karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jaro86    31

Do faktury rr nip nie jest potrzebny. Oprocz danych podanych przez ciebie trzeba dodac jeszcze numer i serie dowodu. Janlepiej wpisz sobie w google faktura rr i ci wyskoczy co potrzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

z tego co przeczytałem na poprzednich stronach, mogę odpisywać 50% vatu o faktur na benzynę i LPG od mojej osobówki, ktora i tak wiadomo ze wiekszosc spraw ktore załatwiam związanych jest z gospodarstwem, jest na to jakiś limit? na fakturze musi byc nr. rejestracyjny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

50% od wszystkiego, tylko księgowa mnie się pytała czy nie mam zamiaru zrobić remontu kapitalnego ;)

Znaczy się żebym nie przegiął. Oczywiście umowa użyczenia wystarcza.

auto osobowe nie musi być wzięte na gospodarstwo i nie musi być odliczony od jego zakupu VAT.

 

 

----EDIT------

- mam pickupa i to nie przeszkadza w odliczaniu VATu od osobówki,

- VAT od części, remontów i paliwa (w sumie to wymiana rozrządu właśnie była, klocków a w sumie to zatankować autko PB+LPG do pełna też opłaci mi się wziąć fakturę),

- niedługo czeka mnie podbicie dowodu rejestracyjnego czyli okresowe badanie techniczne to i od tego wezmę fakturkę bo za OBT z LPG to 98+63zł

 

PS: grosz do grosza i może coś się zbierze ;)

 

Nie musi ale np po sprzedaży tego auta vat trzeba odprowadzić mimo że nie odliczałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Autko wiadomo że idzie do sprzedaży wcześniej, najpierw jako uszkodzone na kogoś z rodziny z niską ceną na fakturze że niby uszkodzony silnik, a tamten po pół roku jako sprawne po naprawie z normalną ceną. Strata VATu minimalna w stosunku od tego co się odliczyło, nawet w przypadku odliczenia 50/50%


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Do jakiej minimalnej ceny można zejść, wartość złomu czy niżej? Mam do sprzedania ciągnik z lat 80, wartość około 20 tys.. A nie lepiej przekazać darowizną do kogoś rodziny i po pół roku ta osoba sprzeda?(wtedy chyba byłby najmniejszy koszt)

Edytowano przez PATr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

komornik sprzedawał 914 z 87 roku (brakowało wału napędowego od przodu) za 14tys.

C-385/U902 idzie kupić w stanie złomowym ale kompletnym za 7-9tysięcy (ciągnik około 4,5tony chyba waży po 2 złote za kg bo po tyle u mnie odkupuje się ze złomu ciekawsze elementy). Czasami taki ciągnik normalnie jeździ, znajomy kupił 1012 czy 1002 i dwa tryby na skrzyni wymienił i już 4 rok użytkuje ją.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

powtórze pytanie, moge odliczac lpg i benzyne od osobowki uzytkowanej w gospodarswie za 50% wartosci faktury i czy musi byc numer rejestracyjny oraz czy sa ograniczenia ilosciowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

wg tego co ja wyczytałem w necie+tego co mi księgowa powiedziała+drugie źródło które mi doradza w sprawach VAT to tak.

 

Co do numeru rejestracyjnego - w sumie nie wnikałem ale co za problem dopisać, w sumie nawet lepiej wg mnie dopisać do f.vat za benzynę nr pojazdu a w przypadku faktur za benzynę do pilarki i kosy spalinowej nie pisać nr i odliczyć 100%.

 

Ograniczenia, no oby nie przegiąć ;) bo pracownik US także jeździ autem i wie że benzyna w aucie z lpg jest potrzebna głównie do rozruchu lub jak zabraknie gazu.

Do autka wchodzi też określona ilość benzyny i gazu a poprosić do kontroli dane butli i nr VIN autka i kontrolujący będzie wiedział jaki masz bak na benzynę a jaki na LPG. Ja fakturę wezmę jak będę tankował benzynę i LPG. Potem popatrzę która stacja zdrukuje mi fakturę zbiorczą za miesiąc z paragonów i wtedy 50/50%


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

Czy zaklad moze cofnac fakture rr, przeszedlem na vat a troche za pozno poinformowalem o tym nabywce, co teraz nalezy zrobic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Nie opłaca się sprzedać auta na słupa, który potem sprzeda auto z zyskiem za pół roku. Do zapłaty będzie podatek dochodowy od różnicy wartości samochodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

jaki podatek dochodowy o czym ty gadasz? normalny człowiek sprzedaje później ten samochód na umowę kupna-sprzedaży nie na fakturę....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

jaki podatek dochodowy o czym ty gadasz? normalny człowiek sprzedaje później ten samochód na umowę kupna-sprzedaży nie na fakturę....

 

Dobrze pisze. Od różnicy w cenie zakupu i sprzedaży (od zysky) powinniśmy zapłacić podatek ( wykazać jako dochód w rozliczeniu rocznym).

Tylko, że mało kto tak robi. Ale do czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Ale po to właśnie się czeka te pól roku od zakupu żeby tego podatku nie płacić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Ale po to właśnie się czeka te pól roku od zakupu żeby tego podatku nie płacić...

 

To nie ten podatek. Kupiłem w sklepie batonik za 1zł. Sprzedałem tobie za 2zł. Od 1zł powinienem zapłacić podatek dochodowy. Przynajmniej z moich informacji tak to powinno wyglądać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

....widzę, że marzy się co poniektórym podatek dochodowy w rolnictwie, ^^  którego jeszcze nie mamy a całe sztaby ludzi pracują nad tym w jakim kształcie go przeforsować i wcielić w życie, rolnictwo to jedyny sektor gospodarki, który nie jest przez  organy państwowe kontrolowany "od A do Z" w kwestii przepływu pieniądza, nie ma dostatecznych instrumentów ustawowych by zachęcić lub zmusić rolników do przechodzenia na VAT,  fakt ten bardzo boli tych którzy szukają pieniędzy w kieszeniach podatników. <_< może nie bądźmy gorliwsi od funkcjonariuszy publicznych, oni ten podatek i tak wprowadzą kiedyś............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Jakby opłaciło by się to państwu, a nie rolnikom to już dawno byśmy go mieli. Czasem, a moim zdaniem w tym wypadku, opłaci się poddać kontroli obrotu, możemy zyskać koszty uzyskania dochodu. Przy tak małych zyskach z produkcji i dużych nakładach podatku dochodowego zapłacimy mniej niż rolnego, który jest ryczałtowy. Każdy kto inwestuje w swoje gospodarstwo nie straci, a zyska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

....widzę, że marzy się co poniektórym podatek dochodowy w rolnictwie, ^^  którego jeszcze nie mamy a całe sztaby ludzi pracują nad tym w jakim kształcie go przeforsować i wcielić w życie, rolnictwo to jedyny sektor gospodarki, który nie jest przez  organy państwowe kontrolowany "od A do Z" w kwestii przepływu pieniądza, nie ma dostatecznych instrumentów ustawowych by zachęcić lub zmusić rolników do przechodzenia na VAT,  fakt ten bardzo boli tych którzy szukają pieniędzy w kieszeniach podatników. <_< może nie bądźmy gorliwsi od funkcjonariuszy publicznych, oni ten podatek i tak wprowadzą kiedyś............

 

Ten podatek co napisałem nie jedynie rolników tylko wszystkich, a przecież i tak nikt w ten sposób nie robi. Przynajmniej nie ten co nie musi. Ale zgodnie z moją wiedzą tak się powinno robić.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

.... ale w skali kraju ile jest tych inwestujących w procentowym ujęciu? oczywiście, że nam bo do nich należę się bardziej opłaca ale w skali kraju bylibyśmy tak małym odsetkiem, że państwo ta wredna macocha musi opracować inny podatek, którym skutecznie mogłaby zajrzeć do kieszeni małych ryczałtowców i wyjąć więcej niż z podatku rolnego, a nie tylko inwestującym ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

pytanie do tych ktorzy biora faktury na lpg+ benzyne do osobowki: rejestracja jest obowiazkiem na fakturze czy nie jest potrzebna, nie chce zbierac z kilku miesiecy faktur a przy kontroli sie okaze ze us je odrzuca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

ok rozmawiałem z kontrolującym w mojej skarbówce, wygląda to tak, że nie ma niby obowiązku żeby  na fakturze był numer rejestracyjny, ale w razie kontroli i pyatani trzeba oświadczyć że to do tego samochodu poszło, ograniczeń co do ilości faktur też nie ma, zresztą od tego można odliczyć 50% więc chyba razczej nikt nie będzie niczym przycinał, jakby się miało coś komuś odstąpić to nic by już nie zostało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marysrybak    3

Sprzedawalem zboze do firmy i wystawilem fakture, kupujacy postawil pieczatkie z danymi  na orginale i zabral, na mojej kopi pieczatka sie nie odbila. Czy musze jechac teraz do niego zeby postawil mi pieczatkie na kopi czy moge wpisac jego dane dlugopisem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj