karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jimmy871    27

podaj godne źródło tej tezy, jeszcze miesiąc temu pytałem w KIP i powiedziano mi że EŚT jest nie obowiązkowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53

Kolego nie wprowadzaj innych w błąd. Ewidencje środków trwałych muszą prowadzić osoby płacące podatek dochodowy ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

EŚT obowiązkowa nie jest ale np jak brało się kasę z MGR to potem trzeba okazać EŚT wraz z zakupionym środkiem.

Nie ma podstaw prawnych dla konieczności prowadzenia EŚT przez rolnika-aktywnego VATowca no chyba że coś się zmieniło tak więc:

 

Musi

prosimy o źródło ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

EŚT obowiązkowa nie jest ale np jak brało się kasę z MGR to potem trzeba okazać EŚT wraz z zakupionym środkiem.

Nie ma podstaw prawnych dla konieczności prowadzenia EŚT przez rolnika-aktywnego VATowca no chyba że coś się zmieniło tak więc:

 
 

prosimy o źródło ;)

 

Wystarczyło oświadczenie, że nie prowadzi się EST.

 

Edytowano przez jacek1296

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

ale czasami się przydaje ta EŚT ;)

 

Wracając jednak do twierdzenia kolegi "miwigos" poprosimy o dokładniejsze informacje że EŚT jest obowiązkowa.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sss    2

koledzy mam pytanie, tata planuje przekazać mi gospodarstwo, czy mogę od razu zarejestrować jako podatnik vat czynny? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak tylko będziesz miał akt notarialny to możesz lecieć do Gus po regon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MafiaDG    2

Przyłączam się do tematu . Jak to jest z tym Vatem w rolnictwie ? jak chce się zostać rolnikiem czynnym-vatowcem to jakie wymogi trzeba spelniać ? bo jestem w tym całym temacie zielony . Dodam że prowadzę gospodarstwo 20ha ornego z czego 5ha to moje a reszta dzierżaw i 7ha łąk i chciałbym zostać vatowcem , opłaca mi się wogóle  bawić w to ziemie u nas IV  V  VI klasa a czasem i nieklasyfikowane są na litych piachach .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik9518    0

Witam mam do was pytanie czy rolnik będący na vacie może wystawiać faktury za wykonane usługi w rolnictwie przykładowo za koszenie kombajnem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sss    2

jęsli prowadzisz działalność gospodarczą to możesz

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Coś kojarzę, żeby robić usługi legalnie i wystawiać faktury trzeba w GUS dopisać numer działalności usługowej. Nie pamiętam dobrze, może ktoś dopisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Jeśli jesteś tylko na vacie to nie możesz wykonywać usług. Musiałbyś zarejestrować działalność usługową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Sprzedałem pszenice do mieszalni pasz. Jaka wystawić stawke vat na fakturze ?

 

Kolego jest podana strona do stawek kilka stron wcześniej, może ze 4-5 str.  A przed zadaniem kolejnego pytania zobacz czy już ktoś o to tu nie pytał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek91    0

Miałbym kilka pytań odnośnie rozliczania podatku VAT na zasadach ogólnych.

Generalnie dzwoniłem do swojego US i dwóch księgowych i nie wszystkie odpowiedzi były tożsame.

I mam mieszane odczucia co do tego co się dowiedziałem :/

 

Prosiłbym praktyków i ludzi w temacie o rozwianie wątpliwości :)

 

Pytania:

 

1. Jeśli chcę przejść na VAT od 1 września i rozliczać się kwartalnie to pierwszą deklarację składam?

- w październiku (deklaracja za wrzesień)

- w grudniu (deklaracja za wrzesień, październik, listopad)

 

Jedna księgowa doradzała mi tylko rozliczenia miesięczne, druga doradziła aby przejść na VAT miesięcznie i łatwo zaś można przejść na rozliczenie kwartalne.

 

2. Czy muszę prowadzić ewidencję środków trwałych?

W US dostałem odpowiedź, że nie ma takiej potrzeby, natomiast obie księgowe to robią

 

3. Jak wygląda kwestia wystawiania faktur za mleko?

Wiadomo, muszę powiadomić mleczarnie i obie babki mówiły, że trzeba upoważnić mleczarnie do wystawiania faktury

Wg. tego co mi telefonicznie w US powiedzieli to niby mogę tylko ja...

 

4. Czy mogę odzyskać VAT od zboża i siana zakupionego od rolników ryczałtowców?

Tak wystawiam fakturę VAT-RR (pytam się was jeszcze o to bo kupujemy masę zboża od ludzi i to jest dla mnie ważne)

 

5. Czy mogę ubiegać się o zwrot podatku VAT w następującej sytuacji:

Gospodarstwo w Urzędzie skarbowym jest zgłoszone na tatę - np. Jan Kowalski
Faktura za maszyny rolnicze jest wystawiona na "Kowalski Jan, Kowalska Janina" lub "Gospodarstwo rolne 
Kowalski Jan, Kowalska Janina"

Byłaby to jednorazowa faktura w związku z rozliczeniem z ARiMR

 

W US powiedzieli, że można. Jedna księgowa, że absolutnie nie, druga księgowa, że coś od dealera będzie trzeba jeszcze dodatkowo dołączyć

 

Wniosek na modernizację jest na mamę i teoretycznie faktury powinny być na nią, mam jednak dwie interpretacje indywidualne, że faktury mogą być wystawione na małżonka wnioskodawcy, lub oboje małżonków, jeśli ci mają współwłasność majątkową. Jak co nie będzie problemu :)

Zresztą prowadzący wniosek w ARiMR mi to potwierdził, ale kilka razy przy okazji aneksu radził mi aby faktura była na oboje rodziców, bo ponoć takie dostają od rolników i nie ma problemów z US, a w ARiMR jest im łatwiej wniosek o płatność rozliczyć i kasa ponoć szybciej dotrze a tak mogą jakiś dodatkowych oświadczeń wołać.

 

​Prosiłbym o podpowiedzi jak to faktycznie wygląda.

Pozdrawiam,

Darek91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj