karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

miziun    7

Witam. przeszedłem na vat od pierwszego kwietnia rozliczam się miesięcznie i mam pytanie dotyczace sprzedazy np w kwietniu sprzedam byki na 15 tys to muszę odrazu mieć zakup w tym miesiącu na tą sómę by nie płacić podatku urzedowi skarbowemu, czy to się rozlicza na koniec roku jak to  jest, i jak jest teraz z ceną jak sprzedaje byka bo na ryczałcie było z 7% vatu np 7 zł bez vat + 7% i wychodziło 7,49 a teraz jak będzie by mnie kupójacy pierwszy raz w bambuko nie zrobił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mosull    0

Poza ewidencją zakupów i sprzedaży chyba trzeba prowadzić ewidencję środków trwałych.

 

A mam pytanie: czy na fakturach zakupu musi być nazwa odbiorcy : Gospodarstwo rolne Jan Kowalski, czy może być tylko Jan Kowalski?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Mosull, w ewidencji wpisujesz to, co masz na fakturze. Jeśli fakturę wystawia Gospodarstwo Rolne Jan Kowalski, to tak wpisujesz to w ewidencję.

Wciąż nikt nie potrafi wskazać przepisu obligującego do prowadzenia ewidencji środków trwałych. Pytałem już o to na forum, ale jak na razie bez odzewu.

Na jakimś szkoleniu zostałem wyśmiany za brak prowadzenia, na forum za twierdzenie (z którego się wycofałem), że trzeba, również. Zapytałem w US i oni tego nie wymagają, jeśli jest prowadzona ewidencja zakupu/sprzedaży.

Nie prowadzę i jak długo nikt nie wskaże przepisu, który mnie do tego zobowiązuje, prowadzić nie mam zamiaru.

Adrian, traktujesz z góry człowieka, który udziela Ci rady. Odpowiedź na Twoje pytanie padła na tym forum już x razy, ale jesteś zbyt leniwy, by poczytać kilka stron. Czego więc oczekujesz? Podejmujesz zobowiązanie (przynoszące ewidentne korzyści finansowe), nie interesując się obowiązkami, ani konsekwencjami i masz pretensje, że nie masz pojęcia o podstawowych rzeczach? A czyja to wina?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przy sprzedaży jest 8% . Od 15 tyś masz jakieś 1111 zł vatu do oddania. Jak rozliczasz się co miesiąc to musisz mieć w tym samym miesiącu vatu z faktur z zakupów tyle co ze sprzedaży. Liczysz tak jak mi kiedyś na tym forum radzili. Kwota brutto 15 tyś dziekisz na 1,08 i to co wyjdzie to kwota netto. Mnożysz to dalej przez 0,08 i masz kwotę vat. Czasem trzeba ją zaokrąglić o grosz. Kwota vat po dodaniu do ceny netto powinna dać Ci brutto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miziun    7

dzięki kolego za odpowiedz, a jak jest z ceną za byka jak to rozumieć by nie zostać oszukanym przez kupującego do tej pory mówił 8 zł to już było z ty 7% watem na ryczałcie a teraz jak cena bez vatu tyko potem jest z 8% vatem i płaci on mi na konto z vatem i jak ja nie będę miał zakupu to wtedy ten vat muszę oddać od kwoty na faktorze, już ciemny jestem a w środę przyjeżdżają po byki niech ktoś mi to wytłumaczy jak jest teraz z tą ceną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak jak pisałem jak nic nie kupisz musisz oddać vat podany na fakturze. Jak przyjeżdża kupować to niech podaje Ci cenę brutto. Wtedy ważycie i liczysz jak podałem. Odliczy Ci oczywiście na okarmienie. Najlepiej to na fakturze podawać kwotę od sztuki. Przykładowo za hyka dostajesz 7,50 brutto a ważył na czysto 770 kg to daje 5775 zł brutto za byka. Później liczysz jak podałem. Wejdź ma stronę e-faktury i tam możesz wpisać kwoty i sprawdzisz czy obliczenia się zgadzają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lacoste80    6

Teraz to Ty jemu wystawiasz fakture.No i jak nic nie kupisz to Vat trzeba oddać,ale później można sobie odliczyć w danym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Ja na kazdej malą adnotacje co do czego przynajmniej na kontrolu sie nie czepia do czego to i tamto na fv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

A co tu opisywać

Ja prowadzę ewidencje zakupów z podziałem na stawki vat i drugą z podziałem na środki trwałe i pozostałe ,no i oczywiście ewidencje sprzedaży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbigniew3003    18

A ja jak miałem kontrolę pani z us była zadowolona że były opisane ponieważ nie musiała mnie wzywać do wyjaśnień co do czego i dlaczego. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

jak do mnie się przyczepili za sprawę typu 'skąd miałem kasy na zakupy, ja ktu nie ma tyle sprzedaży', to nawet nie chcieli faktur oglądać tylko żeby im jakoś sensownie jakoś się wytłumaczyć z tej różnicy i spoko. nie taki wilk straszny jak mówią! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53

@Mosull

Nigdzie nie ma nakazu prowadzenia ewidencji środków trwałych. Nie rozliczamy się z podatku dochodowego i dlatego.

Za ostatni kwartał 2014 r. miałem kontrole i nikt się nie czepiał a miałem znaczny zwrot.

Jak coś to:

http://www.mf.gov.pl/administracja-podatkowa/kontakt/krajowa-informacja-podatkowa

Edytowano przez mrc1005

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obowiązku nie ma ale żeby sie nie chciało zrobić tabelki i wypisać główne maszyny to nawet nie zajmie jednej kartki A4. Ja jak miałem kontrole to pytali sie poco opisuje faktury skoro mam ewidencję środków trwałych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
valadin1    38

Małe pytanie czy o zwrot vatu trzeba występować co rozliczenie? czy można rzadziej powiedzmy co drugie? Pytam bo chciałem się upewnić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcianjargit    154

skladasz deklaracje co miesiac?


zreszto nie musisz sie zozliczac co deklaracje,ja jestem na miesiecznym i dopiero skladam o zwrot jak mam fajna sume np jak mam drobiazgi i uzbieram 2 tys to dopiero skladam o zwrot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
valadin1    38

nie co kwartał składam deklarację 

Niby zwrotu miałbym dużo bo kupiłem ciągnik ale nie mam sprzedaży i musiałbym czekać na zwrot 180 dni 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
valadin1    38

skoro można przy następnym to sobie to odłożę :) teraz kończę szkołę piszę prace inżynierską i nie mam czasu za tym latać... pewnie byłaby jeszcze jakaś kontrola tłumaczenie się itd a ja na to teraz nie mam czasu... Za te kolejne 3 miesiące będę wolnym człowiekiem to będzie czas na to. Dzięki za informacje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Jest możliwość aby przepisać licznik elektryczny na nowego najemce budynku gdzie podamy tylko IMIE nazwisko i NIP? i pozostac w taryfie "G"

Dodam ze jestem na Vacie i wszystkie faktury mam na imię nazwisko oraz GOSPODARSTWO ROLNE.

 

Wg postu wychodzi na to ze można niekiedy zapomnieć o Gospodarstwie rolnym na fakturze i księgowa i US powinni to zaakceptować.

Jak składałem VAT-R to wpisałem imie i nazwisko gospodarstwo rolne, zawiadomienie przyszło tylko na imię i nazwisko, jak się zapytałem w skarbowym czy musi być na faktura gospodarstwo rolne to powiedzieli, że może ale nie musi.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

Jestem mlodym rolnikiem mam 20ha i 30 sztuk bydla chce przejsc na vat z tym ze ojciec ma tez gospodarstwo 5ha i wszystkie zakupy robilbym na siebie a wszystkie  plody rolne i zwierzeta sprzedawal by ojciec? jest takie cos mozliwe? Jak potrzebuje jakiejs sprzedarzy to wystawie ojcu fakture na pszenice za kwote jaka mi pasuje? Itak wszystko zostaje w rodzinie.

Edytowano przez edi25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wybij sobie to z głowy jesteś jakiś nie rozgarnięty chyba a wpływy na zakupy z pensji będziesz miał ? Myślisz że sprzedaż worek zboża a kupisz tira nawozu ;) W US  nie pracują idioci jak wykryją kombinacje to gospodarstwo może nie starczyć wiesz co to przestępstwo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj