karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kakus19    4

witam czy ktos ostatnio kupowal nowy auto osobowe na gospodarke?pozmienialy sie przepisy i chcialem wziac samochod osobowy(5 miejsc)na uzytkowanie mieszane gospodarka i prywatnie ale ksiegowa twierdzi ze nie moge!a co z uzywkami np.auto z 2011 z kratka 5 miejsc i daja fakture mozna by ten caly vat odliczyc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbigniew3003    18

witam, czy można odliczyć część Vat-u od części do samochodu osobowego ,przynajmniej połowa przebiegu to przecież załatwianie spraw związanych z gospodarstwem-chodzi o części zamienne, opony , koszty usługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

witam, czy można odliczyć część Vat-u od części do samochodu osobowego ,przynajmniej połowa przebiegu to przecież załatwianie spraw związanych z gospodarstwem-chodzi o części zamienne, opony , koszty usługi.

 

Wystarczy prosić w sklepie żeby nie wystawiali faktury typu klocki hamulcowe do VW Passat, tylko klocki hamulcowe i tyle, w większości się zgadzają bez problemu, z oponami to już wgl. nie ma problemu bo jakieś małe kółko to możesz mieć używać do różnych rzeczy, z kosztami usług też problemu nie ma, tak jak mówię jedynie trzeba zagadać aby nie było na fakturze żadnych informacji stwierdzających że to do samochodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ale przecież od lipca przepisy się zmieniły i można odliczać połowę vat od paliwa (on, Pb i nawet lpg) ale nie wiem jak to jest z częściami? Można 100% czy tylko połowę?
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Z częściami jest też 50%, kwestia tylko tego czy nie musisz mieć wziętego tego samochodu na fakturę ale pewny nie jestem. Ja zawsze robię tak jak wyżej napisałem i nie ma żadnego problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbigniew3003    18

wiem,że można to zakamuflować ale mnie chodzi o to ,że skoro auta w większości używam do celów ściśle związanych z prowadzeniem gospodarstwa to czy można to zrobić jawnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

WItam.
Wyjaśni mi ktoś pewną sprawę?
Otóż chciałbym się dowiedzieć jak to jest z kredytem na zakup ziemii? Ponieważ planuję wziąć kredyt na zakup ziemi w przyszłym roku i przejść na vat. I szukam w internecie i nie do końca wiem. Doczytałem że odsetki kredytu można zaliczyć do kosztów, czyli powiedzmy jak co miesiąc płacę 300zł odsetek to te 300zł obniża mi podatek który potem muszę zapłacić skarbówce? Czy jak to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja kupowałem ziemię, ale księgowa nic nie wspomniała, że istnieje taka możliwość. Jedyne co odliczyłem to Vat od czynności notarialnych. Za dobrze by było, gdyby dało się wliczać odsetki w koszty. Odsetki to nie podatek Vat. Dasz przykład, gdzie to wyczytałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Gospodarstwo to nie firma gdzie są koszty przychodu. Vat to nie pełna księgowość. Ja chętnie bym płacił dochodowy i prowadził pełną księgowość niż tylko vat. Takiej możliwości typowe gospodarstwa nie maja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

dzwoniłem pytać do speca i tak jak kolega wyżej nie ma niestety możliwości zaliczenia tych odsetek do jakichkolwiek kosztów tak jak w przypadku zwykłej działalności nie rolniczej. Niestety bo fajnie by było sobie ten podatek obniżyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sss    2

mam pytanie, jak rozliczyć vat od materiałów budowlanych zużytych do budowy obory, jasne jest że obora to środek trwały, tylko w jaki sposób rozliczać faktury? każdą wpisywać jako środek trwały czy jakiś wewnętrzny dokument?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1781

Jestem na vacie od roku. Przez rok miałem tylko produkcje roślinna. Tata miał zwierzaki. Teraz ojciec juz nie moze prowadzic dalej produkcji i chce zebym ja przejal też bydło mleczne. Czy musze to jakoś zgłosić do US? Czy poprostu z niem X miesiąca przyniose im fakture za mleko i bedzie ok ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Zgłoś darowiznę od ojca do US. Podatku od tego nie ma i nikt się nie będzie czepiał skąd masz mleko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sss    2

jako środek trwały

czyli wszystkie faktury do rejestru zakupu środków trwałych, dzięki :)

Edytowano przez sss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Ale przecież od lipca przepisy się zmieniły i można odliczać połowę vat od paliwa (on, Pb i nawet lpg) ale nie wiem jak to jest z częściami? Można 100% czy tylko połowę?

 

50% od wszystkiego, tylko księgowa mnie się pytała czy nie mam zamiaru zrobić remontu kapitalnego ;)

Znaczy się żebym nie przegiął. Oczywiście umowa użyczenia wystarcza.

Z częściami jest też 50%, kwestia tylko tego czy nie musisz mieć wziętego tego samochodu na fakturę ale pewny nie jestem. Ja zawsze robię tak jak wyżej napisałem i nie ma żadnego problemu

auto osobowe nie musi być wzięte na gospodarstwo i nie musi być odliczony od jego zakupu VAT.

 

 

----EDIT------

- mam pickupa i to nie przeszkadza w odliczaniu VATu od osobówki,

- VAT od części, remontów i paliwa (w sumie to wymiana rozrządu właśnie była, klocków a w sumie to zatankować autko PB+LPG do pełna też opłaci mi się wziąć fakturę),

- niedługo czeka mnie podbicie dowodu rejestracyjnego czyli okresowe badanie techniczne to i od tego wezmę fakturkę bo za OBT z LPG to 98+63zł

 

PS: grosz do grosza i może coś się zbierze ;)

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

jako środek trwały

 

A co z materiałami (cement, cegły, stal itp) zużytymi do remontu/przebudowy/modernizacji/remontu budynku? Też w środki trwałe ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

skoro o budynkach zaczęliście.

 

Budowa garażu trzystanowiskowego do działalności rolniczej (autko, graciarnia, drobny magazyn).

Opłaci się bardziej brać na wszystko faktury i budować systemem gospodarczym (nająć parę osób lub firmę) czy całość zlecić firmie i dostać jedną fakturę VAT?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

Jestem na vacie od roku. Przez rok miałem tylko produkcje roślinna. Tata miał zwierzaki. Teraz ojciec juz nie moze prowadzic dalej produkcji i chce zebym ja przejal też bydło mleczne. Czy musze to jakoś zgłosić do US? Czy poprostu z niem X miesiąca przyniose im fakture za mleko i bedzie ok ?

Ja bym wystawił fakture RR i wykazał że zakupiłem od ojca całe pogłowie zwierząt wtedy możesz odliczyć 7% vatu. Jedyny szkopół że musisz całą sumę przepuścić przez konto żeby udokumentować zapłate .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Nikita lepiej kupić materiał i samemu systemem gospodarczym :0

Za materiały odliczysz 23% a jak przepuścisz materiały przez budowlańców to dostaniesz  7%  vatu bo oni zrobią z robocizną plus doliczą jeszcze do swojej roboty vat także będziesz stratny 16% na materiałach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Vat 7% na budowę garażu? Chyba żartujesz.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    18

szukam na forum, w internecie i nie mogę znaleźć.

1. dzierżawię grunty zarówno na umowę pisemną jak i ustną od rolników ryczałtowców. dzierżawa jest zwolniona z vat. czy powinienem wystawić faktury i ująć kwoty w deklaracji? 

2. kupiłem ziemię od ryczałtowca i firmy. czy potrzebne są jakieś faktury? czy powinienem ująć to nabycie w deklaracji?

z punktu widzenia samego vat-u są to zdarzenia obojętne, jednak chodzi mi o prawidłowe ujęcie w dokumentach.

jak to u was wygląda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

   Deklaracja obejmuje tylko zdarzenia objęte fakturowaniem, więc kupno ziemi czy dzierżawa to sprawy obojętne dla tego dokumentu.

 


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

witam, moja siostra pracuje na umowe o prace i posiadana kilka ha ziemi, placi zus, nigdy nie placila krusu, zalozylem jej numer gospodarstwa i sama wystepuje od doplaty, chce na nia sprzedac troche cebuli do zakladu, do danych do faktury wystarcza zakladowi tylko: imie nazwisko, dane teleadresowe i numer gospodarstwa, skoro jest rr numer nip nie jest potrzebny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj