karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

deer    180
No właśnie przy mleku kto przeszedł to narzeka, a nawet jak na nawozy podniosą wat to ile 300 zł więcej zapłace?

Tylko pocieszające były by zwroty za paliwo,

 

ps. jeśli ktoś świadczy mi usługi prasą lub kombajnem i wystawia fakture, to ile watu mógłbym z tego odliczac?

 

Nie ważne jest jaka produkcje prowadzisz. Najważniejsze jest to kto ile w stosunku do obrotu kupuje rzeczy obłożonych 22% VAT.

 

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli inwestujesz mało lub jest to jednorazowa inwestycja na 10 lat, to pozostań na ryczałcie. Jeednak jesłi zamierzasz inwestować regularnie przynajmniej 40% swego rocznego obrotu, to przechódź na vat i sie dłużej nie zastanawiaj bo tracisz.

 

Wyliczę to na przykładzie:

Gosp. A sprzedaje za 100 tys rocznie zbóż i jest na ryczałcie, więc dostaje 105 tys ( + 55 vat)

Gosp. B sprzedaje za 100 tys rocznie zbóż i jest na VAT na zasadach ogółnych, więc dostaje 103 tys (+3%vat)

 

Wariant I

Gospodarstwa wydają wszystkie pieniądze na sprawy nie związane z rolnictwem (nie kupują nawozów, nasion, śor, maszyn, ON), po prostu czysta konsumpcja.

W tym wariancie do przodu jest o 8 tys gosp. A bo gosp. B musi odprowadzić 3% VAT do skarbu państwa. Jest to jednak wariant praktycznie niemożliwy, bo jeśli nie kupimy nasion, śor, ON to nie produkujemy czyli nie zarabiamy i nie mamy nic do wydania.

 

 

Wariant II

Gospodarstwa wydają część pieniędzy na konsumpcję (20 tys rocznie) za 60 tys kupują produkty obłożone 3% VAT, a za pozostałe pieniądze (gosp. A 25 tys, gosp. B 23 tys) produkty obłożone 22% VAT

 

Gospodarstwo A wydało całość i nie dostanie żadnego zwrotu bo jest na ryczałcie.

Gospodarstwo B wydało całość ale ma vat naliczony w wysokości 5896 (3% vat z 60tys to 1748, 22% vat z 23 tys to 4148). Dostaję zwrotu z urzędu skarbowego w wysokości 2896 ( różnica podatku naliczonego tj tego który mi powinien zwrócić US 5896 a podatkiem należnym tj. tym który ja powinienm zapłacić US 3000).

 

 

Wariant III

Gospodarstwa wydają część pieniędzy na konsumpcję (10 tys rocznie) za 40 tys kupują nawozy,sor, a za pozostałe pieniądze (gosp A 55 tys, gosp B 53 tys) produkty obłożone 22% vat tj. ON, maszyny, części maszyn, mat. bud.

 

Gosp A wydało całość i nie dostanie żadnego zwrotu bo jest na ryczałcie.

Gosp. B wydało całość ale ma naliczony VAT w wysokości 10 722 ( 3% vat z 40 tys 1165 i 22% vat z 53 tys 9557). Dostaję zwrot z US w wysokości 7722 (różnica podatku naliczonego 10722 a podatkiem należnym 3000)

 

 

PODSUMOWANIE

 

W wariancie I na ryczałcie jest się do przodu o 8 tys.

 

W wariancie II wychodzi się lepiej o 896 zł na VAt na zasadach ogólnych, no ale w sumie skórka nie warta wyprawki. Wychodzi na to samo.

 

W wariancie III wychodzi sie lepiej o 5722 na VAT na zasadach ogólnych niż na ryczałcie. Czyli jak ktos inwestuje, kupuje ON, olej opałowy do suszarni(kupuje wyroby obłożone 22% vat) to trzeba być na vat, bo się opłaca.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
No właśnie przy mleku kto przeszedł to narzeka,

nie koniecznie. my mamy mleko i przeszliśmy na vat i nie narzekamy wręcz przeciwnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerpl    0

Witam.Jestesmy na ryczałcie.Z zwiazku z planowanymi inwetsycjami wachamy sie czy nie przejsc na vat)w tym roku chcemy zainwetstowac ok 800tys w maszyny i budowę)i w tym jest ok 176tys samego vatu.W kolejnych latach juz bym praktycznie tak nie inwetstował.jakies drobne+paliwo+nawozy+śor)) Ale jak sprzedam w ciągu roku za ok 1.6mln i do tego dostane 5 na ryczłcie 75tys co raku i bez zadnych kontroli i strachu.Czy mi sie opłaca przejsc na vat??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

a paliwo kupujesz ?? czy na wodzie jeździsz?? nawozy jakieś czy może ekologiczne masz gospodarstwo?? bo jak nic nie kupujesz do produkcji to ci pewnie sie nie opłaca ale jak coś kupujesz to trzeba to policzyć bo może sie opłacać przejść na VAT i to bardzo opłacać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

dobrze wszytko fajnie, niech te 2 tyśrocznie zaoszczędze to wydam częśc i tak na księgowego itd, no ale co w przypadku przekazania gospodarstwa lub przejścia na rentę, czy następca przejmuje te sprawy, czy np. w tym roku kupujemy maszyny ciągnik remontujemy budynki a za 5 lat ojciec zejdzie na strukturalną i co wtedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

U nas jest ok 6-7 tys rocznie zwrotu przy tej produkcji jaką mamy (czyli nie wielką ale i wydatki nie wielkie) czyli to nie tak źle. A co do przekazania gospodarstwa to dokładnie nie wiem ale chyba następca "VATowca" też od początku jest vatowcem ale o to to musisz sie dokładnie zapytać w US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
dobrze wszytko fajnie, niech te 2 tyśrocznie zaoszczędze to wydam częśc i tak na księgowego itd, no ale co w przypadku przekazania gospodarstwa lub przejścia na rentę, czy następca przejmuje te sprawy, czy np. w tym roku kupujemy maszyny ciągnik remontujemy budynki a za 5 lat ojciec zejdzie na strukturalną i co wtedy?

 

 

I jeszcze jedno najważniejsze jeśli mam powiedzmy 10 tyś wypłaty za melko plus 5% ryczałtu czyli 10500zł, to będąc na vacie będe wpływac mi na konto 10 tyś czy 10300zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jak te 10tys to netto to na konto ci wpłacą 10300

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

i za każdy miesiąc zwracają to co jest więcej watu w kupionych towarach niż 3 tyś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
i za każdy miesiąc zwracają to co jest więcej watu w kupionych towarach niż 3 tyś?

o co ci chodzi z tymi 3 tys?? bo nie rozumiem chyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

a jak jest z vatem przy przy chodowli trzody chlewnej opłaca sie przechodzic ,,,,,,,,,,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
o co ci chodzi z tymi 3 tys?? bo nie rozumiem chyba

sorki wygłupiłem się tu o 300 zł chodziło więc, za każdy miesiąc jeśli kupie coś do produkcji w czym jest więcej niż 300 zł (w przypadku wypłaty 10 tyś) to mam zwrot?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jeśli na fakturach zakupu masz więcej jak te 300 zł to tak co miesiąc US zwraca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
jeśli na fakturach zakupu masz więcej jak te 300 zł to tak co miesiąc US zwraca

ale jeśli nei to ja dopła ;) cam?

 

ps. ile jest watu w usługach weterynaryjnych, lekach, gotowych paszach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

Tak dokładnie to nie bo nie jestem rolnikiem ale brat jest odkąd praktycznie przejął gospodarstwo

 

@Ferdek07 w usługach i lekach jest chyba 7% a w paszach jak dobrze pamiętam to chyba tylko 3% podobnie jak w nawozach i sznurek do pras a siatka do bel jest już chyba na 22%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

napewno jest 7 % w weterynari ja jestem od lutego na zasadach ogulnych i niewiem czy dobrze zrobiłem przechodzac na vat gazi a brat sobie chwali przejscie na vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Jeszcze raz to za sprzedane mleko itd mam doliczane te 5% ryczałtu do ceny netto czy ceny brutto w końcu?

inaczej będąc na ryczałcie to mam 2% większą wypłate tak?

 

Tak licze przeliczam i wychodzi mi na to że rocznie zyskał bym tak ze 2 tyś może i nie (nie licząc zwrotu za ciągnik) więc nie wiem czy warto się wiązac no i dochodzi koszt księgowej na początku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

ferdek o 2 % bedziesz miał wieksza wypłate tylko ciagnik zakupujesz z tym vatem to uwiazanie faktury itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

no właśnie uwiązanie a na jak długo? tzn że nie można zejść na rente czy tam zrezygnowac po tych ustawowych 3 latach z vatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

ferdek zasada jest taka ze vat jest do liczany do ceny netto cena netto z vatem to cena brutto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

własnie jak to jest z tym vatem umnie w urzedzie skarbowym powiedzieli ze z vatu moge zejsc jak moja sprzedaz w roku nie bedzie przekraczała 40 000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

@dani221 brat jak najbardziej sobie chwali bo teraz budujemy oborę czyli jakieś 50tys VATu i są w planach zakupy maszyn czyli też vatu sporo

 

@Ferdek07 tak na ryczałcie masz wypłatę brutto większą o 2% ale nie wieże że aby sprzedać mleko za te 10tys nie poniesiesz w miesiącu 2000 zł kosztów na pasze paliwo itd itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
własnie jak to jest z tym vatem umnie w urzedzie skarbowym powiedzieli ze z vatu moge zejsc jak moja sprzedaz w roku nie bedzie przekraczała 40 000

nawet po 3 latach a to że ciągnik czy coś tam na co przyśpieszony zwrot jest to przez 5 lat karencja a na materiały budowlane 10 lat karencji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj