karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

marcianjargit    156

 us bedzie sie pytal skad masz pieniadze jak cos,i jezeli masz bydlo na siebie to nie wiem jak ojciec moze je sprzedac

Edytowano przez marcianjargit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zapytaj swoją księgową, albo kogoś w US, czy można odliczyć energie od faktury wystawionej na prywatnego odbiorcę. Jak u dostawcyvprądu będziesz przepisywał na firmę od razu musisz brać taryfę C12a, ewentualnie inną jak Ci pasuje, ale noe G11. U mnie mimo iż staram się pracować w tej tańszej strefie to i tak rachunki są większe o 150-200 zł w porównaniu do G11. Przemyśl sprawę czy warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

Wydam na paliwo i inne 25tys vat 23% a sprzedam ojcu pszenice za 40tys  Mam pieniadze ze sprzedazy zboza i zwrot vatu ok 2500tys Jest to mozliwe i legalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale jak sprzedaż bydło to Vat będziesz musiał oddać więc jaki w tym interes?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buczek    9

panowie mam pytanie czy kolega który jest na Vat moze wystawić mi fakture fakture na zboże jeżeli ja jestem na ryczaucie?? czyli ja kupuje od nieg ozbozę jako ryczałtowiec jest tak możliwość??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcianjargit    156

moze wystawic ci fakture


sory ze sie powtarzam. jak to jest po 5 latach bycia na vat spokojnie mozemy przejsc na ryczalt? czy jakas czesc vat bedziemy musieli oddac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

No to inny przyklad

dokonam zakupu za 30tys vat 23%

sprzedam ojcu 30 bykow za 120tys

i jestem 4 720,87 zł z vatem na +.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No to inny przyklad

dokonam zakupu za 30tys vat 23%

sprzedam ojcu 30 bykow za 120tys

i jestem 4 720,87 zł z vatem na +.

 

No raczej na - bo vatu od byków będzie 9600 a od zakupu odliczysz 6900

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520

On myśli że jak sprzeda ojcu to VAT nie zapłaci

OJ LUDZIE NIE MACIE ZIELONEGO POJĘCIA O VAT A PRZECHODZICIE ,A POTEM STRACICIE   PARANOJA

Jednak to prawda głupich nie sieją sami rosną BEZ URAZY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

Dobra a jak mam 30 bykow to sprzedam je kupie 30 cielakow i sprzedam je za 2 lata i to moj caly dochod raz na dwa lata. a bede na vacie i rozliczam sie kwartalnie. To moze tak byc ze nie mam dochodu przez dwa lata?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miziun    7

przeszedłem na VAT od 1 kwietnia 2015 i mam pytanie, czy mogę rozliczyć z grudnia 2014 roku fakturę za zakup paliwa ON do ciągnika i czy z marca tego roku mogę rozliczyć fakturę z części do ciagnika sprzed przejścia na VAT? czytałem na jakimś forum że sie da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Da się odzyskać część vatu z przed przejściam ale koszt jednostkowy na fakturze musi być min. 15 tyś, więc odpada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

Od środków do produkcji rolnej zakupionej przed przejściem na vat (niewykorzystanych!!!!) da się odliczyć vat w I składanej deklaracji VAT w pełnej wysokości. Trzeba sporządzić taki niby "spis z natury" wszystkich towarów jakie będą wykorzystane wyłącznie do celów opodatkowanych np. nawozy, paliwo pasze, śr. ochrony itp.


Od środków do produkcji rolnej zakupionej przed przejściem na vat (niewykorzystanych!!!!) da się odliczyć vat w I składanej deklaracji VAT w pełnej wysokości. Trzeba sporządzić taki niby "spis z natury" wszystkich towarów jakie będą wykorzystane wyłącznie do celów opodatkowanych np. nawozy, paliwo pasze, śr. ochrony itp.

Częściowy VAT odlicza się od środków trwałych, i wtedy rzeczywiście wartość netto faktury musi być wyższa od 15.000 zł. Biura rachunkowe takie odliczenia robią za dodatkową opłatą (ok 10% kwoty zwrotu) przy najmniej w mojej okolicy i to nie wszystkie potrafią zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eminem    1

Czy bedac "vatowcem" moge  w ciagu roku wydac(zainwestowac) wiecej pieniedzy niz uzyskalem ze sprzedazy plodow rolnych??

Przyklad

Kupuje ciagnik rolniczy o wartosci 200tys a w ciagu roku sprzedaje zboze za 50tys

 Chodzi o to czy uzad skarbowy nie bedzie domagal sie wyjasnienia skad maialem pieniadze na zakup ciagnika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520

Jak prowadziłeś gospodarstwo wcześniej to powiesz że miałeś oszczędności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eminem    1

gospodarstwo prowadze od tygodnia, a na vat chce przejsc od 1 maja.

Przyklad:

Zakupy

inwestycje w maszyny 23%   50tys zł

nawozy 8%  30tys zł

Sprzedaz

zboze rolnikowi ryczaltowemu 5%  20tys zł(bo wiecej chyba nie mozna jak nie mam racji to mnie poprawcie)

bydlo do rzezni 8%  50tys zł

 

Sprzedazy mam łacznie 70tys zł a dokonalem zakupu za 80tys zł, zwrot vatu dla mnie 6992zł

 

Pytanie moje czy jest to mozliwe i legalne ze wydalem wiecej pieniedzy niz zarobilem?

 

Edytowano przez eminem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ile razy jeszcze trzeba napisać, że na takie kombinacje to możesz z rodzicami spisać umowę darowizny. Przeczytaj ze 20 ostatnich stron i będziesz wiedział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eminem    1

Jak dostane od rodzicow darowizne to ok mam pieniadze. A w sytuacji gdy nie dostaje zadnej darowizny to czy moge wiecej wydac niz mam dochodu ze sprzedazy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a

Edytowano przez romuald90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sprzedawca zawsze wystawia fakturę, ale są może rzeźnie, które wystawiają fakturę za rolnika. Tak czy inaczej to wystawiającym jesteś Ty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eminem    1

to jak to wkoncu jest jak zakupow mam 300tys a sprzedazy 100tys. To musze sie do urzedu tlumaczyc skad mialem 200tys?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj