karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

krycha094    7

ojciec chciałby mi wydzierżawić część swoich gruntów jak ma się taka sytuacja do Vatu i czy musi odprowadzić jakiś inny podatek??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Dzwoniła do mnie przed chwilą Pani z US i pytała się o PKD. Troszkę byłem zdziwiony bo do gospodarstwa też jest potrzebny? Oprócz US i GUSu muszę gdzieś jeszcze się zgłosić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krisek    15

Panowie a jak to jest że np; ktoś kupuje sobie maszyny z PROW będąc na vacie odbija dany % podatku, a po 5 latach sprzedaje maszynę bez żadnej umowy czy też faktury? Omija tym działaniem zapłacenie podatku od dochodu ?

Edytowano przez Krisek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krisek    15

Może to mało zrozumiale napisałem, ale cały czas chodzi mi o to czy jest tak że, np; ze sprzedaży uzyskałem 30 tys zł vatu a za zakupy wydałem 25 tys to 5 tys jestem w plecy, będąc na Vacie i lepiej mieć więcej kupionego jak sprzedanego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3438

W takiej sytuacji do skarbówki wpłacasz  5 tyś.,dlatego rozliczam się kwartalnie bo są miesiące że  duża sprzedaż a kupno zerowe tak było lutym jak sprzedałem rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krisek    15

Ok dzięki to już rozumiem dlaczego dużo rolników będących na vacie nie chce wystawiać faktur sprzedaży.

Edytowano przez Krisek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcianjargit    151

miwigos

kwartał tak samo mozesz odliczyc jak i miesiecznie,i jak ci sie zbierze z paru mies dobra kwota na odliczenie vat to dopiero skladasz deklaracje o zwrot podatku,czyli niczym sie nie rozni rozliczenie miesieczne czy kwartalne to zalezy tylko od tego kto jak woli


W takiej sytuacji do skarbówki wpłacasz  5 tyś.,dlatego rozliczam się kwartalnie bo są miesiące że  duża sprzedaż a kupno zerowe tak było lutym jak sprzedałem rzepak

tak czy siak jak wystawiasz fv co mies czy kwartalnie to musisz odprowadzic podatek

Edytowano przez marcianjargit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

f

Edytowano przez romuald90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Najpierw przejdź i będziesz mógł odzyskać vat od każdefo towaruvusługi wykorzystywanego do prowadzenia gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3438

Do mnie lepiej kwartalnie ,główny powód to taki że sam prowadzę księgowość ,a niektóre miesiące było by ciężko znależć czas na to,a jak kwartalnie to akurat jak się kończy kwartał to zawsze luz w pracy ,no i tylko 4 razy do skarbówki muszę iść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

nie musisz w ogóle chodzić, możesz wysyłać przez program e-deklaracje, super sprawa i pewna. sam już ze 3 deklaracje złożyłem i zero problemów. Wygoda bo o każdej porze, ja raz ostatniego dnia w piątek o 23 chyba wysłałem i było ok :) wcześniej wysyłałem pocztą, ale szkoda kasy na znaczki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam koledzy! :)

Mam takie pytanko odnośnie vat. Chciałbym prześć na vat od nowego miesiąca i powiedzcie mi czy muszę mieć jakieś faktury sprzedaży?? Bo prowadzę tylko produkcję roślinną i nie bedą się czepiali że mam same faktury tylko na kupno? i czy można można brać sprzęd AGD na gospodarstwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    266

Faktury sprzedaży będą Ci potrzebne dopiero wtedy kiedy będziesz się domagał zwrotu podatku VAT, ja jestem na Vacie od lutego, jeszcze nic nie sprzedałem, tylko kupuje, jest ok, ale zwrotu VAT jeszcze nie otrzymałem bo nie mam sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

#kris14 czyli co mówisz że nie oddadzą Ci vatu należnego dopuki nie przyniesz im faktór sprzedaży?? To jest nie logiczne gdyż jak inwestuje to prawie do sierpnia nie będę miał żadnych faktór ze sprzedaży gdyż moja produkcja jest tylko roślinna więć jak to jest? Powinni oddać Ci ten vat z kupna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Jesli zlozysz wniosek o zwrot a nie bedziesz mial sprzedazy to US wyplaci ci zwrot w przeciagu 180dni.


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wystarczy sprzedać worek zboża i już możesz wystąpić o zwrot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no ok czyli np zakupy zrobie za 50000zł a sprzedam ten worek zboża za 100zł i się nie będą się czepiały?

A powiedzcie mi warto samemu prowadzić tą rachunkowość czy płacić co miesiąc 100 w biurze rachunkowym? bo wiadomo czas to pieniądz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Jesli dostales gospodarstwo i od razu przechodzisz na vat to US moze sie przyczepic skad masz gotowke na wydatki.


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Jak od rodzicow i kwota powyzej 9tys to umowa darowizny,przekazanie bezgotowkowe i zgloszenie w Us a jesli z premi to luz ale to i tak nie rozwiazuje roblemu braku sprzedazy


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozeF84    1

jestem w podobnej sytuacji na siebie mam produkcje roślinną a ojciec będzie miał jakieś 5-6 ha + produkcja zwierzęca, czyli w tym przypadku będę mógł zboże ojcu sprzedać?? powiedzmy co miesiąc jakąś 1T??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anka92    0

A ja mam takie pytanie czy można odliczyć VAT od zakupu pojazdów innych niż maszyny np. samochodu lub quada? Inna sprawa czy są jakieś ograniczenia w zakupie paliwa na fakture? Czy można sobie kupować ile się chce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcianjargit    151

A ja mam takie pytanie czy można odliczyć VAT od zakupu pojazdów innych niż maszyny np. samochodu lub quada? Inna sprawa czy są jakieś ograniczenia w zakupie paliwa na fakture? Czy można sobie kupować ile się chce?

quada mozesz odliczyc samochod musi miec chologacje,no poliwa mozesz sporo kupic w miare razsadku,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj