupu.

 

Zastanów się!!! Pomyśl jeszcze raz i jeszcze raz.... Po prostu to sprzedajesz. Nie masz tego w ewidencjiśrodków trwałych. Jeżeli masz obawy to zwróć się do US z takim pytaniem - napewno ciodpowiedzą inaczej a później cały US będzie się z ciebie tydzień śmiał że takiego *@*$#@$(@# jeszcze nie widzieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek24m    12

Dobrze lepiej pytać

Stałem się vatowcem.Do ciagnika  kupiłem opony Do rotacyjnej talerz Odpiszę vat od faktur  Za pól roku sprzedaję Ciągnik i rotacyjną będąc vatowcem.

Obawiam się zebym czasem nie płakał. Pytałem jednego rolnika który jest na vatowcem i rozlicza go księgowa i twierdzi że z chwilą stania się vatowcem

teoretycznie każda sprzedaż powinna być fakturowana Coś mi tu nie gra. Odpiszę vat a sprzedać mogę na ryczałt ?

Edytowano przez krzysiek24m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś bardzo ważne słowo : teoretycznie !!!

 

Doradzać ci w sprawie vatu nie widzę sensu bo najlepszą radą będzie poradzenie zakupu kalkulatora. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek24m    12

I cały czas mi chodzi o to jak mówi prawo US

Czy  zakupiony park maszynowy gdy byłem ryczałtowcem  z chwilą przejścia na vat  podlega wtenczas ten sprzęt  opodatkowanej sprzedaży vat

I mnie zadowala krótka odpowiedż nie wnikając w praktykę

Tak czy Nie

Edytowano przez krzysiek24m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523

Według obecnych przepisów jak jesteś na  rozliczeniu vat ,to każdą maszyne sprzedajesz na fakture i vat odprowadzasz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Na dzień dzisiejszy jest  obowiązek sprzedaży z VAT wszystkich maszyn używanych w gospodarstwie niezależnie od tego czy w momencie zakupu byłeś na VAT . Ważne  jest ,że maszyna była UŻYWANA przy produkcji . Sprzedaż środków trwałych jest obłożona stawką 23% , jeśli nawet sprzedajesz rolnikowi który nie jest na VAT  nie musisz sprzedaży rejestrować na kasie fiskalnej pod warunkiem wystawienia faktury i zapłaty na konto .

Przepisy o VAT nie wymagają rejestru środków trwałych , ale jeśli kupujemy części dobrze opisać faktury co do czego i mieć listę własnych maszyn.

Przyczepy rolnicze  są wyłączone z tego sposobu sprzedaży( jeśli sprzedajesz ryczałtowcowi rejestrujesz sprzedaż na kasie ) , ale o to pytajcie swoje US może coś się zmieniło .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek24m    12

Na dzień dzisiejszy jest  obowiązek sprzedaży z VAT wszystkich maszyn używanych w gospodarstwie niezależnie od tego czy w momencie zakupu byłeś na VAT . Ważne  jest ,że maszyna była UŻYWANA przy produkcji . Sprzedaż środków trwałych jest obłożona stawką 23% , jeśli nawet sprzedajesz rolnikowi który nie jest na VAT  nie musisz sprzedaży rejestrować na kasie fiskalnej pod warunkiem wystawienia faktury i zapłaty na konto .

Przepisy o VAT nie wymagają rejestru środków trwałych , ale jeśli kupujemy części dobrze opisać faktury co do czego i mieć listę własnych maszyn.

Przyczepy rolnicze  są wyłączone z tego sposobu sprzedaży( jeśli sprzedajesz ryczałtowcowi rejestrujesz sprzedaż na kasie ) , ale o to pytajcie swoje US może coś się zmieniło .

 

Nie mam kasy fiskalnej i ja  uważam jeżeli chce sprzedać przyczepę bądż w/w kosiarkę  rotacyjną i załóżmy   chcę wystawić fakturę vat  to myślę że nie interesuje mnie czy odbiorca jest vatowcem czy ryczałtowcem .Wystawiam mu f-rę vat. Chyba dobrze rozumuję ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Ciebie nie interesuje ale US tak .Pamiętaj o rocznym limicie sprzedaży dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych (aktualnie 20 000 zł)  .Obowiązuje on wszystkich będących na VAT  . Do limitu nie wchodzi sprzedaż środków trwałych (z wyłączeniem przyczep) o ile jest dokonana zgodnie z podanymi wcześniej zasadami (faktura ,zapłata na konto) .Jeśli nie masz kasy a przekroczyłeś limit (dla osób będących na VAT przez część roku podatkowego limit się obniża proporcjonalnie ) musisz liczyć się z konsekwencjami w razie kontroli .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek24m    12

ja sprzedając przyczepę bądz tą kosiarkę rotacyjną  i wystawiaiam fakturę vat nie muszę legitymowac nabywcę czym i kim on jest .

On podaje dane ja śmigam fakturę vat sprzedaży . On póżniej decyduje czy może odliczyć vat czy nie..Faktórę vat może dostać i ryczałtowiec i Vatowiec

Jak kupowałem agregat w agromie  będąc jeszcze ryczałtowcem to pan w okienku  kazał podać nazwisko bądż nazwe firmy i jego nie obchodzilo czy jestem vatowcem czy ryczałtowcem .

Inaczej pewnie jest z moimi płodami roniczymi jak bym chciał sprzedawać na rynku .

ale mnie interesują  maszyny jako środki trwałe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

ja sprzedając przyczepę bądz tą kosiarkę rotacyjną  i wystawiaiam fakturę vat nie muszę legitymowac nabywcę czym i kim on jest ....

nie wylegitymujesz bo nie masz podstawy prawnej do legitymowania ot co ;)

Ciebie nie interesuje ale US tak....

no i to jest problem, rolnika niestety.

 

 

Najlepsze jest że można wystawić fakturę VAT i dołączyć umowę K-S która dokładnie określa warunki sprzedaży w tym wystawienie faktury VAT.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bonzaj_pako    0

Nie mam kasy fiskalnej i ja  uważam jeżeli chce sprzedać przyczepę bądż w/w kosiarkę  rotacyjną i załóżmy   chcę wystawić fakturę vat  to myślę że nie interesuje mnie czy odbiorca jest vatowcem czy ryczałtowcem .Wystawiam mu f-rę vat. Chyba dobrze rozumuję ?

 

Tak kolego. Ale moim zdaniem po co się pchac w wystawienie faktury(jak ten ktos nie jest na vacie) i odprowadzac vat. jesli ty tego sprzętu nie kupiłes na fakture to dla US on nie istnieje. szkoda vat-u. Chyba że jesteś naprawde bardzo uczciwy obywatel. co oczywiście popieram:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek24m    12

No tak ale ciągniki i przyczepy mimo że były zakupione wcześniej  jako ryczałt są ewidencjonowane w wydziale komunikacji oraz US i w przyszłości chcąc sprzedać ryczałtowcowi czy vatowcowi  to mimo że nigdy  nie był odliczony  od nich  vat  to teraz przy sprzedaży muszę muszę oddać 23% vatu. Chyba dobrze rozumuję 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Ciebie nie interesuje ale US tak .Pamiętaj o rocznym limicie sprzedaży dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych (aktualnie 20 000 zł)  .Obowiązuje on wszystkich będących na VAT  . Do limitu nie wchodzi sprzedaż środków trwałych (z wyłączeniem przyczep) o ile jest dokonana zgodnie z podanymi wcześniej zasadami (faktura ,zapłata na konto) .Jeśli nie masz kasy a przekroczyłeś limit (dla osób będących na VAT przez część roku podatkowego limit się obniża proporcjonalnie ) musisz liczyć się z konsekwencjami w razie kontroli .

"z wyłączeniem przyczep" możesz podać źródło tej informacji? Przepisy nic też nie mówią o obowiązku zapłaty przelewem jako warunku niezaliczenia transakcji do limitu ( mowa jest o fakturze). Może źle szukałem ,  chcę  znać  źródło przepisów , dlatego pytam  . Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

też te przyczepy mnie zastanowiły ;)

Czy dotyczy to przyczep ciężarowych (czyli samochodówek) czy ciężarowych-rolniczych (tych z przeglądem na 2 lata)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Dz U 2014 poz 1544 , rozp. min.fin. z dnia 01.11.2014 paragraf 4 punkt e i f mówi o wyłączeniu ze zwolnienia przyczep i podaje ich PKWiU .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deutzdx605    57

a przy rejestracji jakiegoś sprzętu trzeba opłacić umowę w US i wtedy będzie od kogo kupione i będą mogli sprawdzić czy VAT został oddany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj