karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Dasiekk    27

Dzięki.

 

Podobne wypowiedzi znalazłem gdzieś w sieci. Jako czynność ciągła to raczej tego nikt nie zakwalifikuje , ogłoszeń też nie będę już raczej dawał ;).

 

 

Sprzedam deweloperowi, już prawie dogadany jestem. Teraz pozostaje tylko problem w zminimalizowaniu podatku od tej sprzedaży. Bo zakup był 12 lat temu a odrolnione 2 lata temu. Niby jak minęło ponad 5 lat to nie płaci się 19% podatku ale tu się pojawia problem odrolnienia. 

Jeden księgowy powiedział że są duże szanse na to że US zechce swoją działkę ponieważ zakupiona działka zmieniła swoje przeznaczenie - trochę mi się to nielogiczne wydaje ale chyba nie będę ryzykował i wystąpię o interpretację do właściwego US. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Wystąp o interpretację. Teraz ponoć ma być tak, że interpretacje wydaję Ministerstwo Finansów i jest obowiązująca dla wszystkich US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

koledzy czy mogę odprowadzić vat od zakupu radia i głośników które będą zamontowane w ciągniku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kekaccoaaa    1

Odprowadzić możesz, tylko musisz mieć dobre uzasadnienie w razie czego przed US. Problemów robić nie powinni. Podam Ci przykład jak jeszcze pracowałem w US, właścicielka myjni ciągle kupowała sobie skarpetki firmy na N... na fakturę, zapytana do czego jej służą twierdziła, że jest to najlepszy materiał do polerowania aut :D Nie muszę Ci chyba mówić co miała na stopach, ale śmiech i było ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dasiekk    27

A można odprowadzić vat od zakupu ciagnika uzywanego ?

Odliczyć a nie odprowadzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

jeśli kupię jęczmień paszowy od rolnika ryczałtowego to wystawiając fakturę RR piszę 7% vat czy ile ? jak wpisać nazwę towaru "jęczmień" czy "zboże"? a i jeszcze jedno, jeśli obecny nr faktury vat mam 5 to RR pisze 6 czy 1 bo będzie to moją pierwsza faktura RR ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

jak wygląda kupno ciągnika używanego a potem po jakimś czasie sprzedaż, amortyzacja ma jakiś wpływ na Vat, czy przejdzie oddanie go w darowiźnie komuś z rodziny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    185

jeśli kupię jęczmień paszowy od rolnika ryczałtowego to wystawiając fakturę RR piszę 7% vat czy ile ? jak wpisać nazwę towaru "jęczmień" czy "zboże"? a i jeszcze jedno, jeśli obecny nr faktury vat mam 5 to RR pisze 6 czy 1 bo będzie to moją pierwsza faktura RR ?

Jak  wystawisz fakture RR to 7% VAT. Możesz wpisać jęczmień Numeracja faktur jak kto woli aby była ciągłość . ja mam numery dla faktur Vat i Dla VAT RR. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

jak wygląda kupno ciągnika używanego a potem po jakimś czasie sprzedaż, amortyzacja ma jakiś wpływ na Vat, czy przejdzie oddanie go w darowiźnie komuś z rodziny?

 

Normalnie można za jakiś czas sprzedać.

W rolnictwie nie ma amortyzacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek91    1

Odlicza ktoś vat od opłaty za wjazd na rynki handlowe? Dla przykładu podam że sprzedaje towar na zjazdowej w łodzi i wjazd kosztuje tam 50 zł. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1124

Jesteś na vacie i handlujesz na giełdzie? Czyli każdy sprzedany np worek ziemniaków musisz zafakturować. Jeżeli tego nie robisz a chcesz odliczać vat od ceny biletu (musisz mieć fakturę od wystawcy bileu) to tak jakbyś strzelił sobie w stopę.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek91    1

Po pierwsze nie handluje tylko sprzedaje własne towary (ziemniaki) wyprodukowane w swoim gospodarstwie. Po drugie to i tak mam kasę fiskalną, także na koniec dnia wystawiam jeden paragon a nie po każdym sprzedanym worku. A pytanie było takie czy ktoś odlicza vat od ceny takiego biletu? Wiem, że jeśli rolnik nie wykazuje że coś sprzedał to na pewno tego nie robi ale pytam się tych co w jakiś sposób to dokumentują. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141

Panowie dobrze pamiętam że w pierwszej grupie podatkowej można od tej samej osoby otrzymać tyle darowizn ile się chce i tak często jak się chce ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    185

Dobrze pamiętasz tylko darczyńca musi wrazie kontroli musi mieć udokumentowany dochód z kont kasa i przelew na konto musi być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko25    27

tak można ale trzeba to zgłosić w skarbowe ale żadnej tu opłaty nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
D-e-x-t-e-r    2

Siemka, chce kupic 3 kamery jedną do podgladu obory(porodówki) i dwie na podwórko, i kupić tv (40cali)  do podglądu obrazu. Czy mogę odliczyć vat od tego sprzętu, co do kamer to raczej nie mam wątpliwości ale od telewizora ? Bo można różnie to interpretować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rozliczam się kwartalnie i żeby dostać zwrot  do 25 dni od złożenia trzeba miedz  sprzedasz  przynajmniej jedną na kwartał  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kekaccoaaa    1

Tak zgadza się musisz mieć sprzedaż, wszystkie faktury od ktorych chcesz zwrot muszą być zapłacone do dnia złożenia deklaracji najpozniej i nie zapomnij dołączyć wniosku o przyspieszony zwrot do deklaracji. Takie drobnostki, ale wszystko jest punktowane przy 25 dniowkach, jak czegoś nie ma korekta i termin liczony od nowa. Jak trafisz na dobrego urzednika to zadzwoni szybko i powie co i jak, a jak na zlego to potrzyma 20 dni i wtedy łaskawie poinformuje. Sprawdź wszystko trzy razy zanim zlozysz podpisy itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
D-e-x-t-e-r    2

A czy przy rozliczaniu miesięcznym i zwrocie standardowym 60 dni tez musi byc jakaś sprzedaż aby zwrócili VAT? Jestem pierwszy miesiąc na VAT a całe gospodarstwo przejmę dopiero pod koniec marca i od wtedy będę miał jakaś systematyczna sprzedaż...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kekaccoaaa    1

Najlepiej jak jest sprzedaż, jesli nie ma, termin 180 dni. Istnieje możliwość zwrotu w 60 dni, ale wtedy trzeba robić zastaw skarbowy ogólnie nieoplacalne to jest duzo zalatwiania i w praktyce bardzo rzadko się to zdarza. Czasami lepiej się wstrzymać do 1 nastepnego m-c i wtedy złożyć szybko deklaracje i wyjdzie tylko pare dni roznicy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Moja ksiegowa twierdzi ze nie ma juz limitu sprzedazy dla ryczaltowca czy ktos moze to potwierdzic? Zawsze byl limit 20 tys netto dzielony na miesiace

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj