karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jacek1296    1681

tak, kiedy nastepny nie wiem ale kase mam juz 3,5roku. Koszt przeglądu z tego co pamietam to chyba 100netto

 

A możesz napisać coś więcej? Jakie procedury przy posiadaniu kasy?Jak zaksięgować sprzedaż z kasy?Czy na kase nabijasz każdą sprzedaż czy tylko przy braku faktury?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZCBooster    3

Mam zamiar kupić nowy komputer i monitor i mam takie pytanie: mogę sobie odpisać VAT? Wiem, że nie było by problemu gdybym miał zarejestrowaną działalność gospodarczą bo tam to prawie wszystko podobno można wrzucić, ale nie mam.W dodatku byłby to dosyć drogi komputer z górnej półki. Nie wiem teraz czy to w ogóle przejdzie, a jeśli tak czy odpisywać cały VAT, bo przecież będzie używany także do celów niezwiązanych z prowadzeniem gospodarstwa. Jak to argumentować biorąc pod uwagę, że księgowość prowadzę na papierze.

Edytowano przez ZCBooster

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolek1    40

Panowie jesli kupuje cielaki od watowca to moge normalne odliczyc ten vat ? i jescze jedno jesli  kupiłem cielaka z kolczykiem od watowca   ale on  faktury nie wystawił  to czy on za to odpowiada czy ja również?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu94    1

Mam zamiar kupić nowy komputer i monitor i mam takie pytanie: mogę sobie odpisać VAT? Wiem, że nie było by problemu gdybym miał zarejestrowaną działalność gospodarczą bo tam to prawie wszystko podobno można wrzucić, ale nie mam.W dodatku byłby to dosyć drogi komputer z górnej półki. Nie wiem teraz czy to w ogóle przejdzie, a jeśli tak czy odpisywać cały VAT, bo przecież będzie używany także do celów niezwiązanych z prowadzeniem gospodarstwa. Jak to argumentować biorąc pod uwagę, że księgowość prowadzę na papierze.

 

Ja kupowałem laptopa i odliczyłem cały vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Mam zamiar kupić nowy komputer i monitor i mam takie pytanie: mogę sobie odpisać VAT? Wiem, że nie było by problemu gdybym miał zarejestrowaną działalność gospodarczą bo tam to prawie wszystko podobno można wrzucić, ale nie mam.W dodatku byłby to dosyć drogi komputer z górnej półki. Nie wiem teraz czy to w ogóle przejdzie, a jeśli tak czy odpisywać cały VAT, bo przecież będzie używany także do celów niezwiązanych z prowadzeniem gospodarstwa. Jak to argumentować biorąc pod uwagę, że księgowość prowadzę na papierze.

Dlatego proponuje zainwestować 200 zł w program do rozliczania vatu i świat staje sie łatwiejszy. A w tej chwili możesz argumentować szukanie ofert na maszyny, szukanie informacji itp. Trochę wyobraźni !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakubb    0

Słuchajcie, gdzie znajdę aktualne PKWiU wraz z obecnymi stawkami VAT?

Przeważnie sprzedaję zboże. Teraz potrzebuję sprzedać trochę dyni i wystawić fakturę. No i mam problem, bo jakieś różne widzę w internecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakubb    0

01.24.29.0

Pozostałe owoce ziarnkowe i pestkowe, gdzie indziej niesklasyfikowane

 

???

 

http://www.klasyfikacje.gofin.pl/pkwiu/1,1,1,sekcja-a-produkty-rolnictwa-lesnictwa-lowiectwa-i-rybactwa.html#sekcja

Na pewno nie :) Dynia to warzywo :)

 

Może:

 

01.13.90.0 Warzywa świeże, gdzie indziej niesklasyfikowane

5%

 

?

Edytowano przez Jakubb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Wyślij pisemnie(!) pytanie do US, muszą odpowiedzieć, a Ty w razie czego będziesz miał na co się powołać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakubb    0

Wyślij pisemnie(!) pytanie do US, muszą odpowiedzieć, a Ty w razie czego będziesz miał na co się powołać.

Tak, tylko ja tę fakturę muszę wystawić do poniedziałku :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Jest jeszcze faktura korygująca...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Witam mam takie pytanie czy lodówkę można wziąść an VAT? 

 

no bez jaj... ale ok, jaki jest twoj profil gospodarstwa? co uprawiasz? hodujesz? jak to udowodnisz US ze ci potrzebna do rolnictwa to odliczaj VAT :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakubb    0

Kod nie jest konieczny w fakturze od roku albo dwóch.

Czyli tak naprawdę mogę zostawić to pole puste? Tak byłoby najlepiej?

 

Aktualna stawka to 5%? Też nigdzie dyni nie ma..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja nigdy nie pisze kodów i nikt się nie czepia - 5% jest na wszystkie nieprzetworzone produkty, a dynia jest nieprzetworzona?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakubb    0

ja nigdy nie pisze kodów i nikt się nie czepia - 5% jest na wszystkie nieprzetworzone produkty, a dynia jest nieprzetworzona?

 

Tak jest. Czyli sprawa jest jasna. 

 

A jeszcze powiedzcie, bo też temat ten mnie nurtuje :) 

Czy jest znaczenie, czy wyliczam cenę brutto z wartości netto, czy na odwrót? Tzn. chodzi mi o to, że w dwóch tych przypadkach różne ceny będą zaokrąglane. W pierwszym wypadku zaokrąglona będzie cena brutto, a w drugim netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Witam mam takie pytanie czy lodówkę można wziąść an VAT? 

 

Ja kupiłem na fakturę lodówki z elektroniczną regulacją temperatury do przechowywania nasienia. Ale zwykłe do czego można wykorzystać? pomysłowość ludzka nie zna granic, czasem takie przeginanie może odbić się czkawką jak się zdenerwuje pracownik skarbówki i zacznie wszystko dokładnie przeglądać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

ja nigdy nie pisze kodów i nikt się nie czepia - 5% jest na wszystkie nieprzetworzone produkty, a dynia jest nieprzetworzona?

 

A na przykład rzepak, czy trawa nasienna wyprodukowana w gospodarstwie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcianjargit    154

witam jestem nowy i mam pytanie odnosnie vatu.

jak to bedzie wygladało:jestem na vat a ojciec jest RR,jak ja kupuje maszyny to musze miec sprzedaz np pszenicy za 100tys jesli ciagnik kosztuje 100 tys?

czy poprostu jesli ojciec ma przychody miesieczne z produkcji mleka i dostaje doplaty to moze mi robic co miesiac  darownizne takiej samej kwocie jak koszt maszyny lub kupno nawozy itd?

chodzi mi o to czy ja tylko musze sie wykazac skad mam pieniadze na kupno tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No nie myśl że sprzedaż pszenicy za 10 tysięcy a nawozu kupisz za 50 tyś i ciągnik za 100 bo ojciec darowiznę zrobi ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Rolnik nie musi udowadniać skarbówce skąd wziął pieniądze na zakupy. To nie pełna księgowość.

Ja co miesiąc mam wiecej wydatków niż dochodów. Kiedyś zadzwonili i pytali skąd to się bierze to powiedziałem że są dopłaty, kredyty itp. Chcieli to na pismie więc powiedziałem żeby do mnie napisali wniosek o taka informację. za kilka dni przysłali wniosek o wyjaśnienie tylko wydatków za ostatni miesiąc. To opisałem jakie miałem i mam spokój. Oni nawet nie maja prawa przy takiej niepełnej księgowości pytać skąd biorę kasę na zakupy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj