karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

lisek    7

Mam działalność usługową w produkcji roślinnej, powinienem rozszerzać w EKD i jak z tym Vatem 23℅?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Witam mam takie pytanie poniewaz chciałbym sie upewnic czy te plotki to prawda szukałem na internecie ale moze źle precyzowałem pytanie nwm, Znajomy mi mówil że gdy załózmy rolnik ma około 100 ha ziemi produkcji roslinnej , rozlicza sie z US i czy za tą kwotę którą musi sie rozliczyc z US moze przeznaczyc na zakup ziemi , jak to jest dokładnie z tym wszyskim bo mi mówił że tacy rolnicy mogą ziemie kupować za ten Vat czyli nie ponosi rzadnych innych kosztów . Mogłby mi to ktos dobrze i zrozumiale wytłumaczyć ?? Sorka za takie pytanie ale bardzo mnei to ciekawi . Pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

za uzyczenie wzroca ci caly vat z paliwa a do czesci jak beda chcieli to wzroca ci calosc vatu albo tylko 50% to zalezy od US

Pierwszy raz słyszę by odliczać tylko 50% za eksploatacje użyczonych maszyn.. Czy ktoś jeszcze spotkał sie z taką sytuacją?

 

Koledzy zawarłem umowę z sąsiadem na wymianę słomy za obornik. Ja vatowiec będę sprzedawał słomę ryczałtowcowi a kupował od niego będę obornik. Czy ktoś z was ma doświadczenia w tym temacie ? Spisaliśmy już stosowną umowę i oczywiście wszystko będziemy fakturować. Wiadomo że ja sprzedaje słomę na 8% a kupuje obornik na 7% (wystawiam fakturę rar), płacić za obornik muszę przelewem a podpowie ktoś może jaki symbol pkwiu stosować przy oborniku bydła? Wszelkie wskazówki miłe widziane !

Witam mam takie pytanie poniewaz chciałbym sie upewnic czy te plotki to prawda szukałem na internecie ale moze źle precyzowałem pytanie nwm, Znajomy mi mówil że gdy załózmy rolnik ma około 100 ha ziemi produkcji roslinnej , rozlicza sie z US i czy za tą kwotę którą musi sie rozliczyc z US moze przeznaczyc na zakup ziemi , jak to jest dokładnie z tym wszyskim bo mi mówił że tacy rolnicy mogą ziemie kupować za ten Vat czyli nie ponosi rzadnych innych kosztów . Mogłby mi to ktos dobrze i zrozumiale wytłumaczyć ?? Sorka za takie pytanie ale bardzo mnei to ciekawi . Pozdrawiam

Tego by tylko brakowało by na ziemi był VAT najlepiej 23% ..

 

Jeśli kupisz maszynę za 440 tys netto i otrzymasz zwrotu 100 tys zł to możesz za te pieniądze kupić sobie kiosk, samochód a nawet i ziemie. Domyślam sie jednak ze chodzi ci o to czy można rozliczyć VAT z zakupu ziemi, odpowiadam nie nie mozna bo na ziemie nie ma vatu.

Edytowano przez jimmy871

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MENAGER37    0

Witam, potrzebuję pomocy, jaki numer pkwiu wpisać na fakturze przy sprzedaży kiszonki z kukurydzy i sianokiszonki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Po co sobie utrudniać życie tymi pkwiu? Przecież to nie jest wymagane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

nie tak napisałem 20 FV policzyłem mam 12 fv dokładnie ale i po 20 l mam bo do samochodu tankowałem.

... i rozumiem ze później z tego samochodu sposzczales do ciągnika

 

Czy Kolego myślisz ze to forum jest anonimowe i nie zagląda tu ktoś np. z U.S.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lisek    7

Mam działalność usługową w produkcji roślinnej, powinienem rozszerzać w EKD i jak z tym Vatem 23℅?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W US powinni Ci pomóc jak poprosisz. W moim US przed drzwiami w gablocie były wzory wypełnionych wniosków. Ja coś mam chyba, ale nie chce mi się pisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W US powinni Ci pomóc jak poprosisz. W moim US przed drzwiami w gablocie były wzory wypełnionych wniosków. Ja coś mam chyba, ale nie chce mi się pisać.

 

Ok dzięki ale ja chyba w necie raz takie coś widziałem a teraz nie mogę znaleść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Co kwartał wystawiam na tego samego rolnika ryczałtowego fakturę VAT na 500kg jęczmienia, jest sprzedaż więc i podstawa do przyspieszonego zwrotu VATu.

W danych  rolnika ryczałtowego wystarczy adres imię i nazwisko czy cos jeszcze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

Witam,

Panowie jak to jest do końca z odpisywaniem vatu od uzywanych maszyn? Jedni mówią że 23% można odpisać inni że mniej a jeszcze inni że nie można odpisać.

Drugie pytanie jest takie czy jeśli przez 3 miesiące nie odprowadziłem vatu bo nic nie sprzedawałem (jeszcze a zamierzam w najbliższym czasie) to moge odpisać sobie vat od sprzętu w 100%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

jeśli dostaniesz na kupiona maszynę fakturę vat to całość tego vatu odliczasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

jak jest z Vatem za akty notarialne, akty mam z dziś, faktury jeszcze nie dostałem, na Vacie jeszcze nie jestem, jak przejdę (chcę to zrobić jak najszybciej) i notariusz wystawi ma fakturę to będę mógł odliczyć Vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak można odliczyć i to cały Vat. Jest tylko warunek. Ziemia ma być wykorzystana do produkcji rolnej. Ja jesiną kupowałem i odliczyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Z góry przepraszam za pytanie ale nie mam czasu przeglądnąć całego tematu. Ktoś może krótko powiedzieć jak w tej chwili rolnik ryczałtowy moze sprzedać maszyny i kombajn który kupił 15 lat temu? Na umowę czy na fakturę i co z vatem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ryczałtowiec sprzedaje na umowę kupna-sprzedaży, vatowiec wystawia fakturę VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

O to chodziło, czyli sprzedaje w cenie "brutto" i nie odprowadza vatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

A jak jest z amortyzacją stołu do rzepaku z 2008 roku? Sprzedaje vatowiec. Wie ktoś ile czasu powinien się amortyzować. Czy nie ma to znaczenia i wystawiam fakturę na kwotę sprzedaży netto, a vat oddaje skarbówce? Dawno maszyn nie sprzedawałem i nie jestem pewien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Nie ma znaczenia, tak jak napisałeś jest dobrze , faktura, cena netto+vat(23%).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

Panowie jak kupuje np. Maszyne to ja wystawiam faktore vat czy skladnica z ktorej kupuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj