karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

może ktoś wie czy jeśli kupiłem auto bez vatu,chciałbym odliczyć jakieś koszty napraw paliwa idd. czy sprzedając go będe musiał sprzedać z fakturą vat 23% za całe auto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Nie wiecie czy gminy wysyłają do skarbowego info o fakturach za paliwo do którego jest zwrot akcyzy?

Wszyscy, których faktury dałem do gminy dostali pisma z US żeby wysłali do US kopie tych faktur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53

Jak wygląda sytuacja z zakupem np. przyczepy, ale nie chcę odliczać VAT-u bo najprawdopodobniej za jakiś czas pójdzie do żyda ... Muszę coś dokumentować że nie odliczałem vatu żeby później mnie US nie ganiał za brak zapłaconego vatu przy sprzedaży. Sprzedam na normalną umowę K-S a kupie na fakturę od firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Proszę o informacje czy będąc Vatowcem mogę wystawiać faktury zakupu innemu rolnikowi ryczałtowemu VAT RR na QQ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Proszę o informacje czy będąc Vatowcem mogę wystawiać faktury zakupu innemu rolnikowi ryczałtowemu VAT RR na QQ?

Możesz kupować od rolnika będącego na ryczałcie płody rolne czy zwierzęta i wystawiasz mu fv rr. Tylko trzeba pamiętać, aby zapłata była przelewem by móc odliczyć vat.

 

chciałbym zapytać czy każdą fakturę trzeba opłacać przelewam czy można gotówką?

można gotówką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Teoretycznie powyżej 10 tyś powinno płacić się przelewem. Czy jest taki zapis to nie wiem, ale przelewy na nieduże kwoty to wygoda. Przelewem płacisz zawsze jak wystawiasz fakturę RR. Ograniczenie jest jedno przy sprzedaży płodów rolnych, żywca czy mleka. Sprzedaż roczna na rzecz rolników ryczałtowych, czy rolników na vat nie powinna przekroczyć 20 tyś. netto. Jak sprzedaż więcej to musisz kupić kasę fiskalną. Kwota nie dotyczy, gdy sprzedajesz firmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sprzedawałem byka pośrednikowi to księgowa w zastępstwie powiedziała, że to nie zalicza się do tej sprzedaży. Sprzedawalem byczka rolnikowi na vat i to już w limit jest wliczane. Mogę się jeszcze upewnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Proszę zapamiętać, że do limitu nie wlicza się czynności dokonywanych na rzecz innych podatników czyli firmy oraz rolników vatowców. Do limitu wlicza się natomiast sprzedaż dokumentowaną fakturami na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No to coś pokręciła mi ta księgowa z tym limitem dla rolników na vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek912    7

Witam chciałbym sie dowiedziećpo jakim okresie rolnik może zrezygnować z vatu w rolnictwie i jak to zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Można wrócić na ryczałt po 5 lub 10 latach. Można też wcześniej, ale wiąże się to z oddaniem części vatu. A jak to zrobić? Należało by wypełnić formularz i wysłać do US. Prawdopodobnie będzie to aktualizacja VAT-R.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Proszę zapamiętać, że do limitu nie wlicza się czynności dokonywanych na rzecz innych podatników czyli firmy oraz rolników vatowców. Do limitu wlicza się natomiast sprzedaż dokumentowaną fakturami na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych.

 

A czy przypadkiem nie wszedł przepis, ze sprzedaż dla nie vatowca ale zapłacona przelewem nie wlicza się w limit 20 tysi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rok temu spieraliśmy się o to. Moja księgowa twierdzi, że płacąc przelewem ryczałtowcowi nie nie obowiązuje ten limit. Podała paragraf z dziennika ustaw, ale jak to czytaliśmy tyczyło się to sprzedaży wysyłkowej. Sam w końcu nie wiem gdzie leży prawda, bo zdaniem większości księgowa jest w błędzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Trzeba doczytać w ustawie bo coś mi świta, że ten przepis wszedł w  tym roku, chyba w top agrar o tym pisali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krycha094    7

pytanko chcialbym kupic uzywane auto osobowe z faktura vat i rodzi sie pytanie jak odliczyć od takiego auta vat są jakies limity co do odliczen w necie jest wiele informacji bo zmiany zaszly w 2015 roku ale samo maslo maślane i ciezko cokolwiek wywnioskować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Teraz są dwie opcje, albo odliczasz 100% od zakupu i 100% od części oraz 100% od paliwa ale musisz prowadzisz szczegółowa księgę gdzie jeździłeś itd. i wtedy ten samochód musi ci służyć tylko do gospodarstwa,  nie możesz sobie jechać np. do sklepu po piwo i to zanotować :). Druga opcja to od zakupu 50% vatu, 50% od części no i 50% od paliwa tylko że jak jest to diesel to od paliwa masz 100% bo kupujesz te paliwo tak jakby do ciągnika i bez problemu, w tym drugim wypadku nic nie musisz prowadzić, możesz jeździć gdzie chcesz, ogółem moim zdaniem w przypadku gospodarstwa lepsza jest druga opcja, a jak diesel to już tym bardziej bo tylko stracisz część vatu na zakupie i częściach(a to też da się obejść bo wystarczy poprosić sklep aby nie pisali np. amortyzator do vw, tylko po prostu amortyzator i masz wtedy 100% bo idzie to tak jakby do ciągnika :) Limitu vatu już nie ma tak jak kiedyś było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krycha094    7

ok kupuje i odlicze 50 % od wartości auta i przykładowo sprzedam auto za 4-5 lat i wtedy powiedzmy  straci połowę na wartości i odprowadzam vat wtedy w 100% od auta wiec się to średnio kalkuluje chyba ?? przykład wartość przy zakupie 40000zł netto i odliczamy sobie 9200zł/50% 4600zł auto mam np 5 lat wartość samochodu przy sprzedaży ok 20000zł netto 4600zł vatu i muszę go w całości odprowadzić  więc teoretycznie interes żaden no chyba że części i paliwo ale to można zrobić tak jak opisujesz.

Edytowano przez krycha094

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Nie mam pojęcia właśnie jak to jest przy sprzedaży, jeśli jest tak jak piszesz to jedynie ma sens odliczanie przy nowych samochodach gdzie strata wartości jest bardzo duża bo raczej nie sprzedasz go po roku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krycha094    7

ja podałem symulacje gdybym chciał auto sprzedać po 5 latach a gdybym taką używke sprzedał po roku i miał 100% oddać to lepiej wogóle sie w to nie bawić bo jeszcze trzeba dołożyć do tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Witam. Planuje troche inwestycji i myśle żeby przejść na vat, tylko, że jak już beęde mniej inwestować to nie będzie mi się to opłacało. Mam pytanie czy po kilku latach mogę powrócić do RR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj