karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

MDSikor    6

Od jakiegoś czasu widzę że co niektórzy chcieli by nawet dostać zwrot vatu od szczoteczki do zębów i zapałek, ale gdy dochodzi do tego że tego trochę oddać do US za maszynę to juz jest to dla nich katastrofa.


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

byłem dzisiaj u księgowego i powiedział że ja chce odzyskać od faktury z lipca 2014  vat to będzie pomniejszony o 6/60 . dodam że od stycznia dopiero przechodzę na VAT. cz dobrze mówi mój księgowy ?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

Chciałbym przejść na vat do końca stycznia. Jest to możliwe jak nic jeszcze nie ruszyłem w tym temacie?


Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

Czyli mogę przejść na vat np od 15 stycznia? Czy musi być równy miesiąc?


Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
D-e-x-t-e-r    2

Hej od niedawna mam ziemię a w marcu dostanę już całe gospodarstwo, zastanawiam sie jak z tym vatem. Może zadam głupie pytania ale lepiej się wszystkiego upewnić i dowiedzieć. A więc tak, jakie są koszty miesięczne związane z vat (tzn. ile będę musiał mniej więcej płacić dodatkowo za to ze jestem na vat.) Drugie pytanko to aktualnie w gospodarstwie głównie jest sprzedaż zwierząt (bydło,trzoda) W jaki sposób będę musiał odprowadzać vat od sprzedaży i w jakim terminie. Czy najpierw dostanę kasę razem z vat i póżniej ja będe musial go oddać czy od razu dostanę cene netto. Teraz kwestia zakupu. Np. Kupuję paliwo, części na koniec miesiaca się rozliczam i w jakim terminie dostaję zwrot vatu? i Ile czy w całości czy jest on pomniejszony... I druga sprawa, gdybym teraz wszedł na vat nie majac jeszcze wpelni gospodarstwa tylko ziemie, czyli nie mam sprzedaży, ale już kupuję różne rzeczy gdyż coś tam już robię to zwrot dostanę, w momęcie kiedy ja nic nie sprzedaję. I ostatnie pytanie w pażdzierniku kupiłem bizona Z58 na fakturę czy mógłbym od niego odliczyć sobie vat czy już nie. Co do vatu to się zastanawiam gdyż będę próbował jak będzie nabór prow kupić ciągnik i jakieś maszyny... 

Edytowano przez D-e-x-t-e-r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mindel24    4

Ręce opadają!Jak ktoś ze skarbówki to czyta to nieżle będzie trzepał rolnikom skóry!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Hej od niedawna mam ziemię a w marcu dostanę już całe gospodarstwo, zastanawiam sie jak z tym vatem. Może zadam głupie pytania ale lepiej się wszystkiego upewnić i dowiedzieć. A więc tak, jakie są koszty miesięczne związane z vat (tzn. ile będę musiał mniej więcej płacić dodatkowo za to ze jestem na vat.) Drugie pytanko to aktualnie w gospodarstwie głównie jest sprzedaż zwierząt (bydło,trzoda) W jaki sposób będę musiał odprowadzać vat od sprzedaży i w jakim terminie. Czy najpierw dostanę kasę razem z vat i póżniej ja będe musial go oddać czy od razu dostanę cene netto. Teraz kwestia zakupu. Np. Kupuję paliwo, części na koniec miesiaca się rozliczam i w jakim terminie dostaję zwrot vatu? i Ile czy w całości czy jest on pomniejszony... I druga sprawa, gdybym teraz wszedł na vat nie majac jeszcze wpelni gospodarstwa tylko ziemie, czyli nie mam sprzedaży, ale już kupuję różne rzeczy gdyż coś tam już robię to zwrot dostanę, w momęcie kiedy ja nic nie sprzedaję. I ostatnie pytanie w pażdzierniku kupiłem bizona Z58 na fakturę czy mógłbym od niego odliczyć sobie vat czy już nie. Co do vatu to się zastanawiam gdyż będę próbował jak będzie nabór prow kupić ciągnik i jakieś maszyny... 

 

Kolego jakieś podstawy rozliczania się z vatu to musisz znać, bo nikt ci tu nie powie wszystkiego od a do z. W necie jest bardzo dużo info o tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mindel24    4

Hej od niedawna mam ziemię a w marcu dostanę już całe gospodarstwo, zastanawiam sie jak z tym vatem. Może zadam głupie pytania ale lepiej się wszystkiego upewnić i dowiedzieć. A więc tak, jakie są koszty miesięczne związane z vat (tzn. ile będę musiał mniej więcej płacić dodatkowo za to ze jestem na vat.) Drugie pytanko to aktualnie w gospodarstwie głównie jest sprzedaż zwierząt (bydło,trzoda) W jaki sposób będę musiał odprowadzać vat od sprzedaży i w jakim terminie. Czy najpierw dostanę kasę razem z vat i póżniej ja będe musial go oddać czy od razu dostanę cene netto. Teraz kwestia zakupu. Np. Kupuję paliwo, części na koniec miesiaca się rozliczam i w jakim terminie dostaję zwrot vatu? i Ile czy w całości czy jest on pomniejszony... I druga sprawa, gdybym teraz wszedł na vat nie majac jeszcze wpelni gospodarstwa tylko ziemie, czyli nie mam sprzedaży, ale już kupuję różne rzeczy gdyż coś tam już robię to zwrot dostanę, w momęcie kiedy ja nic nie odprowadzam. I ostatnie pytanie w pażdzierniku kupiłem bizona Z58 na fakturę czy mógłbym od niego odliczyć sobie vat czy już nie. Co do vatu to się zastanawiam gdyż będę próbował jak będzie nabór prow kupić ciągnik i jakieś maszyny... 

 

Jeżeli masz bydło trzodę -8 procent stawka.przelicz ile w roku sprzedaż ile kupisz jak wyjdzie na równo to czy warto.przy dzisiejszych cenach to napewno nie.W rolnictwie jest za dużo biurokaracji  zwierzęta są rejestrowane -wiec na lewo nie sprzedasz.Ogólnie pani która pracowała w kontroli skarbowej oraz doradca podatkowy przyznali mi rację że od rolników mają niezłe dane.Byłem na szkoleniu parę lat wstecz babka prowadząca szkolenie mówiła że ryczałt jest najlepszy dotyczyło to przedsiebiorców  małych, malarzy  usług itp.     Moim zdaniem to każdego decyzja vat czy ryczałt ale  Ministerswo Finansów jeszcze troche wszytkim wlepi za cheć być przedsiebiorczym kase fiskalna i inną papierologię oraz miła kontrole skarbową.na you tube można sobie pooglądać o kontrolach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko25    27

mam pytanie czy ojciec ryczaltowiec może mi sprzedać maszyny ja od grudnia jestem vatowcem.chodzi mi o to bo księgowa chce spis maszyn budowli jakie wogole posiadam i zrobiłem sobie dziś spis maszyn ale wpadło mi do głowy ze lepiej jak ojciec by mi sprZedał wtedy bym miał zwrot maszyn ale czy to można tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Jaki zwrot maszyn byś miał? Zwrot vat? Jak kupisz od ryczałtowca to nie wystawi faktury i nic nie odzyskasz.

Poza tym gospodarstwa rolne nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji środków trwałych i US a tym bardziej księgowa nie może nakazać ci tego robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no a na kogo umowa kupna i faktura ?  no logiczne że musi być na ciebie .

 a powiedzcie czy jak ojciec ( ryczałtowiec ) da mi w darowiźnie 5 sztuk byczków  to trzeba zgłaszać skarbówce  i podatek płacić ? ja na Vacie jestem )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53

Ja bym wolał kupić od ojca i odzyskać vat. Podwójna korzyść w rodzinie i można "zapłacić"  więcej i większy podatek ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzioszajs    11

W przypadku darowizny trzeba złożyć do urzędu taki druk SD Z2 bodajże i wtedy jest się zwolnionym z podatku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOME11    174

Ja bym wolał kupić od ojca i odzyskać vat. Podwójna korzyść w rodzinie i można "zapłacić"  więcej i większy podatek ...

 

to przykładowo idę na vat i mogę sobie odkupić od ojca ryczałtowca(czy jednak vatowca?) powiedzmy 3 ciągniki warte np 120k, 80k, 60k i ładowarkę wartą 60k? i robi się jakieś 80k zwrotu? nikt się nie przydupi? płatność gotówką przejdzie czy lepiej na konto?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

zejdź na ziemię i poczytaj trochę - jak Ci Ojciec (ryczałtowiec) może wystawić fakturę vat? a tylko na postawie takiej faktury odliczysz vat, ale musisz także wykazać sprzedaż. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOME11    174

zejdź na ziemię i poczytaj trochę - jak Ci Ojciec (ryczałtowiec) może wystawić fakturę vat? a tylko na postawie takiej faktury odliczysz vat, ale musisz także wykazać sprzedaż. 

nie pompuj się tak bo pękniesz, oparłem się na poprzednim poście z którego jasno wynikało, a także zamieściłem nawias..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

nie pompuj się tak bo pękniesz, oparłem się na poprzednim poście z którego jasno wynikało, a także zamieściłem nawias..

 

nawet się nie napiąłem :)

zapewniam Cię nie jest tak 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelus    4

Jeżeli będe na VACIE  , kupie małe cielaki od ROLNIKA RYCZAŁTOWCA  to ja muszę wystawić  mu jakąś fakturę RR  czy coś ? Można ubiegać się o zwrot takiego podatku ?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelus    4

Tak wystawiasz rr i możesz odzyskać 7% ale płatność tylko przelewem

 

a nie można zapłacić gotówką ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj