karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

nharek    1

Witam. Mam pytanie od nośnie sprzedaży ciągnika. W tym roku w maju mija 5 lat odkąd jestem na vacie, w 2010 roku brałem PROW i wpisywałem tam różne maszyny. Przyszła pora na sprzedaż ciągnika który był wpisany w tych papierach, lecz nie ten nowy co brałem tylko stary używany ursus c 360. Czy jak go teraz sprzedam np w miesiącu lutym to będą jakieś problemy? Czy muszę wystawiać kupującemu fakturę vat? bo jeżeli się przechodzi na vat to się zobowiązuje że przez 5 lat nie sprzeda się pewnych maszyn, tylko teraz czy obejmuje to maszyny brane na PROW czy ogólnie wszystkie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

No niestety ale musisz wystawić fakturę na ten ciągnik obciążoną vatem w wysokości 23%. Te przepisy obowiązują od (jeśli dobrze pamiętam)01-01-2014.

Mało tego, do tej pory taka sprzedaż (jeśli nabywca nie rozlicza się z vatu) była wliczana do pułapu 20 tys przychodu. Oczywiście rozchodzi się o kasę fiskalną. Z tego co wiem to coś się pozmieniało i środki trwałe tego typu chyba do tego pułapu się nie zalicza.

Dlatego proponuje odwiedzić jakieś biuro i zasięgnąć opinii, lub opisz tą sytuację w formie zapytania do naczelnika US. I niech US się odniesie do twojej sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nharek    1

powiedzmy że ciągnik poszedł za 10 tyś zł i tyle dostałem, To formalnie na papierku tylko większa kwota będzie. Ale czy urząd skarbowy nie przyczepi się do tego że ciągnik sprzedany będzie przed upływem 5 lat bycia na vacie. Choć program PROW a vat to dwie różne sprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Jeśli sprzedasz go za 10 tys netto to to jest kwota która tobie zostaje. Ale na fakturze musisz doliczyć 23%. Czyli te 2300zł jest jako podatek należny (do oddania). Dlatego kombinują ludzie i sprzedają na fakturze za ok 6000zł +vat.

Podejrzewam iż nie odzyskałeś podatku vat od tego właśnie ciągnika. Dlatego nie może przyczepić się US.

A gdybyś odliczał podatek vat podczas zakupu to też US nie może nic zrobić.

US chce rozliczenia podatku naliczonego od środków trwałych w sytuacji gdy przed upływem 5 lat będziesz chciał wrócić na nie rozliczanie się z podatku vat (czyli chcesz korzystać ze zwolnienia rozliczania podatku).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nharek    1

Na ten ciągnik co chcę sprzedać była brana tylko ropa, oraz dwa lata temu był robiony silnik no to części. Ale ciągnik na vat nie brany bo to przecież nie te lata. A kupa złomu chcemy sprzedać a kupić coś innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Tak też przypuszczałem. Mam taką samą sytuację.

Tak więc wystawiasz fakturę na środek trwały, i oddajesz vat ze sprzedaży tegoż ciągnika.

Jest jeszcze jedna furtka którą można wykorzystać aby tego vatu nie oddawać po sprzedaży. Mianowicie musisz udowodnić że ten ciągnik nie był wykorzystywany do produkcji towarów (typu zboże, mleko itp) które potem sprzedawałeś. Ale jest to ciężki temat.

Dlatego najlepiej wystawić jakąś niższą kwotę na fakturze, reszta kasy na boku i tyle. I wszystkie formalności będą spełnione.

Oczywiście dopytaj jeszcze gdzie możesz, bo ja jestem zwykły chłopek roztropek jakich tu wiele. I mogę mieć gdzieś luki w wiedzy w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nharek    1

Głównie chodziło mi o to czy urząd skarbowy nie nałoży kary za sprzedany ciągnik. Ciekawe jaka była by sytuacja gdyby nie było faktury tylko umowa sprzedaży. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Po jakim czasie od darowania ojciec może taki środek trwały sprzedać?

To darowanie to jest zwykły akt darowizny?

@nharek Taki środek trwały pozostawia ślady w urzędzie komunikacji, i mogę być schody z tego tytułu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1823

Od drukarki moge sobie odliczyc vat? jakby nie patrzec do prowadzenia gospodarstwa jest niezbedna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Po jakim czasie od darowania ojciec może taki środek trwały sprzedać?

To darowanie to jest zwykły akt darowizny?

@nharek Taki środek trwały pozostawia ślady w urzędzie komunikacji, i mogę być schody z tego tytułu.

 

Wydaję mi się, że przy darowiźnie czy to ruchomości czy nieruchomości żeby nie płacić podatku od wzbogacenia osoba obdarowana musi to trzymać przez 5 lat.

Dodatkowo darowanie np. ciągnika ojcu, który nie prowadzi działalności rolniczej może wydać się trochę podejrzane. W sumie też się nad czymś takim zastanawiałem

ale tak zdrowo rozsądkowo trochę to grubymi nićmi szyte. Chyba, że ktoś przerabiał, miał kontrolę US i było ok. Osobiście skłaniałbym się jednak do wystawienia faktury vat

i odprowadzenia podatku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Prawdę prawisz. I jest spokój.

Z tymi 5 latami to, coś się zmieniało. Ale tego nie śledziłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nharek    1

na ciągnik wystawię fakturę vat, odprowadzę podatek. Wpiszę na fakturze cene z 5500 tysiąca i od tego vat odprowadzę. Nie duże pieniądze a człowiek bezpieczniejszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53

Odprowadzacie VAT od sprzedaży kwoty mlecznej? Czy tylko idzie na umowę K-S i do ARR???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141
Napisano (edytowany)

Ojciec też jest gospodarzem... Darowizna w pierwszej grupie podatkowej jest nieopodatkowana. Na zgłoszenie darowizny jest pół roku także na dobrą sprawę wpisujesz datę sprzed pół roku i ojciec może od razu sprzedać... "Grubymi nićmi szyte.." ??? Ja piszę o ciągniku nie obrażając nikogo który nie był wart 10 a prawie 80 tys. Zapłać od tego podatek od wzbogacenia tak jak Ja (bo kupiłem na umowę kupna sprzedaży) a później miej jeszcze zapłącić 23% przy sprzedaży to zobaczymy czy nie będziesz "szył"... To co zrobiłem było w pełni legalne...

Edytowano przez alvaroalvaro78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nharek    1

No więc tak ciągnik chcemy sprzedać bo totalnie się nie nadaje do pracy, komuś kto go naprawi sobie. Na ten traktor były brane faktury tylko z oleju napędowego i dwa lata temu części do silnika. Myślę że urząd skarbowy nie doczepi się niczego, jeżeli go teraz sprzedamy a od przejścia na vat w maju mija 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Nie ma znaczenia ile lat jesteś na vat, musisz na niego wystawić normalną fakturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soltys85    83

Było podobne pytanie w tym temacie albo jest tez takie same tylko ciezko znalezc a mianowicie na fakturze za mleko doliczaja mi 7% vat-u jak to bedzie wygladalo jesli bede sie rozliczal na zasadach ogulnych...cos mi klawiatura szwankuje nie moge znaku zapytania postawic :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W mlekovicie mleczarnia wystasi Ci fakturę a Ty podpiszesz się jako wystawiający. Tak jak wyżej masz podaną cenę netto za litr na fakturze a do wypłaty masz wypłatę wraz z podatkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biznes12    23

Witam czy jak jestem na vacie to moge robic przelewy na konta rodziny jakiej chce sumy ? czy muszę mieć na co wydałem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

na ciągnik wystawię fakturę vat, odprowadzę podatek. Wpiszę na fakturze cene z 5500 tysiąca i od tego vat odprowadzę. Nie duże pieniądze a człowiek bezpieczniejszy

Można jeszcze wstawićfakturę VAT- marża, póki co interpretacje potwierdzają taki sposób opodatkowania rzeczy używanych, kupionych nie na fakturę tylkona umowę kup.- sprz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

O dawno koleżanki nie widać było w tym temacie. Koleżanka ma sporo wiedzy w tym temacie. Tak wiec pytanie.

Jak widzisz temat wymigania się od wystawiania faktury (sprzedaż) na środek trwały który nabyliśmy w drodze darowizny lub był zakupiony kiedy nie byliśmy na vacie. A teraz chcemy upłynnić środek trwały. Oczywiście wymiganie się od tej sytuacji po przez darowanie środka trwałego komuś z (chyba tak się to określa) z grupy 0 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A czy ten środek jest rejestrowany (ciągnik, przyczepa) lub widnieje w EŚT? Jeśli nie to ja za bardzo bym się nie przejmował tylko normalnie sprzedał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj