karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    315

W necie jest kilka stron piszących o tym samym. http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/odliczanie-i-zwrot-podatku/723530,Odliczenie-VAT-od-paliwa-i-inne-zmiany-od-1-lipca-2015-r.html

Najlepiej to księgowa powinna Ci to wyjaśnić. Najlepiej znaleźć rozporządzenie ministra ze zmianami Vat po 1 lipca 2015.

tia tylko nie ma zebranego tego w jednym miejscu, przeglądam infor i gofin i jakieś to mało czytelne.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majcin    7

Czegoś nie rozumiem: US robi kontrolę, a TY piszesz protokół?

 

Masz rację oświadczenie ( od kiedy prowadzę, co uprawiam, jaki areał itp) nie protokół

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

...jeżeli z przekazywanym gospodarstwem są przekazane maszyny-urządzenia, od których nie był zwracany VAT , Ty jako rolnik ryczałtowy masz cały park maszynowy, który wraz z gospodarstwem przekazujesz następcy, on nim włada i nic nie jest winien US, w przypadku sprzedaży któregoś z tych maszyn - urządzeń Twój obdarowany jeśli też jest na ryczałcie sprzedaje te maszyny na zwykła umowę kupna sprzedaży, jeśli jest VATOWCEM lub w przyszłości będzie wystawia fakturę VAT z 0 VAT-em (na wszystkie te przedmioty od których nie był zwracany VAT) wzywają dlaczego z 0 VAT-em i trzeba donosić wyjaśnienie to wszystko ale można też na zwykłą umowę kupna-sprzedaży taką maszynę sprzedać będąc Vatowcem, kupujący tylko musi zarejestrować taką sprzedaż w US i zapłacić 2% od wartości ale to nie sprzedającego problem gdy kupujący tego nie dopełni, sprzedającego nie pociągnie US do odpowiedzialności nie ma żadnej podstawy

Tyczy sie tylko tych co dostali gospodarstwo? Czy też tych co chcą sprzedać np ciagnik który byl np. zakupiony z zagranicy i nie był Vat odliczany? Bo ja juz zglupialem. Czy ciągnik musze sprzedać na umowę czy fakture... gadalem dzisiaj z księgowa i też zglupiala bo te przepisy wiecznie się zmieniają i od bodajże 2014 roku trzeba bylo sprzedać na fakture ale od 1 lipca 2015 nie byla pewna właśnie czy to zostało czy nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Koleżanko @B-44 jesteś w błędzie. Młody nabywając gospodarstwo z parkiem maszynowym za który nie był odliczony podatek vat (naliczony). Gdzie młody przechodzi na rozliczenie vat. To przy sprzedaży ŚT (np.ciągnik) wystawia fakturę z stawką 23%. I ten przepis obowiązuje od prawie dwóch lat.

Można to obejść jeśli udowodni się że wspomnianym ciągnikiem nie było pracowane na rzecz towarów i usług które potem sprzedajesz z podatkiem należnym.

Był ten temat wałkowany jakiś rok temu tu na forum.

Edytowano przez SOKAN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Tylko ciekawe czy to się nie zmieniło od 1 lipca. A co by się stało jakbym jednak sprzedał na umowę. US by się dopatrzył? Sam jestem ciekaw jak to z tym jest. Księgowa da mi znać w poniedziałek bo sama musi się zapytać jak to teraz jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Pewnie, że sie dopatrzy. Bo napewno kupowałeś do niego paliwo czy jakieś części na fakurę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Koleżanko @B-44 jesteś w błędzie. Młody nabywając gospodarstwo z parkiem maszynowym za który nie był odliczony podatek vat (naliczony). Gdzie młody przechodzi na rozliczenie vat. To przy sprzedaży ŚT (np.ciągnik) wystawia fakturę z stawką 23%. I ten przepis obowiązuje od prawie dwóch lat.

Można to obejść jeśli udowodni się że wspomnianym ciągnikiem nie było pracowane na rzecz towarów i usług które potem sprzedajesz z podatkiem należnym.

Był ten temat wałkowany jakiś rok temu tu na forum.

O.K. to nie jestem na bieżąco i tu zbyt krótko by znać tematy z przed roku. Księgowy ma być na bieżąco, mi się udało przed tymi zmianami odziedziczony park maszynowy wymienić nie płacąc nic US z tytułu sprzedaży , dobrze jest czasami od razu "na dużą wodę skoczyć" :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

No akurat paliwa i części na niego nie bralem bo brałem na drugi ciągnik. Wiec formalnie nigdzie nie figuruje. Tym bardziej został w maju dopiero zarejestrowany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

A tak wgl. to US ma jakieś informacje z wydziału komunikacji że dany ciągnik został przerejestrowany na kogo innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Właśnie to mnie ciekawi. Skąd US ma wiedzieć o istnieniu np. Ciagnika czy pluga czy innej maszyny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie wiem jak Twoja księgowa prowadzi dokument. EŚT nie jest konieczna, ale moja księgowa ją prowadzi. Są na niej ciągniki, i maszyny. Wtedy US wie od czego odliczasz na paliwo czy części. Kupujący na umowę kupno-sprzedaż płaci podatek od czynności cywilno prawnych. Na umowie jest napisane, że od Ciebie i wiedzą,że jesteś na vat i powinieneś wystawić fakturę. Ja bym nie ryzykował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Jest jeszcze opcja przekazania na członka rodziny z grupy pierwszej czy drugiej. A po pół roku członek obdarowany sprzedaje na umowę KS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

A jak rolnik ryczałtowy ma sprzedać np. kombajn który kupił 15 lat temu na fakturę z firmy?(wtedy rolnicy nie byli vatowcami i wszystkim wystawiali faktury).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Nie wiem jak Twoja księgowa prowadzi dokument. EŚT nie jest konieczna, ale moja księgowa ją prowadzi. Są na niej ciągniki, i maszyny. Wtedy US wie od czego odliczasz na paliwo czy części. Kupujący na umowę kupno-sprzedaż płaci podatek od czynności cywilno prawnych. Na umowie jest napisane, że od Ciebie i wiedzą,że jesteś na vat i powinieneś wystawić fakturę. Ja bym nie ryzykował.

U mnie księgowa nie pytała o żadne maszyny, fakt że mam kilka nowych maszyn które kupiłem po przejściu na vat ale przez 4 lata nie miałem nowego ciągnika i nie było problemu z żadnymi częściami, mogłem kupić części do maszyny której nawet nie mam i nic się nie czepiali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majcin    7

A jak rolnik ryczałtowy ma sprzedać np. kombajn który kupił 15 lat temu na fakturę z firmy?(wtedy rolnicy nie byli vatowcami i wszystkim wystawiali faktury).

 

Ryczałtowy sprzedaje na umowę kupna sprzedaży - nie ważne rok czy 15lat temu kupił na fakturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefan4321    0

Ja po przejsciu na vat nie mam zadnych swoich maszyn ani ciagnika. Mam zrobiona umowe uzyczenia z ojcem na ciagnik i wszystkie maszyny w ktorej zobowiazuje sie pokrywac w 100% czesc eksploatacyjne i paliwo i remonty. I od wszystkiego co kupie odliczam vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pat nie twierdzę, że nie można odliczać. Chce ją prowadzić to niech prowadzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Ja po przejsciu na vat nie mam zadnych swoich maszyn ani ciagnika. Mam zrobiona umowe uzyczenia z ojcem na ciagnik i wszystkie maszyny w ktorej zobowiazuje sie pokrywac w 100% czesc eksploatacyjne i paliwo i remonty. I od wszystkiego co kupie odliczam vat.

po jednej ze zmian w VAT też tak robię. Obecnie rozglądam się za przyczepą i będzie zarejestrowana na tatę/siostrę itp a na mnie umowa użyczenia. Przepisy skarbowe za często się zmieniają.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Właśnie to mnie ciekawi. Skąd US ma wiedzieć o istnieniu np. Ciagnika czy pluga czy innej maszyny?

Ma tą wiedzę, jeśli został od niej zwrócony VAT lub została zarejestrowana umowa kupna sprzedaży od której kupujący musi zapłacić podatek 2% od wartości zakupu lub zostały wprowadzone jako środki trwałe w danym gospodarstwie firmie 

A jak jest z rozliczaniem vat w przypadku przekazania gospodarstwa następcy czy trzeba oddać vat do US jeśli np ciągnik który jest przekazywany nie był vat odliczany?

podważono moją odpowiedź ostatnią więc sprawdziłam i zakładam, że jesteś ryczałtowcem, jeśli nie brałeś tego ciągnika na usługi, Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, nie wystawiałeś żadnych papierów na usługi, mogłeś go wziąć na Modernizację , nie oddajesz żadnego VAT ani Ty ani obdarowany, on nie ma obowiązku parku maszynowego, który otrzymał podawać u księgowego na stan środków trwałych nawet gdy przechodzi na VAT, nowo zakupione maszyny przez obdarowanego siłą rzeczy tam wejdą. Stare będzie mógł sprzedawać na umowę kupna sprzedaży jak już pisałam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chodzi o to jak vatowiec przekazuje następcy


Ale nabył go przed przejściem na vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

"ustawa nie działa wstecz" lex retro non agit,  co to się ma do rzeczy? chcesz go sprzedać następcy czy podarować? a on sprzedać? w obydwu przypadkach na umowę kupna sprzedaży, taka interpretacja jest mojego US bo trzeba pamiętać o obowiązywaniu "dowolności interpretacji prawa" dlatego co kraj to obyczaj, parafrazując co US to obyczaj ale też, "w razie wątpliwości należy orzec na korzyść pozwanego" gdyby ktoś chciał tą sprzedaż kwestionować, nie płacisz podatku dochodowego? z tytułu innej działalności rolniczej? te niuanse są istotne, a co księgowy Twój mówi?, ma obowiązek działać na rzecz i Twoją korzyść, za to mu płacisz.

 

  Po prostu przekazujesz to (...)wszystko darowizną, darowizna w pierwszym stopniu pokrewieństwa jest zwolniona z podatku trzeba ją tylko zgłosić na odpowiednim PIT w US . Ten ciągnik oddzielną Umową darowizny zgłasza obdarowany w US i składa również  ów PIT,  w US powiedzą który, jet tam chyba  jakaś opłata ale nie 2% od wartości tylko od czynności cywilnoprawnych i owa umowa darowizny jest podstawą do przerejestrowania ciągnika w wydziale komunikacji na młodego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a jak jest z wysłodkami? Muszę kupić wysłodki od rolnika ryczałtowego ale on nie chce wystawienia faktury rr bo jak twierdzi będzie miał jakieś problemy bo on od cukrowni dostał je jaki produkt uboczny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Ma tą wiedzę, jeśli został od niej zwrócony VAT lub została zarejestrowana umowa kupna sprzedaży od której kupujący musi zapłacić podatek 2% od wartości zakupu lub zostały wprowadzone jako środki trwałe w danym gospodarstwie firmie 

 

Ciągnik był sprowadzony z zachodu przez co wg. nowych przepisów nie podlega on opodatkowaniu... Vat też nie był zwracany bo był to tak zwany import prywatny z umową bezpośrednio na mnie... Co do środków trwałych nie muszą one być wprowadzone... I teraz co z tym fantem robić?? :D :D :D Prawo jest ciekawe :P 

Pytanie do Vatowców którzy sprzedawali ciągnik a pytałem o to wcześniej. Czy jeżeli sprzedam ciągnik na fakture to w dokumentacji przyszłemu nabywcy daję tylko tą fakturę + dowód rejestracyjny czy coś jeszcze by mógł zarejestrować spokojnie w WK? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj