karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

PATr    409

No to inny przyklad

dokonam zakupu za 30tys vat 23%

sprzedam ojcu 30 bykow za 120tys

i jestem 4 720,87 zł z vatem na +.

 

robisz zakupy na 30 tys. z vatem 23% -vatu masz 5600 zł

sprzedajesz byki za 70 tys. z vatem 8% wychodzisz na 0, ale jak sprzedasz byki za np. 40 tys. to jesteś na plusie. U mnie na przykładzie przez 4 lata wyciągnąłem z US 150 tys. nie licząc zakupu maszyn(z nimi jeszcze więcej), sprzedając mleko z mniejszym vatem a większość zakupów prócz paszy i nawozów na 23%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

A moze byc odwrotnie?

Na zakupy robie 70tys z vatem

sprzedaje byki za 30tys z vatem

?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Jest jeszcze coś takiego jak dopłaty. Nawet US o nich wie. Prowadząc gospodarstwo wg. zasad PROW nie mam możliwości zysku z "rolnictwa", bo koszty i warunki na to nie pozwalają. Nie znaczy to jednak, że na konto nie wpływają sumy, o których prowadząc realne rolnictwo można by było marzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

panowie gdzie złożyć wniosek o nadanie NIP? dziś bylem w us i babeczka mowi ze trzeba do urzedu miasta czy cos. przez internet mozna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

O NIP składasz w US. Jak można gdzie indziej. Dostajesz wniosek i wypełniasz. Jest tylko kłopot, bo trzeba wpisać pracodawcę a jak ktoś zamierza prowadzić gospodarstwo to może zostawia się puste miejsce. Po 2 tyg. masz nadany Nip.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

w gminie to możesz wpis do ewidencji działalności gospodarczej załatwić, ale na pewno nie nip - nadaje tak jak pisał kolega wyżej US.

jak poprosisz to NIP (sam numer) dadzą od ręki, a na decyzję poczekasz do 14 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelo400    32

żona zrobiła wpis do ewidencji i na drugi dzień był nip nie musiała pojawić się nawet w us

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

jak założyła działalność gospodarczą to się zgadza - wszystko załatwiasz w jednym okienku, ale z nip-em dla rolnika jest trochę inaczej - to nie jest działalność stricte gospodarcza, rozlicza się z VAT jako osoba fizyczna i nie płaci podatku dochodowego, a firma rozlicza się z obu podatków i przeważnie płaci ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eminem    1

Jak to jest z tym limitem 20tys sprzedazy rolnikowi ryczaltowcowi?

moge sprzedac ryczaltowcowi tylko do 20tys zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Jeżeli sprzedaż dla rolnika ryczałtowego przekroczy 20tys (w ciągu roku, proporcjonalnie od momentu jak jesteś na vat) to musisz się kasę fiskalną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kris ma rację. Możesz ryczałtowcom sprzedać i na 100 tyś, ale po przekroczeniu 20 tyś musisz mieć już kasę fiskalną. Gelo dawno żona składała wniosek? Ja składałem w US jakieś 6-7 lat temu. Rodzice to chyba dostali właśnie w gminie jak wprowadzono NIP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Jak to jest z tym limitem 20tys sprzedazy rolnikowi ryczaltowcowi?

moge sprzedac ryczaltowcowi tylko do 20tys zł?

Temat kasy fiskalnej był wałkowany w tym temacie kilka razy. Poczytaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

q

Edytowano przez romuald90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    242

ojcu wystawiasz faktyrę vat rr i wpłata na konto

Edytowano przez bizon1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Jakie warunki trzeba spełnić aby zwrot vat-u uzyskać w 60 dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Wracając do roweru to nie widzę powodu żeby nie odliczyć vatu. Sam mam rower tylko do jazdy do gospodarstwa (trochę oddalone o domu mieszkalnego) i  po gospodarstwie (spore podwórko). Poza tym po polach można nim jeździć zamiast quada lub motoru crossowego. Moim zdaniem ważne żeby mieć drugi do użytku prywatnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sokan a jak się rozliczasz. Przy miesięcznych rozliczeniach nie robisz nic. Zwrot jest jak chcesz właśnie po 60 dniach, tylko przyspieszony 25 dni jak masz sprzedaż. Ja wnioskowałem w poprzednim miesiącu o przyspieszony zwrot, zrobili kontrolę i przyczepil się sam nie wiem do czego. Na fakurze jak byk zapłacono kartą a oni chcą potwiedzenia, że zapłacono. Zrobiłem przelew elektroniczny, na fakturze napisane, że zapłacono i dalej daj potwierdzenie. Na szczęście wystarczył wyciąg z konta z historią przelewów. 2 faktury za paliwo jednak trzeba było odrzucić, bo nigdzie w historii rachunku nie mogłem znaleźć operacji i nie było jak potwierdzić, że zapłacono. Na stacji widocznie ktoś się pomylił i zamiast wpisać zapłacono gotówką, bo tak płaciłem napisane było zapłacono kartą. Przez to zwrot 25 odrzucili i dostanę w ciągu 60 dni. Księgowa mówiła, że mnie pierwszego tak skrupulatnie kontrolują. Człowiek nic nie kombinuje, co sprzedam to wystawię fakrurę a starają się zrobić z Ciebie chyba oszusta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Ja się rozliczam miesięcznie. 25 dni przerabiam zawsze jak jest spora kwota, ale 60 jeszcze nie przerabiałem.

W zeszłym miesiącu miałem 25 dni i miałem kontrole. Też czepiali się szczegółów, nigdy nie było czegoś takiego. Np. Farba - pytają się do czego ona było użyta. Odpowiadam - do malowania drzwi wjazdowych do garażu. A oni - a ten garaż to czasem nie do celów prywatnych. Faktura za telefon - a czy czasem pan nie korzysta do celów prywatnych. Idt itp. Każda faktura, która wydała się im podejrzana musiała być opisana i podpisana.

Ja rozliczam się sam, i miałem korektę deklaracji za parę miesięcy wstecz, o całe 3 zł. 

Z tego co widzę tu na forum i nie tylko to jest to spowodowane przez "głupich cwaniaków" którzy odliczają podatek vat o przeróżnych rzeczy. A potem wszystkich z automatu - rozliczasz się z vat-u to jesteś podejrzany.

 

Czyli przy zwrocie na 60 dni nic się robi dodatkowego, poza deklaracją ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

.

Edytowano przez romuald90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj