karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jaro86    31

Odliczają tu całe komputery, więc monitor też można o ile będziesz w stanie wytłumaczyć, że jest ci on potrzebny przy prowadzeniu gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

przeczytaj strony od poczatku napewno ci sie to przyda ja nie odpowiem bo nie wiem ale czytalem gdzies o tym wczesniej wiec prosze sie wrócic a jak nie to tel do ksiegowej lub us

sporo czytałem i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcianjargit    151

chyba jak ciegnik jest juz 5 lat po odliczeniu vat to umowa kupna sprzedazy,ale poczekaj moze ktos tu bardziej sie zna i odpowie ci na to pytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

a jak wygląda sprzedaż ciągnika z którego wcześniej tata odliczył sobie Vat? może być wtedy na umowę kupno-sprzedaż?

 

Musi go sprzedać na fvat i oddać do us vat od tej faktury.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Afamos    0

VAT na sprzedaż drewna z lasu 23%, podatek dochodowy nie dotyczy. Gdyby było to drewno na opał to VAT 8%. Uzyskane w US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

Musi go sprzedać na fvat i oddać do us vat od tej faktury.

 

 

przeczytałeś kolego moje wcześniejsze posty, chodzi o sytuacje kiedy tata będąc na Vacie kupił ciągnik, i teraz ma zamiar przekazać mi całe gospodarstwo łącznie ze sprzętem, i ja nie będąc na Vacie chcąc sprzedać ten ciągnik na umowę kupna sprzedaży jak wygląda kwestia Vatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

Nie jestem w 100% pewien, ale jeżeli ojciec przekaże ci gospodarstwo to prawdopodobniw będzie musiał zrobić "spis z natury"( chyba tak to się nazywa) jako zakończenie działalności.Jeżeli kupił ten ciągnik ponad pięć lat temu to ok. Jeżeli kupił go np.3lata temu to będzie musiał zwrócić 40% kwoty vat z faktury zakupu. Potem ty jako ryczałtowiec możesz go sprzedać na umowę.Wtedy kwestia vatu już ciebie nie dotyczy. Jeśli  się mylę, to proszę mnie poprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

A gdzie ty masz amortyzację u zwykłego rolnika.Amortyzacja jest przy podatku dochodowym, a nie przy vacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

Nie jestem w 100% pewien, ale jeżeli ojciec przekaże ci gospodarstwo to prawdopodobniw będzie musiał zrobić "spis z natury"( chyba tak to się nazywa) jako zakończenie działalności.Jeżeli kupił ten ciągnik ponad pięć lat temu to ok. Jeżeli kupił go np.3lata temu to będzie musiał zwrócić 40% kwoty vat z faktury zakupu. Potem ty jako ryczałtowiec możesz go sprzedać na umowę.Wtedy kwestia vatu już ciebie nie dotyczy. Jeśli  się mylę, to proszę mnie poprawić.

 

ale przekazując gospodarstwo w całości nie odprowadza się Vatu, więc jak będzie musiał zwrócić Vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

Nie jestem ekspertem od vat-u, ale tak jest na 99%.W tej sytuacji żeby nie zwracać vat-u ty musisz zostać vatowcem i przejąć zobowiązania ojca.Jeżeli następcą vatowca jest vatowiec to ok. , a jeśli nastepcą jest ryczałtowiec to przekazujący najpierw musi rozliczyć się z us(zakończyć działalność vatowca).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

Witam Może ktoś mi podpowiedzieć co zrobić w  takiej sytuacji że chce sprzedać przyczepę rolniczą która jest współwłasnością z ojcem. Ja i ojciec gospodarastwa jesteśmy  na Vacie. Czy każdy z nas wystawia fakture??? czy jeszcze na coś zwrócic uwage ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

jasne (ty -vatowiec, ja - ryczaltowiec rolnik):

 

1. kupujesz ode mnie zboze

2. wystawiasz mi fakture RR za towary z terminem platnosci 14 dni (moze byc dluzszy ale musisz to wyraznie napisac na fakturze)

3. oryginal faktury dla mnie, kopia dla ciebie

4. w ciagu przewidzianego terminu platnosci placisz mi na rachunek bankowy kwote netto + 7% vat

5. po spelnieniu tych kryteriow mozesz odliczyc zaplacony mi podatek VAT

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Wiecie może coś na  temat zmian które zostały wprowadzone z dniem 01-01-2015r. Na płaszczyźnie kasy fiskalnej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

a kto jest wspolwlascicielem? masz poza tym jakis ciagnik inny tylko na siebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galanonim95    0

mam pytanko dotyczące zakupu używanego ciągnika. Generalnie chodzi mi o zależność brutto, a netto. Czy kupując ciągnik za ok 100000zł netto muszę osobie od której kupujęzapłacić 123000 brutto ? Czy mogę być zwolniony z zapłacenia tego podatku vat ? Kupuję jako rolnik ryczałtowy

Edytowano przez galanonim95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3438

Jak kupujesz od vatowca io płacisz 123000,a jak od ryczałtowca to bez vatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

mam pytanko dotyczące zakupu używanego ciągnika. Generalnie chodzi mi o zależność brutto, a netto. Czy kupując ciągnik za ok 100000zł netto muszę osobie od której kupujęzapłacić 123000 brutto ? Czy mogę być zwolniony z zapłacenia tego podatku vat ? Kupuję jako rolnik ryczałtowy

 

Płacisz mu cenę brutto. Jak możesz być zwolniony z podatku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj