karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

marluk    355

witam serdecznie, prosze o fachowa porade:

 

czy jesli ja posiadam firme na zusie to moge kupic towary rolne od mojego ojca - rolnika ryczaltowego i moze on otrzymac zwrot podatku vat 7% ktory ja mu zaplace? mieszkamy w tym samym domu. towary rolne o ktorych mowa zostaly zebrane z pol ktore sa wlasnoscia TYLKO ojca i jego zony, ja nie mam tam zadnego udzialu, dzialalnosc jest prowadzona w miejscu naszego zamieszkania. jak wyglada sytuacja prawna w tym przypadku?

 

jest to dla mnie bardzo wazna kwestia, prosze o porady.

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

jak masz w działalności handel płodami rolnymi to bez problemu możesz wystawić fakturę RR - ojcu zapłacisz brutto, a sam otrzymasz zwrot VAT - co zamierzasz zrobić z tym zbożem?

przelew 14 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

mi chodzi o to czy ojciec moze otrzymac ten zwrot 7% czy musi go oddac do US. Na pewno ja moge go odliczyc? bo np. maz z zona nie moga tak robic ale tu jest troszke inaczej bo ja nie mam gospodarstwa ani nie uzyskuje dochodu z produkcji rolnej. jestem tylko posrednikiem. To nie zboze tylko owoce. i niekoniecznie 14 dni, z ojcem fakture wystawimy na 60 dni ale to akurat nie ma znaczenia. Kwestia czy ojcu nalezy sie 7% i czy ja moge go odliczyc?

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ojciec nic nie dostaje z US, ty mu płacisz za towar kwotę brutto (z VAT) i nikomu nic nie oddaje, a dodatkowo dostaniesz zwrot VAT ponieważ kopiłeś towar od rolnika ryczałtowego i ty wystawiasz fakturę RR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

wlasnie o to mi chodzilo, jest gdzies o tym w internecie? to dla mnie bardzo istotne bo od tego zalezy czy oplaca mi sie zakladac dzialalnosc na zusie czy nie. Jesli nie byloby to moziliwe to korzystniej zeby ojciec zalozyl firme na krusie.

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

warunkiem odliczenia VAT od faktury RR jest zapłata przelewem w przeciągu 14 dni - poszukaj w google.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

niekoniecznie, jesli rolnik zaakceptuje na fakturze RR inny termin niz 14 dni moze byc 14 dni. domyslnie jest 14 dni ale jesli umowia sie na wiecej to jest inaczej. cytat z ustawy:

 

W myśl art. 116 ust. 6 ustawy, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

- nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;

- zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

tak, ale co do tej relacji ojciec - syn to potwierdzone informacje czy twoje domysly? bo znam zasady vatu pomiedzy obcymi osobami ale gdy sa to relacje rodzinne czesto wyglada to inaczej (np. maz kupuje od zony).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

tego nie wiem, jak jest z kupnem. ja jestem na VAT (mam firmę) i świadczę usługi swojemu ojcu i wystawiam faktury i nie było problemu w US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

to w sumie analogiczna sytuacja ale wiesz jak to z US. Zapytam moze gdzies u ksiegowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
falcon83p    8

Cześć. Proszę o radę, bo trochę jeszcze kuleję w kwestii VAT-u.

W dniu 23.12.2014 kupiłem maszyny za 300 000 (data faktury), następnie 24.12.2014 przelałem dealerowi 250 000 z 300 000 pozostałe

50 000 miałem mu przelać po otrzymaniu od niego zwrotu kaucji za użyczenie tychże maszyn do "prezentacji" w gospodarstwie.

Dealer przycioł i nie przed końcem roku kaucji i tu moje pytanie.

Czy jeżeli pozostałe 50 000 za fakturę z grudnia zapłacę dopiero w styczniu np. 02.01.2015 (oczywiście w terminie 14 dni) to czy będę mógł wraz z zeznaniem za grudzień złożonym po całkowitej zapłacie faktury np. 05.01.2015 wystąpić o zwrot VAT za maszyny czy dopiero wraz z zeznaniem za styczeń???

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Podstawa to data wystawienia faktury. Skoro wystawiona została w grudniu to rozliczasz ją za grudzień pod warunkiem oczywiście że masz ją uregulowaną. Jeśli zapłacisz pozostałe 50 tys 5 stycznia to jeszcze tego samego dnia możesz złożyć deklaracje w us. Dołączasz do deklaracji fakturę wraz z potwierdzeniem jej zapłaty z racji środka trwałego ale to zapewne wiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

tak jest jak chcesz zwrot VAT w przyspieszonym terminie (25dni), jeżeli chcesz zwrot w normalnym terminie (60dni), składasz deklaracje z tą fakturą w styczniu, a resztę zapłacisz jak gość zwróci kaucję. VAT musisz wyksięgować jak nie zapłacisz faktury przez 6 m-cy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53

Tak czytam, jak kupiłem środek trwały i mam zapłacone faktury to przy składaniu teraz zeznania, muszę do US dostarczyć fakturę za zakup środka trwałego? Można to wysłać elektronicznie tak jak zeznanie ? pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Do US składasz tylko deklaracje o faktury lub inne dokumenty możesz być poproszony w razie kontroli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu94    1

Planuję kupić kasę fiskalną do mojego gospodarstwa. I mam takie pytanie: czy taka zwykła kasa z allegro za 700 zł nadaje się do gospodarstwa? Są jeszcze jakieś dodatkowe opłaty homologacyjne (legalizacja czy coś w tym stylu)? Proszę  o poradę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Do US składasz tylko deklaracje o faktury lub inne dokumenty możesz być poproszony w razie kontroli.

 

W moim us podczas zakupu środka trwałego jestem zobligowany do tego by do deklaracji dołączyć fakturę wraz z dowodem zapłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Planuję kupić kasę fiskalną do mojego gospodarstwa. I mam takie pytanie: czy taka zwykła kasa z allegro za 700 zł nadaje się do gospodarstwa? Są jeszcze jakieś dodatkowe opłaty homologacyjne (legalizacja czy coś w tym stylu)? Proszę o poradę.

Powinna byc dobra jak zrobia ci fiskalizacje, dowiedz sie jeszcze jak z przegladem serwisowym po 24miesiacach

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu94    1

Przemol87 a takie przeglądy często trzeba robić? Rozumiem, że pierwszy po 24 miesiącach od fiskalizacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

tak, kiedy nastepny nie wiem ale kase mam juz 3,5roku. Koszt przeglądu z tego co pamietam to chyba 100netto


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj