karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jaro86    31

 Weź no cofnij się chyba jedną stronę do tyłu dopiero była o tym mowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Dzięki jaro, Czy moge zrezygnować z vat od tak sobie, czy muszę zmniejszyć sprzedaż poniżej jakieś kwoty, kiedyś słyszałem kwocie 20000 zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Teraz są dwie opcje, albo odliczasz 100% od zakupu i 100% od części oraz 100% od paliwa ale musisz prowadzisz szczegółowa księgę gdzie jeździłeś itd. i wtedy ten samochód musi ci służyć tylko do gospodarstwa,  nie możesz sobie jechać np. do sklepu po piwo i to zanotować :). Druga opcja to od zakupu 50% vatu, 50% od części no i 50% od paliwa tylko że jak jest to diesel to od paliwa masz 100% bo kupujesz te paliwo tak jakby do ciągnika i bez problemu, w tym drugim wypadku nic nie musisz prowadzić, możesz jeździć gdzie chcesz, ogółem moim zdaniem w przypadku gospodarstwa lepsza jest druga opcja, a jak diesel to już tym bardziej bo tylko stracisz część vatu na zakupie i częściach(a to też da się obejść bo wystarczy poprosić sklep aby nie pisali np. amortyzator do vw, tylko po prostu amortyzator i masz wtedy 100% bo idzie to tak jakby do ciągnika :) Limitu vatu już nie ma tak jak kiedyś było

Z tym autem diesla i odliczaniem 50% to byłbym ostrożny bo warto mieć faktury na których za ON też masz 50% bo nie wierzę że pracownik dokonujący kontroli tego nie sprawdzi.

Sam mam dwa pojazdy jeden diesel ze 100% odliczeniem a drugi teraz z 50% bo benzyna.

W ciągu 1-2 roku będę musiał wymienić tego benzyniaka i raczej diesla nie wezmę (te nowe są delikatne i się psują) tylko benzynę+LPG.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6699

czy to prawda że gdy ktoś wybudował oborę 4 lata temu będąc jeszcze rolnikiem ryczałtowym może po przejściu na vat odliczyć podatek od faktur? wyczytałem tak na jednej ze stron

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1523

Mnie już tydzień sprawdzają za ostatni miesiąc i zero odzewu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Może teraz ktoś mi doradzi czy warto przejść na vat. Planuje wydatki na maszyny ok 200 tys to mamy m/w 45 tys vatu. Z moich obliczeń wynika, że bez inwestycji na vacie będe  500 -1000 zł rocznie do tyłu. Czy jest sens teraz przejśc na wat, potem zależnie od sytuacji z cenami może jakieś jeszcze inwestycje, a po kilku latach wrócić do RR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Jeśli wyliczyłeś teraz, że będziesz tylko 1000 rocznie do tyłu to się opłaca bezapelacyjnie, co do powrotu na RR to odpuścisz sobie to, jak ja liczyłem że będę miał zwrotu jakieś max 1000 miesięcznie, to teraz bez żadnych inwestycji mam 30-50 tysięcy rocznie, a jak kupi się jeszcze jakąś maszynę to już wgl. jestem dużo na plusie i nie mam zamiaru wracać na RR, zresztą za kilka lat i tak będzie obowiązkowy vat tak jak zostało to wprowadzone na zachodzie więc czym szybciej przejdziesz tym lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

VAT raczej nie będzie obowiązkowy bo nie w każdej działalności obowiązkowy jest.

Natomiast warto patrzeć na to z innego punktu widzenia niż tylko jednorazowa inwestycja która daje nam prawo do odliczenia grubszej kasy.

Tracimy na sprzedaży ale często okazuje się że możemy odliczać VAT od wielu rzeczy od których nawet nie myśleliśmy odliczać (telefony, tablety, sprzęt komputerowy, remonty maszyn, BHP, usługi geodezyjne, notarialne, ba nawet zakup ziemi w przypadku gdy nie jest to grunt rolny a jest wystawiona faktura ze stawką 23% co pewnie niedługo będę przerabiał). Na samym paliwie sporo się zyskuje.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Bez problemu, dowolną ilość, w granicach rozsądku, ale teoretycznie możesz rozwalać telefon co miesiąc i nowy kupować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

PAT dlaczego powrót na RR mogę odpuścić, nigdy nie wiadomo jak długo będzie mnie stać na dalsze inwestowanie, wiem że muszę odczekać 5 lat aby uniknąć korekty. W sumie co jakiś czas kupuje się jakąś maszynę, a potem można ją wymienić na młodszy model. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W przypadku hodowli jak u Pata to nie zawsze są to inwestycje. Dla krów kupuje się pasze, witaminy, leki, inseminacja, remonty budynków. Potem w sezonie folia, paliwo, części do maszyn, oleje i wiele innych. Do tego odliczenia z energii, wody, telefonów, internetu. Przy produkcji roślinnej bez hodowli jest trochę mniej możliwości do odzyskania vatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Przy prod. roślinnej też jest sporo możliwości do odliczania, dużo daje to że dopłaty nie są opodatkowane więc masz dodatkowy dochód  który jak wydasz i  odliczysz vat to sporo wraca. U mnie przy hodowli przez 4 lata tylko raz dopłaciłem 100 zł bo miałem sporo upadków bydła więc musiałem za sprzedaż sporo vatu oddać a tak to zawsze na plusie a jak się coś kupuje to już wgl.. Na vacie zapewne nie będzie się opłacało tylko tym osobą którzy nie robią prac polowych sami tylko biorą usługę z vatem na fakturze 8% lub wcale bez faktury, gdy kupujesz maszyny na 23%, paliwo na 23%, części na 23% to robi się sporo do zwrotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Czy jest możliwość odliczenia vat od maszyny zakupionej wcześniej, dokładnej na wisne tego roku ok 35tys. W necie piszą że można, księgowa twierdzi, że nie. U mnie jest produkcja mleka. Jaki jest okres amortyzacji np garażu, ciągnika, większych maszyn?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Można odliczyć, ale nie cały. Warunek to koszt jednostkowy chyba min 15 tyś netto. Poszukaj w tym temacie, bo ktoś dokładnie to opisał. Wpisz odzyskanie podatku vat przed przejściem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazik1234    2

Kupilem nowe opony zimowe 15 do samochodu osobowego ktory nie jest na gospodarstwo tylko na mnie prywatnie. Czy moge odliczyc vat argumentujac ze użyłem je np do jakiejs samorodnej przyczepki podwórzowej lub cos w tym stylu? Ewentualnie do przykrycia kopca z kukurydza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Bierz bez problemu, jakbyś miał  kontrol to argument, że takie oponki można używać do wszystkiego nie tylko do osobówki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Co z vatem od przeglądu, częściami od prywatnego samochodu, jak jest w przypadku jego sprzedaży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Przestaję się dziwić że skarbowy się czepia i czesze. Nie przesadzacie trochę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolek1    40

Witam jestem  na vat mam umowę użyczenia z ojcem na ciągnik ,odliczałem od niego  paliwo i  czesci zamienne  czy teraz ojciec moze go  sprzedac czy  ja  musze  cos  zrobic  ?  czy  wystarczy umowa  sprzedaży miedzy ojcem a kupującym? dodam ze ciągnik był kupiony  przez ojca w 85 roku i w tej chwili ojciec jest na emeryturze.

Edytowano przez lolek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Co z vatem od przeglądu, częściami od prywatnego samochodu, jak jest w przypadku jego sprzedaży?

 

I na części i na przegląd wystarczy poprosić aby na fakturze nie było marki,modelu samochodu, i rejestracji i żadnego problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj