karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

romanik99    3

ja mam pytanie czy jak mój ojciec uprawia pszenicę, lub rzepak, na 6 ha ziemi nie ma żadnych zwierząt i innych upraw, jest tzw rolnikiem z zamiłowania ;) bo rolnictwo nie stanowi głownego zródła dochodu i jak mniej wiecej powiedzmy roczne przychody z rolnictwa to jest jakies 10 tyś zł tylko z tytułu tej sprzedanej pszenicy, to czy korzystne było by przejście na VAT, czy w takim przypadku mógłbym odliczyć vat za zakupione paliwo, czy np jakiś ciągnik czy inną maszynę, za nawozy srodki ochrony roslin itp, bo powiedzmy że zapłaciłbym rocznie te 7 % vatu od 10 000 czyli jakies 700 zł a vat za paliwo nawozy i inne napewno by te kwotę przekroczył nie mówię już co by było jakbym kaupił np nowy ciagnik, bo wtedy ta kwota na + byłaby sporo wyższa. I kolejne pytanie bo gdzies wyczytalem ze jezeli wartość sprzedanych produktów nie przekroczy 10 tyś euro, to podatku od sprzedanych produktów płacic nie muszę, czy wtedy zostanie zwrócony mi vat za zakupione środki do produkcji? jakie są konsekwencje takiego stanu jeżeli zwrócony mi podatek vat byłby sporo wyższy od tego który wpłaciłem. z góry dziekuje za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

do przejścia na VAT wymagane są roczne przychody minimum 20tys zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

sluchajcie a co z tym wystawianiem faktur? Gdy oddaje tuczniki do skupu ta ja mam im wystawic fakture czy oni mi wystawia tak samo jak na ryczalcie tylko ze zamiast 5% to 3% dolicza? Albo gdy sprzedam przenice do młyna? Przeciez oni wystawiaja faktury. Moze ktos mi to wyjasnic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozi22    0

skladam teraz wniosek na premie dla mlodego rolnika i bede chodowal opasy,czy bedzie mi sie oplacalo przejsc na vat,20tys rocznie bede mial,planuje zakup maszyn ciagnik turem plug i cos jeszcze....na ok 300tys. wiecej inwestycji narazie nie planuje.ale znajac zycie cos zawsze trzeba bedzie dokupic.w mojej okolicy mowia ze jak nie bedzie sie duzo inwestowac to nie ma sensu przechodzic na vat.a co wy o tym sadzicie czy warto??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

w tych 300 tys masz ponad 50 tys vat-u więc chyba sie opłaca. a na jaką skale planujesz hodowlę ile szt. ok. rocznie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozi22    0

jakies 5-6sztuk rocznie a tak to ogolnie jakies 20 sztukbedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

i tylko to będziesz sprzedawał czy jeszcze coś więcej i ile masz ziemi??

bo jak tylko te opasy to do US napewno wpłacać nie powinieneś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Ja to ostatnio dopiero zauważyłem jaki ja ksiegowy jestem.Tak sobie wyliczyłem na szybkiego że jak kupie dajmy na to paliwa za 10 000 to dostane 2200 zwrotu.Kozak ze mnie co :).Nie musicie mi pisac i wyjaśniac bo wiem o co chodzi to tylko takie moje przemyślenia były.Jak coś kupujecie na fakturke i nie ma na niej regonu to czepia sie US?A jeszcze taka historyjka, ojca ostatnio poprosiłem żeby jak kupuje pasze to brał fakturke bo bede odliczał.Kobieta nie chciała wystawić bo niby nie ma pieczątki mojej i nie mam jakiegoś tam papieru i takie tam cuda że niby nie uznają.Masakra. U weterynarza chciał kupić leki na fakture to mu powiedzieli że jak chce na parago to ok sprzedadzą ale jak na fakture to niech najpierw wezwie weterynarza żeby ten zbadał bydło i dopiero wtedy wystawią na fakture.U was też tak pod góre?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

po 1 jak kupisz paliwo za 12200zł to dostaniesz te 2200zł (ale czepiam sie chyba)

a po 2 z tymi fakturami to u ciebie coś kombinują, u nas takich problemów nie ma a weterynarz wystawi faktury raz w miesiącu jak coś kupujemy od niego albo jakieś usługi robi, a jak ktoś przyjedzie z twarem i np nie ma pieczątki(rzadko sie zdarza prawie nigdy) to faktura pocztą przychodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

po 1 czepiasz sie chyba ,toż napisałem ze to takie moje przemyślenia ,po prostu jak nie byłem w temacie to myslałem że dostane 22% od ceny którą zapłaciłem.

po2 to z tymi fakturami u mnie chyba coś kombinują ale jeszcze nie miałem okazji ich opiep... a ojciec niekonfliktowy.Ja rozumiem że niektorych lekow to oni i może nie mogą sprzedac bez zbadania zwierzaka ale dlaczego sprzedają to na paragon.W sumie dlaczego to wiadomo.Papier wszystko wytzryma i wpisza sobie że weterynarz był tylko dlaczego dla ojca oni odnieśli to do wszystkich zakupów u nich.Wręcz zaszantażowali że jak ojciec bedzie sie upierał to wogule mu nie sprzedadzą i bedzie musiał bulić za weterynarzy.A z tą pieczątką to chodzi o to że ja kupując pasze ,kobieta wymagała od mojego ojca pieczątki ,regonu i tp,a w sumie to ją powinno hu... obchodzić i powinna wystawić fakture na te dane jakie jej dam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

Jak ktoś nie wystawia faktur to kantuje na 90%. Bo jak ty odliczysz sobie VAT to on sprzedawca będzie musiał go zapłacić, a tak to szara strefa i US nie widzi nic.

Mam pytanie czy was też czepiał się US o wystawianie faktur wewnętrznych na towary np. zjedzone w gospodarstwie, np. na ziemniaki dla własnej kuchni?


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozi22    0
i tylko to będziesz sprzedawał czy jeszcze coś więcej i ile masz ziemi??

bo jak tylko te opasy to do US napewno wpłacać nie powinieneś

jak to do us wplacac nie powinienem,o co chodzi?

ziemi narazie mam 10ha swojej ale dojdzie mi niedlugo15 dzierzawy a jako mlody rolnik to tzeba sie choc troche rozwijac ale na poczatek to to co pisalem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
.A z tą pieczątką to chodzi o to że ja kupując pasze ,kobieta wymagała od mojego ojca pieczątki ,regonu i tp,a w sumie to ją powinno hu... obchodzić i powinna wystawić fakture na te dane jakie jej dam.

to nie do końca Cię dobrze z tym zrozumiałem, ona chciała twoje dane pewnie po to aby móc wystawić ci fakturę bo bez nich na kogo ma ja wystawić??

 

@ozi22 chodziło mi o to że przy takiej sprzedaży nie powinieneś mieć nadwyżki VAT-u który byś musiał wpłacić do US a tylko będziesz miał zwroty z US(pod warunkiem ze będziesz coś kupował)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

mam pytanie jestem vatowcem od niedawna i zamierzam zakupić zborze na pasze od rolnika ryczałtowca ,,,w takim wypadku wystawiam fakture rr i wstawiam podatek 5% i teraz chodzi mi oto ze ja na tej fakturze musze zrobić przelew bo tak mi nie kturzy muwia a dla mnie to utrudnienie bo zawsze rolnikowi dawałem kasę do ręki i każdy zadowolony a w ten sposub jak powiem rolnikowi że płatne przelewem to nie chętnie będą mi sprzedawać zborze nie można jakoś tego obejść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

tak mi parę osób mówiło co są na zasadach ogulnych ,,,,,czyli co to nie jest konieczny przelew może być gotówka ,,,gazi jesteś na vacie zakupujesz zboże od rolników ryczałtowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Zapewne dlatego że u ryczałtowców robią bardzo żadko kontrole o ile wogule robią i jest problem ze zweryfikowaniem prawdziwości faktury.Przelew pewnie w jakiś sposob weryfikuje prawdziwośc faktury bo musisz go dokonac.Jak by było gotówką to możesz sobie wypisywać bóg wie jakie faktury rr na kogoś i nie sądze żeby US dzwonił do tego kogoś i go pytał czy rzeczywiście sprzedał dla ciebie.W sumie nie wiem co pisze bo jakas choróbsko mnie dopadła

 

Jeszcze odnośnie niejasności Gazi:sytuacja wyglądała w ten sposob z tego co mi ojciec mowił,prosi kobiete o fakture za pasze bo syn chce vat odliczyc,kobieta zaczyan snoć jakies wywody a w końcu mowi że mu faktury nie wystawi bo mi i tak US nic nie da bo nie ma mojej pieczątki, regonu , nazwy firmy.A według mnie g...no ją to powinno obchodzić.Ojciec miał moje podstawowe dane czyli imie nazwisko adres nip i na upartego to u nas wystarczy.A ta za przeproszeniem pinda snuje wywody że nie.Powinna wystawić bez gadania tak jak ja chce.A dodatkowo moj staruszek ma ten problem że czym mniej zna jakąs osobe tym bardziej jej wierzy.Czyli uwierzył kobiecie i wyszło na to że ja sie nie znam i takie tam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nie wiem ale vatu od zakupów od ryczałtowca i tak chyba nie odliczysz

 

 

a jak US sprawdzi przelewy przecież nie ma wglądu do kont bankowych , tylko za nakazem sądu i to nie zawsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1
nie wiem ale vatu od zakupów od ryczałtowca i tak chyba nie odliczysz

 

 

a jak US sprawdzi przelewy przecież nie ma wglądu do kont bankowych , tylko za nakazem sądu i to nie zawsze

gazi mozna odliczyc tylko w ten sposub można zrobic jakis przekręt żeby wyjść na vacie na zbożu np od znajomego kupujesz iles zboża a wystawiasz fakture dużo większą robisz przelew na niego a znajomy kase ci oddaje i masz 5% vat znajomi tak robią zeby wyjsc na swoje....tylko ze te przelewy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nie no powaga nie wiedziałem ze istnieje taka możliwość, chociaż i tak nic od ryczałtowców nie kupujemy ale na przyszłość mógłby ktoś bardziej to wyjaśnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj