karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Gość   
Gość

Można odzyskać część vatu. Faktura musi być na co najmniej 15 tyś. Ok pół roku temu była o tym mowa. Trudno odzyskać, ale się da. Może Mniszka ostatni raz o tym napisze, a jak nie to prosze czytać temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

Oczywiście, że część vat-u da się odliczyć, w tym przypadku sporo bo 4/5, trochę to trwa bo "części" odlicza się po zakończonym roku w deklaracji za styczeń. Także daremw myślenie nie boli:-) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Oczywiście, że część vat-u da się odliczyć, w tym przypadku sporo bo 4/5, trochę to trwa bo "części" odlicza się po zakończonym roku w deklaracji za styczeń. Także daremw myślenie nie boli:-) 

zasadniczo to jest wbrew logice, bo analogicznie wychodziło by na to że US może domagać się zapłacenia VAT-u z okresu sprzed przejścia na VAT

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelo400    32

a powiedzcie zakupilem rozrzutnik odliczylem vat i czy teraz jak bede chcial go kiedys tam sprzedac dajmy na to zaa 10 lat to da rade nie oddac podatku do US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

zasadniczo to jest wbrew logice, bo analogicznie wychodziło by na to że US może domagać się zapłacenia VAT-u z okresu sprzed przejścia na VAT

 

Akurat podatek od towarów i usług jest regulowany ustawą a nie logiką. Ale jeśli mówisz o logice to też nie jest tak jak piszesz, bo od momentu "przejścia" na VAT dany środek trwały jest wykorzystywany wyłącznie do celów opodatkowanych, a przy jego sprzedaży odprowadzasz 23% vat-u od wartości rynkowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Odliczam vat od abonamentu za komórki i internet i nie mam problemów. Co znowu ktoś coś wymyślił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Można jakoś rozliczyć fakturę z bardzo długim terminem płatności (540dni) ?

Edytowano przez lamboEVO100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Akurat podatek od towarów i usług jest regulowany ustawą a nie logiką. Ale jeśli mówisz o logice to też nie jest tak jak piszesz, bo od momentu "przejścia" na VAT dany środek trwały jest wykorzystywany wyłącznie do celów opodatkowanych, a przy jego sprzedaży odprowadzasz 23% vat-u od wartości rynkowej.

fakt że logika i prawo to dwie różne rzeczy. ale zgodnie z logiką to maszyna która się już zamortyzowała a służy dalej- też jest wykorzystywana do produkcji od której odprowadzany jest VAT a już nie możemy odliczyć podatku (wiem prawo to uregulowało inaczej) więc też nie do końca tak jak piszesz odnośnie logiki ;) ale to tylko takie ględzenie poza tematem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

A to w vacie jest  amortyzacja? Jeśli przy zakupie odliczyłeś vat, to przy sprzedaży vat od faktury musisz oddać.

Edytowano przez jacek1296

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

ja na vacie to tak pobieżnie się znam... jest przecież okres po którym maszyna się amortyzuje (5 lat?), jeśli jesteś na VAT to odliczasz ten vat, ale jeśli po dwóch latach od kupna maszyny (np ciągnika) rezygnujesz z vatu i przechodzisz na ryczałt to część vatu chyba musisz zwrócić do US bo  minęła tylko część okresu amortyzacji ciągnika? czy mam rację czy znowu coś pomieszałem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

.

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3498

Jak jesteś na Vacie to przy sprzedaży naliczasz nawet Vat od maszynę którą kupiłeś przed wajściem na VAT.tylko wiadomo jak stara to idzie zaniżyć wartość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

no dobrze ale nie ma chyba jest jakiś okres amortyzacji? bo chyba swego czasu na webinarium o tym było. i wynikało z tego że jeśli odliczę pełen vat od maszyny a potem wrócę na ryczałt po dwóch latach to że muszę zwrócić 3/5 odliczonego vatu bo nie minął okres amortyzacji? jak to w końcu jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Żadnej amortyzacji nie ma w rolnictwie i tyle. A jeśli chcesz wrócić na ryczałt to faktycznie musisz oddać część vat-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

a już znalazłem... pomyliłem pojęcia, chodziło o okres korekty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3498

Jak ktoś wejdzie na Vat to nie warto wracać na ryczałt, a zresztą jak wprowadzą dochodowy to i tak wszyscy wejdą na VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

a jak jest z kupnem np kukurydzy na pniu czyli czyjaś ziemia i uprawa a mój zbiór i wiadomo płacę określoną sumę np 5 tysięcy/hektar i jak to wygląda w rozliczeniach i czy wogóle jest jakaś możliwość rozliczenia tego i jak jest to warto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Wrócę do tematu jeszcze REGONu bo dzisiaj właśnie byłem pismo złożyć w US o przejście na VAT. Wybrałem kwartalnie bo nie jest to duże gospodarstwo więc spokojnie co 3 miechy da radę się rozliczyć ale pojawił się problem bo Pani zapytała mnie się o REGON czy mam czy nie... Ogólnie sama nie wiedziała czy muszę wyrabiać czy też nie. Znalazłem taki artykuł:

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-na-wsi/142110,REGON-dla-rolnika.html

W skrócie formalnie trzeba mieć a nieformalnie nie trzeba. Czy to komuś oprócz za usługi telekomunikacyjne jest to potrzebne? Będą jakieś problemy z rozliczaniem się? Dzwoniłem do znajomego który jest na VACie i on wyrabiał sobie REGON.... Sam teraz nie wiem co o tym wszystkim myśleć :P

 

Dodam jeszcze jedną rzecz. Miałem kiedyś firmę i ta firma REGON miała nadany nawet jak teraz wpisałem NIP na stronę GUSu to wyświetliło mi moją dawną firmę... I REGON formalnie posiadam. Tylko czy to aby ten sam?

Edytowano przez Luke16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Czyli formalnie teraz zmienić w GUSie nazwę firmy na Gospodarstwo Rolne?? Czy nic nie muszę robić a posługiwać się tym REGONem dawnym moim firmowym? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

zaktualizować dane w Urzędzie Statystycznym czyli tam gdzie wyrabia się REGON.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj