karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kris14    267

Jak masz kasę fiskalną to limit cię nie obowiązuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W pazdzierniku rozmawiałem z gościem z małopolski, chodziło o fakturę żebym mu koniecznie wystawił za byki ode mnie,

ale nie pamiętam dokładnie, gdzieś zaraz pod Krakowem.

 

Klął na VAT że drugi raz by się nie wpi...lił, że sąsiad go namówił, że kupujesz to faktury i sprzedajesz to faktury, że wszędzie ten VAT i VAT.

 

I takie wylał swe żale. a jakie wy macie tak naprawdę zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

piszecie że wychodzicie na plus a jaką macie produkcję roślinną czy zwierzęcą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osterley    18

Ja mam tylko produkcję roślinną plus owoce miękkie i wychodzę na duży plus na vacie. Jakby tak policzyć to jak nic wyjdzie z 1500 - 2000 miesięcznie (średnio z roku).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się musisz mieć sprzedaż, wszystkie faktury od ktorych chcesz zwrot muszą być zapłacone do dnia złożenia deklaracji najpozniej i nie zapomnij dołączyć wniosku o przyspieszony zwrot do deklaracji. Takie drobnostki, ale wszystko jest punktowane przy 25 dniowkach, jak czegoś nie ma korekta i termin liczony od nowa. Jak trafisz na dobrego urzednika to zadzwoni szybko i powie co i jak, a jak na zlego to potrzyma 20 dni i wtedy łaskawie poinformuje. Sprawdź wszystko trzy razy zanim zlozysz podpisy itp.

 

dzięki wielkie   już rozumiem ;)

Moja ksiegowa twierdzi ze nie ma juz limitu sprzedazy dla ryczaltowca czy ktos moze to potwierdzic? Zawsze byl limit 20 tys netto dzielony na miesiace

 

tęz słyszałem i sie sugeruje że nie ma limitu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Moja ksiegowa twierdzi ze nie ma juz limitu sprzedazy dla ryczaltowca czy ktos moze to potwierdzic? Zawsze byl limit 20 tys netto dzielony na miesiace

Ja księgowym  nie wierzę , znalazłem coś takiego : 

Rolnik - zwolnienie z kasy fiskalnej

W niektórych przypadkach rolnik ma prawo skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego z kasy fiskalnej, czyli ze względu na przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej (rodzaj świadczonej sprzedaży). Czynności wykonywane w ramach prowadzenia działalności przez rolnika, które podlegają zwolnieniu przedmiotowemu z kasy, to:

  • usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt (PKWiU ex 01.6) z wyjątkiem usług podkuwania koni (PKWiU ex 01.62.10.0)

Z kolei, jeżeli rolnik dokonuje sprzedaży swoich produktów, co jest wykluczone z katalogu czynności podlegających zwolnieniu przedmiotowemu, ma prawo skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z kasy fiskalnej.

Zwolnienie podmiotowe z kasy fiskalnej to zwolnienie ze względu na wysokość osiąganych obrotów z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolnikówryczałtowych. Wysokość limitu uprawniającego do zwolnienia w roku bieżącym wynosi 20 000 zł. Dotyczy on zarówno podatników kontynuujących sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności i rolnikówryczałtowych, jak i rozpoczynających ten rodzaj sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Jest chyba jeszcze taki zapis, że sprzedaż dla ryczałtowca ale zapłacona przelewem na konto nie podlega limitowi 20 tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Ja tez nie narzekam ale produkcja tylko roslinna


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Jest chyba jeszcze taki zapis, że sprzedaż dla ryczałtowca ale zapłacona przelewem na konto nie podlega limitowi 20 tyś.

Arek taki przepis by mi pasował , dotychczas sprzedawałem głównie do mieszalni (wiadomo ja teraz płacą) jest spora grupa hodowców na ryczałcie kupujących zboże paszowe i jest problem z fakturowaniem takiej sprzedaży , a kasą fiskalną nie mam ochoty się zajmować (dodatkowe obowiązki ) . Limitowi nie podlega sprzedaż ryczałtowcowi środka trwałego , co do pozostałej sprzedaży nic nie można znaleźć , tylko pogłoski (a to zamało).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janek35    0

Jestem rolnikiem ryczałtowym , mam 20ha uprawa roślinna. Planuje kupno ciągnika za 150 tyś.netto, chciałbym przejść na vat.

w tym roku byłbym +35 tyś

w kolejnym, jeżeli nie będzie inwestycji ( myślę o modernizacji z PROW) to wyjdzie -1tyś może na 0

w następnym również -1tyś, może 0

Po trzech latach mogę wrócić do ryczałtu, co o tym sądzicie? Czy ma to sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12166

nie tak łatwo koleg jak wejdziesz na vat to jak ślub ze skarbówką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1825

Jestem rolnikiem ryczałtowym , mam 20ha uprawa roślinna. Planuje kupno ciągnika za 150 tyś.netto, chciałbym przejść na vat.

w tym roku byłbym +35 tyś

w kolejnym, jeżeli nie będzie inwestycji ( myślę o modernizacji z PROW) to wyjdzie -1tyś może na 0

w następnym również -1tyś, może 0

Po trzech latach mogę wrócić do ryczałtu, co o tym sądzicie? Czy ma to sens?

 

Przez 5 lat wszystko co sprzedajesz odprowadzasz vat i nie masz prawa do żadnego zwrotu więc nie wiem czy taki tylko 1 tys do tyłu bedziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osterley    18

I czego pisałbym bzdury jak się nie ma pojęcia? Na vacie nie da się w tej chwili być do tyłu przy produkcji roślinnej. Nawozy , paliwo , ubrania , części , rachunki za telefon , i wiele wiele innych się odlicza. A na większość jest vat wyższy niż na sprzedawane zboża.

 

I odlicza się zupełnie wszystko - nie tylko inwestycje w sprzęt.

 

 

I niech ci nikt bzdur nie wmawia że się nie opłaca. A takich znawców jak Mateusz to trzeba omijać szerokim łukiem.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
D-e-x-t-e-r    2

Dokładnie 5 lat trzeba byc na VAT, pózniej mozna zrezygnować, odlicza sie prawie wszystko a większość jest na 23% a sprzedając zboże oddaje sie 5% wiec nie powinno byc strat ale najlepiej samemu przeliczyć ile sprzedaży a ile zakupów, ja jestem pierwszy miesiąc i juz będę miał trochę do zwrotu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12166

można odejść wcześniej ale trzeba zwrócić podatek który się odebrało jak chcesz się wycofywać to lepiej nie wchodź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janek35    0

Byłem przekonany że po trzech latach będę mógł zrezygnować.Ale jak nie,to będzie pięć lat. Mam zamiar się rozwijać z PROW lub bez.Także w roku bez inwestycji bym miał 0 lub mały minus, ale jak dokładnie policze wszystkie możliwe odpisy to zawsze będzie na plus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Dokładnie 5 lat trzeba byc na VAT, pózniej mozna zrezygnować, odlicza sie prawie wszystko a większość jest na 23% a sprzedając zboże oddaje sie 5% wiec nie powinno byc strat ale najlepiej samemu przeliczyć ile sprzedaży a ile zakupów, ja jestem pierwszy miesiąc i juz będę miał trochę do zwrotu...

 

No jak pierwszy miesiąc a masz tylko trochę to potem może być już tylko gorzej z reguły pierwszy miesiąc to jest najlepszy bo jak robisz jakąś inwestycję w momencie przejścia to zaraz jest zwrot no cchyba że inwestujesz dużą kasę w zakup ziemi to wtedy nie warto przechodzić

Jest chyba jeszcze taki zapis, że sprzedaż dla ryczałtowca ale zapłacona przelewem na konto nie podlega limitowi 20 tyś.

 

Nie ma czegoś takiego co więcej wystarczy że np w ostatnim kwartale roku sprzedałeś za 6 tysięcy i już musisz mieć kasę fiskalną bo przeliczają to jakoś proporcjonalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

To jak ktos chce sprzedawac wiecej jak 20 tys ryczaltowcowi to musi kupic kase za iles tam zlotych i wystawiac paragony czy jak to wyglada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

To przeliczanie proporcjonalnie do miesięcy dotyczy "świeżych" vatowców i liczy się od momentu (miesiąca) "bycia na vacie", "starzy " mają limit roczny 20 tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Dotyczy świeżych i liczy się od dnia wystawienia pierwszej faktury na ryczałtowca, dlatego jeżeli jako "świeżynki" chcecie mieć maksymalny limit w pierwszym roku jak najszybciej wystawcie chociaż symboliczną fakturę na 100zł na ryczałtowca i od tego momentu liczony jest limit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Witam, czy od generatora ozonu używanego do odkażania klimatyzacji w ciągniku można odliczyć vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osterley    18

Oczywiście. Od wszystkiego można odliczyć gdzie da się jakkolwiek uzasadnić przydatność w wykonywanym zawodzie rolnika. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj