karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

qazi    61

tak na maszyny typu ciągnik jesteś zobowiązany pozostać na vacie przez 5 lat a przy budowach to przez 10 lat ale można zrezygnować wcześniej tylko trzeba im część vatyu za te inwestycje zwrócić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

ale budowach tzn co ? jak chce dach na stodole zrobic i blache kupic to juz 10 lat przez to mam siedziec?

 

czy odlicze sobie wat jak kupie od sąsiada krowe lub jakąs maszyne?

 

gdy kupie jakąs chodowlaną sztuke i będe miał na to fakture to ile za bydło jest zwrotu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek    0

no ja przygodę z vat'em zaczynam do 1 marca zobaczymy jak to będzie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

zmiana blachy to chyba jako remont ale nie wiem dokładnie, a z zakupem od sąsiada to jak może ci fakture wystawić totak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerpl    0

Nie żart.Tylko chce sie poradzic.w tej sprzedarzy (ok1.6mln) to bedzie przykładowo(w warchlakach i w paszy 3%) ok 40 tys vatu którego musiał bym zapłacic ale dostałbym 5% przy sprzedazy to ok 75 tys.(bedąc na ryczałcie)

Bedąc na Vacie odliczyłbym te 40 tys (plus paliwo nawozy sor itd to przykładowo ok 20tys vatu)plus jakis tam vat (bo narazie nie jestem w stanie powiedziec ile i co bym inwestował)

Tak by było mnie wiecej co roku

Ale w tym roku maszyny (ok 70 tys samego vatu) i cała modernizacja (ok 80 tys samego vatu)

Dobrze to rozumię??Macie juz jakis pomysł??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

To ja z innej beczki :D Sprzedaje towar np.1 wrzesnia i ubojnia wystawi mi fakture na ten dzień co sprzedałem im, a problem w tym ze kase mam po 45 dniach od sprzedazy... Czyli jak bede musaił VAt do US oddac od razu jak fakturke przy sprzedazy bede miał, czy jak kase przeleją?? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
To ja z innej beczki :D Sprzedaje towar np.1 wrzesnia i ubojnia wystawi mi fakture na ten dzień co sprzedałem im, a problem w tym ze kase mam po 45 dniach od sprzedazy... Czyli jak bede musaił VAt do US oddac od razu jak fakturke przy sprzedazy bede miał, czy jak kase przeleją?? ;)

jak masz fakturę wystawioną 1 września to masz czas na jej złożenie wraz z rozliczeniem do 25 następnego miesiąca czyli z kasą też sie wyrobisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

Ale jeszcze można ustalić rozliczanie VAT kwartalnie więc wtedy masz więcej czasu, można też (nie pamiętam jak to się nazywa) rozliczać opóźnione płatności w innym miesiącu (ale trzeba to zgłosić przy rejestracji).


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

a czy przejscie na vat przy sytuacji jak sprzedaje rocznie około 25 ton pszenicy, nie mam zadnych zwierząt a chcialbym odliczac vat za paliwo nawozy, moze jakies maszyny itp, jest oplacalne? wiem ze prawie zaden ze mnie rolnik ale tak pytam bo mozna by koszty troche obnizyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mav    1
Witam.Jestesmy na ryczałcie.Z zwiazku z planowanymi inwestycjami wacham sie czy nie przejsc na VAT)w tym roku chcemy zainwestować ok 800tys w maszyny i budowę)i w tym jest ok 176tys samego vatu.W kolejnych latach juz bym praktycznie tak nie inwetstował.jakies drobne+paliwo+nawozy+śor)) Ale jak sprzedam w ciągu roku za ok 1.6mln i do tego dostane 5 na ryczałcie 75tys co raku i bez zadnych kontroli i strachu.Czy mi sie opłaca przejsc na VAT??Doradzcie cos bo to są juz nie małe pieniądze

 

 

Jak masz obroty rzędu 1,6 mln to i koszty masz olbrzymie. Wiec dziwne że przy takich obrotach jeszcze jesteś nie na VAT. Nawet jak by twoje koszty były równe połowie obrotu (co jest grubo zaniżone) to masz ~ 1 mln zł w których jest pewnie z 150 tyś VATu. Że już nie wspomnę o każdych pracach remontowych,budowlanych, zakupach drobnych urzadzen w których sie płaci kosmiczne 22% podatku. Wiec jak to porównać do 75tys zł z ryczałtu ? Tracisz co roku tyle kasy, co niektórzy tyle rocznie nie zarabiają. I sie zastanawiasz czy ci sie bedzie opłacało :D

Płacisz w biurze jakieś śmieszne kwoty za obsługę takiego obrotu. I cie żadna kontrola nie obchodzi.

 

To chyba jakiś żart ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerpl    0

Nie żart.Tylko chce sie poradzic.w tej sprzedarzy (ok1.6mln) to bedzie przykładowo(w warchlakach i w paszy 3%) ok 40 tys vatu którego musiał bym zapłacic ale dostałbym 5% przy sprzedazy to ok 75 tys.(bedąc na ryczałcie)

Bedąc na Vacie odliczyłbym te 40 tys (plus paliwo nawozy sor itd to przykładowo ok 20tys vatu)plus jakis tam vat (bo narazie nie jestem w stanie powiedziec ile i co bym inwestował)

Tak by było mnie wiecej co roku

Ale w tym roku maszyny (ok 70 tys samego vatu) i cała modernizacja (ok 80 tys samego vatu)

Dobrze to rozumię??Macie juz jakis pomysł??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mav    1

od 1 maja b.r. bedzie stawka na środki do produkcji rolniczej 7% i z 40 tyś zrobi ci sie 90tyś ;)

 

Nie bierzesz podstawowej sprawy pod uwagę. Że co byś nie kupił to masz w tym VAT który tak czy owak musisz zapłacić.

Wiec wg ciebie opłaca sie płacić , a nie opłaca sie odliczać bo rocznie masz 35 tyś zysku z ryczałtu. Przy takim obrocie jak piszesz i ilość kupowanych rzeczy żeby to utrzymać oraz setkach innych rzeczy które zapewne kupujesz, tworzy się taka kwota (pewnie krotność tych 35 tyś) że jestem pełen podziwu że jesteś na ryczałcie.

8 rok moje gospodarstwo jest na VAT. I nie wyobrażam sobie żeby mając możliwość, nie odzyskiwać tego podatku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

własnie jak to bedzie od 1 maja ze stawkami zmienia sie ze 3 na 7% a jak bedzie z ryczałtem tez sie zmieni........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerpl    0

Noo narazie nie mam takiego obrotu(jesli chodzi o sprzedaz).Do tej pory nie kupowalem nowego sprzetu ani cos z duzych inwetstycji budowlanych.Tylko w tym roku w związku z PROW na maszyny i z MR na chlewnie.Taka sprzedaz wynika ze sprzedawanych tuczników.Nigdy sie vatem wczesniej nie interesowalem a teraz nadszedł czas.Dzieki ;) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Byłem \rozmawiałem Nawet z naczelnikiem US i on powiedział ze ryczałt wzrośnie tez do 7 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

to i tak słabo bo stawka na środki do produkcji z 3 na 7% a ryczałt z 5 na 7% czyli i tak ryczałtowcy stracą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

tylko ze ostatnio czytałem w top agrar to z tymi stawkami maja sie wstrzymac jeszce rok............to jak stawki wzrosna na 7% i ryczałt na 7% pujdzie to komu bedzie sie bardziej opłacało rolnikom na zasadach ogólnych czy ryczałtowcom kto straci a kto zyska..................

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

Wczoraj jak byłem w US, to mi powiedzieli, że od pierwszego maja niec się nie zmieni i przesunięto o rok termin wprowadzenia 7% VAT.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

A czy można coś odliczyc od opłat, np spółke wodną można jakoś podciągnąc pod usługi,przeglądy i ubezpieczenie ciągnika?Jak są opodatkowane kredyty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz37    4

Przeczytałem wszystkie wypowiedzi w tym temacie i generalnie VAT się opłaca, jak do tej pory. Ale co z tym 7% na sprzedane produkty, który mają wprowadzić? Bo jeśli dobrze zrozumiałem to teraz sprzedając na ryczałcie zyskujemy 5% do kwoty netto a jeśli jesteśmy na VAT to tylko 3% czyli różnica jest 2% tak? Czyli tak naprawdę będąc na VAT zarabiamy o te 2 % mniej od sprzedanych produktów. A jeśli podniosą VAT do 7% na sprzedaż płodów rolnych to, jaka będzie różnica 4%?

 

I pytanie drugie mam 2 kombajny, na których robię dużo usługach, zatem paliwa idzie też dość sporo US się nie czepi, że mam za duże koszty z tytułu paliwa, (a mam 20 ha)? I teoretycznie powinienem odprowadzać VAT z usług, ale czy mogą to jakoś sprawdzić lub mi udowodnić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

mogą cię sprawdzać jeżeli ktoś "życzliwy" im doniesie że na usługi jeździsz i nie zgłaszasz tego do US, najlepiej jak będziesz kosił u kogoś do kodo nie masz w pełni zaufania wystaw mu fakturę i tyle będziesz czysty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz37    4

qazi a co jesli na mnie jest gosp i jeden kombajn a drugi na ojca i on jeździ na usługi a nie ma juz teoretycznie gosp. tylko ja? jak myslisz?

 

A takie jeszcze pytanko miał ktos problemy z US z powodu za duzych kosztów np dlatego że kupił za dużo paliwa w ciagu roku? przykladowo na 20 ha zużywamy rocznie ok. 4000l ON (z uslugami), a według zwrotu akcyzy z ARiMR rolnik zużywa na ha 86l czyli w moim przypadku jakies 1700l, a na siebie mam tylko jeden z 3 ciągników, US nie czepi sie mnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

brat nie ma na siebie żadnego ciągnika zarejestrowanego i paliwo odlicza, przecież nikt ci nie udowodni ile ci ciągniki palą

a co do kosztów to u nas były miesiące w których koszty 2x przewyższały dochody i nic nie było

a co do zarobku to jak już sie boisz to wystaw kilka faktur tak 4-5 i będziesz czysty jakby jakiś życzliwy sąsiad doniósł na ciebie do US a te 7% to nie zbiedniejesz jak naliczysz je dajmy na to od 2000zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

Ile czasu czekacie na zwrot od US jak fakturki od kupna składacie?? Bo maja czas do 60 dni, a jak jest w rzeczywistosci??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

trzeba złożyć do US do 25 natępnego miesiąca od wystawienia faktury a kasa jest ok 10 jeszcze następonego miesiąca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj