karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

ziomster    73

"należy ci się"(swoją drogą fajne sformułowanie - takie typowo polskie:)) jak masz umowę na 5 czy 7 lat.

a jakbym Tobie takiej nie dał - dałbym Ci na 2 lata - to też byś mnie konfiskował? czy raczej byłbyś wdzięczny że masz dodatkowe ha żeby na raty zarobić?

 

koniec OT z mojej strony

Edytowano przez ziomster

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Masz 100% rację tylko podobnie powinno być wobec tych którzy wydzirżawili pole , nie uprawiają go a cały czas biorą dopłaty. To by bardzo poprawiło koniunkturę polskiego rolnictwa , wprowadzono by dużo ziemii do obrotu lub poprawiło rentowność u tych którzy nastawili się na usługi w rolnictwie.

Mowisz i masz

Rząd chce, żeby ziemię rolną mogli kupować wyłącznie rolnicy indywidualni lub ich rodziny. Jeżeli ktoś będzie chciał sprzedać ziemię rolną komuś innemu, będzie musiał uzyskać zgodę prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Jeżeli ktoś kupi grunt, to przez 10 lat osobiście będzie musiał na nim prowadzić gospodarstwo. Wyjątkiem od tej zasady będzie dziedziczenie."

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osterley    18

"należy ci się"(swoją drogą fajne sformułowanie - takie typowo polskie:)) jak masz umowę na 5 czy 7 lat.

a jakbym Tobie takiej nie dał - dałbym Ci na 2 lata - to też byś mnie konfiskował? czy raczej byłbyś wdzięczny że masz dodatkowe ha żeby na raty zarobić?

 

koniec OT z mojej strony

To bym od ciebie po prostu nie wydzierżawił. Całe szczęście w moim przypadku jest tak że to ja trzymam w banku a nie bank u mnie.

 

Dobrze wiesz że słowo "konfiskowanie" zostało użyte na wyrost i żeby nadać dramaturgii temu stwierdzeniu. 

W moich okolicach ziemia jest droga , a o dzierżawę to sami przychodzą i pytają czy się weźmie bo sprzedawać albo nie chcą albo nie ma kupców. No i było kilku co się szarżowali z cenami dzierżawy, brali bez umowy - 2-3 lata , doprowadzili ziemię do dobrej kultury i do widzenia.  

 

Ja dzierżawię tylko na umowę co najmniej 7 lat, dopłaty wpływają na moje konto , oddaję podtawowe dopłaty i dokładam 200 do 500 zł. I nie mam problemu z wydzierżawieniem. 

 

A taka umowa daje mi spokój i gwarancję że zainwestowane pieniądze sie odpracują. Nawet niedawno miałem takiego jednego cwaniaczka - umowa 4 lata temu na 10 lat , areał 2,60ha - i on mi na jesieni mówi że on jednak zrywa umowę i on będzie gospodarzył/sprzedawał czy tam cokolwiek innego . No to ja mu odpowiedziałem że nie ma najmniejszego problemu pod warunkiem że mi wpłaci na konto tyle ile kosztowało mnie doprowadzenie działki do używalności i założenie plantacji maliny. A że drzeć się z nim nie zamierzałem to zaproponowałem że kupię to pole w cenie 40tyś/ha albo możemy oddać sprawę do sądu jak się nie dogadamy. Skończyło się rumakowanie.

Jakby nie było umowy to latami w sądzie dochodziłbym zwrotu kosztów a i tak nic bym nie dostał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Powiedzcie mi jak to jest jak ktoś jest ubezpieczony w zusie, bo np pracuje a chce przejść na vat (na pewno jest tu nie jedna taka osoba) trzeba poinformować o tym zus? lub złożyć coś w us?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osterley    18

Nie ma problemu z przejściem. Musisz wyrobić REGON , złożyć w US deklarację VAT-R.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

<p>Regon mam bo kiedyś miałem działalność więc chyba nie bedzie trzeba wyrabiać nowego? regon raczej powinien zostac ten sam?</p>


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

<p>Fajna strona, zadzwonie jeszcze do nich i popytam o wszystko,  @osterley  dzięki.</p>

Edytowano przez farmervip

:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    205

<p>Regon mam bo kiedyś miałem działalność więc chyba nie bedzie trzeba wyrabiać nowego? regon raczej powinien zostac ten sam?</p>

Regonu nie wyrabiasz nowego tylko robisz rozszerzenie - do tego co masz dodają jakąś końcówkę . U mnie tak jest . tak więc musisz do nich się pofatygować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

Co do opłacalności bycia na vacie to w przypadku wyłącznie produkcji roślinnej, na ok. 30 ha jestem do przodu ok. 500-1000 zł/ miesięcznie.  nie da się być do tyłu.

Gorzej jest przy produkcji zwierzęcej, bo praktycznie 100% trzeba sprzedawać "na fakturę" a i wartość sprzedaży w gospodarstwie przy takim samym areale ale z hodowlą jest znacznie większa.

 

A czy ktoś z was jest jednocześnie na vat w działalności rolnej i prowadzi inna działalność gospodarczą?

Domyślam się, ze deklaracja VAT będzie jedna ( z osobnymi ewidencjami dot. poszczególnych działalności), a w przypadku podatku dochodowego będzie trzeba ujmować przychody dotyczące tylko pozarolniczej działalności gospodarczej, bo od rolnej nie ma dochodowego.

może ktoś mógłby podzielić się doświadczeniem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

500-1000 miesiecznie masz zwrotu?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osterley    18

Co do opłacalności bycia na vacie to w przypadku wyłącznie produkcji roślinnej, na ok. 30 ha jestem do przodu ok. 500-1000 zł/ miesięcznie.  nie da się być do tyłu.

Gorzej jest przy produkcji zwierzęcej, bo praktycznie 100% trzeba sprzedawać "na fakturę" a i wartość sprzedaży w gospodarstwie przy takim samym areale ale z hodowlą jest znacznie większa.

 

A czy ktoś z was jest jednocześnie na vat w działalności rolnej i prowadzi inna działalność gospodarczą?

Domyślam się, ze deklaracja VAT będzie jedna ( z osobnymi ewidencjami dot. poszczególnych działalności), a w przypadku podatku dochodowego będzie trzeba ujmować przychody dotyczące tylko pozarolniczej działalności gospodarczej, bo od rolnej nie ma dochodowego.

może ktoś mógłby podzielić się doświadczeniem. 

Dokładnie tak jak piszesz, tylko trzeba pilnować żeby nie przekroczyć progu podatku dochodowego określanego co roku bo inaczej można się w zus wsadzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523

Zostaje im tyle bo sprzedają nie na siebie ,jak wszystko legalnie ,to niewiele ,tylko to co inwestycje ,czyli kalkuluje się w dużym gospodarstwie

I nie licze ile mam zwrotu tylko licze ile mam obecnie ,a ile by było gdyby bym był na RR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Dokładnie tak jak piszesz, tylko trzeba pilnować żeby nie przekroczyć progu podatku dochodowego określanego co roku bo inaczej można się w zus wsadzić.

Ten próg jest ustalony dla wszystkich gospodarstw czy kazdy wylicza osobno?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

Dokładnie tak jak piszesz, tylko trzeba pilnować żeby nie przekroczyć progu podatku dochodowego określanego co roku bo inaczej można się w zus wsadzić.

 

 

ale mi nie chodzi o to żeby być na tzw. podwójnym krusie (jestem i tak za krótko). planuję otworzyć działalność i płacić zus, równolegle rozliczając się z podatku vat z gospodarstwa. chodzi mi o kwestię jak to wygląda w praktyce.  

 

przemo: rozliczam się kwartalnie i tyle mi zostaje i to uwzględniając już sprzedaż, gdybym kombinowal to byłoby jeszcze lepiej. 

Zostaje im tyle bo sprzedają nie na siebie ,jak wszystko legalnie ,to niewiele ,tylko to co inwestycje ,czyli kalkuluje się w dużym gospodarstwie

I nie licze ile mam zwrotu tylko licze ile mam obecnie ,a ile by było gdyby bym był na RR

i tak większość obrotu jest pomiędzy RR a RR, czyli niby jak miałbym sobie doliczyć vat? jeżeli w twoim regionie wiekszość jest na vat to wiadomo że każdy żąda faktury i już wygląda to inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Mam takie pytanie, oficjalnie prowadzę gospodarstwo od pół roku z tym że oficjalnie nie mam z tego tytułu przychodów. Czy jeśli przechodząc na vat od przyszłego kwartału nie mam udokumentowanych dochodów to czy jest to problemem biorąc pod uwagę że muszę wziąć faktury na jakieś 70 tys brutto za już zrobione zakupy do gospodarstwa?
Dodam że w chwili przejścia na vat, miałbym już udokumentowane dochody.
Lecz czy US nie będzie dochodził skąd miałem te pieniądze? Czy też fakt posiadania wcześniej przez pół roku gospodarstwa usprawiedliwi posiadanie tej sumy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osterley    18

Nie martw sie dochodami bo te są "nieudowadnialne" - zatroszcz się żebyś miał przychód wystarczający do pokrycia wydatków a najlepiej weź sobie jakiś kredyt to będziesz w kryty przed US. Tylko żeby data kredytu była przed datą "zakupu na fakturze" ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Przychód będzie. Ale chodzi o to jak ma się fakt posiadania od pół roku do pieniędzy które posiadam. Dodam że w tym roku planowane inwestycje na jakieś 150 tys ale to zakamufluję darowizną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ,mam pytanko odnośnie kupna nowego  samochodu osobowego na gospodarstwo rolne,bedzie prowadzona ewidencja przebiegu zeby cały vat odliczać  , rolnik vat zasady ogólne .zakup samochodu w leasingu operacyjnym na 3 lata ,wpłata własna 45%,i tak czy od kazdej faktury odliczam vat ,po 3 latach wykup za 1 %wartości na mnie jako osoba prywatna zeby nie wciągać  samochodu do ewidencji środkow trwałych .pytanko czy ktoś tak robił i co na to urzad skarbowy .myk jest taki ze po 3 latach całoś 99%vatu odzyskuje a płace jako osoba prywatna vat z 1%.dziekuje za przemyslane odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wajdek85    5

Mam pytanie z innej beczki, przeszedłem na vat i w kwietniu czeka mnie pierwsza deklaracja (kwartalna)

Chodzi mi o to czy dobrze zrozumiałem że do US muszę składać jedynie deklarację vat 7k

oprócz tego dokumentować wydatki i przychody oraz środki trwałe.

Czy oprócz tego czeka mnie jeszcze jakaś dokumentacja i wycieczki do urzędów?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

witam chciałem zapytać jestem vatowcem mam gospodarstwo chce zrobić umowę dzierżawy na ziemię i tam wpisać kwotę czynszu (dzierżawy) czy osoba która mi wydzierżawia musi się rozliczać z tych pieniędzy z dzierżawy ??? chcę z korzystać z prowu i nie wiem jak z tym jest ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Witam ,mam pytanko odnośnie kupna nowego  samochodu osobowego na gospodarstwo rolne,bedzie prowadzona ewidencja przebiegu zeby cały vat odliczać  , rolnik vat zasady ogólne .zakup samochodu w leasingu operacyjnym na 3 lata ,wpłata własna 45%,i tak czy od kazdej faktury odliczam vat ,po 3 latach wykup za 1 %wartości na mnie jako osoba prywatna zeby nie wciągać  samochodu do ewidencji środkow trwałych .pytanko czy ktoś tak robił i co na to urzad skarbowy .myk jest taki ze po 3 latach całoś 99%vatu odzyskuje a płace jako osoba prywatna vat z 1%.dziekuje za przemyslane odpowiedzi

też to mnie ciekawi bo opcja interesująca - kupić nawet najtańsze nowe autko ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Czytając poprzednie posty jak to kupa pieniędzy zostaje z vatu po przejściu na niego i jak to się wszyscy na nim dorabiają (a z produkcji roślinnej to już ho ho)postanowiłem policzyć sobie ile mi zostaje z tego vatu. Do obliczeń przyjąłem moje gospodarstwo produkcja roślinna  o powierzchni około 20 ha uprawa pszenica rzepak burak cukrowy trochę warzyw.  Koszty stanowiły mniej więcej połowę przychodów ze sprzedaży. Sprzedaż tylko na mnie nie kombinowana z sąsiadami. Inwestycje w środki trwałe  miałem wcześniej i vat już odliczyłem a do obliczeń przyjmują obroty z tego roku tylko sprzedaż płodów rolnych i zakupu środków obrotowych do produkcji bieżącej. Wyliczenia nie opierały się tylko ile otrzymałem zwrotu z US tylko porównanie do tego co bym otrzymał będąc rolnikiem ryczałtowym. I co się okazało? Teoria dużych pieniędzy otrzymywanych z US padła w gruzach. W moim przypadku to się nie sprawdziło. Kwota zarobionych pieniążków przez vatowca czyli mnie praktycznie równa się temu co zarobił rolnik ryczałtowy (różnica 6 zł) który ma to samo ale bez góry faktur i bez stresu kontroli skarbowej. Na oparcie moich przemyśleń przedstawiam jak to liczyłem

Sprzedaż:
rolnik ryczałtowy sprzedaje płody rolne brutto za 119024,66 zł a ten sam rolnik będący vatowcem otrzyma 116799,9 zł - cena netto w obu przypadkach  111238 zł

Zakupy:
na paliwo 9602 zł części zamienne 4444 zł na stawce vat 23% rolnik wydał 14046 zł netto czyli 17276,58 zł brutto w tym 3230,58 zł vat
na nawozy 30000zł i opryski 13086 zł przy stawce vat 8% rolnik wydał 43086 zł netto czyli 46532,88 zł brutto w tym vat 3446,88 zł

Jako rolnik vatowiec zarobi 111238 zł – 14046 zł – 43086 zł = 54106 zł

§  Vat od sprzedaży wynosi: 111238 zł x 5% ( stawka vat) = 5561,90 zł

§  Vat od zakupów wynosi 3230,58 zł + 3446,88  zł = 6677,46 zł

§  Vat do zapłaty = vat od sprzedaży – vat od zakupu

Do zapłaty = 5561,90 zł – 6677,46 zł = -1115,56 zł rolnik wykazuję nadwyżkę więc dostanie zwrot w wysokości 1115,56 zł

Jako rolnik ryczałtowy zarobi 119024,66 zł – 17276,58 zł – 46532,88 zł = 55215,2 zł

a rolnik który jest vatowcem zarobi  54106 zł + 1115,48 zł = 55221,48 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Bo uczciwie rozliczając to zapewne u większości wychodziło by podobnie, na plus wychodzi jak inwestujesz wcześniej odłożone pieniądze plus fundusze unijne. Do tego dochodzi "kreatywne" rozliczanie i wtedy widać dopiero korzyści ;) paliwo jak ktoś ma dieselka, wszystkie ubrania nawet dla całej rodziny i mnóstwo tym podobnych łącznie z prawdziwymi oszustwami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do ubrań-na fakturze musi być dopisane  'robocze' więc nie wiem czy od wszystkich ubrań możesz odliczyć vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj