karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Arek    218

Na paragon każdy rodzaj stali jest obciążony 23% vat.

Sprzedawcy stali mają te oświadczenia. Wystarczy podać swoje dane i podpisać. Jest tam napisane, że nabywany towar służy działalności gospodarczej a nie na cele prywatne oraz że jesteś czynnym podatnikiem vat.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Żadnych kwitów nie muszę okazywać? Np tego że jestem czynnym płatnikiem VATu?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Nawet sprzedawca nie ma możliwości sprawdzenia komu sprzedaje, mozesz sobie wyrobić jakąś wizytówke i w niektórych punktach sprzedaży to wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

chciałbym zapytać tak z innej beczki trochę, załóżmy że kupuję maszynę rolniczą tyle że nie za gotówkę tylko z finansowania fabrycznego czyli załóżmy np: 4x25%. no i tu moje pytanie: jak w takich przypadkach wygląda rozliczanie VAT-u? czy o zwrot można się starać od razu mimo że nie spłacona maszyna, czy jest rozliczenie na zasadzie ile wpłacę to z tego stopniowo mogę się rozliczać?

nie jestem na vacie i styczności nie miałem ale mnie to jakoś zainteresowało.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Finansowanie fabryczne czyli bierzesz kredyt i sprzedawca dostaje całą kase i normalnie wystawia fakturę. Jak jest zapłacone to można odzyskać vat. A te 4x25% to raty kredytu a nie płatność za maszynę. Co ciekawsze vat można odliczyć nawet od faktury zaliczkowej.

 

 

Żadnych kwitów nie muszę okazywać? Np tego że jestem czynnym płatnikiem VATu?

Jak sama nazwa pisma wskazuje - oświadczasz, nie udowadniasz.

Np. ode mnie na jednym składzie oprócz podpisu chcieli pieczątkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Darek ja z finansowania kupiłem wóz i bez problemu odzyskałem Vat w przyspieszonym terminie. Zwrot wpłaciłem później jako I ratę. Ja też podpisywałem w hurtowni oświadczenie i nic nie musiałem okazywać. Chcieli papiery o zarejestrowaniu w US, ale później już nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

ok dzięki za rozjaśnienie sytuacji, przy nowej modernizacji może się przydać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

W gazecie Topagr....na stronie 15 jest co nieco o vacie. I jest informacja że od 01 lipca tego roku zostanie przywrócono prawo do pełnego odliczenia VAT od samochodów osobowych, paliwa i serwisu.

Mógł by mi ktoś to przybliżyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbigniew3003    18

Ja też kupiłem ciągnik na kredyt ,pełny vat odliczony a zwrot poszedł na pomniejszenie kredytu.zwrot przyspieszony 25 dni.To bylo 2 lata temu a raty nadal spłacam.Miałem co prawda kontrolę skarbową ale wszystko było ok.


koledzy mam jeszcze pytanie -po jakim czasie od zakupu laptopa z odliczeniem vat-u można go zdjąć z "ewidencji".koszt zakupu 1800 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kakus19    4

witam czy kupujac od rolnika ryczałtowego kwote mleczna moge wystawic fakture rr? na co mozna wystawiac te faktury rr i ile w tym bedzie vat? interesuje mnie słoma sianokiszonka bydlo(cielaki,jałowki wysokocielne)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek91    1

Mam pytanie do Was. Czy w waszych biurach rachunkowych faktury na maszyny (jako środek trwały) są przechowywane w innych teczkach niż pozostałe faktury? Wiem, że moje pytanie jest trochę dziwne, ale przeglądam właśnie teczkę z fakturami i tej jednej co była na maszynę brakuję. Możliwe jest, żeby zaginęła gdzieś w skarbówce? Jutro będę dzwonił do biura rachunkowego, żeby to wyjaśnić, ale narazie nie daje mi to spokoju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1412    0

Witam mam pytanie czy faktury vat i faktury vat rr numeruje sie według kolejnosci czy te maja miec osobna numeracje i te osobna numeracje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja-marek    0

Zbigniew. ewidencji podlegają tylko środki trwałe, środek trwały to koszt netto 3500 zł i więcej.Laptop kosztował 1800 nie jest środkiem trwałym..

Kakus.. pasze, zwierzęta rzeźne vat 8%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Jest jakiś sposób aby dowiedzieć się czy podmiot gospodarczy (ktoś kto prowadzi DG) jest czynnym podatnikiem podatku VAT?  Mam na myśli tutaj handlarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

Na fakturach VAT rr jest tylko jedna stawka 7%!!! I można ją wystawiać na nieprzetworzone płody rolne. Kwota mleczna do tego się nie zalicza, są to tzw. "wartości niematerialne i prawne"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

realizuję okazjonalnie sprzedaż wysyłkową zbóż za pobraniem, załóżmy 50zł to cena nasion i 20zł to koszt wysyłki, odbiorca płaci mi 70zł, wskażcie mi proszę czy na fakturze vat mogę wykazać cenę 70zł za zboże, mimo że sprzedaję je za 50zł? czy też muszę osobno wykazać transport? usług transportowych nie świadczę a przesyłka jest wyłącznie moim kosztem

 

i kolejne pytanie - czy faktura vat może być jedynym dokumentem ewidencjonującym sprzedaż na rzecz osoby nie prowadzącej DG bądź rolnika ryczałtowego (nie mam kasy fiskalnej)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kupowałeś pewnie nie raz przez internet. Jeśli chciałeś fakturę czy nawet paragon to zawsze jest wyszczególniona wartość towaru i koszt przesyłki. U Ciebie może być analogicznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Nie zawsze, czasami koszt przesyłki jest wliczony w cenę towaru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dokładnie ale jestem ciekaw czy jest to w jakiś sposób uregulowane, usług transportowych nie świadczę, więc nie mogę wystawić na nie faktury, a nie wiem czy klient będzie zadowolony jeśli będzie miał wyższą cenę na fakturze i całość na 5% stawce vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Arek też masz rację. Wczoraj dostałem fakturę za kukurydzę dowiezioną kurierem i nie było pozycji o przesyłce. Podana była tylko cena za kukurydzę. Jak chcesz to zapytam swoją księgową. Powinna mi odpowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Można, 50% jeśli nie będziesz prowadził ewidencji przebiegu itd. lub 100% jeśli się podejmiesz tego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

dokładnie ale jestem ciekaw czy jest to w jakiś sposób uregulowane, usług transportowych nie świadczę, więc nie mogę wystawić na nie faktury, a nie wiem czy klient będzie zadowolony jeśli będzie miał wyższą cenę na fakturze i całość na 5% stawce vat

 

Znawcą tematu nie jestem ale w takim przypadku chyba lepiej wpisać transport jako osobna pozycja, nie świadczysz usług transportowych ale zamawiasz kuriera/poczte, od nich dostajesz fakture i możesz wpisać tą usługę na swojej fakturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć

czytam ten temat i czytam ale nie znalazłem aktualnych odpowiedzi

Mianowicie od 1 marca jestem na vacie

robię pierwsze zakupy na fakturki itp co należy do moich obowiązków ? założyłem sobie 2 segregatory faktury kupna i faktury sprzedaży czy to wystarczy w razie kontroli czy musi być jakaś ewidencja ?

czy polecacie jakiś program do wystawiania faktur vat oraz faktur RR oraz ewentualnej ewidencji zakupów / sprzedaży ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj