karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

miwigos    3491

Policz teraz za ile kupujesz ,paliwo ,nawozy środki itp, policz ile vatu i masz odpowiedż ,a jeszcze na ksiegowegp ok 1000 minimum ,chyba że sam się rozliczysz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

to znaczy, własnie nie do konca mam sprecyzowane koszty i dlatego pytam czy to moze sie opłacac,. Na poczatku oczywiście ksiegowa, natomiast później wchodzi w grę rozliczanie we własnym zakresie, powiedzmy że troche orientuję się w tym temacie, aczkolwiek jeszcze nie czułbym sie pewien w niektórych sytuacjach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

Bez inwestycji na wysokotowarowym gospodarstwie nie możliwe wyjść na zero ,troszke się dokłada,jak inwentarz to jeszcze więcej,a sam prowadze księgowość 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

pytam o tą graniczną wartosc "na zero" gdyż przy zakupie jakichś nowych maszyn zyskujemy, a teraz zbliza sie PROW, moze się coś skorzysta, wiec kiedy przejsć jak nie teraz, po fakcie nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A czy w nowym prow nie trzeba przejść na vat tak czy inaczej? Ja mam niecałe 30 ha ok 100 tyś l rocznie mleka i wychodzę na + bez dużych inwestycji. Panowi policzcie ile wydajecie na paliwo, części, nawozy, nasiona, śor, materiały budowlane, narzędzia itp. i będziecie wiedzieć. Nikt za was tego nie policzy. Pieniądze ze zwrotów przeznaczacie na dowolny cel. Z mleka trzeba teoretycznie oddać 5%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

A czy w nowym prow nie trzeba przejść na vat tak czy inaczej? Ja mam niecałe 30 ha ok 100 tyś l rocznie mleka i wychodzę na + bez dużych inwestycji. Panowi policzcie ile wydajecie na paliwo, części, nawozy, nasiona, śor, materiały budowlane, narzędzia itp. i będziecie wiedzieć. Nikt za was tego nie policzy. Pieniądze ze zwrotów przeznaczacie na dowolny cel. Z mleka trzeba teoretycznie oddać 5%.

 

Właśnie zalezało mi na rzetelnym potwierdzeniu moich przypuszczeń, że na bieżąco wychodzi sie  mniej wiecej na  zero, raz US dopłaci, raz ja trochę. Bo sądze ze paliwo, nawozy srodki ochrony roslin to podstawa zwrotów z bieżącego funkcjonowania. Jak juz wczesniej ktos napisał  nawet z drobnych przedmiotów "grosz do grosza". Vat z uzyskanych przychodów jestem w stanie obliczyc, natomiast koszty jest bardzo cięzko. Rok wczesniej nalezałoby zbierac wszelkie faktury. Na oko nie da rady.

czemu z mleka tylko 5%? :P

 

Takie stawki są ustalone z góry w PKWiU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kojot2385    57

Ja miałem ułatwione zadanie bo mój Ojciec prowadził taką niby ewidencję na własne potrzeby ile pieniędzy było wydane i dokładnie na jakie cele. Tak więc przeliczyłem sobie z ostatnich dwóch lat jakie były przychody i jakie wydatki które kwalifikowały się do zwrotu VAT i wyszło mi że powinienem wychodzić na plus no ale muszę jednak co jakiś czas jakieś drobiazgi kupować bo jednak samo paliwo, nawozy i pasze to zbyt mało ... To jakąś taczkę się kupi, wiertarkę , to prostownik z rozruchem. No ale głównym bodźcem do przejścia był zakup maszyn na MGR 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

No to nawet jak byś miał być 1tys rocznie na minusie przy zwrocie VAT'u z MGR na kwotę nawet 80tys zł to zobacz na ile do przodu jesteś z kasą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

No to nawet jak byś miał być 1tys rocznie na minusie przy zwrocie VAT'u z MGR na kwotę nawet 80tys zł to zobacz na ile do przodu jesteś z kasą.

 

Można powiedziec że to taka dodatkowa dotacja. Jeszcze są obawy jak to z tymi kontrolami będzie.

 

 

 

Nie wiem jak w praktyce by to ostatecznie wyszło, ale szacunkowo z samych tych stałych wydatków, pasza , paliwo, energia nawozy. z tego juz sie niezła sumka zbiera. A drobne wydatki na czesci, sznurek i inne artykuły do produkcji rolniczej, z tego tez by było sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19686

pierwsze rozliczenie i od razu wezwanie na kontrolę :P

jak zawoziłem faktury do księgowego to mnie od razu o tym uprzedził

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

pierwsze rozliczenie i od razu wezwanie na kontrolę :P

jak zawoziłem faktury do księgowego to mnie od razu o tym uprzedził

 

no tez słyszałem że zaraz na poczatku sprawdzają. Poza Tym jak oceniasz bycie na zasadach ogólnych Vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Ja bez zadnych  inwestycji mam co miesiac zwrot vatu mniej wiecej tyle co minimalna pensja. Pól roku i 1 kontrola.

Edytowano przez krzychuuuuu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19686

narazie nie oceniam jestem na Vat od grudnia 2015 rozliczenie kwartalne

za grudzień na paliwie, i takimi tam duperelami uciułałem na 1500, zwrotu i księgowy mówił,że jak od razu do zwrotu to zaraz kontrola i była

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

US też musi kontrolować, to jedna z ważniejszych i najbardziej dochodowych instytucji państwowych, jakby mieli zostawić wszystko w samowolke to dopiero by bieda była :P

Edytowano przez Farmerski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19686

mnie zaprosili z fakturami posprawdzali czy nazwa zgoda(pisałem już o tym)podpisy na fakturach i czy wszystko popłacone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kojot2385    57

Ja przechodziłem w zeszłym roku w maju i już w pierwszym miesiącu był zwrot na ponad 30 tysiaków a kontroli żadnej. Księgowa mówiła że mogą czasem do mnie dzwonić albo chcieć coś sprawdzić ale do dziś mam spokój .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja bez zadnych  inwestycji mam co miesiac zwrot vatu mniej wiecej tyle co minimalna pensja. Pól roku i 1 kontrola.

 

Jeśli nie inwestujesz w ziemię to tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6703

Panownie a jak to jest mleczarnia przelewa sumę brutto a my sami zwracamy podatek do urzędu, czy przelewa sumę netto?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

soltys48 jakie niby podpisy na fakturach sprawdzali? jak na fakturach nie musi być podpisów, nawet Nie musi być czy to kopia czy oryginał. robi to się przyzwyczajenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Ja bez zadnych  inwestycji mam co miesiac zwrot vatu mniej wiecej tyle co minimalna pensja. Pól roku i 1 kontrola.

A w jaki sposób to robisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Normalnie. Zakupy odliczam prawie wszystko poza jedzeniem. A sprzedaz to sprzedaje tylko tyle co musze a reszte na ryczalt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj