karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

danielhaker    6891

Co do powrotu na ryczałt, to w tym temacie było to kilka razy powtarzane i najlepiej najpierw skorzystać z wyszukiwarki a dopiero gdy dalej czegoś nie wiemy to dopytać. 

Np. tutaj trochę o tym było. 

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/31-vat-w-rolnictwie/page-66?p=490549&do=findComment&comment=490549

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/31-vat-w-rolnictwie/page-207?p=880720&do=findComment&comment=880720

Jest tego więcej, to tylko przykłady. 

Nie zaśmiecajmy tego tematu pytając kilka razy o to samo, bo sami sobie tym szkodzimy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko25    27

mam pytanie sprzedam zboże do firmy i ona wystawi fakturę VAT i to wystarczy dac księgowej czy ja muszę wystawić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3498

LIsek podaj mi nr telefonu na priv, to odzwonie i możemy pogadać,ale komórkowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Mam pytanie odnośnie spredaży maszyn rolniczych:

- sprzedaż ciągnika rolniczego zakupionego PRZED przejściem na Vat. Oczywiście międzyczasie kupywałem do niego drobne części, oleje, paliwo itp.

- sprzedaż prasy belującej zakupionej jako Vat-owiec. Już minęło 5,5 roku od jej zakupu

 

Czy muszę wystawiać faktury Vat sprzedaży - jeżeli tak to z jaką stawką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

wg. mnie na obie faktura i 23%vatu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Cześć akcyzy to odliczanie dla rolników, vat od paliwa może każda firma odliczyć...

Edytowano przez PATr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Mam pytanie odnośnie spredaży maszyn rolniczych:

- sprzedaż ciągnika rolniczego zakupionego PRZED przejściem na Vat. Oczywiście międzyczasie kupywałem do niego drobne części, oleje, paliwo itp.

- sprzedaż prasy belującej zakupionej jako Vat-owiec. Już minęło 5,5 roku od jej zakupu

 

Czy muszę wystawiać faktury Vat sprzedaży - jeżeli tak to z jaką stawką?

 

 

wg. mnie na obie faktura i 23%vatu.

 

Natknąłem się na ten artykuł http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-na-wsi/142728,2,Sprzedaz-maszyn-rolniczych-a-VAT.html

 

Wynika z niego, że na ciągnik wystawiam fakturę vat zwolniony - kupiłem go 6 lat przed przejściem na zasady ogólne. Gdybym kupił go np. 4 lata przed przejsciem na zasady ogólne musiałbym wystawić fakturę sprzedaży z 23% stawką vat mimo tego, że nie odliczyłbym 1/5 vatu naliczonego - nawet nie wiedziałem, że tak można.

 

A właśnie... załóżmy, że kupiłbym ten ciągnik 4 lata przed przejściem na vat na umowę k-s wtedy nie miałbym prawa do późniejszego zwrotu 1/5 vatu, ale przy jego sprzedaży nie musiałbym wystawiać FV ze stawką podstawową tylko zwolniony. -?

 

Na prasę wystawiam FV z 23% vatem.

 

Czy jest to prawidłowa interpretacja / czy info z artykułu są aktualne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Obawiam się , że info z tego artykułu są nieaktualne ,przynajmniej jeśli chodzi o stawkę zw.(zwolnione).Od 2014 konieczny jest warunek wykorzystywania do działalności nieopodatkowanej . To tylko moje skromne zdanie.

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

Na pewno jest to nieaktualne i niestety musisz wystawić faktury na obie maszyny ze stawką 23%. Tak jak wyżej kolega napisał zmiany od 2014r.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

No to nieźle - czyli sprzedając maszynę  np. 20 letnią (do której nigdy nie kupywałem części na zwrot ) powinienem wystawić FV z 23% mimo, że jestem na vacie np. 2 lata.

A czy nie mógłbym (pytam czysto hipotetycznie) sprzedać tej prasy bez żadnej umowy (Vat odzyskany 5,5 roku temu więc US, w razie kontroli, nie może żądać odemnie jej posiadania jako ŚT). Zawsze móżna byłoby powiedzieć, że spaliła się i oddałem ją na złom. Ale pewnie trzebaby się tłumaczyć, że oddałem ją za darmo.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

a skad US mialby wiedziec , ze masz ta prase?

 

 

 

Jestem Vatowcem , posiadam konie dla przyjemosci , do rekreacji . owies , siano kupuje bez faktury , veternyarz i inne uslugi dla nich takze . Czy sprzedajac je musze rozliczyc sie z VATu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

prasę ma pewnie na EŚT jeśli prowadzi lub kupował części lub sznurek/siatkę. Kumaty pracownik (a tacy się trafiają, rzadko ale są) to wyłapie.

 

Co do sprzedaży to przeanalizujcie to co pisałem parę stron wcześniej, sprzedajecie z zaniżoną ceną i fakturą 23% na żonę/syna/ojca, cena zaniżona a na fakturze piszecie że uszkodzone to i to. Po 6 miesiącach osoba na którą to sprzedaliście sprzedaje to normalnie na umowę K-S z normalną ceną. Tylko trzeba wiedzieć wcześniej że coś się chce sprzedać.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

A nie lepiej zrobić darowiznę, na kogoś z rodziny, a ten później niech sprzeda? Ileśtam stron wcześniej z kimś na ten temat dyskutowałem. I z tego co pamiętam taki sposób zgodny z prawem podawał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Dokładnie tak, darowizna na kogoś z rodziny, po 6 miesiącach tamten sprzedaje na umowę K-S, i vatu się nie płaci...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

też dobry sposób, omawiany jakiś czas temu w tym temacie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141

Ja tak robiłem tyle że sytuacja była "lekko" inna (rzekł bym absurdalna). Będąc na vacie kupiłem ciągnik na umowę k-s od vatowca ale ten kupił go ptzed przejsciem na vat i nie wystawil mi vat marży a co za tym idzie zapłacić musiałem podatek od wzbogacenia. Nie migając się zapłaciłem go w pełnej kwocie gdyż nie zaniżałem wartości. Gdy chciałem go sprzedać otrzymałem informację że muszę wystawić na niego pełną fv. Więc pokazując środkowy palec prawej ręki US darowałem go ojcu. Czasu na zgłoszenie darowizny masz tyle że ojciec może go od razu sprzedać i też mu ch. zrobią.

Edytowano przez alvaroalvaro78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

Z tymi darowiznami nie jest tak do końca - można darować komuś z rodziny itp. ale podatek MUSISZ skorygować w deklaracji za okres w którym dokonano darowizny!!!!!!

Przecież każdy by tak robił po 6 miesiącach, jeżeli ktoś tego nie zrobił to US ma 5 lat na sprawdzenie więc nie ma co się cieszyć (w sumie to samo co sprzedaż).

Także wszystko co jest wpisane w EŚT musi być opodatkowane 23%. Często przy czynnościach sprawdzających kserowane są właśnie EŚT to wtedy bardzo łatwo sprawdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj