karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jastrzab901    0

panowie mam takie pytanie ;

zaluzmy ze jestem na zasadach ogolnych, choduje byki. wiadomo sprzedając wystawiam fakture.. ale jak jest z kupnem malych cielakow? skoro sprzedawca niejest na vacie nie wystawi mi faktury... czy wystarczy spisac umowe kupna-sprzedarzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Fakturę rr to ty wystawiasz jemu. Ale zapłata musi iść na konto przelewem, więc handlarz chyba może często unikać niepotrzebnych papierków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Nie wynająłem koparkę rozebrała stare budynki i powykopywała drzewa i gościu ma mi fakturę wystawić tylko nie wiem z jaką stawką ?

wg mnie 23% a w tytule będzie np prace ziemne koparką JCB 3CX, lub coś podobnego.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Raz już padło pytanie o czynsz dzierżawny lecz nie padła konkretna odpowiedź, załóżmy że mam dużo ziemi w dzierżawie i dość duża suma się zbiera i tu pytanie czy jest jakaś możliwość odliczenia VAT? Ziemia dzierżawiona od ryczałtowców i na umowę notarialną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

Wątpię, żeby się dało od takiego czegoś odliczać. Chociaż jak by się dało to i od dopłat Ty byś musiał oddać VAT więc lepiej żeby nie było takich rozwiązań ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Nie znam się, pytam z czystej ciekawości (a może na przyszłośc). Jednak ziemia brana w dzierżawę jest środkiem do produkcji i jest bezpośrednio związana z produkcją rolną i bez niej nie ma rolnictwa.
Dopłaty bezpośrednie są bardziej dlatego aby zapewnić niższy poziom cen w sklepach (artykuły spożywcze) mimo iż trafiają bezpośrednio do rolnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Przy dzierżawie z ANR ziemia jest zwolniona z Vat (tak jest na fakturze), do budynków liczą vat i można go odliczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

czyli rozumiem że dzierżawy nie można odliczyć- no przynajmniej mam coś jasnego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Możesz co najwyżej odliczyć od podatek od czynności notarialnych, jednak będą to niewielkie pieniądze. Ja przy zakupie za 84 tyś miałem raptem do odliczenia 300 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

A ja mam takie pytanie:

Czy jeżeli jestem na vacie i chce sprzedać teraz ciągnik który był kupowany na umowe kupna sprzedaży z zagranicy to muszę wystawiać fakturę czy nie i sprzedać go normalnie też na umowę kupna sprzedaży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Od jakiegoś już czasu niezależnie od tego czy maszyna była kupiona przed przejściem na vat czy poprzejściu trzeba wystawić fakturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Ok dzięki za odpowiedź.
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeżeli chcę odzyskać pieniądze ze Skarbowki a mam na ich koncie już trochę to będę miał jakąś kontrolę? Bo ksiegowa mi coś o tym wspominała. Prawda to? Jeżeli tak to jak ona wygląda? Sorki za może blache pytania ale to mój początek vatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Różnie to bywa z tą kontrolą u niektórych jak pojawi się pierewsza niestandardowo duża faktura to mają kontrole, a inni od kilku lat nic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak dokumentację prowadzi księgowa to ona wszystko ogarnia. Jak są jakieś wątpliwości to księgowa Cię zapyta i wyjaśni US.Kontrola może być, ale nie musi. Trzeba mieć potwierdzenia na wszystkie faktury płatne przelewem. Nie próbować kantować z odliczaniem telewizora itp. i będziesz miał spokój. Najczęściej kontrol jest jak chcesz odzyskać spory vat. Ja miałem do odzyskania 13 tyś po 1 miesiącu i kontroli było, bo niby co sprawdzą. Następny był z 10 msc później i kontrol była a vatu chciałem tylko ze 2,5 tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Ja mam ok teraz do odzyskania 16 tyś złotych z zakupu maszyn. I resztę to jakieś części do maszyn itp. Na rowery i tv nic tam nie ma i ogólnie faktur mam nie za dużo no i rozliczam się systemem kwartalnym

I jeszcze jedno co do sprzedaży ciagnika. Nowemu właścicielowi daje fakture, dowód rejestracyjny i to wszystko? Bo pamiętam jak kupowałem auto na fakture to w wydziale komunikacji wymagali ode mnie jeszcze jakiegoś wyciagu ze facet prowadzi działalność. Jak to jest w przypadku gospodarstwa?

Edytowano przez Luke16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Jak dokumentację prowadzi księgowa to ona wszystko ogarnia. Jak są jakieś wątpliwości to księgowa Cię zapyta i wyjaśni US.Kontrola może być, ale nie musi. Trzeba mieć potwierdzenia na wszystkie faktury płatne przelewem. Nie próbować kantować z odliczaniem telewizora itp. i będziesz miał spokój. Najczęściej kontrol jest jak chcesz odzyskać spory vat. Ja miałem do odzyskania 13 tyś po 1 miesiącu i kontroli było, bo niby co sprawdzą. Następny był z 10 msc później i kontrol była a vatu chciałem tylko ze 2,5 tyś.

 

hmm, parę razy pytałem księgowej co do faktur płatnych przelewem. Jeżeli z faktury wynika, że jest opłacona to potwierdzenie przelewu nie jest potrzebne (czyli na fakturze jest że płatność: przelew, a obok pozostało do zapłaty 0,00/zapłacono/przedpłata itp). Jeżeli na fakturze jest że pozostało do zapłaty:XXX,XX to potwierdzenie przelewu konieczne.

Ja mam ok teraz do odzyskania 16 tyś złotych z zakupu maszyn. I resztę to jakieś części do maszyn itp. Na rowery i tv nic tam nie ma i ogólnie faktur mam nie za dużo no i rozliczam się systemem kwartalnym

 

I jeszcze jedno co do sprzedaży ciagnika. Nowemu właścicielowi daje fakture, dowód rejestracyjny i to wszystko? Bo pamiętam jak kupowałem auto na fakture to w wydziale komunikacji wymagali ode mnie jeszcze jakiegoś wyciagu ze facet prowadzi działalność. Jak to jest w przypadku gospodarstwa?

tutaj może nie powinienem pisać ale dla osób rozliczających się kwartalnie jest pewien sposób pozbycia się maszyn zakupionych przed przejściem na VAT lub na umowę K-S bez doliczania VATu. Warunek jeden, wiesz, że będziesz to sprzedawał wcześniej a kupujący może ciut poczekać.

Sprzedajesz na kogoś z rodziny z fakturą VAT23% za niską kwotę. Oczywiście bez jaj ale ciągnik zawsze może mieć uszkodzony silnik lub tylny most, piszesz upoważnienie lub osoba sama goni do WK i przerejestrowuje pojazd na siebie jeżeli jest to pojazd podlegający rejestracji bo jak maszyna to nic nie robi. Osoba musi to mieć 6 miesięcy i potem może sprzedać na umowę K-S już po naprawie. To ona go sprzeda ale za normalne pieniążki. Przy np. ciągnikach o sporej wartości czasem warto o tym pomyśleć.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520

Ja miałem wzroty i po 80 tyś i kontroli od 10 lat nie było ,warunek wszystkie środki trwałe dołączam ksero faktury i wiedzą za co

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majcin    7

hmm, parę razy pytałem księgowej co do faktur płatnych przelewem. Jeżeli z faktury wynika, że jest opłacona to potwierdzenie przelewu nie jest potrzebne (czyli na fakturze jest że płatność: przelew, a obok pozostało do zapłaty 0,00/zapłacono/przedpłata itp).

guzik prawda lub zależy od osoby kontrolującej ( u mnie chcieli potwierdzenie za przelewy)

 

Ja miałem wzroty i po 80 tyś i kontroli od 10 lat nie było ,warunek wszystkie środki trwałe dołączam ksero faktury i wiedzą za co

może nie chciałeś przyśpieszonego zwrotu to i kontroli nie miałeś :)

miałem książkę środków trwałych i kopie faktur - kontrole miałem

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Dlaczego tylko dla osób rozliczających się kwartalnie?

kwartał trwa 3 miesiące a osoba musi trzymać to 6 miesięcy. Można i tak zrobić na rozliczeniu miesięcznym ale na kwartalnym przy małej ilości faktur wystawianych można wystawić fakturę z początku kwartału itp, po prostu łatwiej.

guzik prawda lub zależy od osoby kontrolującej ( u mnie chcieli potwierdzenie za przelewy)

 

 

a u mnie nigdy nie chcieli ;) Przyjęli że skoro sprzedawca napisał, że przelew i że przedpłata+pozostało 0,00 do zapłaty to jest zapłacona bo z faktury sprzedawcy którą wystawił wynika że otrzymał zapłatę a przy przyspieszonym zwrocie warunkiem jest opłacenie wszystkich faktur.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

A co oznacza pojęcie przyspieszony zwrot? Czyli sami też oddadzą po jakimś czasie? Czy też trzeba ich zawsze ładnie poprosić? Bo jak na razie mi sie nie spieszy z odzyskania od nich kasy tylko wolałabym jakby u mnie na koncie leżała :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj