karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

SOKAN    13

:) Dopytam jeszcze:

1. Ile przed przejściem na VAT (na zasady ogólne) - w latach - został zakupiony ciągnik?

2. Czy od ciągnika w trakcie jego ekspluatacji został odliczony VAT od jego części składowych (np. naprawy ,akumulator, opony itd.. oprócz paliwa)

 

 

Ciągnik był przekazany w formie darowizny, trzy lata przed przejściem na vat.

Nie było odliczanego vatu od części eksploatacyjnych.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Czyli otrzymano ciągnik darowizną, potem podatnik przechodzi na VAT, następnie robi darowiznę na rzecz kogoś tam z I grupy podatkowej. Ten ktoś po pół roku sprzedaje ciągnik. Tak mam to rozumieć? 

 

A tak z innej beczki temat do dyskusji: Czy kupując baloty sianokiszonki od rolnika ryczałtowego można wystawić mu fakturę RR, ja mam pewne wątpliwości....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Tak dokładnie tak to wygląda.

A dlaczego masz jakieś wątpliwości. Przecież ludzie sprzedają słomę w balotach, a potężne firmy to skupują. A tu mamy typową paszę dla zwierząt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

odnośnie sprzedaży ciągnika, jak dla mnie wszystko zgodnie z prawem, pod warunkiem że ciągnik został nabyty przez darowiznę (to ważne), i nie był odliczany VAT.

 

 

odnośnie sianokiszonki: słoma tak jak najbardziej ,bo jest wymieniona w załączniku nr  do ustawy o VAT, a sianokiszonka nie, stąd moje watpliwości,ale może jeszcze ktoś się wypowie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Czy kupując samochód np. Citroen Berlingo , który ma 2 rzędy siedzeń i ma wpis w dowodzie rejestracyjnym sam ciężarowy powinien mieć jeszcze dodatkowy wpis WAT 1, żeby odliczać od niego koszty. Samochody kupowane w polskich salonach miały dodatkowe dokumenty homologacji , natomiast sprowadzane z zagranicy raczej takich kwitów nie mają.Jak w takim przypadku podchodzi do tego US podczas kontroli ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biznes12    23

czy kupując samochód osobowy używany na fakturę vat 23 mogę odliczyć pełną stawkę vat ? czy stawka vat jest wtedy pomniejszona ? bo słyszałem że coś się pozmieniało od tego roku i nie wiem jak to teraz jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Mam pytanie odnoscie faktury korygujacej.
 W listopadzie odbierali buaki i wystawili w listopadzie fakture za obsługę 3zł/t w styczniu przysłali fakrurę że stawka sie zmniejszyła na 2,40zł/t, w styczniu dostałem różnice na konto, Jak to teraz rozliczyć? Czy robić korekte deklaracji za listopad i grudzień, Czy rozliczyć to w styczniu jako, (własnie co? bo stawka 23%).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

szykuje mi się zakup stali - kształtki, ceownik, profil prostokątny - jak teraz jest z fakturami i odliczaniem VATu od stali?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Na niektóre elementy (płaskowniki, prowadnice bramowe itp) będziesz mieć fakturę z odwrotnym obciążeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Już kiedyś o tym pisałem. Siatka, rury, kształtowniki- profile prostokątne czy kwadratowe czy nawet profile bramowe są sprzedawane normalnie. Faktura jest zwykła bez odwrotnego obciążenia, natomiast ceowniki, kątowniki, płaskowniki i inna gruba pełna stal ma odwrotne obciążenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ripol    0

Witam, mam kilka paragonów za nawóz na podstawie których posiadacz paragonu może dostać fakturę VAT, mogę komuś odstąpić, więcej info na priv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Już kiedyś o tym pisałem. Siatka, rury, kształtowniki- profile prostokątne czy kwadratowe czy nawet profile bramowe są sprzedawane normalnie. Faktura jest zwykła bez odwrotnego obciążenia, natomiast ceowniki, kątowniki, płaskowniki i inna gruba pełna stal ma odwrotne obciążenie.

Czyli na grubą stal z odwrotnym obciążeniem nie ma sensu brać faktury?

Jak taką fakturę rozpoznać? Czym się różni?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Nie wiem czy nie ma sensu. Bo chyba jak nie weźmiesz faktury tylko paragon to najprawdopodobniej będzie wliczony podatek vat.

Faktura z odwrotnym obciążeniem różni się od zwykłej tym że. W nagłówku ma właśnie taki napis, i nie masz stawki-kwoty podatku vat.

https://www.google.pl/search?q=faktura+odwrotne+obci%C4%85%C5%BCenie&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=o5vZVOO3FsfMO8u-gZgC&ved=0CDIQsAQ&biw=1360&bih=616

A w deklaracji ją inaczej utwierdzasz, naliczasz podatek i wpisujesz po stronie zakupu i po stronie sprzedaży.

http://ksiegowosc.infor.pl/vat-2014/143481,Odwrotne-obciazenie-w-VAT-wystawianie-i-ksiegowanie-faktur.html

Poszperaj w necie jest tego po uszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie muszę rozpoznawać. W hurtowni ich obowiązkiem jest wystawić taką właśnie fakturę z pieczątką odwrotne obciążenie. Jest na niej napisane które z nich mają 0 stawkę Vat. Ja właśnie nie zawsze biorę faktury jak kwota jest niewielka. Też muszę poczytać o tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EdiEr    0

Serdecznie witam wszystkich forumowiczów, jestem nowy w temacie proszę wyrozumiałość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

thx panowie - będę się kręcił po złomach i na jeden skład stalowy muszę zajechać to się popyta a że zawsze coś się brało to pewnie wyjdzie tak że na co jest zwykła faktura to wezmę na jednej a resztę w paragon pójdzie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3490

Bieżesz stal i dają ci fakture odwrotne obciążenie nie płacisz vat tylko netto .Ksiegujesz ją  w deklaracji i ewidencji  zakupów i  sprzedaży tak jak zboże ,mleko ,żywiec

Fakture korygująca wystawiasz w nastepnym miesiącu,po co korekta

Na vacie jestem 10 lat ,duże zwroty ,wszystkie fundusze na modernizacje wykorzystane na maksa i nie miałem nigdy kontroli z US ,zakupiony każdy środek trwały ,dołączam ksero faktury i wszystko wiedzą za co odliczone

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jak dostaniesz fakturę "oo" czyli odwrotne obciążenie to sam musisz doliczyć do niej 23% vat, księgujesz ja w ewidencji zakupów (z vat 23%), oraz jako sprzedaż ale nie razem z pozostałymi (tam gdzie jest zboże, mleko) tylko osobna ewidencja bo to wpisujesz w pole C12 na deklaracji. Jeszcze można wystawić sobie fakturę wewnetrzną, w niektórzy urzędnicy tak mówili. I to wszystko.

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

no dobrze czyli gdzie tutaj zysk brać fakturę z odwrotnym obciążeniem?

Biorę zwykłą i 23% mi zwracają.

Przy stali VATu nie ma więc po co brać fakturę?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jezeli bieżesz paragon lub fakrurę bez nipu to do ceny netto doliczają ci 23% vatu, a przy odwrotnym obiążeniu płacisz za towar tylko cene netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Ba. Jak weźmiesz fakturę z odwrotnym obciążeniem to MUSISZ ją za ewidencjonować. I do tego jeszcze złożyć OŚWIADCZENIE NABYWCY PODATNIKA (ważne)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Jezeli bieżesz paragon lub fakrurę bez nipu to do ceny netto doliczają ci 23% vatu, a przy odwrotnym obiążeniu płacisz za towar tylko cene netto.

Czyli brać fakturę bo inaczej będzie cena + 23%

 

 

Ba. Jak weźmiesz fakturę z odwrotnym obciążeniem to MUSISZ ją za ewidencjonować. I do tego jeszcze złożyć OŚWIADCZENIE NABYWCY PODATNIKA (ważne)

A podpowiesz jak wygląda to oświadczenie, gdzie się składa i w jakim terminie?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj